Tři smetanovská libreta

Tři smetanovská libreta https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114662/bmid_tri-smetanovska-libreta-kep-114662.jpg 4 15 4

Publikace přináší texty dvou komických oper z venkovského života (Prodané nevěsty a Hubičky) a tragické opery historické (Dalibor). Vydáno k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Neprodejná členská prémie Klubu čtenářů.

Kanylka
29.09.2021 3 z 5

Prostě klasika.

ludek.n
26.03.2021 3 z 5

Knížečka obsahuje tři libreta známých oper skladatele Bedřicha Smetany - konkrétně slavnou Prodanou nevěstu, dále historickou tragédii Dalibor a veselou venkovskou Hubičku. Jak píše už Zdeněk Nejedlý v úvodní stati, je potřeba z pohledu literárního (respektive básnického) těmto dílkům mnohé odpustit. Operu totiž odjakživa tvoří vzájemné propojení hudby a slova, jedno bez druhého ztrácí na významu a každé z nich stojící osaměle se nám pak může zdát povrchní či dokonce hloupé. Vždyť ani český národní poklad - Prodaná nevěsta - v podání obyčejného psaného textu nijak nezáří a do klenotnice literárních děl by ji nejspíš nikdo nezařadil ani v podroušeném stavu. Což teprve prostoduchá Hubička, nebo těžko srozumitelný, z němčiny překládaný Dalibor. Z Nejedlého úvodu a závěrečné ediční poznámky vyplývá ještě jedna podivuhodná skutečnost: vydávat divadelní libreta je div ne věda a žádá si to moudrých a fousatých hlav. Na druhou stranu zpracovávaná témata jsou veskrze prostinká a jednoduchá, opírajíce se vždy jen o jeden jediný klíčový moment, ať už je jím legrácka, symbol nebo postoj. V tomto duchu tři smetanovská libreta neurazí ani nezklamou.

kolacky
03.09.2020 5 z 5

Nádherná klasika! Kdo má rád opery, je to lahůdečka.

Renek
08.04.2019 4 z 5

Příjemné počtení i bez hudebního doprovodu.

Autoři knihy

Karel Sabina
česká, 1813 - 1877
Josef Wenzig
rakousko-uherská, 1807 - 1875
Eliška Krásnohorská
česká, 1847 - 1926

Kniha Tři smetanovská libreta je v