Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 666 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

Schmetti
16.04.2020 4 z 5

Jedna ze zvláštně magických knížek, kterou jsem četla. Medvěd a Slavík vás zavede do Ruska, zvyků místních lidí, prožijete s nimi šťastné i těžké chvilky, jako je chudoba, strach, církevní ovládání nebo kruté zimy. Ale to hlavní, poznáte místní folklór, uvidíte půvabnou rusalku a charismatického Zimního krále, kterého budete chtít poznat osobně.
Recenzi jsem také vložila.

Karina_
14.04.2020 5 z 5

Jsem neskutečně překvapená z odvahy hlavní hrdinky. Knížka mě velmi ale velmi mile překvapila a při dočítání posledních stránek, se mi chtělo plakat nad situací, která nás teď trápí, protože si nemohu pořídit další díl. Jsem jediná, kdo cítí mírné láskyplné napětí mezi Vasjou a Mrazíkem? Možná už jsem ale zblblá červenou knihovnou :D

Atekram
12.04.2020 4 z 5

Hezký, chytrý, poetický příběh s krásnou mrazivou atmosférou. Zavzpomínala jsem si na dětství, kdy jsem měla oblíbenou knížku ruských pohádek s krásnými ilustracemi koní. Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku Vasju. Jediné, co mě trochu mrzelo byla rychle vyřešená vrcholná scéna s hlavním zlem. Na to jak pečlivě a dlouho příběh buduje napětí a míří k tomuto okamžiku, to bylo velmi rychle pryč. Ale třeba je to jen připravená půda pro druhou knihu, na kterou se už moc těším.

WowKokinko
10.04.2020 3 z 5

Milá pohádka se sympatickou hlavní hrdinkou. Kéž by všichni byli tak odvážní jako Vasja :) a snad se v dalších dílech dozvíme o dalším osudu :)

Majinka010406
02.04.2020 1 z 5

Pokoušela jsem tuto nudnou knihu přečíst, ale za pár dní jsem to musela odložit.

LenkaPet
29.03.2020 5 z 5

Krásná kniha ????

Kattulli
27.03.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, to ne. Hezké téma, prostředí, zajímavé postavy, oddechovka. Ale jak píšou jiní, možná je to takové lehce roztěkané. Není to ucelené/zacelené. Některé pasáže, dlouze popsané, nemají většího významu nebo na to, s jakým důrazem byly řešeny, pak nejsou dokončeny - např. příběhy Vasjiných sourozenců, kteří jdou z domu, příběh Anny, ... Veledůležitá postava Mrazíka, potažmo i jeho bratra, je nerozvinutá, nedostatečně poznaná, s ne úplně logickým chováním. V příběhu je hodně linek, které nejsou úplně dobře propojeny. Nesedne to, úplně to do sebe nezaklapne, nebo jak to vyjádřit. Necítím se po dočtení významněji obohacená a uspokojená.
Pokud bych měla srovnat s podobně laděnou knihou, Světla na obloze, ta mi přišla ucelenější, smysluplnější, logičtější, měla jsem z jejího přečtení lepší zážitek.
Jo a takový detail na konec, vadila mi hojně používaná věta: "Stoly se prohýbaly pod tolika dobrotami.". Nevím, ta věta je taková asi "profláklá" a v textu byla, v různých variantách, použita nejmíň třikrát. Spíše vícekrát. Ale to může souviset s překladem.
K

gacie
26.03.2020 4 z 5

Líbila se mi první část knihy - taková krásná pohádka s ruskými prvky. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila. Konec mi přišel nelogický a divný, ale i přesto si seženu druhý díl. Zajímá mě, jak to dopadne s Vasjou.

Clairka
25.03.2020 1 z 5

Zvládla jsem asi 60 stránek. Dal jsem se už nedonutila... Bohužel

juliesze
24.03.2020 5 z 5

Tenhle magický realismus naplnil mé večery karantény! Byla to taková moderní pohádka. Neskutečné vykreslení dobrého a zlého. Ty metafory našeho každodenního života, kdy se Anna zbytečně bála toho, co nebyla ochotná pochopit. A ono to vlastně nebylo nic, čeho by se kdo měl bát. Kniha me pohladila na duši. Zasáhla přesně tak jak měla! S radosti se těším na další pokračování knihy! Všechny postavy měly vlastni hluboké vykreslení, duši a charaktery. Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem za dlouhou dobu přečetla!

artlucie
17.03.2020 5 z 5

V tomhle žánru jsem se po dlouhé době tápání našla! Moc krásné, ač místy lehce přetažené. Čtení jsem si moc užila.

MorbidCuriosity
09.03.2020 2 z 5

Knihu jsem zakoupila, protoze jsem na ni cetla same dobre recenze. Bohuzel musim rict, ze nevim proc. Celou knihu se nedeje vubec nic, je to zbytecne rozvlekle, mnoho nepodstatnych detailu a nejaky dej - ale pomerne zbesily a neprehledny - muzete ocekavat az na poslednich asi tak 30 strankach. Napsane je to docela hezky co do jazyka a je to vedle vsech anglickych a radoby elfskych ci trpaslicich nazvu pomerne prijemna zmena, ale nema to pribeh - minimalne ne takovy, co by mel hlavu a patu.

whiolet
09.03.2020 4 z 5

Je to trochu jiná fantasy, hodně se v ní míchají ruské myšlení a mytologie,ale nemůžu říct,že by to člověka nudilo, ba právě naopak!
Bylo to dobře napsané,číst to byla radost! Bohužel posledních 50 stránek byl pro mě..jeden velký chaos. To se moc nepovedlo jinak by to bylo pět hvězdiček :(

martina.culik
23.02.2020 5 z 5

Spousta bytostí z ruské mytologie ožívá v této knize a seznamujeme se s nimi stejně jako dívenka Vasja, která je jako jediná ve vesnici vidí, i když i ostatní na tyto bytosti věří. Než přijede nový kněz hlásat víru v jediného boha tak sugestivně, že lidé začnou zapomínat na své domácí démony a tím je oslabují.
Vasja mi se svou odvahou a odhodláním bránit svůj lid přirostla k srdci a ráda si přečtu pokračování, abych věděla, kam se její cesta bude ubírat.

iva3682
22.02.2020 5 z 5

Nádherná kniha, za dnešní den jsem ji přečetla jedním dechem. :)

linda2125
19.02.2020 5 z 5

Nádherný lyrický příběh s řadou alegorických přesahů do současnosti. Něco mezi pohádkou s výraznými symbolickými prvky a historickým románem. Pečlivě vykreslené postavy, dechberoucí popis přírody i jednotlivých ročních období. A jako bonus i trochu jiný pohled na příběh o Mrazíkovi.
Skvělá kniha na dlouhé zimní večery v křesle u krbu. Škoda jen, že letos není zima za okny aspoň trochu mrazivá.

Adrim
08.02.2020 5 z 5

Velmi pěkný a zajímavý příběh. Vřele doporučuji.

sgjoli
05.02.2020 5 z 5

Jsem příjemně překvapená - tato kniha mne bavila o dost víc, než jsem čekala. Jde o krásný pohádkový příběh plný lyriky, nadpřirozených postav a folklorních motivů. Napětí, akce, mysteriózno tu jsou taktéž skvěle zastoupeny. Třeskutá zima a chlad na člověka útočí z každé kapitoly, autorka to uměla vylíčit velmi sugestivně. Hranice mezi realitou a snovým, fantaskním, pohádkovým a nadpřirozeným světem je tenká a autorka tu hranici umí citlivě překračovat a proplétat umně oba světy dohromady. Tento příběh jsem si velmi užila a hned se jdu pustit do druhého dílu.

Jazzinka
24.01.2020 4 z 5

Přečíst tuto knihu nebylo snadné. Ale to neznamená, že se čte špatně. Naopak. Abyste si ji mohli opravdu vychutnat, nesmíte spěchat.
Někde jsem viděla tuto knihu zařazenou jako fantasy. Ale je spíš někde na pomezí pohádky a historického románu. Jistě, hlavní hrdinka vidí duchy a bytosti z báchorek, ale to z knihy nedělá fantasy. Spíš by se dalo říci, že je nezařaditelná. Nebo ještě lépe, je prostě ruská.
V dnešní době to možná pro mnoho lidí u nás bude spíš zápor, ale pokud je to odradí, udělají chybu.
Hlavní hrdinka je jiná než ostatní dívky. Vidí věci, které ostatní vidět nechtějí. Vidí postavy ze starých báchorek, její svět je tak bohatší a její život o to složitější. Jenže ona ho žije zatímco ostatní vypadají, jako by jen přežívali.
Napsala jsem, že jde i o historický román. Autorka úžasně popisuje staré Rusko. Rusko ve kterém žijí bohatýři a kněžny, kde víra pohltila lidivé pohanské zvyky a hlásá, že kdo se odlišuje, měl by být upálen.
Sebrala jsem jednu hvězdičku. Právě proto, jako by se autorka nemohla rozhodnout, jestli píše historický román, nebo se snaží převyprávět jednu z nejznámějších ruských zkazek.

Epes
18.01.2020 5 z 5

Kniha mi dala zcela nový pohled na ruskou mytologii.