Troilus a Kressida

Látku k této hře čerpal autor z různých verzí zpracování tzv. trojské války, kde na pozadí velkých dějinných bojů se dehrává milostný příběh dvou účastníků. Na rozdíl od slavnějšího milostného příběhu Romea a Julie, zde láska obou milenců hraje okrajovou roli a ustupuje válečnému zaujetí, zaniké v bitevní vřavě a v podstatě končí daleko tragičtěji. Milenci sice přežívají, umírá však jejich láska.
Přeložil Jiří Josek.
méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/699/troilus-a-kressida-699.jpg 3.826

Troilus and Cressida

Literatura světová
Vydáno:

ZajDa37
14.11.2016

Slabé, slabé, aspoň na Shakespeara... Za řeč stojí zmínit alespoň filozofické rozhovory v táboře Řeků, (ještě předtím, než se začali hádat).
Ale jinak nic moc...
Na jedné straně naivní Troilus, co věří na lásku až do smrti a na druhé Kressida, co ho sice "miluje", ale podvede ho s prvním, kdo se namane. Trochu nepoměr? Nad tím ještě ke všemu bdí praotec všech kuplířů, Pandarus.

z1631984
10.04.2016

Poněkud netradiční čtení vzhledem k autorovi. Přemýšlím, kam tenhle žánr vlastně zařadit.

IsaacNewton
27.06.2012

V komentáři se nachází spoiler!

Na Shakespeara docela slabší dílo, mohu-li vůbec soudit :-) Stejně si ale zaslouží 4 hvězdičky. Příběh začíná někde v průběhu Trojské války, takže pro milovníky tohoto tématu opravdu doporučuji. Děj se střídá- Trojská pevnost, tábor Řeků, kde nechybí žádná z legendárních postav, stejně je tomu tak i u Tróje. No a kde příběh končí? Žel docela brzy, po zabití Hektora. Dílo ve mne prostě jen nezanechalo tolik, jako jiné hry anglického génia. Ale mé oblíbené heslo: "Není tragédie bez komedie!" a to platí dost právě v této hře, protože krom milostného příběhu Trojanů Troila a Kressidy je v příběhu i mnoho dalších prvků, nesváry v řeckém táboře, intriky a boje, často hádky Řeků připomínají spíš hádku na trhu :-)