Třináctkrát proto

Třináctkrát proto

Legendární kniha a předloha oblíbeného seriálu Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je třináct důvodů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351688/trinactkrat-proto-Lkb-351688.jpg 3.9379

Cool Girl

Thirteen Reasons Why (2007)

Romány, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo

DarkAnn

Tahle kniha... no prostě tahle kniha, spíše její potenciál se podle mě dal využít mnohem víc. Musím souhlasit s tím, že seriál se mi opravdu líbil víc. V knize jsem Hannu nemohla vystát, její vyjadřování apod... Přitom v seriále mi sedla. Možná kdybych si dřív přečetla knihu a až potom zkoukla seriál, měla bych jiný názor. Za mě 3*.

Veronicess

Pri čítaní som si prešla celou škálou emócií. Možno by si ju mali prečítať všetci mladí ľudia, aby pochopili aký dopad môžu mať ich činy na ostatných.

Pôvodne som mala problém s tým, že mi Hannine dôvody prišli nedostatočné. Po určitom časovom odstupe ich už asi chápem. Táto kniha ma donútila zamyslieť sa nad vecami, na ktoré normálne nemyslím, a preto sa mi páčila.

Inak, táto obálka je úplne katastrofálna. Kniha mi nepríde zameraná výhradne pre dievčatá, čo sa nám asi (?) snaží táto najhroznejšia na svete obálka povedať. Pôvodná verzia je milionkát dospelejšia a krajšia. Čítali to vôbec vo vydavateľstve?

luciefeix

Kniha mě vůbec nebavila , nevtáhla ke konci jsem přeskakovala .

eLeR

13 dôvodov prečo ... ani jeden nestál za to, aby si dievka siahla na život. Mne totiž Hannah neprišla ako svätá (nebola ani škaredá, ani hlúpa, ani odstrkovaná, ani zakríknutá) a v polovičke tých dôvodov mala prsty aj ona samotná. Už dávno mi knižný hrdina neliezol na nervy tak, ako Hannah ... rozmýšľam, či vôbec niekto. Hlavnú ideu knihy, ale beriem ... mali by sme byť opatrní, pretože svojim konaním a rečami môžeme ovplyvniť životy iných. Lenže život je boj, treba bojovať, netreba sa vzdávať.

pink_ivy

Prvně teda musím říct, že obálka je naprosto otřesná, ono se sice říká, nesuď knihu podle obalu, ale knihu s takovouhle obálkou bych si prostě nekoupila a byla by to škoda. Dovedl mě sem seriál, chtěla jsem si přečíst jak se lišil od původního díla. Docela mě potěšilo, že změn bylo jen minimum.

Kniha se hrozně snadno četla a měla jsem jí přečtenou za dva dny a ač to není snadno zapomenutelná knížka a je originální nápadem i způsobem vyprávění, já byla docela zklamaná, protože se kniha nijak zvlášť nerozepisovala. Clayovi průpovídky mě při čtení příběhu Hannah tak nějak rušily a místy mi přišlo, že je to tam úplně zbytečně. Asi bych to poskládala trochu jinak, napsala nerušeně vždycky co je na kazetě a pak ve zbytku kapitoly vypsala co Clay dělá a tak. Vlastně mi to skoro přišlo až odfláknutě napsané, protože jsme nedostali možnost poznat žádnou jinou postavu než Hannah, vlastně ani o tom Clayovi si nedokážu moc udělat obrázek.

Za mě tedy pro jednou vyhrává seriálová verze, ale ani knížka není špatná.

Allien.9
31.12.2017

Většina myšlenkových pochodů byla katastrofální, Hannah byla nejen labilní, ale zároveň nerozhodná a vztahovačná drama queen, která (krom důvodu 12) nezažila nic, s čím by se ve škole nepotýkala každá druhá holka - včetně mě. Některé z důvodu jsou dokonce úsměvné, obzvláště, když minimálně za důvody 9, 10, 11 a 13 mohla ona sama. 5/10.

PetraVášová
29.12.2017

Naprosto úžasné! Ke knize jsem se dostala, až po shlédnutí seriálu s tím, že jsem věděla, že se bude mírně lišit. Musím však říct, že se mi nestává moc často, abych dala přednost seriálu/filmu před knihou. Tady se to však stalo (kniha byla i tak úžasná), protože seriál nám, díky délce jednotlivých dílů - příběhů, odkrývá skutečnosti, které v knize nejsou. A my tak můžeme nahlédnout do, knize skrytých, souvislostí.

pastelka53
27.12.2017

Jednoduchý leč poutavý příběh zlomené dívky. Hannah Vás nutí číst dál a odkrývat tajemno její mysli. Nikdy však nepochopím, proč to udělala...

Chvíli mi trvalo si zvyknout na styl psaní, ale pak už jsem se nemohla otrhnout.
Rozhodně doporučuji...

Dashmo
20.12.2017

Mam velmi zmiesane pocity pokial ide o tuto knihu. Gro celého pribehu predstavoval fakt, ze to ako sa spravame k ostatnym ludom, co im povieme (poprípade nepovieme priamo do oci) jednoznacne ovplyvni ich zivoty. Tato myslienka je velmi silna a to na tejto knihe ocenujem. Celkovo sa to citalo velmi dobre. zamrzelo ma vsak, ze si tak mlady clovek vzal zivot kvôli (pre mna) prizemnym veciam. Hannah urcite prezila velmi silne okamziky..ale zivot ma obrovsku cenu a musíme si ho vazit a bojovat aj ked je tažko. a mne problemy Hannah jednoducho neprisli nevyriesitelne. mam pocit, ze to vzdala velmi rychlo a ani sa nejak nesnazila nakopnut sa a zit. zivot pod nohy hodi ovela vacsie polena nez sa spominali v tejto knihe

rarášek
17.12.2017

Nemám k samotnému příběhu co říct. Bylo to velice silné. Může to taky pomoci ukázat lidem, co uvažují o sebevraždě, jak moc by to ranilo jejich nejbližší a že nejsou sami a lidem, kteří odsuzují sebevrahy, ukázat, jak se cítili a proč udělali to, co udělali. Protože nemůžeme někoho soudit, když ho vůbec neznáme, jako to v dnešní době dělá kdekdo, převážně média.
Seriál jsem viděla předtím, než jsem si přečetla knihu a musím říct, že obojí má něco do sebe, ale o něco víc se přikláním k seriálu, protože nám umožňuje nahlížet na příběh z více úhlů. Doporučuji! :)
Ještě musím dodat, že ani kniha, ani seriál sebevraždu neromantizují a nechápu ty, co tohle tvrdí. Je potřeba o těchto věcech mluvit a psát, aby lidé věděli, že to existuje a že je potřeba s tím něco dělat. :)

Lorej
24.11.2017

Tato knížka mi otevřela srdce. Oslovila mě. Nedokážu slovy popsat, jak se po přečtení cítím.
Příběh rychle utíkal, byl srozumitelný a šel ihned k věci. Nic se neokecávalo, prostě se to řeklo. Hannah mi byla velmi sympatická, občas mi přišlo, že některé věci moc zveličovala, že nestály za spáchání sebevraždy, ale když jste se na všechny příhody podívali dohromady, pochopili jste, proč to udělala.
Je to moc pěkný příběh k zamyšlení.

RoseDadas
23.11.2017

Určitě bych vytkla to, že charaktery ostatních postav nebyly příliš rozvinuté. Na vše nahlížíme pouze z perspektivy Hannah a Claye a to prostě nestačí. Postavy jsou z něčeho nařčeny a odsouzeny a nemají už prostor pro obhajobu svých činů. Podle knihy byl natočen i seriál, který je v mnoha ohledech lepší. Je tam více prostoru pro další postavy a příběh se tak více prohlubuje.

Více v recenzi zde: http://recenzarium.webnode.cz/l/trinactkrat-proto-jay-asher/

Fourgirl
03.11.2017

Knížka se dobře čte, je napínavá,... Knížka je zařazena pro čtenáře náctileté, ale měl by ji znát každý. Tato kniha ukazuje, že i z nevinné věci se může stát vlastně šikana. A proto bychom se měli zamyslet předtím, něž se začneme k někomu zle chovat. Je to jen vymyšlená knížka, ale má mocnou myšlenku.

Mishak
01.11.2017

"Někteří z nás se budou na Hannah příliš zlobit za to, že se sama zabila a obviňovala z toho všechny ostatní."

Ano, Clayi, přesně takový pocit z tohohle příběhu mám i já...

Celý názor k přečtení najdete zde:

terush2300
31.10.2017

Nápad této knihy mi přijde skvělý, ale bohužel mi velmi nesedla postava Hannah Baker a její pohled na svět a události a to byl nakonec důvod, proč jsem místo 4*, dala jen 3*.

agi-a2980
29.10.2017

Od Třináckrát proto jsem očekávala něco opravdu extra a to se později ukázalo jako ten zásadní problém. Příběh není napsaný nějak do hloubky, určité problematiky, které by stály za vysvětlení, obchází bez detailů a absolutně nedává prostor na pochopení okolních charakterů či tomu, co a jak je vlastně k jejich činům vedlo. Když si to vezmeme tak trochu kolem a kolem, z 13 důvodů vidím jen jediný skutečně pádný. Ale. Jak snadné je si říct, že byste to zvládli lépe? A o kolik těžší je pak ale se do kůže takového člověka skutečně vcítit?

parvitas
17.10.2017

Smutná kniha. Byť dospievajúcim nie je ľahké. Volanie o pomoc, na ktoré nikto nedpovedal. Postupné nabaľovanie sa problémov a nepríjemností, klamstiev, zavádzania, násilia a šikanovania, obťažovania... až kým to celé niekto nevydrží.
Nutne chcem vidieť aj seriál, páčili sa mi pasáže, kedy hovorí dievča na páske a Clay jej odpovedá. Rozhovor, ktorý nikdy nedokončia. Nebolo to fér. Nebolo to správne. Ale... dá sa nájsť na tom všetkom niečo pozitívne, zmeniť sa. A ako to vyznieva v závere, aj pomôcť niekomu inému...

Tánička11
17.10.2017

Kniha byla jiná to 100%. Dokonce mě i v některých chvílích bavila a nemohla jsem se dočkat až jí začnu číst. Ale i přesto mě kniha velice zklamala nezajímavím koncem, což já hodně na knihách nemám ráda musí mě bavit od začátku do konce ne jen když má akční scénka směny. Hlavní postavy mi byli i sympatické zvlášť Clay, který se mi líbil jelikož si vzpomeňte na knihu v které učinkuje kluk (to jo), ale hodný kluk (mmm...) Takže bych dala knize 2 hvězdy.

Viky007
15.10.2017

Bohužel musím říct, že mě kniha dost zklamala. Abych se přiznala, nejdříve jsem viděla seriál, který mi přišel skvělý. U knihy jsem tak nadšená nebyla. Přestože byla neuvěřitelně čtivá, něco tomu chybělo. Hannah byla prostě hysterka, jinak se to napsat nedá. Ano, byla taková i v seriálu, ale tam mi její problémy přišly reálnější, drsnější.
SPOILER:
Dost mě zarazilo, že to její znásilnění vlastně znásilnění nebylo. Prakticky šla do toho dobrovolně. Mohla říct ne, křičet, volat o pomoc,... Ona se CHTĚLA zničit. Vyloženě si v té depresi libovala. I závěrečný rozhovor s výchovným poradcem byl podivný. Ona vlastně pomoc nechtěla. Jen všechny kolem sebe obviňovala. To mi přišlo dost zvláštní.

Ale abych jen nekritizovala, na knize se mi líbila myšlenka, že svým chováním ovlivňujeme druhé. A že to může mít následky. Někdy prostě nechceme někomu ublížit, ale stejně to nevědomky uděláme. To je dobré si uvědomit.
Také se mi líbil závěrečný střet se Skye. Docela by mě zajímalo pokračování.

Peťule159
09.10.2017

Zkusila jsem se podívat na serial na první díl....ale pak jsem se dozvěděla o knížce ...a tak jsem si jí musela přečíst ...a je to zajímaví příběh ...přečetla jsem to jedním dechem jak se říká ...Podle mě to autor zpracoval dobře..a navíc to byl skvělý nápad .

PapayaD
01.10.2017

Nápad je úžasný, kniha je čtivá, obálka děsná.

Anickahor
27.09.2017

Budu asi opakovat to, co je tu už napsané, ale:
1) Obálka knihy se opravdu nepovedla. Já vím, říká se: "Nesuď knihu podle obalu.", ale musím se přiznat, že bych po této knize nikdy nesáhla nebýt seriálu. Což by byla škoda. (upraveno 23.10.: koukám, že konečně knihu vydali s novým názvem a obálkou - super!)
2) Seriál je opravdu lepší. Ale je to asi proto, že nepatřím do věkové skupiny, pro kterou byla knížka napsána. Seriál je ale díkybohu natočen pro starší diváky. A je to i tím, že pár věcí je tam pozměněno (třeba i způsob sebevraždy), něco přidáno, něco natočeno dost naturalisticky.
3) Kladné body má ale knížka za nápad a téma, které se v ní rozebírá. V dnešní době je to dost aktuální téma. I mě to přinutilo se zamyslet. No a kdyby nebyla napsaná tato kniha, tak seriál nevznikne, takže díky pane Ashere.

1641997
18.09.2017

Popravdě, většinou jsou lepší knihy než jejich filmové zpracování. Ale tahle kniha mi přijde, jako obrovská výjimka. Nevím, jestli je to tím, že jsem viděla dřív seriál, ale podle mě je vážně lepší. Nic moc...

keiko33
13.09.2017

Je tazke hodnotit knihu, po ktorej precitani mate v sebe rozporuplne myslienky. Namet knihy velmi zaujimavy v dnesnej dobe, kde su caste samovrazdy mladych kvoli sikane. Neodsudzujem Hannah kvoli samovrazde, lebo nie kazdy je dost silny, aby zvladal zivotne prekazky. Na kazdeho moze ta ista vec zaposobit uplne inak. Nikto nikomu nevidi do hlavy, co preziva. Su proste ludia silny a aj slaby. Kazdy sa z danou situaciou vysporiada po svojom. My nevieme pochopit ako to niekto moze urobit, no ked sa ti ludia snazia kricat o pomoc, nevsimame si ich. A to je problem dnesnej doby. Nevsimavost. A co sa tyka tych kaziet. Mozno to bolo trochu prehnane, pretoze vina je dost silny pocit a takato vina, kde na vas hodia podiel na samovrazde, sa nesie po cely zivot. Claya mi bolo luto, ale pocit, co keby som to urobil inak, mozno by to dopadlo inak, zazil uz kazdy. Knihu by som brala ako ponaucenie, nielen pre mladych, ale pre vsetkych. Lebo kazdy nas cin ci slova, mozu byt pre inych bolestive, hoci si to ani neuvedumujeme.

kyticka152
12.09.2017

Knížka se mi hodně líbila. Čekala jsem klasický doják, ale tak to pro mě nebylo. Po dočtení knihy jsem nemohla z hlavy dostat SVŮJ vlastní život. A musela jsem nad sebou přemýšlet. I když mám rozkoukaný seriál kniha mě nadchla a já se už můžu pouze těšit na konec filmového zpracování. Doporučuji k přečtení!!!

Markéta:)
12.09.2017

Bohužel jsem čekala víc. Ze zvědavosti si pustím seriál, abych měla úplné srovnání. Ale znovu ji číst nejspíš nebudu.

Killerka
10.09.2017

Přečteno opravdu jedním dechem. A svým způsobem nevím co na knihu říct a zároveň mám chuť ji všem vnutit, že si to musí přečíst! Nechci uvést nějaký extra velký spoiler, ale ta poslední kazety byl fakt masakr!

nani_nka
25.08.2017

Preboha, kto dal tejto knihe tú príšernú obálku? K 13 dôvodom prečo som sa dostala vďaka traileru na rovnomerný seriál, ktorý som si chcela pozrieť až potom ako si prečítam knihu. Avšak keď som uvidela túto obalku, bola som na pochybách, či táto kniha nie je určená skôr 12-ročným čitateľom. Nie, nie je. Veľa ľudí hovorí, že seriál je oveľa lepší. Aj ja si to myslím. Podľa mňa je to z toho dôvodu, že v knihe vidíme príbeh len z pohľadu Claya, zatiaľ čo v seriály sú do deja zapojené aj ostatné postavy, ktoré Hannah na svojich nahrávkach spomína. Inak sa mi kniha páčila, bolo v nej skvele poukázané nato aký vplyv môže mať vaše konanie na iných ľudí.

Gigy
13.08.2017

Tohle je snad poprvé, kdy mohu s klidem prohlásit, že seriál předčil knihu. Většinou jsem byla k jakýmkoli filmovým adaptacím skeptická, ale i skeptik musí občas udělat výjimku. A já ji dělám právě teď.
Kniha je napsaná poměrně jednoduchým jazykem, chvílemi se mi dokonce zdálo, že překladatel znatelně pokulhává za originálem.

Anna 13
12.08.2017

Nevím, co bych si o knize myslela, kdybych neviděla seriál, ale dle mého je strašně průměrně napsaná. A to je to nejdivnější: styl psaní pro dvanáctileté, téma knihy pro mnohem starší čtenáře.
Tu třetí hvězdu jsem udělila jen díky tomu, že je předlohou pro tak dokonalé dílo, jako je již zmiňovaný seriál.
Zde má recenze, kde je toho trochu víc, ale jinak je kniha pro mne rozhodně obrovským zklamáním: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1708/proc-13x-proto-jay-asher .