Zima čarodějnice

Zima čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445673/bmid_zima-carodejnice-3i1-445673.png 5 277 72

Trilogie zimní noci série

< 3. díl

Po dobrodružstvích v Medvědovi a Slavíkovi a Dívce ve věži se Vasja a Mrazík vracejí v tomto úchvatném závěru bestsellerové série Trilogie zimní noci a bojují se smrtelnými i kouzelnými nepřáteli, aby zachránili obě Rusi – tu, která je vidět, i tu, která vidět není. Moskvu zachvátila katastrofa. Její obyvatelé hledají odpovědi a někoho, na koho by svedli vinu. Vasja se ocitá osamocená a zatracovaná všemi stranami. Veliký kníže zuří a vybírá si spojence, který ho zavede na cestu války a zkázy. Zlý démon se vrací, silnější než kdy předtím, odhodlaný šířit chaos. Vasja je lapena uprostřed konfliktu a osud světa spočívá na jejích ramenou. Její vlastní osud je nejistý a ona odhaluje překvapivé pravdy o sobě a své minulosti, když se snaží zachránit Rusko, Mrazíka a svět kouzel, který jí je tak drahocenný. Ale možná je nedokáže zachránit všechny.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Winter of the Witch , 2019

petaSk
11.12.2021 3 z 5

Co se to stalo?
Z prvních dvou dílů jsem byla naprosto nadšená a dušoval se, že se v žádném případě nejedná o young adult literaturu. Sice druhý díl mě nenadchnul jako první, ale pořád se pro mě jednalo o unikátní fantasy s tématem slovanského folkloru.
Ale třetí díl?
Ten do té Young adult sklouzl. Láska Mrazíka a Vasji je divná a málo uvěřitelná, a to jak Vasja přinutila Mrazíka si vzpomenout. Takové klišé.
Tajemné kouzlo prvního dílu je v nenávratnu. Je skvělé, že se kniha jen hemží čjorty, ale zde to autorka podala tak nějak kostrbatě, jako kdyby si nevěděla se vší tou magií rady. Následkem je, že jsem se v knize ztrácela. Dialogy působily zmatečně a mnohdy mi nedávaly smysl. Vztahy mezi postavami byly dost patetické a utápěly se ve vzletných proslovech.
Autorka nám navíc pořád dokola opakovala stejné věci, mnohdy jsem měla pocit, že se točím v kruhu. Samotná Vasja už zde působila napůl jako mučednice, napůl jako fracek, a už ne jako ta kurážná holka s úctou ke skrytému světu.
Pořád se jedná o fajn knihu, ale pro mě nejhorší díl, který sklouzl až do průměru.

parvitas
12.11.2021 5 z 5

Bála som o Vasju. Všetko vyzeralo ideálne vzhľadom na možnosti, ale jej tajomstvo neostalo neodhalené a žiaľ, žena, ktorá pokorí muža... nikto ju neberie vážne, nikto ju nepočúva, urazila majestát... proste celé zle. Veľmi jej bolo ľúto, aj keď zomrela hlavná postava z predchádzajúcich kníh. A ako má čarodejnica utieť davu, ktorý ju chce upáliť? A tak sa vo mne miešali pocity a celý dej utekal naozaj rýchlo. Rozprávkové motívy, bytosti, ktoré vidia iba tí obdarení zrakom, do toho viera a boj s Tatármi. Veľmi sa páčilo celkové prepojenie s historickými reáliami - zjednotenie ruských kniežat proti tatárskej nadvláde, s príbehmi o Mrázikovi, Medveďovi, Kostejovi, Babe Jage a iných. A k tejto sérii sa určite znovu vrátim.

Kaduri
03.10.2021 5 z 5

Najlepší diel série.
Veľmi emotívny, nabitý akciou, plný kúziel a mágie. Príbeh, ktorý vás "vcucne" a nepustí, až kým neprečítate poslednú stránku knižky.
Oceňujem, že autorka nevidí svet čierno-bielo. Žiadna postava nie je len pozitívna alebo len negatívna. I Vasja, nie je dokonalá, má svoje chyby. A tak to má byť.
Potešil by epilóg, ale rešpektujem rozhodnutie autorky ukončiť knižku v tom najlepšom.
Proste čítajte:)
... a Medveď - duch chaosu - dodnes brázdi krížom krážom svet ...

jmn7053
13.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Velmi zábavný konec série. Musím však přiznat, že mi některé pasáže trvaly déle než u předchozích dílů. Možná proto, že autorka do poslední knihy narvala všechno co mohla (co potřebovala dokončit) a dopadlo to tak, že kniha jako kdyby měla tři oddělené příběhy (což určitě nekritizuji!). V první třetině Vasja zachránila Mrazíka a já si řekla: "No a teď co...?" Ve dvou třetinách jsme uvěznili Medvěda a já si řekla: "No a teď co...?" Poslední část mi však přišla nejzajímavější. Medvěd x Vasja byla dvojice s dynamikou, které by kdejaký pár záviděl (možná i Mrazík) a samotná bitva, kde se Rus sjednotila a čjorti tropili neplechu byla mrazivě krásná podívaná.
Nezkrotní koně, folklór, krásná zima, divoká a chytrá hrdinka/čarodějnice, magie, myšlenky o svobodě, volbě a životě - Trilogie zimní noci má všechno a ještě mnohem víc! :)

Er.es
06.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Naprosto jedinečná série, u které je mi ctí, že jsem ji mohla číst a byla nějaký čas mou součástí.
Všechna písmenka složená do slov, které tvoří větu, si zamilujete. Vasja je ztělesněním pravé dívčí hrdinky, která bojuje o svou vlast a zároveň hledá své pravé já. Je to mrazivá princezna, která se na konci série promění v uznávanou a silnou královnou své Země.

Třetí díl se malinko táhl, četla jsem ho nejdéle, ale v žádném případě neubíral na kvalitách série.

Autorka popsala Rus takovou, jaká by měla být v pohádkách. Krutou, ale zároveň milující, nevyzpytatelnou a předvídatelnou zároveň. Krásnou, ale pod záclonou vloček ukrývající temnotu. Z té hmatatelné zimy kolem vás nevíte, zda vás chce zabít a nebo posílit v dalším boji.

Perfektní! Díky!

Ah, díky bohu za Slavíka...:-)

MoireDeTardis
05.09.2021 5 z 5

Rozhodně nejlepší z celý série. Velký množství emocí, skvěle zvládnutej příběh. Dokonce dva epický závěry. Prvních 300 stran jsem přečetla na jeden zátah, pak jsem chvíli otálela, protože jsem měla obavu, že konec nebude přesně to, co bych si představovala - ale nakonec jsem strach překonala, dorazila to a byla spokojená. Jak jsem u první knížky přemýšlela, jestli vůbec tu sérii dočtu, tak moc jsem teď ráda, že jsem to nakonec udělala. Opravdu to stojí za přečtení, knihy gradují, vztahy se prohlubují, postavy umírají. Co víc si přát? :)

*Pájuše*
15.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tento závěrečný díl byl ze všeho nejlepší. Byly vysvětleny všechny nesrovnalosti minulých dílů a dokonce jsme dostali i něco navíc. Tedy v celku otevřeně uzavřený konec. Což... na jednu stranu ve skončilo tak jak mělo (je pravda, že jiný konec jsem si ani neuměla přestavit), ale přesto jsem postrádala jisté "zakončení"... Na stranu druhou dává příběh prostor vaší fantazii a záleží jen na čtenáři, co si představí v tom "... a žili šťastně až do smrti".
Docela by mě zajímal příběh určitých postav, především samotného Medvěda a Mrazíka. Autorka je sice nováček, ale už teď vytvořila něco vskutku jedinečného. Postavy, děj, samotný příběh, zápletka - bojíte se o hlavní hrdiny, cítíte s nimi žal, prožíváte jejich radost. A o to v knize přesně jde. Nejde jen o tom číst, musíte to také prožít.
Myslím si, že na tuto prvotinu může být autorka právem hrdá.

LiLLu
15.08.2021 5 z 5

Zaver pribehu, kniha byla od zacatku na vrcholu napeti a nepolevila. Asi proto jsem ji cetla nejdele.
Ukaplo i nekolik slz...

Evžen82
07.08.2021 5 z 5

Skvělá série. Knihu jsem dokázala přečíst za 2 dny.

Tavbaretu
17.07.2021 4 z 5

Přesto, že je kniha opět super, myslím, že na předcházející 2 části trilogie nemá, a proto vlastně ty 4 hvězdy, i když odpovídá slabším 5... Co je ale zvláštní, jako by to tak prostě mělo být. Vše v ději je logické, jen se přiznám, že po počátečních kapitolách, kdy jsem knihu nemohla odložit, protože jsem prostě nutně potřebovala znát, co bude dál, jsem ji po pominutí této části brala do ruky tak na jednu kapitolku, a to navíc občas. Poslední 4 kapitoly ale zase stály za to. Šlo to jakoby ve vlnách, kdy pár kapitol bylo dynamických a zbytek poklidných. Vše ale po dočtení knihy prostě dává smysl a jako by ten příběh ani jinak jít nemohl...

Dost možná ale čtení narušoval způsob překladu. Nic proti, ale čeština má prostě rozdíl mezi slůvky kolem a okolo - ovšem, když mi šípy létají okolo hlavy, projdete okolo osoby, i když jen projdete kolem a vše je okolo, okolo, okolo, málem okolo Třeboně... celou knihu mi to mozek se zásekem četl automaticky se slovem KOLEM. Vždy mě to ve čtení nějak narušilo...

Přesto knihu stále hodnotím pozitivně. Jen dokončení veškerých linnií probíhalo navzdory očekávání spíše poklidným tempem... Což je u poslední knihy trilogie trochu šok.

alibaba72
24.06.2021 5 z 5

Skvělé zakončení celé trilogie :-)

andrejci
15.06.2021 5 z 5

Poslední díl je za mnou a já můžu pět jenom samé chvály. Díl byl mnohem víc akčnější a za mě hodně překvapivý.
Část první část mě moc bavila. Rychlý začátek a taky nečekaný. Druhá část byla zajímavá. Třetí část tomu, nasadila korunku. Byla to podle mě nejlepší část knihy. Sice jsem se tam trošku zamotala, ale jak jsem se vzpamatovala tak supr. Část čtyři už byla trošku slabší, ale pořád mě hodně bavila. Pátá část už byla nudnější. Ale za to mě hodně překvapil konec.
Všechny postavy za mě super. Jak ty staré tak i ty nové. Hodně jsem si je oblíbila. Jedné co mě tady mrzelo, že jsem se znovu nesetkala s postavami z 1. dílu. Trošku se mi po nich stýskalo.
Ovšem nejlepší na celé knížce a vlastně celé sérii je ta ruská atmosféra. Za to před autorkou smekám. Hlavně za čjorty. Možná by jich tam mohlo být víc. Moc se mi ještě líbily ruská slovíčka a jména. Dostalo to skvělou atmosféru.
Celá série je za mnou a já ji hodnotím hodně kladně. Co se týče atmosféry tak to je jedna z nejlepších knih co jsem četla.
Určitě si celou sérii ještě někdy přečtu. Ale až bude zima, protože to bude mít ještě lepší atmosféru než teď v létě.

Kaya77911
06.06.2021 5 z 5

Na Zimu čarodějnici jsem se strašně těšila, protože Dívka ve věži byla naprosto dokonalá. Popravdě jsem si nedokázala představit, že tento díl by mohl být lepší. A to on byl. Zase se tu trošku zrychlilo tempo příběhu a i když jsem si musela chvilku zvykat tak se mi to líbilo. Děj byl plný akce a napětí, ale našlo se místo i pro romantiku :)). Autorka má krásný sloh, že jsem si připadala jako v hodně temné, mrazivé a nádherné pohádce. V tomto díle jsem si strašně oblíbila Vasjina bratra Sašu a bratrance Dmitrije. Nejroztomilejší postavička je rozhodně Dědeček Hříbeček :D! Nejlepší byl ale konec, u kterého jsem málem brečela, protože, pane bože, to bylo strašně dojemné. Celou sérii strašně moc doporučuju a už teď se těším až si ji přečtu znova

18LenkA12
05.06.2021 5 z 5

Parádní zakončení trilogie. Všechny díly se četly jedním dechem a tenhle obzvlášť. Krásná pohádka pro dospělé ale i mladší nadšené čtenáře. Už se těšíme až si sérii přečtu znova a klidně i na další knihy autorky. Můžu jen doporučit

Enolain
04.06.2021 5 z 5

Tak tohle byla poradna pecka.. Od zacatku do konce. Prvni dil se pomalu rozjizdel, dvojka se vetsinou odehravala v Rusi a ne trosku chybely stare sily.. Ale trojka to vse dohnala a vystfelila do visky.. Krasna trilogie..

Amole
10.05.2021 5 z 5

Jedním slovem fascinující. Již první díl trilogie Medvěd a slavík mě zaujal svoji atmosférou, ve druhém dílu jsme se dočkali i akce, ale až v tomto posledním jsme se na těch pár stránkách stali součástí fantasy světa, který nás pohltil se vším všudy. Atmosféra stále skvělá, spoustu stran jsem četla se zadrženým dechem a zcela dokonale jsem se zžila s hlavní hrdinkou i ostatními postavami, které rozhodně nebyli černobíle, ale o to více sympatické. Co musím také ocenit jsou odkazy na pohádky a taky určitý historický základ, který tento díl měl. Nejsem náročný čtenář a se zadrženým dechem končím vlastně většinu knih co čtu, ale už dlouho jsem se nějakým fantasy světem, příběhem a postavami necítila tak pohlcená.

evilunicorn
10.05.2021 4 z 5

Důstojné zakončení celé trilogie, byť mám pocit,že se z příběhu docela vytratila ponurost prvního dílu a epičnost druhého.Několik nových postav vnáší do děje dynamiku,ale nemůžu se ubránit dojmu,že ta kniha je tak trochu nastavovaná a děj poslepovaný a sešitý příliš horkou jehlou.Jako promarněnou šanci vidím naopak rodokmen hlavní hrdinky,o tom bych se dozvěděl rád více.A největší klišé..? Hádejte jak přimějete boha smrti vzpomenout si,no?

Manifest blech
30.04.2021 5 z 5

Nádherný závěr trilogie. Všechny emoce se tu potkaly.

Arev122
27.04.2021 4 z 5

Fantasy pohádkový příběh ze staré středověké Rusi. Pro mě až příliš mnoho temných sil , démonů a chaosu. Ale děj měl spád a napětí.

Petass
19.04.2021 5 z 5

Ach... Skvělé zakončení pohádkové trilogie. Příběh mě vtáhl, poválel Moskvou, provedl temnými půlnocemi, parným polednem, šílenstvím postav a vyplivl na konci... Mohla bych hledat chyby, pochybovat o výkladu ruské mytologie, ale proč? Byl to krásný víkend s Mrazíkem a Čarodějnicí. Doporučuji celou sérii.