Den trifidů

Den trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228324/bmid_trifidi-den-trifidu-eDk-228324.jpg 5 5578 827

Trifidi série

Ten zážitek si málokdo na světě chtěl nechat ujít. Tajemné zelené záblesky, snad až odkudsi z hlubin vesmíru, šlehaly oblohou, celou noc trvala ta ohromující podívaná. Pro drtivou většinu lidstva to byla poslední věc, kterou viděla. Nadpozemský jev většinu zemské populace oslepil. Jedna katastrofa by však planetu nezdecimovala. Musela se k ní připojit druhá. Průmyslové rostliny, genetickou mutací proměněné v pohyblivá, jedovatě žahající monstra, využijí oslabení pána tvorstva a začnou jej systematicky vyhlazovat z povrchu zemského. Nastal den trifidů. Bude zároveň posledním dnem člověka? Na to odpovídá klasická katastrofická sci-fi britského autora, nad jejíž četbou se nechce věřit, že vznikla před více než půl stoletím.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

IreneP
IreneP
19.08.2022 4 z 5

Den Trifidů mi před lety doporučila kolegyně z práce, pro kterou to byla nejlepší sci-fi. To nemůžu posoudit, protože tento žánr jde docela mimo mě. Ale Trifidy jsem nejprve poslouchala načtené panem Norbertem Lichým a musím říct, že i pro mě se stala knížkou oblíbenou. Tentokrát jsem příběh četla a přišel mi snad ještě lepší. Den Trifidů můžu doporučit každému. Už začátek vás určitě vtáhne do děje a nejde je o to, jak přežít na nastalém chaosu. Je tam i láska, naděje i uvažování o tom, jak se každý k té nové situaci postaví.

SlamLenka
SlamLenka
08.08.2022 5 z 5

Patřila jsem k těm, kdo byli nadšení, když bylo oznámeno, že v novém kole budou #klasikomilove číst sci-fi, ale nakonec jsem se k prvnímu dílu dostala až po celém měsíci, a to ještě k opáčku z dřívějška. Poslechla jsem si Den trifidů, což je snad první sci-fi, které jsem v životě přečetla. Přivedl mě k tomu tenkrát můj drahý manžel a vlastně jsem k tomu byla hrozně skeptická, ale má očekávání byla nakonec velmi překonána a já si to vychutnala do posledního písmene. A jak se tu začaly objevovat ohlasy, říkala jsem si, že bych si to mohla zopakovat, ovšem tentokrát jsem si to dala do uší (pro mě velmi nezvyklé!).
Musím říct, že jsem si z tohohle dnes už takřka legendárního románu Johna Wyndhama zdaleka nepamatovala vše. Utkvěla mi samozřejmě hlavní dějová linka a taky atmosféra, ovšem na co jsem už od minula zapomněla, to jsou ony rozvleklé Billovy úvahy, které mi teď místy trochu lezly na nervy… Ale to hlavní je, že mi to pořád přijde strašně chytlavé a napínavé čtení.
Skvělé jsou popisy strategií, které se po oné katastrofě hned začaly objevovat – a s tím i to, jak tu má tolik lidí tak typicky potřebu obhajovat svůj vlastní náhled na věc jako jediný možný přípustný. A pak tu samozřejmě nesmí chybět oportunisté, kteří ze situace chtějí sobecky vytřískat co nejvíce pro sebe samé – to je v celém tomhle sci-fi románu asi nejrealističtější a pro člověka nejtypičtější rys…
Tohle bylo milé znovushledání!

Mr.Moldau
Mr.Moldau
06.08.2022 4 z 5

Přiznám se, že než jsem se do knihy začetl, čekal jsem až epický souboj mezi člověkem a přírodou, kdy si masožravé rostliny začnou podmaňovat svět. Mé očekávání se částečně vyplnilo, ale zhruba ve třetině knihy začala být kniha spíše sociologickou sondou popisující vztahy lidí v určitých skupinách v podmínkách chaosu. Ačkoliv mi to přišlo trefné, ztratila se tím jistá dynamika děje, jež se vrátila zpět až v posledních kapitolách. Přesto oceňuji zdatně zvládnutou ich formu. Autor byl velmi pečlivý a zachoval kontinuitu příběhu z pohledu jedné postavy. Kniha mi vrátila jistou chuť po vědeckofantastické literatuře, jíž nebude na škodu si čas od času přečíst.

david9690
david9690
01.08.2022 5 z 5

Tohle mě bavilo! Téma velmi zajímavé, barvitě vylíčený a tak nějak velmi lehce akceptovatelný a realistický příběh mě docela vytáhl a ne a ne pustit. Zkrátka se to četlo opravdu samo. Asi za to velkou měrou může i parta překladatelů, kteří z mého pohledu odvedli výtečnou práci. Každopádně tahle nenápadně vyhlížející kniha byla pro mě velmi milým a příjemným objevem a jsem rád, že jsem se nenechal odradit dobou vzniku a přečetl jsem si to. No a když si to člověk zkusí představit a tak nějak dostat se do té popisované reality, tak to muselo být fakt drsné psycho a nechtěl bych to zažít ani náhodou.

ondra295
ondra295
01.08.2022 4 z 5

Zajímavě pojaté téma, kdy je apokalypsa pojmuta tak trochu "jinak". Není to nic velkého, nekonají se žádné výbuchy, spíše pomalý skon lidské civilizace, přežití pouze několika vybraných jedinců a návrat několik století zpět. Dá se říci, že Trifidi samotní jsou pouze doplňkem, neboť největší díl práce vykoná oslepující "kometa". Hlavní postavy jsou zajímavě napsané, celý koncept je uchopen tak trochu jinak a čte se to poměrně dobře, ačkoliv si z mnoha důvodů nemyslím, že by to bylo zcela realistické. Ale doufám, že nikdy nebudu mít možnost si svoji teorii ověřit. :)

Katania
Katania
30.07.2022 5 z 5

Parádní a nadčasové! Se špetkou humoru a zajímavým tématem. Doporučuji!

Fazulajda
Fazulajda
26.07.2022 2 z 5

Nápad skvělý, začátek dobrý, konec obstojný a všechno mezitím vcelku zklamání. Vesměs jednotvárné cestování náklaďáky, potkávání různých skupinek atd., přičemž samotní trifidi jsou pouze kulisou na pozadí, to mě úplně ze židle nezvedne. Škoda, čekala jsem víc.

Terezinka890
Terezinka890
25.07.2022 4 z 5

K této knížce mě dokopal taťka a asi dobře udělal. Příběh mě celkem zaujal. Dobře se četl. :)

Mystig
Mystig
25.07.2022 5 z 5

Další varování, které nikdo nevyslyší. Vzrušující a hořce osvobozující dílo, které by si měl přečíst každý sci-fi fanoušek. Upřímné lidské jednání a morální dilemata. Hrdinů jsou přeci jen plné hřbitovy a nelze spasit všechny. Trifidi jsou už jen třešnička na dortu bídné situace. Osobně jsem si užila popisů, jak příroda opět dostává pod svou kontrolu velkoměsta. Zažít bych to nechtěla, ale v jejich nuceně novém způsobu života je cosi smysluplného, co nám v pohodlné moderní době možná občas chybí.

SamMarešová
SamMarešová
17.07.2022 4 z 5

Den trifidů...
Možná opravdu lehce přeceňovaná, dnes už klasická postapo literatura.
Zlověstní a podle všechno i inteligentní trifidi mají v knize mnohem méně prostoru než by člověk čekal. Když prominete tento fakt, na oplátku se vám dostane bližší nahlédnutí do lidské mysli, charakteru a nutkavého chování v těžkých chvílích.
Snaha o přežití a rozdílné chování jedinců i skupin tak zaručí sem tam i nějaký ten konflikt.
Není to náročná četba a konec zůstal opravdu hodně otevřen buď vaší fantazii, nebo druhému dílu, ovšem už od jiného autora.

Danago
Danago
04.07.2022 4 z 5

Legendární sci-fi román, který jsem poprvé četla před 35ti lety a byla jsem naprosto nadšená. A není divu, v té době toho nebylo moc na čtení a sci-fi mě bavilo, byla jsem románem velmi překvapená, četla jej i moje maminka dlouho přede mnou a můj manžel několik let po mě. Všichni jsme v té době byli z knihy velice nadšení.

Den trifidů jsem si po letech nyní přečetla znovu a tentokrát bohužel už stejné nadšení nesdílím. Opravdu paměť hodně klame a ve mě zůstal dojem, že bojů se samotnými trifidy bylo daleko víc.

No už jsem někde jinde , už na mě kniha natolik nezapůsobila . Kniha je spíše post apokaliptická. Je zde rozebírán stav světa , kam se bude lidstvo po určité situaci , která na zemi nastala ubírat dál. Samozřejmě se zde odkrývají všechny negativní stránky určitých skupin lidí a že přežít za jakoukoli cenu je to nejdůležitější. Vždycky se najdou lidé, kteří chtějí ovládat a rozkazovat jiným. A v takovéto situaci jde demokracie úplně bokem, nyní se uazuje to, co v každém z nás opravdu je. Přesto je tu i náznak naděje.

Určitě je tato kniha klasika z níž vycházelo asi mnoho dalších autorů. Což je úžasné, ale pro mě už to nebylo dostatečně strhující ani překvapivé, ale je to asi tím , že jsem ji četla již po druhé.

knihomolkaK.
knihomolkaK.
26.06.2022 4 z 5

Skvělá kniha! Zajímavé a sympatické postavy, fascinující dystopické prostředí... Nevěřila bych, že byla napsána tak dávno, předběhla svou dobu.
Jen jsem čekala více dramatičnosti...

Josefie
Josefie
05.06.2022 3 z 5

Ráda bych ohodnotila více hvězdami, ale mé nadšení z knihy by se dalo vyjádřit sinusoidou. Ze začátku dobrý, prostředek slabší, konec zase dobrý.
Těšila jsem se na příběh o vražednejch kytkách, ty tam hrály roli jen občas. Kniha byla spíše přehlídkou různých společenství s odlišnou politikou a pravidly, které si lidé v apokalypse vybudovali. Po třetí kapitole začala má křivka grafu klesat, hlavní postava chodila sem a tam a přišlo mi že ani autor neví kam nás příští stránka zavede.

rouzi62
rouzi62
29.05.2022 5 z 5

klasika žánru sci-fi, výborné

haWranka
haWranka
24.05.2022 3 z 5

Neskutečně depresivní čtení bez jakéhokoli nadějného nadechnutí. Příběhu by slušelo propracovanější zpracování, spousta otázek zůstala nezodpovězených, což mě štve.

enjay
enjay
23.05.2022 5 z 5

Velmi poutavé čtení. Možná někomu přijde jako béčková literatura, ale musíme si uvědomit, kdy byla kniha napsána, a že mnoho různých katastrofických filmů si bere námět odsud.
Akčnější pasáže střídají zamyšlení hlavního hrdiny, ale kniha neztrácí na tempu. Až mi přišlo líto, že to nepokračovalo dále, že některé pasáže a popisy nebyly detailnější. Ale bezesporu napínavé čtení.

hanpari
hanpari
07.05.2022 2 z 5

Míval jsem Den Trifidů rád velice rád. Ale když jsem ho četl nedávno, překvapilo mne, jak strašně slabá a béčková ta kniha je.

koniklecka
koniklecka
03.05.2022 5 z 5

Já mám tento žánr ráda, protože prostě sice je to sci-fi, ale je přitom čím dál víc dost reálná možnost, že něco podobného nastane. V tomto případě ne tedy asi doslova s masožravými kytkami, ale po covidu a v současné době, by mě to prostě asi ani nepřekvapilo tolik jako dřív. Zároveň je to skvěle napsané a atmosféru i děj si vybavím dodnes, i když jsem četla dobře před 10 lety.

AlčaVaca
AlčaVaca
26.04.2022 5 z 5

Kdo ví, jak by se každý z nás v takové době zachoval... Radši si nepředstavovat... Za mě určitě 5 hvězdiček a doporučuji.

nemluva
nemluva
25.04.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsem četl už jako malý kluk, a nesmazatelně se mi vryla do paměti, Opravdu je to nesmrtelná sci-fi klasika. Vůbec nechci věřit tomu, že poprvé vyšla v roce 1951. Rozhodně stojí za přečtení!