Anjelska zem

Anjelska zem https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16326/anjelska-zem-16326.jpg 4 5 1

Trilogie série

Romantický príbeh inšpirovaný severskou prózou a slovenskou rozprávkou.

Dada077
17.02.2023 5 z 5

Krásna rodinná sága, odohrávajúca sa na Slovenskej zemi od osemnásteho storočia po prvú svetovú vojnu. Kus zeme, aký sa dá za jeden deň obísť ľudskou nohou dostal Hilárius Baltazár za tridsať rokov svojej služby na majeri. Priviedol sem svoju ženu a deti, klčoval les, kosil stráne, oral a sial na novozískanej zemi. Postavil dom a stajne pre dobytok a kone, zhlobil nábytok a postavil pec, aby mohla jeho žena upiecť voňavý chlieb. Vlastným a synovým potom kropil túto zem, ktorej dal meno Anjelská.
Postaršou formou jazyka sú v knihe popísané veľké i malé životné radosti, ťažké sklamania z ľudských rozhodnutí, bolesť z lásky i odmietania. A ako pri každej z prečítaných kníh mojej najobľúbenejšej slovenskej spisovateľky pomyselne snímam klobúk z hlavy a vzdávam hold jej rozprávačskému umeniu.
V druhej polovici románu som sa trochu strácala v menách rozsiahleho (aj pridruženého) rodostromu, ktoré sa bez varovania zjavovali v deji, ale možno aj tento text prešiel nejakým spôsobom cenzúry, takže pod dojmom práve dočítaného, malý nedostatok je odpustený.
Kto má rád knihy zo starých slovenských gazdovstiev, vrelo mu Anjelskú zem doporučujem.

Hana Zelinová
slovenská, 1914 - 2004