Trpaslíci a elfové ve středověku

Pojednání o středověkých elfech a trpaslících vychází z interpretace historických textů. Autor se zaměřuje – stejně jako ve svém předchozím díle „Přízraky a strašidla středověku“ – především na kontinentální evropské civilizace, speciálně na germánské a skandinávské. Ukazuje nám trpaslíky a elfy v poněkud nezvyklých a neznámých podobách, které postupně pod vlivem církve a lidové slovesnosti upadly do zapomnění. Jedná se o odbornou publikaci, zakládající se na literárně-historických a mytologických faktech. (www.mlp.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97634/trpaslici-a-elfove-ve-stredoveku-hv5-97634.jpg 4.28
Literatura světová, Mytologie, Literatura naučná
Vydáno, Volvox Globator

Les nains et les elfes au Moyen Âge, 1988

Kniha Trpaslíci a elfové ve středověku

gwineth

Kniha je rozdělena do dvou částí: Literární tradice a Mytologie a pověry. Přiznám se, že smysl tohoto rozdělení mi trochu unikl, první polovina mi přišla poněkud zmatečná, závěry analýz místy unáhlené, neukotvené, nebo poněkud zvláštní. Navíc autor značnou část svých závěrů skutečně vysvětluje (nebo dokonce je teprve činí) až ve druhé části. Celkově je text, myslím, zcela srozumitelný i pro laiky, čte se to velmi dobře i díky tomu, že autor téma očividně miluje a co se s láskou píše, bývá obyčejně radost číst.
Koho zajímají elfové a trpaslíci nejen ve středověku a rád by si přečetl něco fundovaného, leč čtivého, toho kniha nezklame. Přes určité rozpaky jí dávám 4 hvězdy a jednoznačné doporučení.