Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13151/bmid_tri-muzi-ve-clunu-o-psu-nemluve-46i-13151.jpg 4 1063 211

Tři muži série

Rozmarný příběh tří přátel, kteří se vypraví společně na několikadenní dovolenou po řece Temži, patří ke klasickým dílům světové humoristické literatury. Vyprávění je pestrou směsicí příhod a událostí, které je po dobu této svérázné výpravy potkávají na palubě jejich člunu i v pobřežních hospůdkách. Autor používá klidný, suchý humor, s jehož pomocí odhaluje lidské slabosti, návyky a zlozvyky a velebí přátelskou solidaritu a touhu po dobrodružství.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog) , 1889

rumund
20.11.2020 4 z 5

Perfektní kniha. Člověk se k ní rád vrací a čte znovu.

mi-380
17.10.2020 5 z 5

Malá kontrola kdysi nekompromisně pětihvězdičkových Tří mužů. Stává se mi totiž často, že s přibývajícím věkem na rozvleklá vyprávění nemám trpělivost. Pro kombinaci Jerome Klapka Jerome a Miroslav Horníček to ale naštěstí neplatí. Opakování po letech pro mě neztratilo nic z kouzla skvělým jazykem vyprávěných, jemně pointovaných příběhů ze staré dobré Anglie. Zase jednou jsem se hned po ránu pořádně pobavil (historky s kuplety a bludištěm jsem si musel poslechnout 2x) a víkend zahájil s náladou nad běžným normálem.
100 % (aktuálně 814 hodnocení s průměrem 81 %).

„Já sám německy neumím. Ve škole jsem se němčině učil, ale do dvou let po tom, co jsem vystudoval, jsem z ní všechna slovíčka zapomněl a od té doby je mi mnohem líp.“

„Tak co tě trápí?“
„Líčením, co mě trápí,“ řekl jsem „nebudu mařit tvůj čas milý příteli, život je krátký, takže bys mohl vydechnout naposled, než bych byl s tím líčením hotov. Povím ti raději co mě netrápí. Netrápí mě sklon k samovolným potratům.“

DraculasLady
30.08.2020 3 z 5

Asi nedokážu ocenit, co měl autor za lubem. Ano, některé pasáže jsou skvělé, vtipné, odlehčující, člověk se musí chtě nechtě pousmát nad příhodami, které si ze svého vlastního života dokáže velice dobře představit. Ale to neustálé narušování děje vedlejšími historkami mi po pár kapitolách začalo silně lézt na nervy... Anglický humor ano, ale zlatý pan Wodehouse...

Artep071
04.08.2020 3 z 5

Já se docela bavila, i teď když píši komentář a to je pár let co jsem tři muže četla si pamatuji na některé úseky co mě vážně odzbrojily. :)
Dobře napsáno s lehkostí, která mi sedla.

kob
10.07.2020 3 z 5

Kdysi jsem byla nadšená, ale dnes už je to na mě moc upovídané.

boxas
09.07.2020 5 z 5

Vynikající! Tuhle knížku slupnete jako jednohubku a pořádně se zasmějete a je jedno jestli na moři, v bludišti, při správě kola nebo když se věší obraz.
Po přečtení doporučuji pokračovat knihou ...o psu nemluvě od Connie Willisové! Pokud vás pobavili Tři muži ve člunu, nebudete litovat!

Cimeřan
04.07.2020 4 z 5

I kdyby JKJ napsal jen jednu povídku o cestování se smradlavým sýrem a jednu o vaření ajntopfu, už to by stačilo k tomu, abych ho měl rád. Celé je to lehké, úsměvné až vtipné a velmi příjemně staromódně anglické. O podobný styl se v poslední době snaží Miroslav Macek, žel nijak zvlášť úspěšně.

SBH
20.06.2020 5 z 5

Poklad světové literatury, který mě spolehlivě rozesměje, obzvlášť příhoda o Harrisovi a zapečeném hovězím. Viktoriánský román spojující brilantní humor, poetické popisy a suchopárné poučování vznikl jako série článků do časopisu o cestování po horním toku Temže. Proto nemá kniha žádný děj a autor zdánlivě "odbíhá od tématu". Knihu jsem četla už mockrát a jak jsem zjistila, pro pochopení humoru je velmi důležitý překlad, čímž vzdávám dík panu J. Z. Novákovi.
Vřele doporučuji.

ninano
14.06.2020 5 z 5

Milá a úsměvná klasika.

jprst
07.06.2020 4 z 5

Jedna z knih, ke kterým se občas vracím. Příjemný druh humoru, při kterém se sice nelámu smíchy, ale navozuje mi pocit dobré zábavy a nálady v méně povedených dnech.

eraserhead
29.05.2020 3 z 5

Líbila se mi lehkost, jazyk (četl jsem vydání z roku 1948) a spousta epizodických mikropříběhů (na nichž vlastně podle mě celá kniha stojí). Je to úsměvné, zábavné, nic hlubokého nebo myšlenkově komplikovaného. Ryzí odpočinkové čtení, ovšem v tom nejlepším možném významu.

adelinka
25.05.2020 4 z 5

Tak ja som sa pobavila...netiekli mi slzy od smiechu, ale ja s mojou predstavivosťou som sa bavila. Traja muži na výlete a ich zážitky, ale aj dobré spomienky. Ešte teraz si niektoré vybavujem a už sa mi dvíhajú kútiky úst. :-) :-)

mulderka
28.04.2020 4 z 5

Ne že by zrovna tahle knížka byla mým oblíbeným šálkem anglického čaje, znám i srandovnější kousky od jiných autorů. Ovšem možná je na vině fakt, že jsem Tři muže četla v jakémsi stařičkém překladu z 50.let. Několik nezapomenutelných ostrůvků smíchu uprostřed poklidně a občas i nudně plynoucí řeky /ne spoiler, ale lákadlo, které označuju hodnotícími hvězdičkami/:

- studium lékařské knihy v Britském muzeu a to, co následovalo - recept dodnes s oblibou cituju, když je třeba :-D
- balení výbavy na výlet
- otvírání konzervy
- cesta vlakem s bochníkem sýra

Pokud seženu lepší překlad, počtu, srovnám a možná i přidám ;-)

EDIT 1.6.2020: lepší /=novější a svižnější/ překlad jsem sehnala, přečetla, ale stejně nepřidám ;-)

K.O.
15.04.2020 2 z 5

Ale jo, lehoučké čtení na maximálně tři tahy. Že bych se vyloženě smála, to zas ne, ale pár vtipných momentů tam bylo :).

666Jitka
20.03.2020 4 z 5

Poslouchala jsem v podání pana Miroslava Horníčka. Příjemný a milý humor, který moc hezky zpříjemnil jeden všední deštivý den ...

Greenfingers
05.03.2020 5 z 5

Klasika je něco, co osloví čtenáře, posluchače nebo diváka i po mnoha letech od vzniku díla. Pro mě je jedním z takových děl i kniha J.K.J. o třech pánech, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou v člunu na řece.
Jako rybář mám velmi blízko k vodě a všemu, co se kolem ní děje. Přesto jsem podobná dobrodružství na řece nezažil a mladým pánům je jenom tiše záviděl. Snad se taky někdy dočkám.

JP
26.01.2020 2 z 5

Okolo téhle klasiky jsem orbitoval roky, ale popravdě mám podobný dojem jako u 'Stopařova průvodce' - humoristická knížka a těžce protlačovaná klasika, která i vzhledem k datu vydání nabízí jen pár suše britských a jízlivě trefných linek... vlastně je to jen takové lidské, obyčejné, ale současně i komerčně vtíravé čtení své doby, které se během dekád postupně propracovalo do pozice dalších velkých "sázek na jistotu" (a podlě mě logicky dost zestárlo). Záleží hodně na rozpoložení, náladě a úrovni vašeho aktuálního životního optimismu v tom, jak se vám to bude či nebude líbit. Ale za mě: klidně jsem to mohl ignorovat do konce života. Většina klasik, co "musíte" přečíst tak obvykle dopadá.

pepa4081
22.12.2019 4 z 5

Knihu jsem četl podruhé. Nesmál jsem se nahlas, spíš se tak uchechtával. V některých pasážích se mi trochu vlekla, vcelku jsem se však příjemně bavil. Mnohé z komických situací si dokážu představit i dnes. Jako milovník pobytu v přírodě jsem hrdinům knihy záviděl a alespoň takto z křesla si s nimi zase někdy vyrazím. Milovníkům anglického humoru doporučuji.
Uspokojivé.

tygřík2
23.11.2019 5 z 5

Na příběhy JKJ o třech kamarádech a psu nedám dopustit. Jemný humor, vyjádřený v dokonale vytvářených větách a mistrně gradovaný, není určen primárně k popukání břišního svalstva, ale k tomu, aby se v duši rozlila záře pohody. Čtenář, jehož pronásledují chmury, přestane vidět svět v černých barvách. Čtenáři, který takové potíže nemá, svět rozkvete do barev přímo dovádivých. Takových knih je nám třeba jako soli.

druzickaster
21.11.2019 5 z 5

Kniha vás polaská a pobaví. Jemný nevtíravý humor, pocity při cestování ve skupince kamarádů, provotní nabuzení, užívání a nakonec se z toho průšvihu nějak dostat bez ztráty kytičky a doma, no co doma, ryhcle naplánovat další výlet. Kniha se mi moc líbila a v Levných knihách jsem pořídil volné pokračování Tři muži na toulkách, takže jdu číst dál.

Anglie humor zfilmováno turistika dovolená léto humoristické romány

Jerome Klapka Jerome
anglická, 1859 - 1927
2007  80%Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)
1998  87%Tři muži ve člunu a na toulkách
1982  77%Malvína z Bretaně