Trosečník sibiřský

Trosečník sibiřský https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386057/bmid_trosecnik-sibirsky-BM6-386057.jpg 4 143 66

Skutečný, sotva uvěřitelný příběh malého českého chlapce na cestách po obrovském sovětském impériu. Kniha je volným zpracováním autentických vzpomínek otce autorky, který se narodil v roce 1925 v Sovětském svazu a mapuje jeho dětství a dospívání. Na jedné straně bolševické impérium třicátých let minulého století živořící pod krutým diktátem soudruha Stalina a na druhé malý kluk napůl Čech - napůl Rus, který se do té zvrácené doby a rozvrácené země narodil. Po několika málo klidných letech strávených na Sibiři v rodinné zemědělské usedlosti, přichází éra tak zvaného rozkulačování zemědělců a rodičům nezbývá, než se pokusit před komunistickými represemi uprchnout. Rodinná anabáze začíná na Transsibiřské magistrále, když otec s matkou a čtyřmi malými dětmi několik týdnů cestují společně s krávou Stračenou v dobytčáku do Vladivostoku. Ani zde na březích Japonského moře ale nenacházejí klid a tak se přesouvají znovu a znovu. Většinou vlakem, ale taky na velbloudech přes pouště Tádžikistánu i ruskou trojkou přes zasněžené pláně Západní Sibiře a mezi tím vlaky a zase vlaky, přes hory i nekonečné stepi té obrovské země. Železná Stalinova ruka je ale v roce 1937, v Západosibiřském hornickém městečku Prokopjevsk, nakonec stejně dostihne. Otec je zatčen a z poměrně slušně situované rodiny se rázem stanou hladoví otrhaní psanci. Maminka, které se mezi tím podaří získat československé občanství, se v zoufalství přesouvá již sama s dětmi do vytoužené vlasti svého muže. Československá republika ale v tu dobu stojí na samém prahu druhé světové války a tak bída, hlad a peripetie tímto přesunem ani zdaleka nekončí. Je pravda, že o ukrutnostech stalinismu toho bylo napsáno i nafilmováno již poměrně hodně a to většinou z pohledu dospělých perzekvovaných osob. Trosečník sibiřský je však pozoruhodný právě tím, že ty zlé a nepochopitelné časy jsou tentokrát viděny očima malého chlapce, což dodává příběhu jistou odlehčenost a kniha tak má všechny předpoklady stát se doporučovanou četbou pro starší děti.... celý text

douchova11
04.10.2019 3 z 5

Pohledem malého chlapce popsaný neuvěřitelný životní příběh.

Alma5
03.10.2019 5 z 5

Příjemné překvapení čtenářské výzvy, bez níž bych po knize určitě nesáhla. Zážitky z putování celé rodiny jsou opravdu dobrodružné.¨Jak to bylo se Slávkem dál se můžeme dočíst v knížce Rusanda na větvi, úplně pozitivní to však není.

Kopretina_aku
30.09.2019 3 z 5

Vyzdvihla bych zpracování a ilustrace, na první pohled velice pěkná kniha, i když na můj vkus velká a hlavně těžká. Nejsem si jistá, jestli může mít někdo detailní vzpomínky již od velmi útlého dětství, ale chvílemi jsem měla pocit, že Slávek byl prostě dobrodruh a rebel a to se odrazilo i v jeho popisech zážitků. Na kolik jsou opravdu všechny autentické nebudu polemizovat, ale jistě bude něco "přikrášlené" stejně jako Slávkova oblíbená historka, jak Evžena málem sežrali vlci. Sice je to literatura pro děti a mládež, ale asi knihu čtou hlavně dospělí. Největší hodnotu musí mít hlavně pro autorku a její rodinu. Název bych asi volila jiný, vzhledem k tomu, že ne vše se odehrává pouze na Sibiři, vždyť světoběžník Slávek se nakonec dostal i do Československa a Německa.

prochajda
17.08.2019 5 z 5

Knihu jsem začala číst s mírnými rozpaky, ale zhruba od 50té stránky mě začala opravdu bavit. Neuvěřitelné putování a šílené zážitky Václava Kličky a jeho rodiny z třicátých let minulého století. Velmi čtivé a odlehčené vyprávění očima malého klučiny. Chvílemi se četlo s úsměvem na tváři a jindy s mrazením v zádech. Doporučuji i jako povinnou četbu.

Akťavs
04.07.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, dobře se čte, osud rodiny je zajímavý, krutost stalinistických poměrů si naštěstí ani neumíme představit, a přesto se často mezi těžkými a dramatickými odstavci ukázal i humor nebo nadsázka, což bylo příjemné. Měli to všichni těžké, ale já, stejně jako ostaní čtenáři, se přidávám: chudák maminka. Knížka je určená pro děti, ale myslím, že hodně osloví i dospělé

Nočnípták
23.06.2019 4 z 5

Kniha se mě moc líbila. Popis těžkého života v Sovětském svazu ve třicátých letech 20. století, náročné cestování z jednoho konce země na druhý, vyhoštění do předválečného Československa a život za války. To vše viděno dětskýma očima. Ať už čistá nebo přibarvená pravda, pro malého kluka to přes všechna negativa muselo být úžasné dobrodružství. Teprve s přibývajícím věkem a starostí o živobytí dobrodružství končí.
Škoda, že autorčin tatínek nestihl zaznamenat více svých vzpomínek. Ale autorka nenechala příběh neuzavřený. V doslovu stručně dovyprávěla příběh své rodiny.

Daniel2009
16.06.2019 5 z 5

Neuvěřitelný příběh malého chlapce, který cestuje po světě aniž by tušil, že kolem něho zuří válka. Určitě doporučuji.

Aghatte
14.06.2019 3 z 5

Obdivovala jsem tu maminku, s dětmi se neustále balit a valit do nejistoty, musela to být svatá žena. Neumím si představit, že bych sbalila své děti (jenom 2), "všechny věci" a jela dobytčákem tisíce kilometrů.... Poměry v Rusku, co si budeme povídat, někdo z nás tuší, ale asi nikdo si to neumí ani představit. (Naštěstí) Sice o tom čteme, bohužel realita byla asi ještě horší. Psáno s nadhledem dítěte, které když v tom vyrůstá a nic jiného nezná, nepřipadá mu to až tak příšerné.
Moc se mi líbily ilustrace - staré fotky s domalovanými obrázky, tedy aspoň si to myslím, byly nádherné, mělo to atmosféru.

Lienilda
06.06.2019 5 z 5

15let Slavkova zivota se odehrava tu i onde, hlavne v Rusku, Nemecku, Praze, Ostrave a Vysokem Myte. Kolikrát jsem si rikala, co bych ja byla schopna zdokumentovat a vzpomenout si co jsem prozivala v detstvi nebo parafrazovat rozhovory. Moc by toho nebylo!! Mela jsem ho totiz dost poklidne oproti Slavkovi. Az jsem si taky nekdy rikala jestli si vetsi cast nevymyslel, kdyz kolikrat je zmineno, ze spoluzakum vykladal pribarvene historky. Rozhodne knihu doporucuji a poslu svym rodicum, urcite se jim bude libit.

LucieR13
23.05.2019

Úžasná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem za den

L.Helena
12.05.2019 4 z 5

Moc pěkná knížka. Všechny ty hrůzy stalinismu a nástupu války viděné a popsané perspektivou malého chlapce zde mnohdy vyznívají spíše jako velké dobrodružství, ale je jasné, že ve skutečnosti jde o velmi těžké období minulého století.

LaFiala
03.05.2019 4 z 5

Trosečník se mi líbil, četl se dobře. Všechny útrapy a problémy jsou psány z pohledu chlapce, takže působí jako velké dobrodružství, ale nechtěla bych zažívat to, co musí překonat maminka.

Amazonka72
02.05.2019 5 z 5

Komentář k této knize jsem musela nechat uležet. Tak silně mě příběh zasáhl. Jedním slovem - nádhera. Velmi se mi líbilo vyprávění příběhu z pohledu chlapce. Všechny ty hrůzy, které se ve 30.letech děly v zemi sovětů pod diktaturou velkého Stalina, zvládla rodina očima Slávka (Vaška) s lehkostí. Putování rozlehlými pustinami v těplušce je pro malého kluka velkým dobrodružstvím. Stejně tak pobyt v Šurabu, v úplně jiném světě, uprostřed Tádžekistánu, kamenité pouště, kam se člověk dostane pouze na hřbetě velblouda. Setkání s naprostou chudobou a hladomorem, který touto dobou v Rusku propukl. A pak zase cesta zpět na Sibiř a nakonec do Československa, které se v roce 1938 stalo obětí Mnichovské dohody. Hltala jsem stránky jedním dechem.
Co jsem obdivovala, byla statečnost maminky. A také jsem si uvědomila, jak těžké pro ni muselo být “pustit” své děti do světa. V době, kdy se musela postarat o děti sama a navíc v cizí zemi. Vůbec si to nedovedu představit, ale na druhou stranu si Slávek našel svoji cestu sám. A tvrdá služba či shánění živobytí v pubertálním věku má také něco do sebe. V dnešní době, kdy mají mladí vše, nač si vzpomenou a vlastně se nemusí o nic starat, by taková “škola života” byla tou nejlepší terapií.
Kniha je krásná, laskavá a přitom s velmi hlubokým obsahem. Souhlasím s tím, že by se měla stát součástí školních čítanek a seznamů doporučené četby.
Děkuji za čtenářský zážitek, Trosečník Sibiřský získává čestné místo v naší knihovně.

iška
28.04.2019 3 z 5

Jednoduchým stylem sepsané vzpomínky na rozhodně zajímavou a těžkou dobu. Jen název je trochu zavádějící. Možná bych spíše volila "Světoběžník", jak se sám nazývá hrdina knihy Slávek.

Kesi85
03.04.2019 5 z 5

Moc hezká a zajimavá kniha. Ačkoliv knihy vyprávěné z pohledu dítěte nevyhledávám, velmi mi zajímá život v bývalém SSSR a Sibiř. Nejzajímavější čast knihy byla odehrávající se na území Sov. svazu: cestovaní, příroda, politické poměry, ale predevšim jak rodina držela pohromadě. S přesunem knihy do Československa už byly příběhy pro mě těžko uvěřitelné a jestli je to celé pravda, tak fakt “čumím” . Po přečteni doslovu se nemuzu zbavit dojmu, že ve skutecnosti nebyl pan Klička v Čsr moc sťastný. Krásná kniha, rozhodně si ji přečtěte.

Na databázi je dokonce i jeho profil s psedonymem, když pak jako dospělý psal knihy ;)

madem
30.03.2019 3 z 5

Tři body jsou za práci, kterou si autorka dala při sepsání a přepsání tatínkových vzpomínek. V každé rodině jsou příběhy starší generace, o kterých se ví. Často jsou to velmi silné, emotivní příběhy. Ne všechny rodiny si dají práci při zachování těchto příběhů. To oceňuji.
Bohužel ne všechny příběhy jsou přenosné, a proto nemůžu hodnotit lépe.

Arev122
24.03.2019 5 z 5

Velice hezky napsaný skutečný a sotva uvěřitelný příběh chlapce , který musel odcestovat z rodného Ruska do předválečného Československa.

ddkk
13.03.2019 5 z 5

Vyprávění malého Václava - Slávka jsem si doslova zamilovala. Ta lehkost, ten nadhled, ten optimismus, které autorka dokázala do svého díla vložit, čtenáře smiřují s tragičností a hrůzou reality, v níž se celá rodina neustále nachází. Obava z toho, že budete muset číst další knihu o děsivých osudech vyděděnců v bývalém Sovětském svazu, je proto naprosto lichá. Dětská nevinná duše se dokázala vyrovnat s realitou mnohem snáz než dospělí. Jakoby se malý Slávek prostě jen smiřoval s každou novou a mnohdy zas o něco příšernější situací, do níž se on i jeho blízcí dostávali a ještě si dokázal najít to, co bylo alespoň trochu pozitivní...Knížka se prostě čte moc dobře a podle mého je určena i dětem. Koneckonců, skutečný příběh dokáže mnohem důvěryhodněji ukázat, jaké neuvěřitelné hrůzy se ještě nepříliš dávno a nepříliš daleko skutečně odehrávaly.
U mne plný počet a doporučuji :-)

harena
12.03.2019 5 z 5

Je to příběh malého chlapce a jeho vidění světa v letech 1925 - 1940. Ale od jiných knih, které píší o stalinismu a nacismu se liší, protože toto vyprávění není nenávistné a děsivé. Vypovídá hlavně o životě obyčejných lidí v Rusku a u nás, o silných lidech a lidech ochotných pomoci. A ty hrůzy světa se dějí na pozadí. A snad právě proto, že je příběh psán ich formou, tak nás strhne. Je to skutečně vyjímečná kniha, vřele doporučuji nejen pro starší děti.

ivana02
08.03.2019 4 z 5

Knihou jsem byla vyloženě unesena. Lehkou formou, vhodnou i pro starší děti, popisuje stalinistický režim a na konkrétním příběhu se dozvíte, co jste sice věděli, ale z úst (pera) malého chlapce, který to prožil, je to děsivé. Rozhodně knihu doporučuji přečíst!
Anotace je zcela vyčerpávající, nic dalšího dodávat netřeba.