Tržiště

Tržiště https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309713/mid_trziste-45H-309713.jpg 4 95 25

Představte si, že stojíte na tržišti a pozorujete hemžení kolem… K jakému stánku se vydáte nejprve? A pokud byste se rozhodli jinak, změnilo by to nějak běh následujících událostí? A čí osudy se tu proplétají? Deset postav, deset úhlů pohledu, jak vyprávět jeden příběh: to je Tržiště Petra Hugo Šlika. Tento „román na přeskáčku“ vtahuje do děje každého jednotlivého čtenáře a dává mu možnost spoluvytvářet vyprávění. Začněte číst od jakékoli kapitoly a libovolně přeskakujte, kam se vám zlíbí. Jako na opravdovém tržišti. Jaký příběh skrývalo právě to „vaše“ tržiště?... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Plus

aralka
12.01.2024 5 z 5

Malá nenápadná knížka, o to větší v ní čeká překvapení...Jedinečný a velmi osvěžující nápad s deseti příběhy, které se dají číst napřeskáčku, a tím evokují samotné tržiště, kde se v jednu chvíli setkají protagonisté jednotlivých příběhů , životních osudů.... já poslechla autora a opravdu četla na přeskáčku stylem, že poslední příběh jako první, pak první, pak předposlední, pak druhý atd. Vše je tak super vymyšleno, že sice jde o samostatné příběhy, ale existují nenápadná vlákna, kterými jsou přece jen lehounce propojeny.... vyřezaná brambora, odcizená peněženka, jablko... Autor perfektně zvládl umění na malém prostoru v podstatě vylíčit životní osudy deseti lidí, a to velmi neotřelým a zábavným způsobem, zabrousí přitom do různých oborů lidské činnosti, dozvíme se ledacos o kávě, také jak to chodí v malých rodinných farmách, chráněných dílnách a dětských domovech ...mrkneme i do doby znárodňování v padesátých letech , do 68. roku, kdy do Prahy přijely sovětské tanky..... nesouhlasím s komentáři, že nejde o nic zvláštního, ta kniha je hodně zvláštní právě tím svým konceptem a lehkostí, s jakou je napsaná, autor použil jednoduchý jazyk adekvátní trhu, ale kniha má v podstatě široký záběr, je poučná, osvěžující a zábavná... za mě jednoznačně 5 hvězdiček, knihu si budu dlouho pamatovat a autora si dávám do oblíbených a těším se na jeho další literární počin pro dospělé čtenáře ... :-) za zmínku stojí i skvělý grafický doprovod Tomáše Cikána ..

ber-tram
09.11.2023 3 z 5

Zní to lákavě: čtěte popředu, pozpátku, odprostředka - bombastického průsečíku se tak jako tak nedočkáte nikdy. Čili 10 životopisů shromážděných na jedněch zeměpisných souřadnicích a v úhledné grafické linii. Což není mnoho. 20/23

martini.ce
14.10.2023 5 z 5

Hodně mě bavila, bylo to příjemné čtení. Normální lidi, s lepšími i horšími vlastnostmi a příběhem, propojení na jednom místě. Četla jsem od začátku do konce a jsem ráda, že jsem žádný příběh nevynechala.

Dimas
10.12.2022 4 z 5

Fajn knížka, ale četla jsem jako E-book a neposlechla jsem autora a četla postupně. Možná příště…

ujira
25.05.2022 5 z 5

Velmi zajímavá, dobře napsaná, mladá, šťavnatá próza.

kristyna.havlov
20.05.2022 4 z 5

Kratoucka, oddechova knizka na cteni nekde na zahrace nebo u vody. Pribehy muzete cist na preskacku, nenavazuji na sebe.

ondras666
02.03.2021 5 z 5

Musím říct, že tuhle knihu jsem si fakt užil.
Styl psaní, jednotlivých příběhů a osob, krásně mi to celé sedlo. Každý příběh má své kouzlo, vzájemně do sebe zapadají, i když je čtěte různě. Nejsmutnější je příběh farmáře, ale někdo to chytit musel...
Všem, kdo chodí na trhy na Kulaťák, doporučuji.

hs777
13.10.2020 5 z 5

Jelikož mám farmářské trhy na Kulaťáku za humny, byla pro mne povinnost Tržiště si přečíst. Četla jsem hezky od začátku do konce a podle mne je toto pořadí kapitol ideální. Na malém plácku tržiště se mi odkryla pestrobarevná mozaika postaviček a osudů, což je jen zlomek toho, co kolem nás probíhá a co kolikrát bez povšimnutí míjíme. Perfektní a příjemné čtení.

tanuki
15.07.2020 4 z 5

Osudy několika lidí, které se v jedno dopoledne propletou na dejvickém tržišti. Co člověk, to osud, většinou popisovaný zčásti retrospektivně a zčásti v přítomném ději na tržišti. Občas jsem měl pocit, že si autor chtěl zkusit, jestli dokáže na malém prostoru popsat životy lidí, kteří se liší věkem, pohlavím i sociálním postavením. Vytvořil reprezentativní modelové osoby, od malého kluka až po starou paní a všechno možné mezi tím. Sympatická oddechová kniha, která ale místy vypadá jako domácí úkol z předmětu tvůrčího psaní. Dle informace na přebalu se povídky můžou číst na přeskáčku, což vzhledem ke zvolené formě možné je, ale aspoň první a poslední povídku bych nechal na svém místě. :o)

š.m.i.k
10.07.2020 5 z 5

Tohle jsem si parádně užila. Netradiční pojetí knihy, originální a fakt zajímavé pohledy různých lidí (vzorek naší populace?), které spojuje "jedno tržiště". Bavilo mě, jak se postupně příběhy prolínají.

bosorka78
09.05.2020 4 z 5

Kniha se dobře četla, uvěřitelně popsané osudy lidí kteří se točí kolem tržiště. Prodavač kávy mě zaujal nejvíce, celou dobu jsem měla chuť na tu jeho kávu z džezvy až jsem si ji musela koupit a měl pravdu,je nejlepší :) , akorát nemám moc ráda nedořešené konce,to knize trochu ubralo.

Indiánka
18.09.2019 5 z 5

Příjemná jednohubka, která se z hlavy ale jen tak nevykouří.

ladyka
31.08.2019 5 z 5

Tržiště jsem přečetla za jeden večer a ač jednotlivé kapitoly lze číst na přeskáčku,já to vzala postupně od začátku. A přijde mi,že jsem si tak atmosféru a postupné zasvěcování do děje užila nejlépe-kapitoly na sebe jemně navazovaly a ideálně dávkovaly napětí,překvapení a vůbec celkovou náladu na onom tržišti. Vše mi přišlo tak akorát a přestože trhy nijak nevyhledávám,docela bych se teď na nějaký vypadala,dala si tam kávu (jejíž vůně vás knihou provází) a jen tak pozorovala vše kolem...Bonusem knížky je grafika a malé symboly u každé kapitoly. Doporučuji !

jaroiva
19.05.2019 4 z 5

Lidské příběhy, které spolu zdánlivě nesouvisí. Je zajímavé zkusit se někdy zamyslet nad tím, kam spěchají lidé kolem.
Příjemná knížka s přesahem.

hermína14
09.10.2018 4 z 5

Krásný nápad, pobýt s každým na tržnici chvilku a pak ho pustit ze zorného pole, aby se třeba ještě za pár okamžiků mihl kolem...přeskakovat se mi nic nechtělo a ten kávový příběh...hmmmm, TAK voněl...

Mojepočteníčko
30.03.2018 5 z 5

Každý měsíc se snažím zařadit mezi přečtené knihy aspoň jednu, která by pocházela z pera českého autora. Tentokrát jsem pro svůj záměr vybrala útlou knížečku z dílny nakladatelství Plus, nesoucí název Tržiště od spisovatele Petra Huga Šlika…

Představte si místo, které doslova přetéká různými druhy zboží a hraje všemi barvami. Všude je ruch a prodavači se navzájem hlasitě překřikují. Vzduch je prosycený nesčetným množstvím vůní. Můžete si vybrat, zda se nejprve vydáte po stopách čerstvé kávy nebo dáte přednost pečivu, zemité vůni zeleniny a o poznání sladší vůni ovoce. Všechno tohle lze označit jedním jediným slovem – Tržiště. A právě na tomto místě se odehrávají příběhy jednotlivých povídek.
V knize se setkáte s deseti různými postavami. Každá z nich má svým způsobem určitou minulost, pomocí které se postupně propracujete až do současného dění. Ačkoli jsou jejich životní osudy rozdílné, spojuje je právě místo, na kterém se všichni nachází.

Jak už jsem se zmínila, v knize najdete deset kapitol, deset postav, deset různých osudů. Není však nutné, abyste jednotlivé kapitoly četli postupně od první do poslední. Můžete se do nich pustit na přeskáčku. A jestli se mi něco doopravdy líbilo, pak je to fakt, že si závěr každé kapitoly v podstatě musíte sami domyslet. Pak dojdete k další, kde se vám vaše mínění může potvrdit, vyvrátit nebo dostat úplně jiné rozměry. Příčinou je vzájemná návaznost propojenost jednotlivých příběhů. Jsou rozdílné a přesto v jistých ohledech stejné.
Myslím, že v tomto případě lze na tržiště pohlížet nejen jako na místo, kde dostanete čerstvé pečivo nebo ryby, ale zároveň jako na místo, kde se nezávisle na sobě setkává velké množství lidských osudů, odvíjejících se od dosud prožitých životních zkušeností každého jedince.
Každý z nás v sobě vlastně takové malé tržiště nosí celý život. Z jednoho stánku se ozývá naše povaha, z jiného pokřikují emoce… a všechny stánky dohromady vytváří jediné – naši osobnost, se vším všudy, takovou jak je.

Kniha Tržiště je nesmírně čtivou a příjemnou záležitostí, kterou Vám ráda doporučuji k přečtení.

Chytuš
15.10.2017 5 z 5

Deset lidí, deset různých charakterů, deset různých pohledů a životních zkušeností, jedno místo - sobotní dopoledne na farmářském trhu v Praze. Nejdřív jsem začala číst napřeskáčku, ale po třech náhodně vybraných příbězích jsem přešla na čtení popořádku. Takže určitě se napřeskáčku číst dá, nicméně mi přijde, že sestavení příběhů tak, jak jsou, je určitým způsobem skvělé a gradující... Ukončení je sice otevřené, ale myslím, že i tak si čtenář konkrétní konec dění na tržišti domyslí. Já osobně jsem si Tržiště náramně užila.

Skawin
05.10.2017 5 z 5

Mám ráda příběhy z různých úhlů - a to mi tato kniha poskytla. Bezvadný nápad!

harmonicka
22.09.2017 5 z 5

Skvělá knížka na jedno odpoledne, která řeší aktuální témata a problémy. Přečetla jsem to na přeskáčku a nebyl to problém. Otevřený konec z principu knihy sice vyplývá, ale mě trošku dráždil. Celkově to bylo příjemné překvapení.

ochwey
30.08.2017 3 z 5

Jednohubka do vlaku. Zajímavý koncept, nahlížení na stejný okamžik očima několika lidí mě bavilo, četlo se to rychle, ale nestačila jsem se pořádně sžít s žádnou z postav a už vyprávěla další. Víc než román jsem četla 10 povídek, které se odehrávany na stejném trhu a byly propojené.