Noc trifidů

Noc trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12027/bmid_noc-trifidu-ViJ-12027.jpg 4 668 124

Trifidi série

< 2. díl

Sci-fi román volně navazující na Wyndhamův Den Trifidů. Fabule knihy se zaobírá nejenom hrozbou mimořádně agresivních rostlin, ale také vrozenou rivalitou lidí. Čtvrtstoletí po globálním oslepnutí lidstva se nevidomí i vidomí lidé neustále potýkají s hrozbou trifidů. Jak se zdá, trifidi se nejenom rychle učí, ale i mutují do nových forem a druhů. Lidé se brání, ale jedna lidská enkláva po druhé se hroutí pod náporem trifidích mas. Boj o existenci lidského druhu navíc přiostřuje náhlá ztráta slunečního světla. Hlavním hrdinou je pilot David Masen, jeden z mála letců komunity na ostrově Wight. David má za úkol dopravit do oblak Meteorologa, který má neznámému úkazu přijít na kloub. Letadlo však havaruje a Masen se po mnoha peripetiích dostává na průzkumnou loď newyorské komunity. Ta jej dopraví do New Yorku. Masen je oslepen vnějším pozlátkem komunity, záhy je však unesen a seznámen s pravým stavem věcí. Statečně se postaví na stranu odboje a bojuje proti uzurpátorovi, který hodlá ovládnout svět. 2. vydání... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Polaris

The Night of the Triffids , 2001

xjk007
04.04.2021 2 z 5

tři hvězdy, asi jen ze sentimentu k Wyndhamovi..

1knihomol1
18.02.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila akorát jsem byla šokována tím rasismem v New Yorku (tabule hlásící SLEPÍM A ČENÝM VSTUP ZAKÁZÁN) to mě šokovalo.

Magrata15
13.02.2021 5 z 5

Pokračování příběhu o masožravých kytkách a začátku nové civilizace, tentokrát od jiného autora.
Myslím, že pokračování se velmi vydařilo. Napínavé čtení, které nás donutí hltat kapitoly.

LussyP
22.11.2020 4 z 5

3,5 hvězdičky.

Rozhodně číst s velkým odstupem než Den Trifidů, knížka se čte dobře, bavila mě, ale wow efekt se nekonal. Druhá polovina knihy se četla sama, bavilo mě na tom nejvíc to, že se jednalo o civilizaci po "konci světa", většinou to totiž skončí dříve (jako Den trifidů), sociální problematika, diktátorství... Vše tam bylo. Konec opravdu jak z amerického filmu a musím uznat, že jako film by kniha mohla být opravdu super, sympatické postavy, fajn příběh.

slawa.cap
26.09.2020 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Clark by asi neměl na to stvořit svět, tak jak ho stvořil (nebo možná zničil) Wyndham. Má ale na to obstojně v tomto světě pokračovat. Díky generačnímu časovému skoku si může dovolit nové postavy a nový příběh. I když i ten nový příběh se v půlce vrací přesně tam, kde ten minulý skončil.
Dost mně nutí přemýšlet, jak se dokázali lidé kolem Billa tak vybavit, na ostrově a oblehlém trifidy, vytvořit infrastrukturu, fungující letectvo a všechno co s tím souvisí...
Další věc co mě zaráží, je že hlavní důvod celé zápletky (zatmění) vyšumí někam do ztracena a na konci je zmíněn a vysvětlen, jen tak aby se neřeklo.
Většin komentářů snížila moje očekávání na minimum a díky tomu mně mohl příběh jen překvapit. Jak už jsem zmínil, kdyby měl Den trifidů napsat Clark určitě by to nebyla taková pecka, na druhou stranu kdo má odvahu otevřeně napsat něco co budou srovnávat s legendou a navíc obstát.
Jen jsem typoval, že autor je kvůli veškerému tomu patosu v závěru Američan a ono ne.

Schary
16.06.2020 3 z 5

Když dva dělají totéž,tak to není totéž. Noc trifidů nedosahuje kvalit Dne trifidů. Tato kniha se zabývá spíš válkou člověka s člověkem, než s Trifidy. Ze začátku kniha ukazovala, jak lidstvo žije po apokalypse v Anglii, potom se dobrodružství přesouvá přes Atlantik a tam poznáváme despotickou společnost....

zandu
16.06.2020 1 z 5

Byla jsem natěšená, ale bohužel přišlo zklamání. Prvních pár stránek to vypadalo opravdu nadějně, ale opravdu jen těch několik prvních stran. Pak mě to přestalo absolutně bavit a ač jsem se snažila, nakonec jsem ji prolétla jen letem světem, abych ji jen tak neodložila. Škoda. Tím knihu nechci nijak shazovat, ale prostě mě, narozdíl ode Dne trifidů, vůbec neoslovila...

Disease
11.05.2020 4 z 5

Akčnější, ale vůbec ne špatné pokračování Wyndhamovy klasiky. Konec mi ovšem prišel trochu moc Hollywoodský.

Ale určitě jsem nakloněný vnímat knihu jako poctu, nikoliv jako parazitování.

Vida66
06.05.2020 3 z 5

Sci-fi kniha pro mládež. Místo hlubších myšlenek se zde zmateně pobíhá se střelnými zbraněmi, teče krev a trifidi se zjevují jak v "Jurském parku".
Ovšem, pokud jste četli geniální "Den trifidů", tak chcete vědět, jak by to mohlo pokračovat.

Allysa1985
28.04.2020 4 z 5

Přečteno podruhé a podruhé se mi to líbilo mnohem víc. Velmi důstojné pokračování, chybí jenom ten "wow" efekt Wyndhamova originálu.

Israha
24.03.2020 4 z 5

Beznadějnou atmosférou světa, zaplaveného trifidy, to evokuje pocity přesně v duchu Wyndhamova nedostižného originálu, a vůbec nevadí, že se odsouvá do pozadí slepota hlavních protagonistů coby centrální prvek budování hrůzy. Noc trifidů je i přesto pěkně depresivní, děsivé, trudné a nepříjemné čtení. Ovšem jen do doby, než chytí syndrom každého postapo příběhu, který je už příliš dlouhý, a více než na boj s přírodou a monstry v ní se to začne soustředit na konflikty mezi lidmi a okoukané poukazování na to, že konec světa nebo ne, lidi nepřestanou být blbci. Pak se z postapo thrilleru stane akční heist román napěchovaný zvraty v rolích a vztazích, a v téhle poloze mě to, i přes prudkou čtivost, bavilo o dost méně. Suma sumárum i přes slabší závěr velmi strhující čtení, jehož otevřený konec doufejme zůstane ignorován. Když se totiž postapokalyptický příběh začíná stávat soap operou, je to jasný signál, že se v daném světě už zdržujeme příliš dlouho.

mirec88
18.03.2020 4 z 5

Celkom dobré pokračovanie, hoci samozrejme nedosahuje kvalít prvého dielu. Ale stojí určite za prečítanie.

Bakana
15.12.2019 4 z 5

Noc trifidů není špatná ale přece jen je Den trifidů lepší. Přesto, kdo má rád sci-fi, neudělá volbou této knihy velkou chybu.

druzickaster
11.12.2019 3 z 5

Originál je originál. Pravda, že začátek byl solidní, a říkal jsem si, že smekám před autorem. Jednak před odvahou pokračovat v takové legendě, druhak i před stylem, který byl od originálu téměř k nerozeznání. Ovšem po nalodění a cestě do Ameriky šla kvalita dolů, bohužel. Kniha mi připadala jako kompilát jiných dobroružných autorů napasovaných na Noc Trifidů. Závěr je potom jen akční brak plný kulometů (nevím jeslti pan Clark někdy kulomet viděl, ale rozhodně bych ho zase já chtěl vidět jak autor s oním kulometem pobíhá o schodišti, ovšem pokud tyto technické věci nezvrtal překladatel...) mrtví padají jako v béčkovém akčním filmu. Rozhodně se ale kniha dá přečíst.
Takže za mě 3.5*, ale spíš ty poctivé 3*.

Lethania
21.10.2019 4 z 5

Noc trifidů jednoznačně nedosahuje takových kvalit jako Den trifidů, ale pořád se jedná o velmi kvalitní sci-fi. Autor se taky snažil napodobit umělecký styl, což se mu víceméně povedlo. Alespoň jsem se dozvěděla, co se stalo dál, tentokrát z pohledu Davida, syna Billa a Joselly.

Ronnie68
20.09.2019 3 z 5

Kniha mě tolik nezaujala ... autor se snažil navázat na úspěšnější díl ... ale prostě to pro mě nebylo ono ... za mě tam nebylo tolik toho napětí jako v prvním díle ...

alekis
01.08.2019 4 z 5

Clarkova Noc už není tak "jednoduše geniální" jako Wyndhamův Den. Ale smekám před autorem. Navázal dobře, způsob psaní je zdá se mi docela shodný, jako kdyby i druhou část psal tentýž člověk. Hlavní postavou je nyní David Masen, syn Billa a Joselly, kteří nás provázeli první částí.
Příběh samotný už není tak barvitý. Trifidy už známe, ačkoliv nás trochu překvapí schopností rychle mutovat. Lidé - jsou prostě lidé, takže když se mezi dobrými a slušnými objeví pořádný padouch, vůbec se nedivíme.
Ti správní nakonec zvítězí. A konec, ten je otevřený... Z opačné strany planety se ozývá silný rádiový signál... Někdo tam je a David se asi vypraví zjistit, kdo...
Snad se někdo dá znovu do psaní a poví nám to. Už se těším.

Irsaf
03.07.2019 4 z 5

Bavila me... Stejně tak jako první díl...

Hanaol
10.05.2019 3 z 5

Namlsaná Dnem trifidů jsem čekala víc. Přečetla jsem ji, ale tu sílu, co jsem čekala nemá. Přesto nasytila zvědavost, jak to bylo dál...

Hobo
09.05.2019 5 z 5

K tomuto dílu mě hnala spíše zvědavost, ale celkově jsem nebyl zklamán. Nejvíc je z toho patrné, jak se po 30 letech změnilo očekávání čtenářů, jak se děje knih posunuly k vyšší akčnosti. Usuzuji, že jde o vliv filmu a zejména televize a nechci vidět, kam to povede. Zdá se, že tendence k braku se prudce zvyšuje.
Nicméně v Noci trifidů jsem si početl, byť vývoj děje jako by kopíroval vývoj filmu. Myslím, že Wyndham by byl spokojen.