Třináct záhad

Jednoho úterního večera zavítá na návštěvu postaršího domku v malé anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob – mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát. Přijmou pozvání milé a laskavé starší dámy a v její společnosti se rozhodnou pro příjemný způsob, jak se zabavit – založí klub a týden co týden se pokusí rozluštit nějakou nevyřešenou záhadu, kterou postupně převypráví každý ze zúčastněných. Ač jde o zapeklité případy, je to právě nenápadná, ale velice bystrá hostitelka, kdo si s nimi nakonec poradí. Šesticí takto vzniklých povídek, vydaných časopisecky v roce 1928, uvedla Agatha Christie na pole detektivní literatury nejslavnější a nejpopulárnější vyšetřovatelku zločinů všech dob, slečnu Jane Marplovou. Později k nim přidala sedm nových příběhů – představených tentokrát za pomoci dalších několika postav v salonu přátel slečny Marplové, manželů Bantryových – a vznikla sbírka Třinácti záhad, jež se v této podobě dostává k českému čtenáři poprvé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32471/trinact-zahad-32471.jpg 4.4162

Slečna Marplová (2.)

The Thirteen Problems (1932)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Blaník8

Luxusní detektivní povídky, zákulisí v rodinách, vzájemné propletence vztahů, anglický venkov...prostě to miluju!!.-):-)

Marekh

Některé povídky se mi líbily, četly se dobře (např. Znamení, Modrý muškát, Vánoční tragédie, Utonulá aj.), u jiných povídek jsem se nudil a bohužel mne nebavily (např. Čtyři podezřelí, Bylina smrti, Loupež ve víkendové chatě aj.). Knihu bych hodnotil jako průměr.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

povídka Znamení: Určitě všichni dobře víte, že není nic krutějšího než pomluva a proti ničemu se nebojuje hůř než proti zlým řečem. Když si o vás lidé za zády povídají, nemůžete jim nic vyvrátit ani nemůžete nic popřít. Klevety se šíří dál a dál nikdo je nezastaví.

povídka Společnice: Jediná věc, kterou říkám vždycky, je to, že lidská přirozenost je na venkově skoro stejná jako kdekoli jinde. Tady má ale člověk příležitost a čas pozorovat je z bezprostřední blízkosti.

konicekbily
08.12.2017

Povídky vycházely časopisecky a poprvé se v nich objevila slečna Marplová. Autorka asi zkoumala, zda nový detektiv z vesnického proštředí zaujme čtenáře. Pro nás je dobře, že o ně byl tehdy zájem!

Pampalini
29.11.2017

Pani Christie dokáže aj príbehmi o zločinoch pohladiť. Príbehy aj motívy sú jednoduché, ale potešia dobrou pointou, ktorá nemusí za každú cenu šokovať. Čitateľ nemusí zakaždým padať na zadok. Stačí jemne pripomínať ľudskú naivitu a modely správania sa, kterým podliehame.

Anyonme
19.11.2017

Moje nejoblíbenější povídka byla Modrý muškát - naprosto geniální!

happy-smile
15.09.2017

Třináct povídek, ve kterých svými deduktivními schopnostmi září slečna Marplová. Slečna Marplová opět odhalila případy na základě svých venkovských zkušeností, díky čemuž má vlastně alibi, jak na takovou zapeklitost mohla vůbec přijít. Byla to milá knížka.

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

Lolila
31.05.2017

Až keď som začala čítať, uvedomila som si, že sú to poviedky. Mám radšej knihy s dejom, do ktorého sa môžem začítať a čím viac strán, tým lepšie:-). Ale aj napriek tomu nie som sklamaná. Bolo to príjemné, oddychové čítanie. Nič náročné.

jahlina
24.01.2017

Slečna Marplová nezklamala.

qydko
17.03.2016

Agatha jako vždy nejlepší. Oddechové detektivní povídky se slečnou Marplovou.

tess.for
28.01.2016

Skvělé povídky s Jane Marplovou, výborné jako oddychová četba třeba na cesty.

lampernaqui
24.11.2014

Nebylo to špatné, ale u detektivek jsem povídky nikdy neměl moc rád. Některé jsou dobré, jiné průměrné. Ale pořád jde o slečnu Marplovou, takže jsem knihu přelouskal během jednoho dne.

Evik30
08.07.2013

Jedna z nejlepších knih Agathy Christie kterou jsem kdy četla.
Slečna Marplová brilantně řeší záhady které jsou pro ostatní málo pochopitelné.
A. Christie čtu už spoustu roků některé knihy čtu po čase znovu a tahle kniha to bude určitě.
Četla ji i mamka a má na ni stejný názor jako já.