Tři mušketýři po dvaceti letech

Pokračování slavného příběhu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17074/tri-musketyri-po-dvaceti-letech-O7y-17074.jpg 4.4190

Tři mušketýři (2.)

Vingt Ans aprés (1866)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Tři mušketýři po dvaceti letech

jadran

Nemá cenu opakovat, že to není horší, než první díl. Možná ne tak zcela překvapivé, protože hrdiny známe a potkáváme je tak, jak jsme se s nimi rozloučili na konci úvodního vyprávění. Ke všem superlativům bych pouze dodal, že mě fascinuje, že jako dokázal Dumas zahrnout do puntíku v prvém pvyprávění fakt, že onen vévoda Buckingham (mimochodem velice pochybná figura v anglických dějinách) byl skutečně zavražděn tak, jak to Dumas popisuje, stejně jako fakt, že jeho vrahem byl náboženský fanatik Felton, tak zde zase mistrovsky využil faktu, že dodnes není známé (a asi se to už někdy dozvíme), kdo byl oním katem, který nakonec sťal krále Karla, toho jména prvního. A co kolem toho dokázal Dumas vystavět, je úžasné. Druhá věc (kromě toho, co píše Ryan o královně Anně, podle mně to byla i v prvním díle klasická "blondýna", krása není vše a inteligencí a cílevědomostí ji Mylady převyšovala jako Eiffelovka Paříž v centrální části) je, jak je najednou vzýván kardinál Richelieu a jak je dehonestován Mazarin. Ale řekněme si, že třeba za těch dvacet let mušketýři pochopili, co pro Francii udělal a možná, že ve Vicomtovi Bragelonovi pochopili i co udělal zase pro Francii Mazarin. Nakonec likvidace Frondy byla nesporně pozitivní počin z hlediska Francie, ať už si o důsledcích nástupu Ludvíka XIV. a především jeho éře myslíme cokoliv a pokud to je hodně negativní, tak rozhodně ne z hlediska Francie jako takové a v té době.

Igor1311
17.09.2018

pre mňa druhé pokračovanie mušketierov jednoznačne najlepšia dumasova kniha!!

Uroborus
10.03.2018

Krása francúzskeho dobrodružného románu nakazila aj mňa! Skvelo napísané, všetko čo má v takomto románe byť. Niekoľkokrát som sa k "štvorke" vracal. Ako to ten Dumas zvládal, v tých rokoch?

haki34
18.11.2016

A opat vsetci tahaju za jeden povraz !!! Navrat starych znamych ..

woodward
05.06.2016

Přečetl jsem to jednou; víckrát není třeba. Jako "samostatný" román by to nejspíš zasloužilo lepší hodnocení - ale okouzlení prvním mušketýrským příběhem prostě člověku nedovolí tenhle pokus o pokračování brát vážně. Čtenáři si žádali další "mušketýry" a autor jim je dopřál, ale je to jenom chabý odraz zářivého originálu v umolousaném zrcadle.

astroweb
16.08.2015

Na jeden zátah jsem přečetl znovu Tři mušketýři i pokračování po dvaceti letech. Nádhera, vychutnal jsem, pochutnal jsem si, lahůdka, která nezevšední a nezestárne!

Ryan
25.11.2014

Opět dvoudílné pokračování Mušketýrů jsem přelouskal s podobnou grácií jako jeho předchůdce. O 20 let starší d'Artagnan je jediným ze staré party Mušketýrů, jenž je ještě ve službě a pro svoje účely postupně verbuje všechny 3 staré přátele s protichůdnými zájmy. Zajímavé na tomto pokračování je to, že královna Anna, kterou Dumas v prvním dvoudíle vykreslil převážně v superlativech, je zde v roli naprosté slepice. Stěžejní část příběhu se odehrává v Anglii, kde Dumas Mušketýry šikovně zapletl do událostí Cromwellovy revoluce. Za mě v hodnocení není co řešit, komu se líbila první část, měl by si přečíst i druhou.

MayB2
26.05.2014

Oproti prvním dílům je tu více historických událostí a souvislostí, ale ani o dobrodružství není nouze.

Ladys
16.02.2014

Četl jsem před x lety a konečně si to koupil. A rád přečtu zas

KikiZ
28.01.2014

Vynikající! Nemůžu si pomoct, ale Dumas z těchto dvou románu udělal tak neskutečně nadupanou akční věc, že to snad ani není možné, že to psal člověk žijící v 19. století. Opravdu jsem to nečekala. Navíc z ďábelského mladíka Mordaunta jde fakt strach při jeho "Uvidíme se v Anglii, pánové"!!!

Ivan F
03.09.2013

Určite je to lepšie čítanie, ako pôvodný mušketieri. Napriek väčšiemu počtu strán je príbeh svižný i keď je o niečo temnejší, Dumas je o niečo vypísanejší. Príbeh je jednoznačne predurčený zrelšiemu čitateľovi.

hortenzie
19.01.2013

Skvělé pokračování mých oblíbených Mušketýrů. Souhlasím se StJimmym, že jsem také nečekala, že to bude tak dobré.

St. Jimmy
25.12.2011

Upřímně jsem nečekal, že to bude až takhle dobré. Žádná klesající úroveň, žádné "lapání po dechu" - čtyři skvělí přátelé v čele s d'Artagnanem jsou pořád při síle. Stejně kvalitní jako první díl, opět mistrná práce vypravěče, dynamický děj a opravdu výborná zápletka, plná zvratů. Navíc se dílo četlo samo. Tak nějak si to představuju, výborné.

Jíťa

Pokračování známého příběhu je o to zajímavější, že není tolik známý. Je ovšem stejně napínavé a dobrodružné jako první díl/y, možná jen je o něco tragičtější.

Apache

Kultovní příběh má své ještě kultovnější pokračování. Dumas dokázal nemožné a mušketýři po dvaceti letech jsou snad ještě lepší, napínavější a zábavnější než byli zamlada.

senioři Francie 17. století

Alexandre Dumas, st.

Alexandre Dumas, st.
francouzská, 1802 - 1870

všechny knihy autora

Kniha Tři mušketýři po dvaceti letech je: