Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

patch
11.04.2024 5 z 5

Kniha plná mytologie a archetypálních vyprávění, úplně mě to uhranulo. Zjistila jsem, že všechna ta slova a spojení z ruštiny na mě dýchají něco z dětství. I když samozřejmě všechno ruské je nyní nepopulární. Bojaři, sarafán, mráz jako smrtící síla... Skvělé čtení, přečtu si i další díly.

vladka16
09.03.2024 4 z 5

Začala jsem číst spíš ze zvědavosti. Nějak mě to muselo zaujmout, když jsem to přečetla. Někdy se mi při čtení stává, že se jako by zúčastňuji děje, tady mi přišlo, že se dívám přes sklo. Při tom jsem měla pocit, že je mi stále zima. Našla jsem v příběhu velikou pravdu, vystrašit lidi , je úplně jedno jak a čím- pověry , náboženství, politika. Kdo má strach se lépe ovládá. Další díl si za čas přečtu, je to takový chladný očarovaný sen.

lucygreen
07.02.2024 5 z 5

Tahle kniha byla mnohem lepší, než jsem čekala! Velice se mi líbila zdejší mytologie a celkově vykreslení všech detailů, které autorka krásně zachycuje. V žádné části mi nepřišlo, že by se děj táhl. Knihu jsem hltala a přečetla velice rychle. Postavy byly skvěle propracované a měly hloubku. Vasja je super dívka. Budu se tedy pouštět i do dalšího dílu a těším se na to. PS místy to bylo docela dost mrazivé až horrorové čtení, pro malé děti to pohádka úplně není. Vlastně i zvyklosti tehdejšího lidu netýkající se magie byly mrazivé.

Anor505
27.01.2024 3 z 5

Knížka je rozhodně zajímavá, čekala jsem něco úplně jiného. Příběh se odehrává v časovém období zhruba šestnácti let a mapuje život jedné rodiny se zvláštní dcerou. Autorka krásně popisuje bezútěšnost ruského venkova a drsné zimy, kdy i bohatí hubnou a choulí se u kamen. Mrazivou atmosféru doplňuje boj mezi starým náboženstvím a křesťanstvím. A mezi tím vším se prohání domácí démoni, rusalky, upíři a Mrazík. A kupodivu to do sebe všechno hezky zapadá.
Co bych vytkla, tak opravdu pomalé tempo, na začátku knížky jsem měla velký problém se začíst. První třetina knihy by mohla být klidně shrnutá do delšího prologu a stačilo by to. Naopak bych si moc přála vidět do hlavy Mrazíkovi, jeho postava mě zajímá, ale vlastně se o něm moc nedozvíme. Byl to zatím první díl série, tak se snad dočkám.

Bingus
14.01.2024 3 z 5

Začátek je úplně pohádkový, pak se děj natahuje, nic moc se tam neděje, ale to neznamená, že jsem si to neužíval. Konec byl strašně uspěchaný, dělo se toho strašně moc, a moc mi z toho nedávalo smysl. Konec mi prostě zkazil dojem z celé knihy.

heliiinka
19.12.2023 3 z 5

Moc nevím, co byla hlavní zápletka. Kdo je Mrazík, kdo je Medvěd, otravný kněz Konstantin nebo dospívání Vajsi?
Hlavní linka zmatená, na konci trochu temná. Ale jinak zajímavé netypické prostředí staré Rusy i odkazů na známou pohádku o Mrazíkovi.
Další díly číst nebudu, nemá otevřený konec.

zuzana4291
20.09.2023 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Chvilkama jsem se nedokázala odtrhnout a chvilkama jsem si říkala, proč autor zbytečně ten děj tak natahuje.

Dym
14.09.2023 3 z 5

Je to zajímavé čtení se zajímavým využitím folklóru

M.C.SMITH
02.08.2023 3 z 5

Musím říci, že jsem se knihou musela prokousat. Námět originální, mne ale nesedl.
Zkusím ještě druhý díl, ale nevím, nevím.
Kniha rozhodně není špatná, mne ovšem nesedla. Velká škoda.

danuus
31.07.2023 2 z 5

Knihu jsem se fakt snažila dočíst, jenže to prostě nešlo. Děj byl na mě hrozně rozvláčný, nedokázala jsem se do knihy začíst a celé mi to připadalo takové o ničem. Ani za polovinou mi nebylo jasné, jaká je vlastně dějová linie a o co jde. Těšila jsem se na čtení, hlavně díky velké propagaci a kladnému hodnocení zde, na Databázi knih. Nakonec jsem Medvěda a Slavíka musela odložit a nechat u nedočtených knih, ačkoli to dělám nerada. Úplně chápu, že se to někomu líbilo, námět je rozhodně originální a nevšední. Mě ale neoslovil.

u.o.i.e.a
08.05.2023 2 z 5

Pohádkový příběh z Ruska plný folklóru. Zní to hezky, že? Potenciál to má. Jenže... bohužel je to totální nuda.
Celý čas čekáte, kdy se konečně začne v příběhu skutečně něco dít, čtete dál, protože neztrácíte naději a akce se dostaví na posledních cca 50 stránkách.
Naprosto netuším, pro koho je knížka určena. Pro děti je přeci jen psaná trochu složitě a pro dospělé je to moc dětské. Závěrečný "boj" je víc úsměvný, než zajímavý.

Ilofka
16.03.2023 4 z 5

Knížku jsem četla nadvakrát, ale jsem ráda, že jsem jí nakonec dala šanci, protože poetický styl autorky a hlavně její popisy barev a zimní přírody jsou opravdu krásné. Když jsem se do knihy pustila poprvé, zhruba po šedesáti stranách jsem ji odložila, protože mě začátek nijak nechytil. Zhruba po čtvrt roce jsem se do ní zkusila začíst ještě jednou a tentokrát to klaplo. Atmosférou a mytologickými slovanskými postavami mi to trochu připomínalo Světla nad močálem, což je jedna z mých oblíbených knih, takže to vybojovalo Medvědovi a slavíkovi hvězdičku navíc. Celkem tedy čtyři hvězdičky :)

mysimas
11.03.2023 4 z 5

Místy jsem měla pocit, že čtu dívčí románek o koních, ale jinak nemůžu popřít, že mě čtení bavilo. Vasya je skvělá hrdinka a ostatní postavy si taky získaly moje sympatie, snad až na Konstantina, který jako by Frollovi z oka vypadl. Jenom škoda toho zbrklého konce a některých nedořešených otázek - možná si je autorka šetří na další díly?

_Nelisa_
17.02.2023 5 z 5

K téhle knížce jsem se dostala úplnou náhodou a jsem ráda, že se tak stalo. Miluju to!! Vasja je skvělá hlavní hrdinka... prostě doporučuju !

KájaKoxík
04.02.2023 2 z 5

Tak tohle bylo vyloženě zklamání. Nakonec 2 z 5.

Knihu jsem koupila na základě pěkných hodnocení zde na databázi, pracně sehnala všechny tři díly a nadšeně se pustila do čtení.
Jenže se za prvních 50 stránek vlastně nestane vůbec nic zajímavého a do čtení jsem se musela nutit. Nakonec ani po 100 stránkách žádné zlepšení. Příběh začíná ještě před narozením hlavní postavy, a tak si na ní musíme fakt dlouho počkat. Navíc je kniha vyplněna takovou spoustou přebytečné a pro příběh naprosto zbytečné vaty, že se k tomu důležitému dostanete až v druhé půlce knihy. Postavy v podstatě nejsou vykreslené jinak, než povrchně a tak je čtení celkově dost ploché. Což je vzhledem k počtu stran dost nepochopitelné. A právě kvůli té délce ani nevím, komu bych knihu doporučila. Mladší čtenáře může odradit délka nebo zdlouhavý začátek a tak je asi cílovou skupinou ten, koho spíš než způsob psaní, oslovuje téma ruských strašidel, příběhů, pohádek a lesních bytostí.
Knihu jsem měla na letošním seznamu "ležáků k přečtení" a nakonec ji opravdu dočetla, byť se sebezapřením, ale další díly už číst nebudu a tak si celou trilogii s lehkým srdcem škrtám a posílám dál.

Matri
30.01.2023 4 z 5

Krásna fantasy rozprávka, v ktorej sa stretávame s mnohými bájnymi rozprávkovými postavami. Určite odporúčam čítať v zimnom období, nakoľko chlad zo stánok doslova sála. Dej plynie pomerne pomaly, nakoľko sa zoznamujeme so životom Vasje, a to ešte pred jej narodením, cez detstvo a končíme vo veku cca 14/15 rokov. Vrham sa rovno na pokračovanie...

LilyGorch
28.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Za bouřlivé listopadové noci se na okraji divočiny severního Ruska Marině a Pjotrovi narodí dcerka Vasilisa. Marina však při porodu umírá. Z neposedné holčičky vyroste odvážná divoška se smaragdovýma očima. Od malička si v sobě nese báchorky, které jí vyprávěla stará chůva. Věří a časem i vidí všemožné nadpřirozené bytosti, které hlídají jejich dům, stáje a koně apod. Vasja tvrdí, že o tyto dobré duchy se lidé musí starat, aby jim dobře sloužili a aby byly vyváženy temné síly. Mnozí obyvatelé vesnice ji ale mají za čarodějnici, vždyť taky může za smrt vlastní matky! Jak Vasjočka dospívá, začne se o ni ucházet sám Zimní král - Mrazík. Ten má zlého a mocného bratra, který se o dívku také zajímá. Pjotr, Vasjin otec, jí mezitím hledá vhodného ženicha mezi lidskými chlapci. Vasja ale jeho snahy neustále maří, až ji nevlastní matka pošle do kláštera. Říkáte si, co bude dělat “čarodějka” v klášteře? A zda se Mrazík nechá jen tak odbýt? To už si dočtěte sami - stojí to za to!
Už z prvních stránek na čtenáře dýchne tvrdá ruská zima, ve vzduchu společně s jiskřivými vločkami poletuje místy až strašidelné napětí, nadpřirozeno si vás zaháčkuje a jen tak nepustí. K tomu také musíme připočítat silné hlavní hrdiny a jejich nezlomnou touhu po životě a pevnou vůli postavit se všemu zlu, které se nenápadně plíží kolem jako první mrazíky.
Kromě příběhu na podkladu slovanského folklóru se mi také líbí, jak autorka barvitě popisuje probíhající roční období a přírodu. Ději to přidává na atmosféře, čímž se čtenář do knížky ještě lépe vžije. Ráda bych ji viděla třeba i ve filmovém zpracování, myslím, že by to byla kouzelná podívaná.

4/5 *

Petra-1
28.12.2022 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila. Možná proto jsem byla maličko zklamaná. Nemohla jsem se dlouho rozhodnout, jaké dát hodnocení.
Začátek mi přišel naprosto skvělý, bylo to něco nového a originálního. Líbily se mi dobové popisy. Ale postupem času mi začalo připadat, že se vlastně vůbec nic neděje a že jen pořád na něco čekám. A ono to vůbec nepřichází..
A závěr.. Příliš rychlý.. A tak nějak moc pro děti?
Tím se dostávám k tomu, že vlastně nevím, komu je kniha určena. Jak už se tu objevilo: Pro děti je příliš složitá, jako YA plyne přílis pomalu a dospělý by čekal asi něco víc..

alexvera
10.12.2022 5 z 5

Domácí strážci, hluboké lesy a zosobněná zima. To je aspoň počtení do té zimy venku..
O tom, že všechny pohádky pro děti mají reálný základ, strach z lesa je oprávněný a slovanská mytologie prostě vytváří skvělé příběhy!

"V peci žilo stvoření s očima jako uhlíky. V koupeli na ní skrz páru pomrkával malý mužík. A na dvoře se plížil démon, který vypadal jako otýpka dříví."

Nosorozec_91
02.10.2022 2 z 5

Moc mě to nezaujalo a dost se to táhlo. Přeskakovala jsem odstavce, abych věděla, jak to skončí. Já nevím, přišlo mi, že to vůbec nevyužilo svůj potenciál.