Trýznivé město

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když Daniela Hodrová v sedmdesátých letech psala Podobojí, netušila, že právě začíná ze vzpomínek, mýtů, příběhů postav reálných i fiktivních, slavných i neznámých budovat románový svět, který se s koncem neuzavře, že spolu s Kuklami a Thétou vytvoří jednou trilogii. S aluzí na Danta ji pak nazvala Trýznivé město. V prostoru Prahy, města-očistce, se příběhy živých prostupují s příběhy mrtvých, kteří žijí dál na místech spjatých s jejich životem. V Thétě se román proměňuje ve svého druhu autobiografii, otevírající se umíráním otce a končící cestou za ním do podsvětí. Trilogie, poprvé jako celek vydaná v roce 1999, se tehdy završila, ale románový svět nepřestal existovat. Znovu jsme se v něm ocitli v Komedii, Vyvolávání i Točitých větách, kde se rozrostl o další groteskní i jímavé příběhy. Odkudkoli do tohoto světa vstoupíme, pokaždé nám poskytne celistvou výpověď. Už je téměř jisté, že tento „svět z vět“, jak jej nazval M. Jankovič, přestane existovat teprve s poslední větou posledního autorčina románu. A možná ani pak ne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360563/big_tryznive-mesto-R5k-360563.jpg 45
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Trýznivé město

zahradnice18
07. února

Velmi zvlášní styl a jazyk. Nejdříve jsem byla nadšená. Potom jsem nemohla dočíst. Zkoušela jsem číst při cestování dopravou, číst večer, číst v klidu se sklenkou vína, ale bylo to k nepřečtení.

Godgifu
24.06.2020

Za mne: trýznivé je číst tuto knihu... Vůbec nevím, o čem těch 30 stran, které jsem přečetla, než jsem to vzdala, bylo.


Silmaria
12.02.2013

Podobojí i Kukly naprosto skvělé, Théta už teda nic moc, tahle část mi přišla zbytečná... Bez Théty by to bylo za plnou.