Třikrát život a skutky soudce Ti

Třikrát život a skutky soudce Ti https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22484/bmid_trikrat-zivot-a-skutky-soudce-ti-TIX-22484.jpg 5 217 27

Tři detektivní příběhy (Záhada čínského zlata, Záhada čínského bludiště, Záhada čínského hřebíku) umožňují čtenáři sledovat životopis soudce Ti a jeho logické řešení obtížných a záhadných případů. Záhada čínského zlata: Soudce Ti míří do svého prvního venkovského působiště Peng-laj spolu se seržantem Chungem. Na cestě je přepadnou lapkové Ma Žung a Tiao Taj. Soudce je přemůže a poté je přijme do svých služeb. V Peng-laj soudce vyšetří vraždu bývalého okresního soudce Wanga, která je spojená s pašováním zlata z Korey do Číny. Záhada čínského bludiště: Soudce Ti míří do svého pohraničního venkovského působiště Lang-Fangu spolu se seržantem Chungem, Tiao Tajem, Ma Žungem a Tao Kanem. Ve městě musí nejen svrhnout vládu místního tyrana a odrazit útok Ujgurů, ale i vyřešit tři kriminální případy. Záhada čínského hřebíku: Soudce Ti ve svém venkovském působiště Pej-čou spolu se seržantem Chungem, Tiao Tajem, Ma Žungem a Tao Kanem, vyřeší několik vražd. Při vyšetřování je zabit seržant Chung. Soudce Ti je nakonec pro své úspěchy jmenován do Nejvyššího soudu v hlavním městě.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Odeon

The Chinese Gold Murders. The Chinese Maze Murders. The Chinese Nail Murders. , 1982

a304
13.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Vhodní volba pro milovníky detektivek.

ninano
28.11.2021 4 z 5

Velmi pěkné detektivky ze staré Číny. Jen mi dělá trochu problém se v začátcích zorientovat v těch jménech.

mgeisselreiter
29.08.2021 4 z 5

Záhada čínského zlata - moc chytře a inteligentně vymyšlené a čtivě napsané. 80%, 29. 8. 2021. Vyšlo 1959, ale dějově předchází dříve vydanému románu Záhada čínského bludiště (1957).

Záhada čínského bludiště - opět zábavné a chytré, ale tentokrát to autor trochu přehnal se zápletkou, jde totiž o mnoho zápletek dohromady, takže chvílemi už to bylo na mě až moc. Dá se to ale vše sledovat, aniž by čtenář nějak tápal. 80%, 5. 9. 2021.

Záhada čínského hřebíku - zase až moc zašmodrchané, ale příjemné počtení. 80%, 16. 9. 2021.

Doslov od Zlaty Černé přináší čtenáři mnoho dalších informací o všestranně nadaném van Gulikovi, o pozadí vzniku románů s čínskou tématikou soudce Ti atd. Dozvídáme se, že příběhy soudce Ti jsou na základě skutečných událostí, kdy opravdový Ti žil v letech 630-700, nicméně většina příběhů o něm byla napsána později a zrcadlí se v nich zvyklosti převážně 16. století. Čtenář ve van Gulikových příbězích načerpá množství informací o životě ve staré Číně. A přidám ještě jednu citaci z doslovu: "Van Gulikovi příběhy krom toho, že mají výborně vykreslené postavy, jsou i napínavé a autor umí vytvářet situace, v nichž je čtenáři přijatelný i určitý mravní závěr a naučení. Podle staročínských pramenů jeho detektiv řeší vždy více případů najednou, zpravidla tři, a ty jsou mnohdy na sobě nezávislé."

Když to vše shrnu, jedná se o velmi zajímavé netradiční detektivní historické příběhy obsahující humor, historické poučení, napětí i dobrodružství. 80% je spíš střízlivé ohodnocení této nadprůměrné knihy. Rád si přečtu i další příběhy soudce Ti. 19. 9. 2021.

flyingandie
02.04.2021 5 z 5

Příběhy asijského Hercula Poirota, který ze střípků zmatených stop skládá v hlavě komplikovaný příběh. Vlastně ne jeden, aby se neřeklo, řeší vždy alespoň tři najednou. Při vymáhání pravdy nešetří bičováním ani čtvrcením zaživa. K ruce má vždy spolehlivé a protřelé rádce, kteří svou špionážní činností zjišťují klíčové informace a důležité části kriminální skládanky. První příběh byl pro velké množství postav s asijskými jmény pro mě malinko matoucí, u zbylých dvou jsem se však už nedokázala odtrhnout a plně se ponořila do tajů starověkého čínského vyprávění.

Pablo70
23.02.2021 5 z 5

Van Gulik měl určitě načtené staré čínské příběhy z bazarů a tržišť a podobnou literaturu, a tak i do svých detektivek začlenil nadpřirozené jevy (vlkodlaky, duchy...), jsou zde i sympatičtí poustevníci a zrádní mniši, nevíme chvíli jestli sníme či bdíme... a přitom nám i běhá mráz po zádech. Určitě si přečtu další příběhy série Soudce Ti. :-)

hubacek7605
22.12.2020 5 z 5

cetl jsem detstvi a vracim se k nim stale byt mi jiz skrane prokvetaji.ostatne,mam v knihovne vsechny pripady soudce Ti. Heč

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

kapr
01.11.2020 5 z 5

Pro mne jeden z vrcholů, i důvodů proč čtu detektivky.

MatejSmehyl
06.09.2020 5 z 5

Po přečtení poslední povídky (Záhada čínského hřebíku) mi přišlo nějak smutno nejen proto, že jsem dočetl další skvělou knihu, ale také proto, že mi na konci knihy přišlo Soudce Ti velice líto. Zdá se, že dosáhl nejvyššího úspěchu, avšak za jakou cenu?
To jsou mé hlavní dojmy z této knihy.

desert.fox
02.07.2020 4 z 5

Napínavé historické detektivky. Je to odpočinkové čtení, které potěší.

Ava365
10.12.2019 5 z 5

Žádná kniha se soudcem Ti nezklamala. Napětí, zajímavé exotické prostředí a nechybí ani trochu humoru.

vendy246
25.10.2019 2 z 5

Vůbec mě to nebavilo. Pletli se mi lidi a bylo mi to nějak celé jedno. Četla jsem a najednou se přistihnu, že myslím úplně na něco jiného. Utrápila jsem to do konce první knihy. Za mne taková vyprávěnka až budu v důchodu.

Jarda403
04.02.2019 5 z 5

Snad se Sherlok s Poirotem neurazí, ale SOUDCE TI je pro mne jednička a knihy s ním rodinné stříbro.

Pavelpi
30.07.2018 5 z 5

Bezvadná kniha.Případy soudce Ti se mi líbí.Škoda,že jsem je při prvním čtení neměl seřazené chronologicky za sebou.Tak jsem se teď o dovolené rozhodl,že to napravím a začal jsem případy číst postupně.

kyssling
28.10.2017 4 z 5

Příběhy soudce Ti se skvěle čtou. Zápletky jsou místy dětské, ale celkově je to skvěle sepsáno.

Jelen51
10.10.2017 3 z 5

Ze začátku mi ta jména dala dost zabrat, ale pak se do toho člověk dostane a musim říct, že mne tato kniha velmi mile překvapila

konicekbily
29.07.2017 5 z 5

Toto byla moje první kniha o slavném soudci z pera skvělého - tenkrát ještě "holandského" spisovatele. Autor se v problematice vyznal, byl to vědec, který se zabýval historií Číny. Nejenom skvělé zápletky, jejich vyřešení a objasnění, ale i čínské reálie nám poodhalovaly svět prokleté Číny, která si zvolila svou cestu vývoje, a to po dlouhá tisíciletí. Tehdy jsme i diskutovali o staré Číně, a o tom jak to tam po dlouhá tíciletí vypadalo, a nejeonom o vůdci MAO!

frantisek8863
02.06.2017 4 z 5

Příjemné detektivní příběhy z Číny, kdy se díky příběhům soudce Ti dá nahlédnout do středověké Číny, poznat některé tradice, politiku a kastovní system. V mnoha knihách a příbězích se odkrývá více a více informací, které pomáhají doplňovat děj a myšlení lidí.

Duke74
09.02.2017 5 z 5

Vždy som pri čítaní kníh o Soudci Ti (hlavne tie z vydavateľstva Odeon samozřejmě v češtine) pojídal cerstvě udělanou rýži. Tie knihy dokonale vtiahnu čitateľa do deja.
Prečítal som ich asi 40x...a stále si ich rád prečítam znovu!

Parisienne
24.10.2016 5 z 5

Detektivky z Číny 16. století, stylizované podle starých vyprávění čínských soudců nebo lidových historek. Robert van Gulik velmi citlivě a ohleduplně k západnímu uchu vetkl do příběhů to, co je pro historické čínské detektivky typické, a zároveň přinesl vlastní pohled na to, jakým způsobem soudce případy vyšetřoval.
Pro mě jednoznačně srdeční záležitost! opakovaně se k záhadám vracím. Robert van Gulik má řadu epigonů, ale ten pravý je jen jeden:o)

Čína detektivní a krimi romány detektivky 3x historické detektivky

Robert van Gulik