Tři sociální světy. Sociální struktura postindustriální společnosti.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Práce se zabývá proměnami sociální struktury dnešní společnosti. Autor hájí tezi, podle níž společnost přechází od pouhé nerovnosti k naprosté nesouměřitelnosti. Tuto tezi dokládá na řadě údajů a sleduje procesy, které tuto proměnu způsobují. Podává charakteristiku tří sociálních světů (elita, střední vrstvy, deklasovaní), které se od sebe prudce vzdalují a žijí v nesouměřitelných podmínkách. Zároveň je v knize popsáno, jakými způsoby se společenské vědy pokoušejí zakrýt přechod od nerovnosti k nesouměřitelnosti. V této souvislosti autor analyzuje například pojmy ,,sociální kapitál\", ,,sociální vyloučení\" a ,,nová sociální rizika\". Propojuje teorie sociální stratifikace, sociologie města, sociologie organizace a některých dalších disciplín a ukazuje, jakou hrozbu představuje sociální nesouměřitelnost pro demokracii a pro budoucnost otevřené společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39377/tri-socialni-svety-socialni-struktura-postindustrialni-spolecnosti-39377.jpg 4.469
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Tři sociální světy. Sociální struktura postindustriální společnosti.

NGC6715
16.06.2021

Jan Keller je (spolu s Ilonou Švihlíkovou) jedním z nejznámějších českých kritiků současných přemrštěně kapitalistických poměrů. Kniha je zaměřená na neustále a rychle rostoucí rozdíly mezi bohatými a chudými. Co jde knize vytknout je občasné přílišné zjednodušování problémů a některá přehnaná přirovnání. Tyto věci dávají zbytečné příležitosti kritikům. Nicméně nejsou zas až tak důležité a dělají knihu čtivější a pochopitelnější, což je důležité. Ve většině zásadních věcí má kniha pravdu, což pro nás bohužel není moc dobré.

Moiseiwitsch
11.01.2020

Suverénně zatím nejlepší kniha profesora Jana Kellera. Právem za ní dostal u našich bratrů na Slovensku ocenění. Brilantní sociologická práce, postavená na pevných základech a tvrdých argumentech!!! Doporučuji vřele!!! Myslím, že knížka shrnuje i řadu faktografie z předcházejících Kellerových knížek.


kejty91
23.09.2016

Kniha hodně dala a málo vzala. Určitě jeho pohled na danou postmoderní situaci je hodný minimálně respektu. Jeho vzdělanost nasvědčuje tomu, že lecčemu rozumí. Jeho vyhlídkydo budoucnosti, které popisuje nejsou utopistické. Většina jeho knih bývá propojena, takže v této knihze máte možnost nahlednout do sociologie vzdělaní stejně jako např. v knize vzdělanostní společnost. Najdete tu různě propojený i úvod do sociologie ale i téma nových sociálních rizik nebo sociálního vyloučení.

Opravdu jeho myšlenky (sepsané i pro laiky) jsou pro pochopení mnoha společenských věcí rozhodně skvělou volbou.

Boggy
30.12.2013

Určitě jedna z nejvýznamnějších knih současné sociologie.

janacheca
29.09.2011

Kniha je psána věcně a srozumitelně, zároveň i čtivě. Je vhodná proto i pro laiky, kteří se zajímají o dané téma. Pro zájemce obsahuje odkazy na další literaturu z tohoto oboru. Doporučuji.