Trosečník sibiřský

Skutečný, sotva uvěřitelný příběh malého českého chlapce na cestách po obrovském sovětském impériu.

Kniha je volným zpracováním autentických vzpomínek otce autorky, který se narodil v roce 1925 v Sovětském svazu a mapuje jeho dětství a dospívání.

Na jedné straně bolševické impérium třicátých let minulého století živořící pod krutým diktátem soudruha Stalina a na druhé malý kluk napůl Čech - napůl Rus, který se do té zvrácené doby a rozvrácené země narodil. Po několika málo klidných letech strávených na Sibiři v rodinné zemědělské usedlosti, přichází éra tak zvaného rozkulačování zemědělců a rodičům nezbývá, než se pokusit před komunistickými represemi uprchnout.

Rodinná anabáze začíná na Transsibiřské magistrále, když otec s matkou a čtyřmi malými dětmi několik týdnů cestují společně s krávou Stračenou v dobytčáku do Vladivostoku. Ani zde na březích Japonského moře ale nenacházejí klid a tak se přesouvají znovu a znovu. Většinou vlakem, ale taky na velbloudech přes pouště Tádžikistánu i ruskou trojkou přes zasněžené pláně Západní Sibiře a mezi tím vlaky a zase vlaky, přes hory i nekonečné stepi té obrovské země.

Železná Stalinova ruka je ale v roce 1937, v Západosibiřském hornickém městečku Prokopjevsk, nakonec stejně dostihne. Otec je zatčen a z poměrně slušně situované rodiny se rázem stanou hladoví otrhaní psanci.

Maminka, které se mezi tím podaří získat československé občanství, se v zoufalství přesouvá již sama s dětmi do vytoužené vlasti svého muže. Československá republika ale v tu dobu stojí na samém prahu druhé světové války a tak bída, hlad a peripetie tímto přesunem ani zdaleka nekončí.

Je pravda, že o ukrutnostech stalinismu toho bylo napsáno i nafilmováno již poměrně hodně a to většinou z pohledu dospělých perzekvovaných osob.

Trosečník sibiřský je však pozoruhodný právě tím, že ty zlé a nepochopitelné časy jsou tentokrát viděny očima malého chlapce, což dodává příběhu jistou odlehčenost a kniha tak má všechny předpoklady stát se doporučovanou četbou pro starší děti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386057/trosecnik-sibirsky-BM6-386057.jpg 4.496
Dobrodružné, Biografie a memoáry, Pro děti a mládež
Náklad:2 000 ks
ISBN:978-80-259-0953-9

Kniha Trosečník sibiřský

prochajda

Knihu jsem začala číst s mírnými rozpaky, ale zhruba od 50té stránky mě začala opravdu bavit. Neuvěřitelné putování a šílené zážitky Václava Kličky a jeho rodiny z třicátých let minulého století. Velmi čtivé a odlehčené vyprávění očima malého klučiny. Chvílemi se četlo s úsměvem na tváři a jindy s mrazením v zádech. Doporučuji i jako povinnou četbu.

Akťavs

Knížka se mi moc líbila, dobře se čte, osud rodiny je zajímavý, krutost stalinistických poměrů si naštěstí ani neumíme představit, a přesto se často mezi těžkými a dramatickými odstavci ukázal i humor nebo nadsázka, což bylo příjemné. Měli to všichni těžké, ale já, stejně jako ostaní čtenáři, se přidávám: chudák maminka. Knížka je určená pro děti, ale myslím, že hodně osloví i dospělé

Nočnípták

Kniha se mě moc líbila. Popis těžkého života v Sovětském svazu ve třicátých letech 20. století, náročné cestování z jednoho konce země na druhý, vyhoštění do předválečného Československa a život za války. To vše viděno dětskýma očima. Ať už čistá nebo přibarvená pravda, pro malého kluka to přes všechna negativa muselo být úžasné dobrodružství. Teprve s přibývajícím věkem a starostí o živobytí dobrodružství končí.
Škoda, že autorčin tatínek nestihl zaznamenat více svých vzpomínek. Ale autorka nenechala příběh neuzavřený. V doslovu stručně dovyprávěla příběh své rodiny.

Daniel2009

Neuvěřitelný příběh malého chlapce, který cestuje po světě aniž by tušil, že kolem něho zuří válka. Určitě doporučuji.

Aghatte

Obdivovala jsem tu maminku, s dětmi se neustále balit a valit do nejistoty, musela to být svatá žena. Neumím si představit, že bych sbalila své děti (jenom 2), "všechny věci" a jela dobytčákem tisíce kilometrů.... Poměry v Rusku, co si budeme povídat, někdo z nás tuší, ale asi nikdo si to neumí ani představit. (Naštěstí) Sice o tom čteme, bohužel realita byla asi ještě horší. Psáno s nadhledem dítěte, které když v tom vyrůstá a nic jiného nezná, nepřipadá mu to až tak příšerné.
Moc se mi líbily ilustrace - staré fotky s domalovanými obrázky, tedy aspoň si to myslím, byly nádherné, mělo to atmosféru.

Lienilda

15let Slavkova zivota se odehrava tu i onde, hlavne v Rusku, Nemecku, Praze, Ostrave a Vysokem Myte. Kolikrát jsem si rikala, co bych ja byla schopna zdokumentovat a vzpomenout si co jsem prozivala v detstvi nebo parafrazovat rozhovory. Moc by toho nebylo!! Mela jsem ho totiz dost poklidne oproti Slavkovi. Az jsem si taky nekdy rikala jestli si vetsi cast nevymyslel, kdyz kolikrat je zmineno, ze spoluzakum vykladal pribarvene historky. Rozhodne knihu doporucuji a poslu svym rodicum, urcite se jim bude libit.

LucieR13

Úžasná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem za den

L.Helena

Moc pěkná knížka. Všechny ty hrůzy stalinismu a nástupu války viděné a popsané perspektivou malého chlapce zde mnohdy vyznívají spíše jako velké dobrodružství, ale je jasné, že ve skutečnosti jde o velmi těžké období minulého století.