Pán se stříbrným lukem

V Pánu se stříbrným lukem, prvním dílu epické trilogie Troja, David Gemmell kombinuje pronikavě živoucí popisy s bohatstvím historických detailů v nepřekonatelném, dech beroucím díle lásky a nenávisti, ctižádosti i soupeření, míru i války.

Tři životy změní osudy národů. Helikáón, mladý princ z Dardanie, pronásledovaný trýznivým a traumatickým dětstvím, kněžka Andromacha, jejíž ohnivá povaha a nezávislost ohrožují moc králů, a legendární válečník Argurios, ovládaný pouze myšlenkami na pomstu.

V Troji naleznou město, rozpolcené ničivým soupeřením - smršť žárlivostí, klamů a vražedných zrad. A za pověstnými trojskými zdmi pošilhávají krvežíznivé oči nepřátel po bohatství města a plánují jeho pád. Nastal čas statečnosti i zrady, čas krveprolévání a strachu, čas hrdinů!

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19568/troja-pan-se-stribrnym-lukem-19568.jpg 4.871

Trója (1.)

Troy, Lord of the Silver Bow (2005)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Perseus
Počet stran:450
Překlad:Dana Krejčová
Autor obálky:Larry Rostant
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-87010-27-3

Metla

Ve své poslední trilogii David Gemmel upřel pozornost na starověké Řecko, konkrétně na období Trojské války, ke které se v první knize pouze schyluje. To rozhodně neznamená, že by román byl skoupý na bitvy a souboje. Autor představuje hrdiny, staví jim kulisy a rozehrává náležitě srdceryvné partie – všechna ta dětská traumata, rodinná dramata, úkladné vraždy, násilí v mnoha podobách a nesmíme zapomínat ani na lásku, vždy ryzí a komplikovanou.
A především je tady On. Námořníci mu říkají Zlatý, narodil se jako dardanský princ Aineiás, přátelé mu však říkají Helikaón. Slavný a obávaný válečník, který zná soucit, leč neváhá projevit tvrdost i krutost, pokud prospějí jeho záměrům či touze po pomstě. Pohledný, silný, rychlý, odvážný, inteligentní, bohatý, prostě Dokonalý… ne, nedokázala jsem si tento vysněný mužský ideál oblíbit. O malinko víc mě zaujaly vedlejší postavy, ovšem ty kladné mají stejný problém jako Helikaón: jde o příliš čisté charaktery, čestné a statečné dobráky za všech okolností. Padouši jsou zase moc zlí, suroví, podlí a zbabělí, aniž by se čtenář dozvěděl, proč takto morálně zdegenerovali. Snad nejvěrohodnějším dojmem působí trojský král Priamos, což je sice arogantní hajzl, zdroj spousty křivd, zášti a bolesti, nicméně v té záplavě převážně pozitivních idolů vyhlížel jako jeden z mála normálních lidí.
Číst tuhle knihu v době vydání originálu, pravděpodobně bych ucvrnkávala blahem a mé hodnocení by atakovalo 5 hvězd. V současném věku a duševním rozpoložení, s mnoha kvalitními fantasy tituly za sebou… no, Gemmel už je pro mě příliš přímočarý, málo rafinovaný, ničím výrazněji nepřekvapil. Trilogii pravděpodobně dočtu, občas mám chuť si odpočinout u vcelku jednoduchého dobrodružství s heroickým puncem.

špulo

Je fajn nechať si prerozprávať starý známy príbeh obľúbeným fantasy spisovateľom. Kto pozná Gemmella, dostane Gemmella. Kto nepozná, hor' sa do čítania...

tereza1198

Dlouho jsem čekala než jsem se do téhle série mistra Gemmella pustila. Bolelo mě, že to bude poslední výlet do světů, které stvořil. Příběh který nestačil dovyprávět. Dostala jsem skvělou knihu plnou intrik, vášně, lásky a zrady na pozadí bájných i historických postav. Vím, že pokračování bude také skvělé.

KAREL6725
18.11.2017

Tahle trilogie je vrcholem tvorby Davida Gemmella, první díl trilogie Troja , čtenáře zavede do světa antického Řecka. Kniha se čte velmi dobře, děj plyne rychle, autor napsal příběh ze světa , který je plný , intrik , touhy po moci , pomstě , nenávisti , ale taky lásky, touhy a naděje. Tohle opravdu stojí za přečtení, doporučuji . Plný počet hvězd.

Braenn
28.07.2017

Vezmu to tak nějak za celou trilogii.
Je to nádherná, čtivá a rychle plynoucí kniha. Jistě, nejedná se o žádný extra komplikovaný děj, přesložité charaktery a dějové zvraty. Za což jsem ráda. Nemusím se soustředit, děj mě unáší sám o sobě.

Žánr? Fantasy, bezesporu. V historickém kabátku, díky němuž se svět jeví velmi propracovaný. Jak by také ne, když ho tisíckrát poznal a popsal někdo jiný, stejně jako jména. Díky tomu jsem měla od začátku pocit, jako bych hrdiny znala, byli mi tak nějak bližší a s hrůzou jsem očekávala, co jim autor přichystá. Nutno říct, že má obava o nekonečné desetileté obléhání města se nevyplnila, a v knize jsou jí věnovány jen asi dvě třetiny jednoho dílu. A ještě jak zajímavě!

Četlo se to prostě samo. A konec, který byl k našim hrdinům výrazně milejší, než Homér, potěšil. Tedy až na zmíněnou závěrečnou kapitolu, u které podezírám, že ji má na svědomí jeho žena (nakonec je tam coby spoluautorka uvedená!). Ta tam být nemusela. Prostě se jim vedlo dobře, proč to rozebírat! Narážky na Sedm kopců (pahorků by bylo lepší slovo) pochopil snad každý, a jak to bylo dál tedy není těžké domyslet.

A jako velký klad a nápad hodnotím postavu, činy a příběhy krále lhářů.

Elea
03.07.2017

Moje první kniha od autora, zajímavá, dobře se četla, jen poslední kapitola pro mne byla obtížně přijatelná.

Ahmose
12.02.2017

Celá trilógia je úžasná a zamiloval som sa do nej hneď pri prvých kapitolách. Keby sa dalo dať 10 hviezdičiek dám 9/10 pre mäkkú väzbu ,pretože knihy by si určite zaslúžili pevnú. Sú to zatiaľ najlepšie knihy aké som zatiaľ čítal, skutočný skvost literatúry. Jednoznačne odporúčam :-)

Dandy1
14.12.2015

Gemmellovi knihy mě nebaví, ale trilogie Troja určitě stojí za přečtení. Obsahuje vše co by člověk od historického románu očekával. Intriky, lásku, politiku králů, prohry a výhry... Je zde krásně zobrazen svět v dobách minulých. S legendou o Troji tato trilogie moc společného nemá a to je dobře.

marek8807
08.12.2015

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl.

Hissatam
05.05.2015

Skvelá kniha, súhlasím s komentárom pod sebou, že sa výborne číta pri mori. Je tam veľa nádherných osvietených myšlienok, príbeh je gradujúci, skvele sa číta. Doslova sa od knihy neviete odtrhnúť :)

Blekmun
03.05.2015

Toto sa skvele číta dakde pri mori, na precítenie atmosféry tej knihy je to super. Samozrejme je to vcelku idealisticko-romantizujúca kniha ale aj tak mnoho vecí vyzerá dostatočne uveriteľne. Až na tú záverečnú scénu teda, tam palce dole. To už sa autor príliš nechal uniesť.

borknagar
13.05.2014

Další "Gemmellovka", která nemůže zklamat žádného fanouška hrdinských románů. Sice jsem ji četl skoro měsíc (těžké životní období), ale můžu s klidem napsat, že jsem se náramně bavil a dokázal se vžít do příběhu a oblíbil si několik postav. Je jen škoda, že pan Gemmell nedostal do vínku více let života, napsal by jistojistě ještě mnoho parádních románů, vymyslel skvělé hrdiny a poutavě popsal krvavé bitvy. Díky jeho knihám je život hned o trochu veselejší a zábavnější.....

hrach
14.08.2013

Na začiatok knihy sa dobre nasadlo a bola to vcelku príjemná jazda so skutočne hustým tempom až v závere. Bol to Gemmell, ku ktorému som sa vrátil po dlhých rokoch a vcelku rýchlo som si uvedomil, čo som v časoch drenajskej ságy na ňom žral a rovnako tak, čo ma rozčuľovalo. Obidve stránky si autor vycibril takmer do dokonalosti. Na jednej strane sú tu schematické stereotypy v postavách, kde človeku okamžite naskakujú paralely s inými postavami zo starších kníh. Vzhľadom k tomu, sú mnohé linky predvídateľné a čitateľa máločo prekvapí. Paradoxne to ani nevadí. Gemmellov čitateľ vie, čo hľadá, v knihe to očakáva a dostane. Struhujúci príbeh o takom tom "skutočnom" hrdinstve, pre lásku, pre priateľov, pre morálnu povinnosť, pre "správnu vec".

Mako123123
31.07.2013

Skvelé skvelé skvelé... túto knižku pôvodne dostal moj brat na vianoce ale pretože on do čítania moc nieje, tak som sa aspoň na začiatku mrkol do toho ja. Avšak od tej chvíle jak som sa do toho ,,len mrkol,, ma to chytilo. Skvelá kniha ktorá má skvelé pokračovania. Plných 5/5

jesuswlasac
15.05.2013

Takto si predstavujem historicky rom

Flick

Lepsej knihy zatial niet co by putavo opisovala historicke udalosti v starobylej Troji. Doporucujem aj tým co nemaju znalosti z historie, lebo tento pribeh je pisany ako prava nefalsovana fantasy....

Trója Trojská válka

David Gemmell