Tři kamarádi

Tři kamarádi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30635/bmid_tri-kamaradi-9CK-30635.png 5 3186 357

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.... celý text

jirka666
04.09.2019 3 z 5

Autor vypráví příběh mladého muže, který těžce hledá živobytí, složité prožívá lásku (která nakonec nemůže být naplněna), s přáteli filosofuje o životě a u toho všeho pije hektolitry alkoholu. Po Černém obelisku a Vítězném oblouku se mi toto schéma zdá už trochu ohrané, ale asi jsem neudělal dobře, že jsme četl tři Remarqovy knihy za sebou v relativně krátkém čase. Číst toto jako první asi bych knihu prožíval jinak, protože silné momenty tam rozhodně jsou o tom žádná. Každopádně co bych chtěl vyzdvihnout jsou Remarquova neotřelá přirovnání a řízné repliky "Víte, kam patříte vy? Do ZOO. Zasněný klokani nemají na ulici co dělat." :)

welcomeboredom
03.09.2019 3 z 5

všechny postavy od Remarqua snad mají doktorát z filozofie nebo co.. takhle spolu opravdu lidé nemluví.. minimum faktického popisu meziválečného německa, maximum patosu

Roubas
06.08.2019 5 z 5

Silná kniha. Krásně napsané. O síle přátelství a světle v životě válkou poznamenaného muže, kterým se stala láska k ženě. Věřím tomu, že právě utrpení a zmar dokážou zformovat ty nejlepší z nejlepších. Je mi jasné, že kdyby EMR nebyl ve válce a neviděl všechny ty hrůzy, nemohl s takovým citem a empatií popsat milostný vztah mezi mužem a ženou a zároveň vzdát tak obrovskou poctu mužskému přátelství.

1amu
30.07.2019 4 z 5

Kniha o životě, lásce a umírání, ke které jsem se vrátil po létech a to se zvědavostí, jak na mne znovu zapůsobí. Podotýkám, že Tři kamarádi nepatří v mém případě k oněm TOP dílům spisovatele E.M.R., kterého mám rád.
Příběh tří veteránů z I.světové války, kteří si pořídí menší autodílnu a v ní "piplají" či opravují staré rachotiny, či vraky z bouraček. Občas se jim podaří cosi z toho i prodat, případně s velkou láskou opravený auťák přihlásit do místního závodu a v něm slavně zvítězit. Pro čtenáře obyčejné nedělní povyražení, pro tři kamarády cosi jako výhra na olympiádě.
Mezitím se začíná rodit "životní" láska jednoho ze tří - Robbyho ke krásné Patricii-Pat.
A autor, tak jak to umí pouze on, rozehrává baladu o obyčejném světě tam dole a kdesi daleko od domova o luxusním plicním sanatoriu, které je svým způsobem morbidní přípravnou pro pomalý skon pacientů, kteří zpočátku spíše věří (že někdy možná sjedou ze zasněžených hor do normálního světa), ale ke konci své životní pouti si alespoň trochu chtějí užít.
V tom je i ona nosná myšlenka hlavní postavy knihy Roberta Lohkampa: bojovat o to málo, co člověk miluje.

Joannebro
26.06.2019 4 z 5

Přiznám se, že jsem knihu v půlce odložila a vrátila se k ní až po nějakém čase. Nicméně se mi kniha nakonec líbila a ve chvíli kdy se příběh a události dali do pohybu mě bavila a nakonci mě mrzelo, že už je konec. Knihy od Remarqua miluju a tahle patří k jedné z mých oblíbených.

Pitraska
17.05.2019 5 z 5

Tuto knihu miluji. Začátek pro mě trochu kostrbatý, ale jak se začtete velmi krásný příběh.

Medunkavera
03.05.2019 5 z 5

Tři kamarádi podruhé.
Mně se nejvíc líbil ten začátek, kdy Robby začíná příběh vyprávět.
Perfektní dialogy, perfektní hlášky..

"Nechtěl bys mi dát zálohu na ten můj kabát?"
"Nechtěl bys do nemocnice, ty žalostný, indiskrétní bastarde?"

Medunkavera
02.05.2019 5 z 5

Netušila jsem, že se dá takhle nádherně popsat láhev rumu.
Normálně jsem měla v ústech takový zvláštní pocit, jako bych měla na ten rum chuť..

(Robby, který tento příběh vypráví, dostal ke svým narozeninám od svých kamarádů krabici rumu)
Rozbalil balík a postavil láhve do ranního slunce. Třpytily se jako jantar.

.."Pak jsme pracovali až do soumraku. A potom se umyli a převlékli."..

Lenz pohlédl žádostivě na řadu lahví.
"Neměli bychom jedné urazit hrdlo?"
"To ať rozhodne Robby," řekl Köster
"Nesluší se dávat to obdarovanému takhle polopatě najevo."
"Ještě neslušnější je nechat dárce žíznit," odvětil Lenz a otevřel jednu láhev.
Dílnou se rozšířila vůně.
"Panenko svatá!" řekl Gottfried
Všichni jsme si přičichli.
"Fantastické.. Člověk už musí sáhnout k vysoké poezii, aby našel vhodné přírovnání."

(Představuji si, jak poslední romantik na to napsal ódu..)

Líbilo se mi, jak Robbymu jeho dva kamarádi - protože byl nejmladší - tak hezky říkali a poučovali ho, jak to v životě chodí a dokonce se pasovali na jeho rodiče. Hezké.
Moc hezké.
Víc už psát nebudu.
Jak už jsem napsala.. píši jen o začátku knihy.

Poprvé jsem knihu četla ve slovenštině.

Micha-Él
17.04.2019 5 z 5

Krásné, moc smutné dílo, které doplňuje Remarqeův excelentní vyprávěcí styl. Láska mezi Pat a Robbym byla tak citlivě a realisticky popsána, že jsem celý děj prožívala, jako bych byla jedna z postav. Líbilo se mi, že kniha má hlubší myšlenku než jen vyprávět klišé milostný příběh. :)

Sireen
07.04.2019 1 z 5

Tak já prostě nevím, naštěstí se to četlo docela samo, ale nějak mi ani jedna z hlavních postav nesedla, vůbec jsem z toho necítila emoce, bylo to celé tak zvláštně osekané...dialogy mi přišly už úplně stupidní a nevkusné. Čekala jsem asi mnohem více hloubky a zamýšlení se nad životem a láskou a přátelstvím...

Pavelpi
02.04.2019 5 z 5

Nechci to moc rozvádět.Všechno tady už bylo většinou řečeno.Naprosto souhlasím zejména s názorem Jaruš 7

Kuža007
15.02.2019 5 z 5

Nádherná kniha o přátelství a kamarádství. Určitě lepší než Na západní frontě klid. Velice dojené.

ronave
13.02.2019 5 z 5

Kniha mě ze začátku nezaujala, ale po několika stránkách jsem se do ní začetla. Líbilo se mi jak autor vystihl přátelství - na život i na smrt - a rozvíjející se lásku mezi Robertem a Patricií. Lásku, která byla zároveň i přátelstvím. Byla jsem dojatá koncem knihy.
Skvělá kniha :-)

"Není hanba narodit se hlupákem. Je jenom hanba jako hlupák zemřít."

oblakaknih
12.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Největší překvapení. První kniha, která mě rozplakala.

Mirin1349
31.01.2019 5 z 5

Nedojímám se u knížek často, ale u Tří kamarádů se mi to stalo. Nádherná, poutavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

julika
30.01.2019 4 z 5

Takové přátelství mohou mít mezi sebou asi jen muži a kdybych jím byla(jakože nejsem), bylo by to mé velké přání... Stále věřím, že mít rád je víc než milovat a jakmile dojde na lámání chleba, přátelé jako Robby, Otto a Gottfried prostě zůstanou ať se děje co se děje.

tchor
19.01.2019 4 z 5

Vždy, keď si spomeniem na túto knihu, dostanem chuť na rum...

Janisss
29.12.2018 5 z 5

Remargue je moje srdcovka, co víc napsat?

intelektuálka
28.12.2018 5 z 5

Co nového tu ještě mohu napsat po tolika komentářích ?

Moje vydání z roku 1962 už nese patinu času - ale jeho obsah je stále aktuální, a jak jsem u autora zvyklá, plný zajímavých myšlenek, dialogů a hlavně : PŘÁTELSTVÍ...

" Jeho hrdinové jsou sympatičtí pijáci, cyničtí melancholici, vyvrženci drcení světskými silami, jsou vetkáni do své rozbouřené společnosti, do doby podminované válkou..."

Tři kamarádi spolu prošli první světovou válkou - jen proto, aby jeden z nich zcela nesmyslně zemřel a druhý přihlížel, jak odchází jeho láska...

Přesto všechno nese dílo myšlenku spravedlnosti, humanismu a nevyvratitelnosti osudu ...

Tento autor mne nemůže zklamat - a zaujímá čestné místo v mé knihovně.

zdenek118
25.12.2018 5 z 5

Po mnoha letech jsem znovu vytáhl tento román z naší knihovny a opět si oživil velice poutavý děj, tentokráte si pozorněji pročetl osudy třech kamarádů, odehrávající se v prostředí meziválečného Německa v době celosvětové krize. Ta spolu nesla velkou bídu prostých lidí, vysokou nezaměstnanot, lidskou beznaděj, alkohol, prostituci a sebevraždy. O to poutavější je přátelství třech kamarádů z války, kteří společně provozují malou autodílnu a tak se pokouší protloukat touto těžkou dobou. Jednoho dne navštíví jejich dílnu hezká Pat a okamžitě získá sympatie všech a především jednoho z nich Robbiho. Oba, i když pocházejí z rozdílného prostředí, se do sebe zamilují a prožívají spolu krásné chvíle i společně s Robbiho kamarády Ottou a Gottfriedem.
Musím ocenit, jak se autorovi knihy velice poutavě podařilo ukázat, že i v tomto těžkém období, které prožívaly postavy tohoto románu, může existovat i velké přátelství a láska. Smutný konec příběhu nic nezměnil na tom, že Tři kamárádi zůstávají jednou z mých nejoblíbenějších knih a doporučuji ji i dalším čtenářům k přečtení.