Třináctkrát proto

Třináctkrát proto

Legendární kniha a předloha oblíbeného seriálu Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je třináct důvodů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351688/trinactkrat-proto-Lkb-351688.jpg 3.8534

Cool Girl

Thirteen Reasons Why (2007)

Romány, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo

Zlatinka.Emilly
včera

Na tuto knihu jsem slyšela pochvaly a proto mě o to víc zklamala skutečnost. Čekala jsem mnohem víc a ne, že půjde o zpověď puberťačky, která ve své sobeckosti nemyslí na své rodiče. Co si dokazuje? Chudinka ublížená!!!
Každý z nás by mohl natočit takovéto kazety, protože vždycky je na koho si stěžovat. Ale nejde jen o to, jak se různí lidé podepsali na našem životě, ale upřímně si každý sáhněte do svého svědomí a objevte tam, jak vy jste se podepsali na životech těch druhých. Tak kdyby pak měl každý řešit nějaké ty problémy a posměchy a co kdo o kom řekl podle Hannah, asi by nebylo vyhnutí a musely by spáchat sebevraždu (podle této knihy) všichni. Pozitivum je v tom, že se můžeme hlouběji zamyslet nad tím, jak může některé naše slovo či gesto druhému ublížit. No a co se týká seriálu, stáhla jsem si zatím pět dílů a jsem zklamaná. Je to komunikace o ničem, o takových amerických žvástech, které pak nutně vedou tam, kam dovedly. Mnohdy jsem vůbec nechápala, o co jde.

blonde_elis

Tenhle příběh, zejména jeho seriálová podoba, změnil můj pohled na svět jednou provždy. V lecčem mi otevřel oči. Nejděsivější je jeho reálnost. To, že chování lidí, které se v knize řeší, není nijak přibarvené a člověk v něm často poznává situace ze svého vlastního života. Taková je prostě realita, ve které žijeme.
Je to příběh o nás a o sněhové kouli. Příběh o tom, jak v uvozovkách málo může někdy stačit k velkému neštěstí. Protože často nemáme schopnost posoudit, jaký dopad mohou mít naše činy.
Jednu hvězdičku strhávám jen proto, že seriál je ještě o level lepší a určitě ve vás zanechá víc, lépe pochopíte.

psychousek

Když poslouchám lidi kolem sebe, většina (ať už cizí nebo moji blízcí) si myslí, že pro sebevraždu je vždy velký, ale zároveň stupidní důvod - vyhazov z práce, šikana, zlomené srdce, alkohol. Jenže Hannah ukazuje, že ne vždycky to tak je. Jistě, kniha je napsaná zvláštním způsobem, je jednodušší, místy zmatené vyprávění Hannah, ale je to její příběh, příběh puberťačky, která se zabila. Myslím si, že by si ji měli přečíst právě puberťáci, ale i mnozí dospělí. Třeba pak jednoho dne pochopí, co mohou mít činy za následky...

Jeckyyy

Tak tohle je jeden z mála případů, kdy seriál (film) je lepší než kniha..... ta se sice četla dobře a bavila mě, nicméně mi přišlo, že se Hannah nic tak hrozného neděje a jen si vše moc bere. Seriál je natočen jakoby "vážněji", dává víc smysl. Ale zatím jsem ho nedokoukala do konce, tak se ještě uvidí co bude dál :)

verulik196

Knihu jsem si přečetla ze zvědavosti, abych zjistila, o čem ten slavný (nebo alespoň mě to tak jednu dobu přišlo) seriál je.
Krátce řečeno, mám z ní hodně smíšené pocity. Začnu nejprve tím pozitivním. Líbí se mi celá ta myšlenka s kazetami. Četla jsem už mnoho knih, ale na nic ani vzdáleně podobného jsem dosud nenarazila. Knížka je taktéž čtivá a celkově mě bavila.
Tak v čem je problém? Čekala jsem, že Hannah měla opravdu, jakože opravdu těžký život, jenže ono to zas tak strašné nebylo. Chápu, každý je jinak citlivý, co jednoho rozbrečí, s druhým ani nehne.. ale sebevražda byla opravdu přehnaná reakce. Jaké je tedy poselství této knihy? Proč si to s lidmi vyříkat, když se můžete zabít?

domino1701

Musím říct, že tohle je bohužel jedna z mála knih, kdy je lepší seriál. Kniha by mě určitě bavila víc, kdybych neznala děj, takhle mi nepřišla tak napínavá. Navíc jak už je zde psáno Clayovi myšlenky mně v příběhu vadily.

Doporučuji pro ty, co neznají seriál. :)

lee5747

Od knížky jsem nic nečekala, asi proto mě tak zaujala. Dokázala jsem se do hlavních hrdinů rychlé a hluboko vcítit. Rozhodně stojí za přečtení.

Sonča2

Jako matka budoucích teenagerů bych tuto knihu a seriál zavedla povinně do školních osnov, aby si všichni uvědomili, jak lehce jsme zranitelní. První jsem viděla seriál, kde byl dán jednotlivým postavám větší prostor. Knihu jsem přečetla za dopoledne, rozhodně mě nezklamala. Prostě stokrát nic umořilo osla.

fvalek

Ou, tady si někdo zase vybral dívčí knihu... No co už, knihu jsem si přečetl na základě fajn seriálu, ale zklamala mě. Celkově je ten styl promluv Hanny a myšlenek Claye dost zmatečný a celkově je kniha nudná a ne moc zajímavá. Hrozně mě štvalo jak je Clay afektní a Hannah taková divná. Prvních pár kapitol jsem si říkal, že to je sobecká ukřivděná královna dramatu, některé důvody byly fakt pitomé. Ta její neuvěřitelná sebejistota a arogance na kazetách odrážela nejen to, jak jí ublížili, ale podle mě byla celá taková trošku moc přehnaná. Po dočtení jsem si samozřejmě řekl, že jo, že prostě měla dost blbých zážitků, ale stejně to nemuselo vést k sebevraždě. Nebudu tu moc zvažovat nějaké morální dopady, četl jsem, že nějaký kluk v Americe se zabil a nechal taky nahrané kazety, lidé jsou hloupí a určitě by to neměl číst někdo nevyrovnaný. Chytrému napověz (že sebevražda není řešení), hloupého kopni (a on se zabije). Je to prostě takové dramatické čtení, nicméně já tohle moc neocenil a nemělo to pro mě takovou hloubku, jak se v seriálu zdálo.

AWKWARD.

Nejsem nějakým fandou nebo milovníkem něčeho co jsem viděla. Tedy, spíše si raději přečtu první knihu a pak se teprve podívám na film/seriál. Ale zde to bylo opačně a viděla jsem seriál první a až po několika měsících se mi dostala do ruky kniha. Je pravda, že i přes to všechno se mi to líbilo, ovšem vždy jsem si představila postavy (herce) ze seriálu a to mne trochu štvalo. Samozřejmě kniha se od seriálu liší. Něco je v knize navíc a něco naopak chybí. Stále jsem ale zamilovaná do Justina a Alexe. A i Zach si našel místo v mém srdci. Bohužel stejně jako v seriálu mne irituje Clay. Hrozně se mi ale líbí zpracování této knihy, z jakého pohledu jsou určité pasaže psány. Stejně jako v seriálu se mi líbila pozice mrtvé Hannah jako vypravěče. Ale i tak kniha se mi zdála moc zdlouhavá. Možná to je tím, že jsem věděla jakým směrem se to bude ubírat či jak to nakonec dopadne. Ale i tak se kniha řadí mezi ty lepší co jsem měla za poslední rok v ruce. ♥

DK197

Na začátek musím říct, že styl, jakým byla kniha psaná, mě vlastně dost rušil. Ale snaha o originalitu se cení, to zase jo... Jenže já ještě v půlce nevěděla, jestli mě to baví, či nikoli, a jestli nečtu jen, abych se dostala na konec.
A výsledek? Ten je, že si to musím nechat uležet v hlavě. Já vám nevím. Někdy mi přijdou leckteré důvody z třinácti malicherné, leckdy nafouknuté, ale... jak by bylo mě na jejím místě? A nezapomínejme, že lidé jsou různě citliví. Jakmile se navíc dostane do určitého bodu deprese, už si prostě berete všechno... Takže - byla hlavní hrdinka děsná ufňukaná kráva, která si za pár věcí mohla i sama, nebo to bylo děsně reálné a je vám jí nakonec líto? Já se ještě nerozhodla... A moment - rozhodla. Kolik náctiletých se v tom motá? V emocích, v situacích... A místo, aby si pomohli, topí se víc. To se mi nelíbí. Vůbec. 70%
Tahle kniha mi zamotala hlavu, to teda jo. Protože myšlenka: "Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí," rezonuje tak, či onak stejně varovně.

Peace

"Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí."

Nejdříve jsem viděla seriál, který si mě absolutně získal a považuju ho za jeden z nejlepších, jaké jsem viděla. A musím také konstatovat, že se mi líbil více, než kniha, což se mi běžně nestává.
Kniha nešla tolik do hloubky, Hannah na mě chvílemi působila i značně nesympaticky, což mě mrzí.

Francesca14

Asi před rokem jsem viděla seriál a knihu jsem vzala do ruky spíš jen ze zvědavosti, abych se podívala, jak vypadá původní zpracování a jak moc je mu seriál podobný. A skoro vůbec mě to nebavilo. Nejspíš na tom mělo velký podíl to, že jsem děj už znala, takže jsem nebyla zvědavá, kdo se na další kazetě objeví a kdy přijde na řadu Clay, ale obecně mě to celé nějak nezaujalo. Styl psaní je v pohodě, ale občas se člověk ztrácí ve střídaní toho, co říká Hannah a co Clay a i když díky tomu můžeme celou věc vidět ze dvou úhlů pohledu, chtěla jsem se prostě soustředit na vyprávění bez toho, aby mi tam Clay furt skákal. Hannah mi je nesympatická, některé její důvody jsou prkotiny a Claye mi je sice líto, ale k srdci mi taky dvakrát nepřirostl. Rozhodně knižní zpracování není lepší než seriál, ale ani horší. Obecně u mě příběh prostě nezabodoval.

Nicol13

No.. Kniha asi úplně není pro jedince trpící depresemi nebo slabší povahy.
Mně totiž přišla hodně depresivní, takže to opravdu nedoporučuji každému.
Je to hodně čtivý, nechápu, že mě to tak vtáhlo. Slyšela jsem o seriálu, ale ten šel mimo mě... Řekla jsem si, že ani kniha mě nejspíš nezaujme, potřebovala jsem něco oddechového, ale tohle... to jsem nečekala. Vůbec to není oddechový.

Celý je to jakoby náhled do dívčina deníčku. A čím se blížíte ke konci, tím to nabírá na rychlosti, až vás to ke konci semele jak vlna a pak... konec... a co je dál? Nic.. prostě konec. Konec jednoho života a možná víc životů?
Je to o životě, o smrti a o tom, že svět se řítí do háje... v týhle knize je shrnuto pár chyb a charakterů, který mi bereme už úplně normálně. Ale normální to prostě není. No a najdou se jedinci, kteří tuhle realitu nedávaj. Není to jejich chyba. Není jejich chyba, že si nezvykli na tuhle dobu. Není jejich chyba, že jsou citliví... Chyba je, že jim nikdo moc nerozumí a nikdo jim téměř nepomůže. Hlavně, že máme příručky, ale čučíme do mobilu a na uších máme sluchátka.
Je to prostě o všímavosti lidí kolem Vás...

Každopádně na seriál kouknu. Snad bude trochu rozvedenější.

dancat

Kniha se četla dobře, námět byl zajímavý. Hlavní hrdinku v podstatě chápu, každý je jinak citlivý a každý zvládá kritiku jinak. V tomhle věku je asi těžké vyrovnat se sám se sebou natož s intriky ostatních. Bohužel kdybych neviděla nejdříve seriálové zpracování asi bych se ztratila v tom, kdo je kdo. :)

kikies

Knížka je moc příjemně napsaná a je velice čtivá, i nápad lze pochválit. A to není málo. Ale vzápětí je třeba zamyslet se nad samotným sdělením, o čem to vlastně je? ... O holce, které zřejmě nikdy nikdo nevysvětlil, že svět není pohádka, že se v něm vyskytují problémy a zlí lidé? A že když nevyřeším jeden problém, může se k němu přidat další a pak už se to zdá stále jen horší a horší? A že je v pořádku spáchat sebevraždu a pak "ze záhrobí" ukazovat na ty, kteří za to údajně mohli? Je tohle to, co má kniha předat mladým čtenářkám? Jestli ano, tak si dovoluji označit ji za nebezpečný blud, protože Hannah Bakerová měla jen jediný důvod, a to sice k zamyšlení, nikoli k sebevraždě! A ze své sebevraždy může obvinit leda tak sebe! Potkalo ji dost nepěkných věcí (očima puberťáka viděno samozřejmě jako konec světa!), měla fakt smůlu, několik hodně blbých dnů a černé svědomí, protože se k některým věcem měla postavit jinak. Ovšem to, co provedla nebylo řešení, ale zbabělý a nezodpovědný útěk. Sebevražda mladé holky, která ještě nic nezažila, ví prd o opravdových problémech a neohlíží se na své blízké, je jen sobeckým a slabošským jednáním.
Ale věřím tomu, že seriál to mohl být pěkný...

Jasomknihomolka

Pravdivo napísane. Presne vystihuje dnešných väčšinu ľudí. Malo by to byť ako povinné čítanie. :-)

betule3

Kniha naplnila má očekávání. Příběh byl napínavý a čtivý. Hlavního hrdinu jsem si okamžitě zamilovala. Jen mě občas štvala Hannah, protože mi přišlo, že ze sebe občas dělala až moc velkou "chudinku". Jinak ale nemám co vytknout a rozhodně doporučuji.

marta14

Napřed jsem viděla seriál. A až potom knihu. Je pravda, že nebýt seriálu, tak si tohle nepřečtu. V knize to bylo takové nic moc. Ale nebylo to hrozné. Jen v seriálu byly dost velké změny. Musím ale říct, že je skvělý nápad, něco takového napsat. Doporučuji.

Renata98

Po knize jsem sáhla poté, co jsem shlédla seriál. No.. jak už vidíte, počet hvězdiček, které jsem dala asi mluví za vše. Seriál jsem si zamilovala, ale do děje knížky jsem se absolutně nemohla dostat. Čtu poměrně rychle, ale 13RW jsem četla 14 dní.. znovu už ne :)

SelenaDemi428

Na začátek - ten starý obal je fakt úděsný. Něco na knihu pro devítileté holky. Jsem ráda, že vyšlo nové vydání s jiným obalem. Bohužel já mám ještě ten starý přebal a dokáže to doopravdy kazit dojem.
Teď k příběhu, jsem velká fanynka seriálu, zamilovala jsem si všechny postavy. Seriál je dle mého názoru lepší než kniha, hlavně ohledně příběhu č. 12, jsem ráda, že ho v seriálu udělali tak, jak ho udělali (i když je to strašné).

Amalberga
06. červnaodpad!

Pro mě kniha, která se nedá přečíst. Hannah je ufňukaná kráva, která hrotí každý blbý detail. V jejím věku by si každý teenager mohl sepsat 13 důvodů, proč má tak strašný život a jít spolknout prášky. Nesympatičnost Hannah ještě podtrhuje otravná postava Claye. Když nám totiž Hannah vykládá o zdrcujících peripetiích svého života (kam se hrabe Job nebo Židi v koncentráku) a do toho nám Clay musí sdělit, že se zrovna napil nebo jak je to hrozný. Jeho části jsem pak radši přeskakovala. Seriál na motivy knížky můžu jen doporučit, je daleko lepší.

E.lisabeth

Já nevím, já mám na téma sebevražda dost vyhraněný názor. Ano, Hannah měla 13 důvodů proč to udělat...ale kolik důvodů měla k tomu aby to neudělala? Nad tím holka neuvažovala. Chápu, proč může mít člověk občas takové myšlenky, ale ve finále je to největší sobeckost, kterou člověk může kdy udělat. Jeden jedinej člověk, kterému by tu měla chybět je důvod k tomu to neudělat.
Ke knize, psáno skvěle, nemohla jsem se odtrhnout a četla a četla a četla, dokud jsem nebyla na konci. Ale! Nemyslím si že je kniha vhodná pro bláznivé puberťáky, kteří si myslí, že každá malá věc co se jim přihodí, je konec světa. A v knize jsem nenašla jedinou pořádnou zmínku o tom, proč to nedělat, myslím si, že by to tam být mělo, aby si z toho někdo nevzal příklad. Proto nechápu návrhy které padají v komentářích níže, že by to měla být povinná četba, protože téma šikana atd...tohle je přece jasný případ toho, jak to vypadat nemá. Rozpačitě nevím co si o tom myslet....

Kačkaknihomol

"Take me back to the night we met..."
Nejdřív jsem začala se seriálem. Bohužel to ale moc nedopadlo. Jelikož jsem v tu dobu dokoukala mé milované a drastické Black Mirror, seriálová podoba pro mě byla jako výplach žaludku. Příběhu jsem ale dala šanci, a nelituji!
Tak jsem si jednou šla do knihkupectví. Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi, prostě jsem se nudila. No a najednou uvidím tuhle knihu, v novém kabátku od cooboo! Tak jsem se šla podívat blíž, jelikož jsem slepouš, a zapomněla jsem si brýle. No, dopadlo to tak, že jsem asi tak hodinu seděla na pohodlném gauči a hltala jsem stránky, jak šílená. Když už na mě ty prodavačky začaly fakt divně čumět, pohledem "nemáš peníze, tak vypadni", spakovala jsem se a sprintovala pro těch pár drobných. A tak nějak se stalo, že jsem knihu přečetla za den.
Za mě rozhodně velké plus celé knihy je autorův styl psaní. Je úsporný, bez sentimentálních řečiček. Právě strohý styl, jako například i ve Volání netvora, ve mně vyvolal velké emoce.
Avšak trochu nadbytečný mi připadal pohled Claye. Prakticky vzato, jeho pohled je úplně zbytečný, po celou dobu tak trochu Hannah papouškuje. Právě jen Hannah a její příběh, je na celé knize to zajímavé, Clay člověka prostě nebaví. Seriál právě nedotaženost knihy nahrazuje, kdy je dostatečný čas věnován i současnosti a postavám v ní.
Vše důležité jsem snad vyjmenovala. Proto DOPORUČUJU!

Miyunka

Kniha, kterou jsem taky četla až po shlédnutí seriálu. Upřímně, kdyby nebyl seriál, jako spousta dalších o ni ani nevím. Později jsem ji v knihkupectví našla ještě se starou obálkou a opravdu bych po ni nesáhla. Alespoň, že díky seriálu vznikl nový přebal =)

Zápletka je takový typický pubertální problém.. Pomluvy, závist, hádky, ubližování druhým. Pravda, že občas to skončí přesně, jako zde.

Knižní Clay je možná až moc chlapeček, v seriálu se alespoň občas zachoval trošku mužně a podnikl nějaké kroky. Kniha je nicméně super jako chvilkové čtení, bavila mě a jsem ráda, že se dostává více mezi lidi.

Irimie

Četla jsem až po shlédnutí seriálu, který se mi opravdu zaryl pod kůži a už jsem ho viděla 2x. Když jsem četla knížku, tak mi jednotlivé scény vystávaly před očima. Konec vyzní podle mě v knížce trochu jinak. Na seriálu se mi líbilo, že Clay ostatní z kazet konfrontuje a víc aktivně reaguje na to, co si poslechl. Knihu beru jako dobrou předlohu, ale seriál příběh dotáhl k dokonalosti.

monarichter

Určitě bych o tuhle knížku neměla zájem, kdybych neznala seriál. Vlastně možná bych tuhle knížku nečetla ani tak. Hledala jsem něco jednoduchého, nějakou knížku, kterou si můžu stáhnout do mobilu, a v autobuse, při cestě do školy, ji číst. Ona to není špatná knížka, ale něco ji přece jen chybí. Nějaký zvrat nebo něco, co jsem fakt nečekala. Možná to bylo tím, že jsem průběh znala už ze seriálu a tak jsem věděla, co všechno se v knížce stane. Nebo jsem jen příliš náročná.. těžko říct.

janii0943

Přemýšlím jak začít. Viděla jsem jak seriál, tak právě dočetla knížku.
Kniha je velmi pěkně psaná, ač už ji vypraví "dva hlavní hrdinové" orientujete se velmi snadno.
Knihu bych též doporučila jako povinnou četbu.
Za mě osobně, stále víc a víc aktualní téma - šikana na škole. Z mého pohledu, je to výborně napsané, pokud jste někdo šikanu zažil, najdete se v té knížce velmi snadno.
Příběh, který Vás chytí a i po přečtení Vám stále zůstává v hlavě.

alena4154

Zajímavé téma. Však si to přiznejme, kdo v pubertě nad tím alespoň jednou nepřemýšlel? Ač nevím, zda to jsou důvody přímo k sebevraždě, ale nikdy nevíte, co se tomu druhému honí hlavou. Za mě dobré, četlo se skoro samo. Ale není to zrovna ten typ knížek, ke které se časem vrátíte.

beatadudova

Knihu jsem četla až po zhlédnutí seriálu, ale se skoro ročním odstupem. Velmi emocionální kniha zobrazující mnoho problému dnešní zkažené společnosti, která vám pravděpodobně otevře oči a ještě dlouho na ni nezapomenete. Hlavní postavy jsou zajímavé a dobře propracované a děj má správný spád. Z konce jsem byla trošku zklamaná, doufala jsem, že se bude od seriálového zpracování lišit, ale na hodnotě to knize samozřejmě neubírá. Taky se kniha odehrává v mnohem kratším úseku (rozmezí několika hodin) na rozdíl od seriálu. Knihu jsem četla v originále a přečtenou jsem ji měla raz dva. Doporučila bych si asi nejdříve přečíst knihu a až poté kouknout na seriál, který je ale podle mého názoru taky pecka.