Očekávaná

Očekávaná https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7830/bmid_ocekavana-w4A-7830.jpg 4 57 17

Marie Magdaléna série

Autoři historických románů mají to štěstí, že mohou naplno popustit uzdu fantazie a vydat se ve šlépějích svých představ... Následujme volání z hlubin časů a vstupme do bukolické krajiny, zalidněné povědomě známými postavami a staňme se součástí jejich příběhů tak, jak nám to nabízí Kathleen McGowanová v tomto strhujícím napínavém románu. Americká novinářka Maureen Paschalová věnuje pozornost ženám, kterým, podle ní, historie ublížila. Při svém pátrání se dostane i k osudu Marie Magdaleny, již nám dějiny vykreslují jako prostitutku. Rozjíždí se do Jeruzaléma, aby hledala pádné důkazy pro její očištění. A právě ve Svaté zemi, ve městě, jehož ulicemi se Marie Magdalena procházela, začaly její vidiny. Najednou jako by se ocitla o dva tisíce let zpátky... Vstoupila do velkolepého obrazu, aby se stala svědkem dávných událostí, událostí, které ovlivnily životy nás všech. Jakmile jednou vstoupila do obrazu, už nemohla couvnout, musela se dozvědět pravdu. Román sleduje dvě časové linie, v nichž autorka mistrovsky prolíná historický děj se současností a autentickým deníkem - Arqueským evangeliem Marie Magdaleny, psaným ve vyhnanství ve Francii. Několik tajných společností pátrá po největším pokladu všech dob - po jediném pravém evangeliu - po Knize lásky, napsané samotným Ježíšem. Knihu lásky však může objevit jen ta, již si zvolila Marie Magdalena - Očekávaná -, a tak se Maureen najednou stává cennou kořistí. Získává však i mocné přátele, s jejichž pomocí odkrývá dávná tajemství...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Magdalene line - The expected one , 2006

gabriela8704
25.05.2023 5 z 5

Docitam a za mě moc zajímavé dílo. Něco je i překvapení, něco se dalo už tušit.

Kolik historie kolem žen byla muži úmyslně pretocena nebo mazaná. Vše kvůli boji o moc a slávu. To je ta věčná mužská nespokojenost, kdy prázdnotu moci a slávou nezaplni. Ženy tím, že rodí děti mají větší ponětí o duchovním světě, protože musí být spojené s dětmi tak, aby věděli co chtějí a potřebuji a to hlavně v době jejich největší zranitelnosti.

Sisssi
19.04.2022

Kniha se veze na staré známé (a vlastně už dost stereotypní a vyčpělé) vlně Mariemagdalénské senzace. Velmi úsměvný je doslov, kde zjistíte, že autorka se vlastně skutečně považuje za hlavní hrdinku a je pevně přesvědčena o pravdivosti teorie, kterou v románu popsala. Je kuriózní, že autorka pracovala na knize 20 let, z takového přiznání má čtenář opravdu pocit marnosti. Promrhat tolik času a vyprodukovat tak průmerný (nebo možná i podprůměrný?) román je dost smutné. Vtipné naproti tomu je, jak autorka považuje za své životní krédo údajné Boudičino heslo "Pravda proti světu" . Výrok bývá připisován mnoha ostrovním hrdinům, ale dost možná je jeho autorem až Morganwg na konci 18. století. Zkrátka, politicky zprofanované heslo, vkládané do úst kdekomu, podle toho, jak se to zrovna hodí. A v tomto duchu pokračuje celé autorčino odhalování "pravdy". Sama se nechává šidit a mást, doslova tahat na vařené nudli (například když nekriticky věří v pravost údajných dopisů manželky Piláta Pontského od Issana Press - a kde byla v tu chvíli její "víra v nemožnost věřit psaným dokumentům"? Asi usnula, jako pokaždé, když se v těch ošklivých, psaných dokumentech objevilo něco, co se jí zrovna hodilo do krámu). Nezdravě přeceňuje folklor a nezdravě podceňuje historiografii - přitom spojení obou by jí odhalilo daleko zajímavější obraz minulosti než to nekritické obdivování neexistujících ideálů. Člověk, který nechápe, že vlastní vidění události se přece vždy bude lišit od toho, co se píše v novinách nebo v knihách, asi těžko může pochopit, že historiografie je něco zcela jiného, než jen slepé důvěřování tomu, co kdo kdy v průběhu historie napsal.

Ne, pastýři opravdu nechodí v tógách a ten slavný náhrobek, kde Maureen text objevila byl postaven až v 19. či 20. století. Autorčina víra v to, že několik tisíciletí starý text se dá přeložit vpodstatě hned, během pár hodin či dnů (navíc jedním člověkem) je dost zcestná. Vyvrácení nejkřiklavějších nesmyslů naleznete v Dějinách legendárních zemí a míst od Umberta Eca, doporučuji rovněž články Zuzany Vítkové v časopisu Religio (Nově objevený koptský zlomek tzv. "Evangelia Ježíšovy ženy" z roku 2013 a Konec příběhu zlomku o Ježíšově ženě z roku 2019, oba běžně dostupné na internetu), kde můžete rovněž nahlédnout pod pokličku lovců senzací.

zuziV
12.04.2022 2 z 5

Knížku jsem četla na doporučení, ale nebyla jsem ničím zvláště ohromena, spíš jsem čekala něco na způsob knížky Andělé a démoni od Dana Browna. Děj mohl být dynamičtější, propracovanější, svižnější. Do dalších částí se určitě pouštět nebudu. Každopádně by bylo zajímavé mít přístup do tajného vatikánského archivu.

Paskudka
30.10.2016 5 z 5

Kniha mě velmi oslovila, přiměla mě zamyslet se nad dějinami...a zda opravdu víme pravdu. Nové podaní přiběhu Ježíše a Marie je sympatické a lidské...

LenZa28
23.06.2016 5 z 5

Tak moc tomu věřím! Nádhera, mám pocit, že jsem celý život čekala na tyto informace, které zapadaly jako dílky puzzle. Jsme křesťanka a kniha mne velmi zasáhla, hodně jsem se i naplakala. Děkuji autorce.. Podle mne se přepisují dějiny :-)

klara2793
24.01.2016 5 z 5

Skvělá skvělá skvělá...četla jsem ji jedním dechem a naprosto mě dostala. Dala mi nový pohled na historii a přesvědčila mě :) Ano, věřím tomu :)

hejnak
28.10.2015 5 z 5

Pro mě to bylo strhující čtení hned od začátku a kniha na mě velmi zapůsobila. Moc se těším na další díl.

e.luk
26.02.2015 4 z 5

Nikdy jsem nečetla snad žádnou knihu s podobným tématem. Téma - manželství Ježíše a Marie Magdaleny mě opravdu nutí přemýšlet o tomto spojení a kniha sama byla přehledným popisem velmi zajímavá. Však konec, kde je popsáno ukřižování mi připadá takový useknutý. Děj samotný, kdy se prolíná současnost s minulostí je velmi poutavý. Jsem zvědavá na pokračování.

Antoaneta
15.06.2014 4 z 5

Překvapivě velmi pěkná kniha.Dobře se čte příběh je pěkný udržuje po celou dobu čtenáře v napětí,má v sobě nádech tajemna a předkládá různé pohledy na spoustu věcí,vede nás dle indicíí k určitému cíli.Za sebe mohu doporučit kniha stojí za přečtení,příběh Ježíše a Marie Magdaleny se mi moc líbí.

Alma-Nacida
09.04.2014 4 z 5

Kdyby nebylo historických pasáží s Ježíšem a Marií Magdalenou, byla by kniha spíš podprůměrná, takhle jsem navýšila hodnocení o jednu hvězdu právě za tyto podle mě velmi zdařilé pasáže. Přiznám se, že jsem naopak v "moderních" částech docela přeskakovala. ;-)

kuky921
26.09.2013 5 z 5

Velmi zajímavá knížka, při které jsem byla nucena přemýšlet, co je pravda a fikce. Zároveň je v ní Ježíš a Magdaléna pojati daleko lidštěji. Zároveň asi týden po přečtení byl v TV dokument o Magdaléně, kde část z děje byl potvrzen. Kniha určitě stojí za přečtení.

MartinaF
20.08.2013 3 z 5

Knihu jsem přečetla a musím říct, že se mi příběh o Ježíšovi a Marii Magdaleně líbil víc, než příběh ze současnosti. Ale jinak to bylo příjemné čtení.

Co mi hodně vadilo, byly chyby.

wamplady
15.08.2013 4 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila, nejvíc z celé série

soltera
23.07.2013 5 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila a dobre sa čítala. Prepletanie súčasnosti s historickým obdobím keď žili Mária Magdaléna a Ježiš bolo veľmi pútavým spôsobom opísané. Dej je podľa mňa veľmi zaujímavý a ma prekvapuje, že sa pri jeho čítaní niekto môže nudiť.

lusila
24.06.2013 4 z 5

Čítala som ju dávnejšie, viem, že už má pokračovanie , ktoré si plánujem prečítať.

Eryl
13.03.2013 5 z 5

Velice zajímavé čtení. Jen zřídka se stalo, že bych se u nějaké části nudila. A jak už bylo řečeno níže, nejlepší částí knihy jsou pasáže se samotnou Máří a Ježíšem, kde se projevují nanejvýš lidsky a člověku se tím zdá děj bližší. Když už vás nezaujme příběh, je tu spoustu "věcí", nad kterými se určitě vyplatí zamyslet. Opravdu doporučuji.

Honey0105
10.06.2011 4 z 5

Tuhle knížku mi doporučila maminka. Už je tomu asi rok, kdy jsem si jí na dovolené vzala a přečetla jí.
Mamka byla nadšená, já trochu méně, ale když se teď s odstupem času na dílo podívám... Myslím si, že to je velice dobrá kniha! Možná by se dala v některých pasážích trochu oživit, ale.. Asi ani ne..
Jde o dosti zajímavý příběh, který se zajímavě proplétá. Musím říct, že jsem některé části hltala a také jsem se docela nabrečela, abych pravdu přiznala.
Děj je rozdělen do dvou linií. Mě více zaujala ta, kde nám vystupuje samotná Marie Magdalena. Tahle část se autorce moc povedla.
Kdo má rád historické romány, tak tohle je určitě zajímavá kniha. Musím přiznat, že díky ní, jsem si docela zamilovala Marii Magdalenu a začala jsem se o ní trochu zajímat.

americká literatura biblické postavy Nový zákon 1. století historické romány

Kathleen McGowan