Tři kamarádi

Tři kamarádi https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229766/bmid_tri-kamaradi-JRq-229766.png 5 3185 357

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Drei Kameraden , 1937

baji42
01.08.2021 5 z 5

Velice hezká a milá knížka, která je takovým pohlazením v dnešním trochu podivném světě.

Bandini
31.07.2021 5 z 5

Na téhle knize je všechno skvělé. Děj, postavy, dialogy, chlast...ani u jednoho slova jsem se nenudil. Smutné a zaroveň se u toho člověk i pobaví. Jak tu někdo níže psal, velice nadčasové. Dávám plnej počet.

kurama45
25.07.2021 5 z 5

Necítim sa kvalifikovaná čokoľvek o tejto knihe písať. Je to neprekonateľný sladkobôľny príbeh o skutočnom priateľstve troch mužov a skutočnej láske k skutočnej žene. Neviem… Až ma to zahanbilo.

„Pekař přinesl ze zeleného plyšového alba několik ubrázků a ukázal mi je. Jeho žena jako nevěsta, on vedle ní s nakroucenými kníry – tady se ještě smála – pak jiný, na němž seděla hubená, upracovaná, s ustrašenýma očima na kraji židle. Pouhé dva malé obrázky – ale v nich celý život.“

booklovertina
01.06.2021 4 z 5

Opäť raz som nahliadla do Remarqueových kníh a opäť raz som ostala očarená jeho rozprávačským umením, vďaka ktorému aj na pozadí nezávideniahodnej, neútešnej situácie, akú prinieslo medzivojnové obdobie a s ním súvisiaca hospodárska kríza, dokázal vykresliť nádherný príbeh o sile priateľstva a výnimočnej láske, ktorá prišla nečakane a aj napriek počiatočnej opatrnosti sa postupne vplížila do sŕdc oboch zainteresovaných. Láske, ktorá ich povzniesla do výšin a svojimi pestrými farbami premaľovala ošumelé zátišie zmierenia sa s neschopnosťou opätovne sa vrátiť do normálneho života, len aby ich život opäť zrazil na zem, tak ako to vie len on.

Troch na prvý pohľad odlišných kamarátov, ktorí spolu prežili vojnu a navzájom sa neustále podporujú a neraz dobromyseľne prekárajú, si jednoducho nemožno nezamilovať. Každý jeden z nich má na život trochu odlišný pohľad a nie vždy sa zhodnú, no keď príde na lámanie chleba, držia spolu. Spolu pracujú, zabávajú sa, delia sa o financie i jedlo. Jednoducho kamarátstvo až za hrob. Remarque vykreslil sympatické, nesmierne ľudské postavy, ktoré síce nie sú dokonalé, o to autentickejšie a prijatľnejšie však na čitateľa pôsobia.

Mnohé nádherné myšlienky z knihy, nad ktorými sa oplatí pozastaviť, zamyslieť sa a precítiť ich, sú aktuálne ešte aj dnes a už tak nádhernemu príbehu dodávajú ešte väčší šmrnc. Nuž, nadčasovosť Remarqueovi rozhodne uprieť nemôžeme. Oplatí sa prečítať.

tittanie
21.04.2021

Remarqua čtu na doporučení a tohle je už druhá kniha. Na západní frontě klid se mi líbila více. Tady jsem čekala, že to bude více o válce nebo o zkušenostech z války. Čte se náročněji, ale je to prostě klasika.

Klára90
21.03.2021 5 z 5

Nadčasový melancholický příběh o tom, že život se vším tím, co umí člověku naložit, je přeci jen o něco jednodušší a snad i veselejší, když po svém boku máte přátele, kteří v těžkých chvílích umí podržet, problém vyřešit, kdykoliv podat pomocnou ruku, posloužit dobrou radou no a když nic z toho, tak minimálně rozesmát a připít na lepší zítřky. Ne vždy je to náplast na vše, ale určité štěstí to je.
Naši tři hrdinové měli těžký život předurčený datem narození, ten zmar je v příběhu všudypřítomný, no i přes to všechno se s tím snaží poprat jak nejlépe dovedou.
Příběh je také o lásce, která do beznadějných zítřků vnáší trochu světla optimismu, avšak jak je známo, láska obvykle bolí a i v této knize tomu nebude jinak.
Kniha se mi líbila, některé rozhovory mě pobavily, některé byly k zamyšlení.

OdvaznyMladyMuz
01.02.2021 5 z 5

Kdybyste se mě zeptali na oblíbeného spisovatele, píšícího o chlastu, nebyl by to Bukowski, London ani Welsh, byl by to Erich Maria Remarque. Neznám spisovatele, který by měl ve svých románech tolik ochmelků, vožungrů, výpitků, pijanů a násosků. Většina z nich má však svůj docela relevantní důvod a účast v do té doby největším válečném konfliktu v dějinách lidstva by tím důvodem jistě mohla být.

Inflace si z lidí dělá prdel. Když ráno vyděláte prachy, tak je běžte okamžitě utratit, protože večer může být jejich reálná hodnota poloviční. Německo je sraženo světovou válkou a to nikdo netuší, že jeden zkrachovalý malíř z Vídně chystá další ránu. A v této atmosféře Remarque vystavěl tklivý příběh tří kamarádů, kteří se přes den snaží vydělat peníze, aby je večer mohli utopit v hektolitrech koňaku, rumu či vína. V době, kdy polovina Německa nemá na chleba, se parta veteránů z Yper snaží uchlastat k smrti. Alespoň mi to tak přijde, protože v knize snad nebyl večer, kdy by hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě neotevřel láhev něčeho ostřejšího.

Naštěstí Tři kamarádi nejsou jen o chlastu, to vůbec. Je to kniha o lásce, smrti, přátelství, naději a bezmoci. Což jsou přesně témata, která by měla být obsahem každého velkého románu. Protože všechno tohle obsahuje i reálný lidský život. Všechno tohle působilo na člověka v minulosti, působí to dnes a bude i za padesát let. Melancholická kniha, jež je plná postav s chutí do života až do samého hořkého konce, který tam někde v dálce čeká na každého z nás.

sandratea
08.01.2021 5 z 5

Není lepší knihy o přátelství. Jazyk už se zdá trošku těžkopádnější, ale je to klasická literatura.

soupik2012
29.12.2020 5 z 5

Kniha o přátelství které má velice silné pouto, protože vznikalo v těžké životní situaci, kdy se pozná na koho se dá spolehnout a na koho ne. Tato dějová linka mě nesmírně bavila, ale dvě třetiny tohoto románu to vypadalo spíš na červenou knihovnu, kterou obstarávala další dějová linka. Teprve později vyjde najevo, proč se autor tak usilovně věnoval rozvíjení osobního vztahu a probouzení jejich vzájemné lásky. Nádherně bolestný příběh, který zanechá stopy v každém srdci. Audioknihu čte pan Hynek Čermák. Svého úkolu se zhostil na výbornou. Navíc je audiokniha velice umně ozvučená.

zuziV
28.12.2020 5 z 5

Po letech jsem se opět dostala k tomuto dílu. Zajímavé je, jak člověk vnímá knížku jako náctiletý a pak jako dospělý, který má již opět pár (desítek) let za sebou. Každopádně dojem, který zanechá je hluboký. Krásný příběh o kamarádství, obětavosti a lásce.

JankoStirbey
12.12.2020 5 z 5

Nevedel som čo mám od Troch kamarátov očakávať, no prekonali všetko čo by sa čakať dalo. V škole do nás vtĺkali Na západnom fronte kľud a tento klenot obišli, trestuhodné. Krásna kniha.

laura
23.11.2020 5 z 5

Četla jsem v patnácti. A umírala s nimi.

Neskutečně živý, čtivý a silný příběh jednoho životního přátelství a jedné velké lásky. Nádherné. Čisté. Bolavé. Kruté. Syrové a přitom tak jemně se dotýkající vaší duše.

I mě ten konec dostal. Tehdy - a možná i ve chvíli, až si tento nezapomenutelný příběh přečtu jednou znovu...

99jana99
07.11.2020 5 z 5

"Pat" řekl jsem "Pat". A bylo to poprvé co mi neodpověděla. Tento konec mě dostal před 30ti lety, stejně jako teď. Krásně psaný příběh tří kamarádů a jedné lásky. Má první kniha v životě , kterou jsem četla podruhé.

TaťkaMF
26.10.2020 5 z 5

Neskutečně silný a poutavý příběh třech kamarádů, kteří se snaží uživit jak jen to jde v poválečném světě. Přesto, že patří prakticky ke dnu společnosti, dokáží si život užívat a přemýšlet o něm. Většinu času tráví filozofickým hovorem o životě a smrti, pitím či rychlou svobodnou jízdou. Do jejich světa vejde i dívka z lepších poměrů, která mezi ně skvěle zapadne a do ní zamilovaný hrdina začne sám věřit na lepší život. Tak to často v životě bohužel nekončí, a už vůbec ne v dílech Remarquových.

AnnaPok
23.10.2020 5 z 5

Pribeh, ktery musi precist kazdy, nezalezi na pohlavi ani veku....

jasmina.kralova
30.09.2020 5 z 5

Díky této knize jsem v 17 letech na gymnáziu zjistila, že tituly v povinné četbě nejsou nudné, staročesky psané bláboly, ale kvalitní světová díla a příběhy tak hluboké, že mě dokázaly chytit za srdce a nepustit. Kniha psaná tak květnatě, že jsem žasla nad každým perfektně posazeným slovem. Příběh plný velikých emocí zapíjených rumem a trauma z války skryté teprve třicetiletých duších. Kombinace kradených růží, aut, přicházejícího podzimu, pravého přátelství a samozřejmě Patricie.

jirka.sedlacku
30.09.2020 5 z 5

Místy celkem depresivní četba...

Než člověk za něco stoji, je už jen svým vlastním pomníkem. To se mi zdá namáhavé a nudné.

Daben
23.09.2020 5 z 5

Děj se víceméně pořád motal kolem dokola ale druhou část knihy a takový napínavý a procítěný konec sem opravdu nečekal.
Dílo je velmi čtivě napsáno.

Marekh
21.09.2020 4 z 5

Tato kniha mi v určitých okamžicích připomínala knihu, NEBE NEZNÁ VYVOLENÝCH, kterou jsem přečetl před časem. Hlavními postavami jsou Robby, Otto a Gottfried, kteří jsou kamarádi. Seznámili se během 1. světové války. Otto vlastní autodílnu, kde zaměstnává také své kamarády. Časem se Robby seznamuje s dívkou Pat a naváže s ní vztah. V knize se seznamuje se sousedy, se kterými bydlel Robby v jednom penzionu, seznamujeme se s barmany, taxikáři a dalšími lidmi, se kterými se setkává Robby. Je to kniha o přátelství, o tom, když je člověk v nouzi, opravdový kamarád ho dokáže podržet a podat mu pomocnou ruku a nic za to nechce a také o opravdové lásce, když se člověk zamiluje a přál by si s dotyčným člověk prožít celý život.. Autor v této knize upozorňuje také na vysokou míru nezaměstnanosti v Německu a také se dočteme o různých politických uskupeních, které slibují lidem řešení problémů a lidé v zoufalství naslouchají a zcela věří těmto proslovům. Občas se také dočteme o útržcích vzpomínek z války, na které vzpomíná Robby.

Kniha je docela obsáhlá, opětovně se v ní vyskytuje místy filozofování a mám pocit, že jednu stejnou myšlenku jsem už četl v jedné z autorových knih. Opětovně jsem si přál, aby závěr knihy dopadl jinak. Kniha má vysoká hodnocení, knihu hodnotím na 80 %.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Nikdy toho nechtěj moc vědět! Čím méně toho člověk ví, tím snadněji se mu žije. Vědění dělá člověka svobodným – ale nešťastným.

Melancholickým se člověk stává, když o životě přemýšlí – cynickým, když vidí, jak se s ním většina lidí vypořádává.

Jen neztrať svobodu! Je cennější než láska. Člověk to ale obvykle pozná až pak.

Peníze sice nedělají člověka šťastným, ale neobyčejně ho uklidňují.

Netrap se tím, mnohem větší hanba je, že člověk vůbec neví, proč běhá po zemi. To pak už na tom ani nesejde, jestli zná několik jmen víc nebo míň.

A dokud se člověk nevzdává, je víc než osud.

Přátele – ech, vždyť to znáte. Když je člověk najednou bez peněz, tak od něho utečou jako blechy z mršiny.

ydnac
26.08.2020 5 z 5

Tento příběh zasáhne do srdce a nepustí ani po letech:-)
Četla jsem tuto knihu na začátku střední školy a znovu po 18 letech jsem objevila nádheru přátelství, lásky, romantiky, smutku a všeho co vám Tři kamarádi nabídnou. Zatím je to jediná kniha, kterou jsem četla dvakrát a určitě doporučuji :-) S odstupem tolika let na celý příběh pohlížím už očima člověka, který taky dost prožil a o to mě kniha více zasáhla...