Tři kamarádi

Tři kamarádi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30635/bmid_tri-kamaradi-9CK-30635.png 5 3185 357

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.... celý text

lenyleny
19.03.2023 5 z 5

Vím, že se k této knize zase vrátím. Vlastně nevím kolikrát jsem ji již přečetla.

Stradivarius
03.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Další z Remarkových knih, která mne upoutala a vtáhla do děje hned na začátku. Děj je svižný, napínavý, překvapivý, plný zvratů se spoustou krásných popisů. Člověk doufá až do konce, že to dopadne dobře, ale jak víme, je to Remarque. :)

JasmínKučera
21.02.2023 5 z 5

Čtu ji každé tři roky. A pokaždé chci být bohémem, automechanikem a anarchistou. A pokaždé miluji Pat a doufám, že se uzdraví...

Kabuky
18.02.2023 5 z 5

Vynikající kniha. Čte se samo.

vikaa
22.01.2023 3 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Můj třetí Remarque po více než dvaceti letech. Nejoblíbenější byla kniha Nebe nezná vyvolených, kterou jsem v mládí četla několikrát. Téma Tří kamarádů je podobné, kniha nezklamala, ale jedním dechem jsem ji nepřečetla.

Nymfadora.T.
31.12.2022 4 z 5

Klasika, která se sice nedá číst moc často, ale po létech jsem jí vytáhla kvůli Výzvě, a jsem za to ráda.

Petr874
24.12.2022 3 z 5

Při čtení mě kniha nijak moc neoslovila. Ale i přes to mě konec dojal.

Terkishead
11.12.2022 2 z 5

Jsem trochu v rozpacích. Předchozí komentáře a zápisky ze středoškolského čtenářském deníku hovoří o krásném a smutném příběhu lásky a přátelství... Já jsem měla spíše pocit, že čtu náhodně navrstvené vzpomínky. Trochu jako by to autor psal pod vlivem toho množství alkoholu, které knihou proteklo. Ze začátku mě bavili některé pasáže, nejvíce například scéna kdy si hlavní hrdina s náhodným kolemjdoucím nadávají, později mě ale obtěžovali dlouhé chlastací scény, které byly líčeny do nejmenších podrobností, ale na děj neměly žádný vliv. Scény ze kterých se naopak mohl rozvinout děj se oproti tomu vždycky tak nějak do ztracena úkončily. Nakonec jsem slzu sice přecejen uronila, ale jen tak nějak že slušnosti.

Anavi8912
04.12.2022

Krásná kniha o velkém přátelství tří kamarádů, kteří společně prošli válečnými hrůzami. Kniha plná přátelství, lásky, ale i zoufalství a bezmoci vůči nevyléčitelné nemoci a smrti. Doporučuji.

ropotamo
11.11.2022 4 z 5

Prostě klasický Remarque. Trauma z války a umírání. Napsané je to pěkně, akorát stále to samé dokola. Přesto 4 hvězdy a to za krásné jazykové obraty, které v současné době trochu postrádám.

E.T.007
01.11.2022 5 z 5

Kto by to bol povedal, že nejaká kniha z povinnej literatúry, ktorá bola navyše napísaná už tak dávno, môže byť taká... SKVELÁ.

Akože fakt, bavilo ma to čítať. Je to nádherný, neskutočne silný príbeh s množstvom krásnych myšlienok, ktorý vo mne silno zarezonoval. Rozhodne odporúčam!

Alexxxka
23.10.2022 5 z 5

Moc krásná nadčasová kniha o přátelství, lásce, o tom - jak nefér život umí být a jak je někdy těžké bytí...

martiline
29.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Proplouvala jsem lehce čtením ... navazováním života tří kamarádů po válce. Následky války a předzvěsti další války. Těžkost žití a těžkost bytí. Lenz ...
Jen jsem netušila, že přijde něco daleko těžšího. Těžšího ? Umírání Pat bylo ve vší té hrůze a smutku prostě ... krásné ...

Gordonlord
23.09.2022 2 z 5

Pokud máte za sebou dvě, nebo tři Remarqueho knihy, (můj případ) tak už víte, co vás čeká, jaký styl autor používá, o čem to bude a jak to celé zhruba bude vypadat. Kniha tím pádem nedokáže už ničím překvapit a poetika autorova stylu ztrácí onen "wow" efekt, který se dostavil při čtení první knihy.

Navíc se tady opírá o berličku, díky které máte silný příběh zadarmo. Utrpení a trauma z války a nebo blízká osoba, která umírá na smrtelnou nemoc. Tady máte oboje. Témata, která působí neskutečně silně, aniž by se autor musel nějak snažit. A že tady se rozhodně nesnaží. Krom toho tady totiž žádný zajímavý děj není. Jen se chlastá a pak útrpně umírá. Tenhle přístup nemám rád - dokáže to v očích širšího čtenářstva udělat i z lenocha a patlala génia.

Nicméně až tak daleko autorova slabší forma v rámci této knihy nesahá. Obratné spisovatelství, unikátní styl a poetika s výpovědí doby a citlivé popisy lidské duše zde zůstávají a určitou kvalitu celku stále ještě zajišťují.

Navíc je tu ještě bonusový kontrast - veselou notu, v které se nese kniha po celou dobu, vystřídá konec tak chladnokrevně krutý, že by si to člověk po dočtení nejradši rovnou hodil. Bravo!

niknikita
14.09.2022 5 z 5

Tři kamarádi...nevím po kolikáté jsem se k nim vrátila, ale určitě to není naposled.

Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Další skvělý příběh s pera geniálního autora!

n.ezn.amy
21.07.2022 5 z 5

Příběh tří kamarádů, navrátilců z první světové války zpátky domů do běžného života, který v poválečném Německu vůbec není jednoduchý, ale ač nemají lehký život a těžce se protloukají, o to víc stále při sobě stojí a drží je vzájemné pouto kamarádství. Skvěle popsaná atmosféra tehdejšího Německa, kdy na pozadí všech událostí pomalu nastupuje éra Adolfa Hitlera. Kniha ač výborně napsaná na mě působí hodně melancholicky až smutně. Osobně tuto knihu považuji za nejlepší co Erich Maria Remarque napsal.

samkko
10.07.2022 4 z 5

Jakože hej, napsáno to bylo mistrovsky, k tomu nemám co dodat a dodat nemám ani co k myšlenkovým pochodům a filozofickým úvahám, jenže 91% je podle mě kapku přestřelené číslo. Protože v dějově se příběh od začátku až do konce skoro vůbec neposune.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Výborná kniha.

O77
27.05.2022 2 z 5

Podle mě je to malinko přeceňované. Pro mě osobně to má význam hlavně jako výpověď o životě autora samotného a jeho doby. Jediné co se mi při četbě pořád honilo hlavou bylo: "Jaký život a v jakých časech musíte žít, abyste napsali podobnou knihu?"