Třídílné zrcadlo

Třídílné zrcadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69801/tridilne-zrcadlo-69801.jpg 4 24 1

Soubor povídek, v nichž se Moravia zamýšlí nad vztahem mezi mužem a ženou v manželství, nad podstatou lásky a v kaleidoskopu drobných příhod nad životem ve velkoměstě.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Svoboda

L'automa , 1962

Palivo
18.04.2015 3 z 5

Třídílné zrcadlo obsahuje 24 krátkých povídek, což z ní činní ideální knížku na záchod. Navíc při tak vysokém počtu povídek vydrží skoro na měsíc ( neplatí pokud máte střevní chřipku). Nejvíc se mi líbila povídka Misantrop, s ohlédnutím zpět ale nemůžu řict, zda to bylo dějem či tím, že jsem se pěkně vykakal. Nicméně co vím jistě je to, že Moravia píše chladně a strojově o banalitách a maličkostech, které, i když se po většinu času odehrávají pouze v myšlenkách hlavních hrdinů, neznámou silou koušou do vašeho vlastního podvědomí a svědomí. Je ovšem nutné přistoupit na to, že Moravia sází na italské lážo plážo tempo a i na to, že většina povídek vypadá asi takto: Claudio chtěl mléko. Pak mu došlo, že už nemiluje svoji ženu. Pak mu došlo, že ji vlastně miluje. Nalil si mléko. Zamyslel se a řekl: Nalil jsem si mléko a teď je tedy nalité.

italská literatura manželství manželské hádky manželská krize

Alberto Moravia (p)
italská, 1907 - 1990