Triadické výnosy irské

Triadické výnosy irské https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79635/triadicke-vynosy-irs-79635.jpg 5 3 1

Sbírka klasických irských triád shrnuje názory na různorodou dobovou problematiku.

Kozel
29.10.2020 5 z 5

Sice jsem pomocí předmluvy Daniela Samka úplně nepochopil, co přesně triády jsou. Za to jsem zcela jasně pochopil, že texty "Trojice výnosů tradičního irského práva" neboli "Triadické výnosy irské" (v originále krásné staroirštinou psané Trecheng breth Féni = pro našince zhola nečitelné) dalece, skutečně dalece přesahují svou moudrostí, myšlenkou i vtipem dobu vzniku odhadovanou na 9. století. Těch 256 výnosů + pár dodatků z dalších pramenů má ohromnou sílu a přesah do nejrůznějších poloh životních i společenských.

Neodolám, abych alespoň tři nezmínil, i když těžké vybírat. A rozhodně stojí za to do nich opětovně nakouknout.

Tři hlupáci světa: mladý zesměšňující starého, zdravý zesměšňující nemocného, rozumný zesměšňující bláznivého.
Tři klíče odemykají jazyk: opilost, důvěra, láska.
Tři kapky hospodyně: kapka krve, kapka slzy, kapka potu. (něco mi to připomíná...)

mýty a legendy irská mytologie

Daniel Samek
česká, 1974
1999  100%Triadické výnosy irské
2005  100%Krása i jed - čtyřverší irského středověku
2012  0%Česko-irské kulturní styky ve druhé polovině 20. století

Kniha Triadické výnosy irské je v