Třikrát Kramer a Zondi

Třikrát Kramer a Zondi https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67737/trikrat-kramer-a-zondi-67737.jpg 4 25 5

Kniha obsahuje tři příběhy : Až se ucho utrhne (1974). Had (1975). Čichám, čichám člověčinu (1980).

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Odeon

The Gooseberry Fool, The Snake, The Blood of an Englishman , 1974

mgeisselreiter
09.01.2022 3 z 5

Až se ucho utrhne - přečetl jsem prakticky na jeden zátah, tak nějak mě to po chvíli upoutalo a velmi dobře se četlo. Mimochodem se dozvídáme zajímavé věci o JAR v době kolem roku 1974 - pro mnohé možná neznámé a překvapující. Samotná detektivní zápletka není nijak zvlášť se vymykající, ale to je možná dobře - nic přehnaného, prostě klasika, snad jen mírně překombinované, ale to je vlastně ta klasika. Dávám poctivých 75%.

Had - zpočátku dost chaotické, pak se trochu stabilizovalo a zdálo se, že to někam povede. Ta zápletka byla strašně slabá, no a nakonec z toho vzešlo něco totálně pomateného, že jsem to ani nepobral. 55%.

Čichám, čichám člověčinu - na rozdíl od předchozího Hada je román od začátku učesanější a dává víc smysl. Přesto mi přijde, že policejní postupy a vyšetřování jsou trochu podivné, autor se často ani nesoustředí na hlavní dějovou linii, která má různé odbočky a slepé cesty. Nakonec ale vše do sebe zapadne. 70%.

McClure má zajímavý styl psaní, který sice neoslňuje, ale celkem slušně se čte a nakonec si přece tak nějak nevědomky čtenáře získá. Přestože píše detektivky, jejich děj není nijak originální, vyšetřování také ne, ale je v tom ještě něco víc - zobrazení jižní Afriky, různé sociální vazby apod. Celkově dám tak 65-70%, ale v budoucnu bych se autorovým knihám nevyhýbal. 16. 1. 2022.

sasena
03.06.2020 4 z 5

Mně se detektivky líbily, ale myslím, že překladatel si často nevěděl rady a z toho plynuly podivnosti, o kterých píše Rup. Něco jsem musela číst několikrát, aniž by mi to dávalo smysl. Jinak zajímavý pohled do reálií země, kde ještě nedávno původní obyvatelé neměli stejná práva jako bílí.

Hotovson
27.10.2018 2 z 5

Je to divný. Nelíbilo se mi prostředí, hlavní detektiv nebyl vyloženě nesympatickej, ale nějak sem se s nim neztotožnil a ve finále mi bylo vlastně jedno, jak to dopadne, což je asi špatně.

syskas
28.12.2016 3 z 5

Príbehy a rozuzlenia boli zaujímavé, ale trvalo to všetko príliš dlho, príliš veľa odbočiek a slepých uličiek, už to prestávalo baviť po čase.

Rup
19.04.2015 3 z 5

Něco z McBaina, něco z tvrdé školy, a všechno z exotiky Jihoafrické republiky. Místy jsem byl ztracen v textu - autor nejspíš věděl něco, co jsem ani při nejlepší vůli, a přes několikeré opětovné přečtení dané části, nepochopil. Hodnotím na slabší průměr.

detektivky 3x

James McClure
anglická, 1939 - 2006
1995  73%Zpěvavý pes / Konečně, má drahá...
1983  76%Třikrát Kramer a Zondi
1977  64%Parní válec