Zahrada / Rest

Zahrada / Rest https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488008/bmid_zahrada-rest-Yy8-488008.jpeg 4 43 8

Trujkunt série

Detektivní série Trujkunt dějově zasazená do nejvýchodnějšího cípu Česka, kde se běžně hovoří těšínsko-jablunkovským nářečím „po naszymu“, pokračuje povídkami Zahrada a Rest. Na rozdíl od předchozích víceméně adrenalinových povídek nyní major Roman Saran spíš než se zločinem svádí boj v milostném životě. Přesto ale pochopitelně jde hlavně o zločin. V povídce Zahrada Saranovi v pátrání po krádeži vzácného obrazu výrazně pomáhá jeho kamarád Marek Hota. Okolnosti vraždy lichváře v příběhu nazvaném Rest vracejí Sarana k tragické události staré mnoho let a nabízejí mu možnost záhadu objasnit a zároveň i ulevit svému svědomí. Splatí svůj dluh vůči zesnulé kamarádce?... celý text

Bedřich63
01.09.2023 4 z 5

Autor další příběhy opět zasadil do oblasti Trujkuntu, který jako místní patriot zná dokonale. Oba příběhy mají obvyklý autorův nezaměnitelný rukopis. Druhý příběh Rest se mi líbil více. Příběh Zahrada a popis parku u plicního sanatoria mě inspiruje k tomu, abych se tam zajel podívat a prohlédnout si park, který je stejně jako sanatorium památkově chráněný.
Hlavní postava major Roman Saran je trochu svéráz, ale je dokonale svůj a má výsledky. Na vraždách asi nemůže dělat nějaký maminčin mazlíček. No a do tohoto "kraja razoviteho" hodně zapadá. Autor v psaní pokračuje, takže na mě čeká ještě nejméně jedna jeho kniha, kterou si rád přečtu.

dasa4743
12.12.2022 5 z 5

Další skvělý díl knižní série Trujkunt, který jsem skutečně přečetla jedním dechem. Major Saran nám kapánek vyzrál a zklidnil se, už to není ten macho, kterého jsem měla v prvním díle chvílemi plné zuby. Miluji jeho slovní přestřelky s ostatními kolegy a zejména s Muškou. Kombinace češtiny s nářečím "po naszymu" je neotřelá a pro mě je to příjemné zpestření. Přidaná hodnota celé série je pro mě v tom, že znám místa, kde se děj odehrává. Zavřu oči a jsem tam. Až na zahrady jablunkovského sanatoria, ale právě díky tomuto dílu se tam chystám vypravit. Moc se těším na pokračování.

orson
06.12.2022 5 z 5

Již čtvrtý díl série a pořád dobrý! Doufám, že autor bude pokračovat a nebo napíše i něco úplně jiného.

WaN635
24.11.2022 5 z 5

Pokračování, které se velmi povedlo. Mě prostě Saran baví, mám ráda jeho partičku kolegů a užívám si jeho slovní přestřelky s Muškou.
Já mu prostě fandím, je sice vykreslen lehce nadneseně (nejlepší mlátička, milenec s neskutečným apetitem a vydrží), ale já ho prostě žeru.
Přidána hodnota této knižní série pro mě je v tom, že krásně kombinuje češtinu a místní nářečí ,,po naszymu“. Navíc místa o kterých se píše prostě znám a vím, kde se nacházejí.
Doufám, že bude série pokračovat.

tonysojka
08.11.2022 4 z 5

Opět spokojenost.Jak s příběhy,tak s použitím nářečí a výběrem lokalit.

Kanylka
28.10.2022 4 z 5

Za mě nejlepší ze série. Docela se těším na pokračování

alzbeta4340
04.10.2022 5 z 5

Autor stále skvěle využívá znalost místního prostředí, ale zdá se mi, že místní nářečí do děje zasazuje už méně než třeba v prvním díle. To je možná trochu škoda. Jinak velmi dobré čtení.
Ráda doporučuji všem čtenářům českých detektivek.

evajs.evajsek
17.09.2022 5 z 5

V pořadí již čtvrtá kniha příběhů s majorem Saranem. S radostí mohu po jejím přečtení konstatovat, že povedená. Četla jsem rozhovor s panem Sagitariem a souhlasím se zmínkou autora rozhovoru, že knihy by mohly být námětem na dobrý scénář k seriálu. Snad se dočkáme....těším se na další spisovatelův počin a vývoj postavy majora Sarana v čase.

Část díla

Petr Sagitarius