Tri rozprávky

nehodnoceno
Tri rozprávky https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148148/tri-rozpravky-148148.jpg 0 0 1

Milé deti, keby som vám mohol dočiahnuť na noštek, hneď by som uhádol, po čo ste sem prišli. Kedykoľvek som sa dostal medzi deti, tak som ich najradšej častoval rozprávkami. Nuž-povedzte, chcete aj vy počuť odo mňa rozprávku? Mám pre vás tri. Nie o Červenej čiapočke a o zlom vlkovi, nie o strigách alebo šarkanoch - také som už dávno pozabúdal. Moje rozprávky sú celkom inakšie...... celý text

hrdlickova_61
18.08.2023

Tyto tři příběhy z války vyprávěl Peter Jilemnický v srpnu 1945 dětem na setkání v Bratislavě. Knižní podobu dostaly při příležitosti autorových nedožitých 80. narozenin. Myslím si ale, že o osmiletém Janíkovi z Čierneho Baloga jsme měli už v 70. letech ukázku v čítance. O tom, jak varoval partyzány, když do sousední osady přišli Němci.

Když jsem teď po letech našla knížku v knihobudce, přečetla jsem si o Janíkovi znovu. A také o Ferkovi, zachráněném z koncentráku: Videl som minule Ferka u nich doma. Je šťastný, vrtí sa ani gombička, učí sa hovoriť Nejvíc mě zaujala prostřední rozprávka, protože je o učiteli vězněném za protifašistickou činnost. Stejný osud měl i sám autor, a tak se dá odhadnout, že je to nejspíš jeho vlastní vzpomínka.

Peter Jilemnický
česká, 1901 - 1949