Třicet let na zlatém severu

Třicet let na zlatém severu https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36443/mid_tricet-let-na-zlatem-severu-my1-36443.png 5 149 45

Dobrodružné i veselé životní příběhy slavného moravského rodáka, který přes třicet let pobýval v ruské, aljašské a kanadské Arktidě a jenž se stal na dálném severu eskymáckým náčelníkem.

MartinaF
23.01.2020 4 z 5

Po dvou měsících konečně dočteno. A názor? Shodnu se s ostatními čtenáři v tom, že povídání o Aljašce bylo zajímavěji napsané, než druhá část. Právě v té druhé bylo i dost krutosti a násilí, myslím, že jsem nepotřebovala vědět, jak se zabíjí medvěd, mroži nebo velryby a ani jak soudili zločince. Přesto však má Jan Eskymo Welzl u mě velký palec nahoru - strávit třicet let na dalekém severu, bojovat nebo být v souladu s přírodními podmínkami, to che opravdu kus odvahu a mít srdce dobrodruha.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Eskimo Welz. Dnes je to synonimum polárního dobrodruha. Na vysokém severu prožil mnoho zážitků, které zvěčnil v této knize, některá dobrodružství jsou však slušně řečeno nepravděpodobná. Tento polární tulák je pochován v Dawsonu v teritoriu Yukon, kde prožil poslední léta svého života.

Lesní_chodec
05.12.2019 3 z 5

Z počátku mě to severské putování bavilo natolik, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. S přibývajícími stránkami to nadšení postupně opadalo(příběhy ze Sibiři mě bavily nějak víc). Přesto že je tam dost věcí zveličených a spousta příběhů asi přifouknutých, jedná se o pozorohudný životní příběh českého člověka, který u nás nemá obdoby. Takže knížka bezesporu stojí za přečtení. Letos (2019) byla navíc znovu vydáná.

henrichinaski
12.06.2019 5 z 5

I kdyby jen polovina příběhů v této knize byla pravdivá, tak pořád nezbývá než uznat, že hlavní hrdina byl FRAJER. Při čtení jsem měl často pocit, že čtu příběh Járy Cimrmana a Švejka v jedné osobě. Tak neuvěřitelné a zároveň vtipné vyprávění to je. Nehledě na spoustu informací o životě na krutém severu, které tak krásně Arctic Bismarck/Bear Eater/Eskymo Welzl popisuje.

werewolf88
27.02.2019 5 z 5

Neskutečná kniha. Naprostá pecka!!! Co jsem se při čtení nasmál.... :-)))))) Hrdinům této knihy náleží můj nejhlubší obdiv, úcta a respekt. Doporučuji!

Opatov
28.01.2019 5 z 5

Vtipne a poutave vypraveni mladeho zamecnika, ktery se vydal na sever, kde jako budouci nacelnik nejprve ochutnal modre mleko a jedl modry chleb, aby pak prekonal veskere prekazky. Nezapomenutelne vypraveni. Stolety starik a Cimrman v jedne knize. Doporucuji.

hoesch
01.01.2019 5 z 5

Cesta na východosibiřské ostrovy byla úžasná , kanadská část mě tak nebrala ,ale celkově prostě úžasný.

gersie
13.11.2018 5 z 5

Musím uznat , že i mně tato kniha nadchla. Připadne mi naprosto obdivuhodné , jací byli tihle dobrodruzi a co všechno museli dokázat a vydržet. Je to (jak zde již bylo několikrát řečeno) na smeknutí klobouku.

85098211
02.03.2018 5 z 5

Velice zajímavá kniha mého krajana - oba jsme se totiž narodili ve stejném městě ;-). Právě z tohoto důvodu jsem si ji vybrala do výzvy - a vůbec nelituji. Welzlovo jméno jsem samozřejmě znala, ale ani zdaleka netušila, že by mne kniha mohla bavit až tolik. Některé příhody jsou dost kruté, ale je jasné, že takový život na dalekém severu opravdu byl - a možná stále je? Na závěr bych snad jen dodala, že Eskymo Welzl byl podle mého názoru obdivuhodný a neobyčejný člověk.

medlovice
26.02.2018 5 z 5

Jan Welzl je vlastně takový Cimrnanův vzor a byl tu dřív než se vůbec narodil Stoletý stařík . Tento dobrodruh byl totiž vším čím být člověk může a vším byl rád. I když tato kniha byla zařazena do kategorie pro mládež vyžádal si ji čtenář už v důchodu a já si ji přečetla se zájmem taky. A ten pocit, že mi Češi jsme měli takového člověka kterému mohl závidět i Forrest Gump jeho známosti. Výborné, zábavné, nemělo by zapadnout do propadliště dějin.

meluzena
19.02.2018 5 z 5

Bodrý moravský všeuměl a dobrodruh, tryskající jako pestrobarevný gejzír. Odolný a vynalézavý.
Jako mladý zámečník na stavbě transsibiřské magistrály uslyšel volání ledového Severu a vydal se tam pěšky přes Sibiř, ani mapy nemaje, a našel tam to, co hledal, aniž přesně věděl, co to je.

Kdo zažil byť jen zlomek podobně šílených dobrodružství nebo má ve svém okolí pár lidí tohoto živočišného druhu, ten nepátrá, zda je to všechno pravda, protože ví své.
Skvělé čtení. A květnatá čeština z 30. let celému vyprávění dodává zvláštní kouzlo. (Ekologickou stopu těchto dobrodruhů do toho nepočítám.)

haki34
26.01.2018 5 z 5

odhlédnouc od ekologického dopadu polárníků, hubících ve vlastním zájmu vše, co se hlo - úžasná knížka !! Eskymo alias Arctic Bismarck si mě naprosto získal a jeho neuvěřitelná dobrodružství a život polárníka, popisovaný s takovou lehkostí - můžu říct jen velký alec nahoru !!! a hlavně těma dvěma aktivním mladým novinářům , co sepsali jeho dobrodružství....
jako člověk jednoduchý, ale přemýšlivý snaži se dostat na kloub všemu - technice, přírodě, mořeplavbě, plavbě na lodích eskymáků, druhům zvířat, psím záprahům, ovládl pasce, lov, hledání zlata, umění přežít, zásobovat, vařit, léčit, cestovat...a vše dělal s nadšením sobě vlastním, ve svých vysněných krajích, kam ho zahnala touha po svobodě....výborný je taky doslov Karla Čapka.

"...proto je lépe, aby se ti, kdo se tady pořádně nevyznají, zůstali raději doma a nebyli pak světu pro blázna. Jít do Ledového moře neznamená jít na procházku..."

"..jednou jsem se zase ze žertu díval na škebli zvětšovacím sklem , a tu jsme viděl, že má skoro lidskou hlavu. Nos, oči, hubu, všecko. Jak jsem se na ni tou lupou díval, tak na mně naplila takovou divnou pěnu. Proto jsem ji zahodil. Na šatech jsem měl plno lehkého šlemu."

"...Zmrzlý losos se nechá roztát, zbaví se šupin, kůže se stáhne a maso se nařeže na řízky. Kosti se vyndají, maso se položí na peknáč a održuje se malý ohýnek. Losos se pomalu škvaří, pouští tuk, a teď už člověk dávno nemyslí na to, kudy se za ním pachtil, kolik ledových koutů prosmýčil. Teď už jen vtahuje nosem tu báječnou vůni. Když je tuk asi ze 3/4 vypuštěn, vezme se čtvrt kila másla, položí se na lososa, osolí se a teď - Kriste Ježíši a všichni svatí na nebi, to je žrádýlko, to nedovedu popsat, na to jsem moc nevýřečný. Ó jéjéjé !Já sním 3 lososy najednou a docela bez chleba !..."

Eskymo, i kdyby jsi doopravdy prožil třebas jen polovinu svých dobrodružství, klobouk dolů, smekám. A už teď se řadíš mezi mé oblíbené hrdiny :)

p.s. akorát že jsem si průběžně četla komentáře níže - a jak píše "učtese" - začla jsem si pak více všímat slovo živobytí :D a bylo opravdu všude v množství větším než malém, hrozícím otravou :D

pajaroh
26.05.2017 2 z 5

Cestopis a životopis jednoho úctyhodného dobrodruha či zabijáckého Barona Prášila?
Pokud jsou příběhy pravdivé, jedná se o zajímavou sondu do neznámých krajin Novosibiřských ostrovů, nicméně tolik věcí je v knize sporných a těžko uvěřitelných a tento pocit zesiluje i nadlehčený styl popisování všeho drsného a krutého... A jestli se nejedná o zdroj informací, netřeba knihu číst, protože literární skvost to vskutku není.
Vyloženě mi vadilly kapitoly o lovení zvěře. Chápu, že lov byl nedílnou součastí tehdejšího života, ale nadšení čišící z řádek popisující umlácení stovek tuleňů (klackem) či masové lovení velryb je příliš velké.

Sisi11
20.02.2017 5 z 5

Mrož, jenž byl oderván ze svého severského domova do domoviny, o které neměl ani tušení, že jeho domovinou je. Miloval sever a celý zbytek života se tam snažil navrátit. Bohužel doba, která se za ta léta změnila, mu to neumožnila a tento polárník zůstal odtržen od svého života, který zůstal na severu.
Neuvěřitelný příběh neuvěřitelného dobyvatele Sibiře a severní Ameriky, nádherné!

kloin
14.09.2016 4 z 5

Poprvé jsem se o Welzlovi dověděl od svého otce, když mi jako klukovi vysvětloval slova nanuk a eskymo, že to není jen zmrzlina, ale že jsou s tím spojena jména a příběhy. Patřil však ke generaci, která Welzlovi příliš nevěřila a brala ho více jako mluvku. Když jsem na knihu letos narazil, řekl jsem si, že si ji přečtu.
Příhody jsou určitě hodně přibarvené. Věřím ale tomu, že v místech, kde se kulturou stává pouze vyprávění příběhů mezi polárníky, bylo nutné příhody si upravovat tak aby byly stále poutavé. A že se ta vyprávění asi často opakovala.
Rozhodně to byl velký člověk a mě jeho příběhy i životní postoj zaujaly.

jitka7047
01.12.2014 1 z 5

čtu tu samé kladné komentáře, já se bohužel nepřipijim. Mě kniha nudila a to mě cestopisy nebo obecně knihy o jiných světech vždycky bavily. Ale ono jde hlavně i o formu a styl psaní, ne jen o samotný obsah. A to mě bohužel zklamalo tak, že jsem ji odložila nedočtenou a nechala si od tatíka, kterej mi ji vlastně doporučil, dovyprávět, jak to dopadlo. A věřte, že jeho vyprávění mi bavilo poslouchat víc, než to knižní vydání. :-)

hermina007
25.09.2014 5 z 5

Dobrodruh s velkým D.

_Michelle_
11.07.2014 4 z 5

Zajímavá knížka o putování a netradičním dobrodružném způsobu života. Doporučiji přečíst (především Zábřežákům).

učtese
17.02.2014 3 z 5

Po dočtení mám trochu rozporuplné pocity. Myslel jsem že Jan Welzl byl spíš cestovatel, který podnikal cesty na sever kvůli poznání. Takže jsem byl dost překvapen, že tam žil a pracoval tak dlouho a vzhledem k tvrdým podmínkám je to jistě obdivuhodné.Ale nějak mi nesedí ten způsob života. Je to svědectví o neskutečném drancování té krajiny a zvěře. Možná že jsem zblblej z dnešní "doby ekologické" ale to, že tam pozabíjeli co se dalo se mi prostě nelíbilo. Knize zoufale chybí mapa ve kterých se Jan Welzl nevyznal, ale mě pak chyběla jakákoli představa o těch cestách, které tam podnikal. Doufám že v nějakém příštím vydání bude slovo "živobytí" nahrazeno nějakým jiným, třeba "zásoby". Živobytí je totiž na téměř každé stránce a vytvořil jsem si k němu pěknou averzi. Ale moc nevěřím, že v se v dohledné době kniha dočká nového vydání. Nejsem si jist jak by byla dnešní generací přijata.

Jonny
20.04.2013 4 z 5

Rozhdoně stojí za přečtení. Ale ze začátku a v třetí čtvrtině jsem se musel do čtení docela nutit. Nebyla to kniha kterou bych přečetl na jeden nádech - ale o některých pasážích to říct lze.