Stříbrný trn

Stříbrný trn https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2935/stribrny-trn-2935.jpg 4 413 30

Trhlinové války série

Invaze z Kelewanu je odražena, trhlina uzavřena, na trůn usedl mladý král, ale tolik potřebný mír je stále ještě daleko. Za severní hranicí Ostrovního království se náhle objevuje nová hrozba. Mystický rytíř Temnoty Murmandamus pozvedl svou korouhev a sjednocuje pod ní temné elfy, skřety, gobliny i četné vyvrhele lidské společnosti. Ve snaze naplnit proroctví, zvěstující jeho vítězství, se neštítí vyslat proti královskému rodu nájemné vrahy a mocnou magií oživuje své padlé služebníky, aby rozsévali hrůzu a smrt. Zbraně útočníků jsou otráveny vzácným jedem ze stříbrného trnu a obráncům království nezbývá než doufat, že na každý jed existuje lék. Nastává závod s časem...... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Wales

Silverthorn , 1985

Ivan F
08.12.2023 3 z 5

Veľmi príjemné mládežnícke dobrodružstvo, škoda, že som ho nečítal ako stredoškolák, to by som si ho užil určite viac. Ono to bude aj tým, že človek prečíta niekoľko stoviek kníh a príbeh ho už nemá čím prekvapiť. V každom prípade je to oddychová literatúra, ktorá sa veľmi dobre číta a čitateľ pri nej strávi niekoľko príjemných hodín. Schéma príbehu je daná už od čias, keď si historky rozprávali ľudia niekde v jaskyniach a pri ohni a to je to, čo by mohol mať aj súčasný čitateľ ako pridanú hodnotu. Ono čítanie akejkoľvek literatúry z útulného domova, kde je teplo, voda, svetlo, jedlo, skrátka pohodlie, uberá na zážitku. Pamätám si, že som nejaké knihy prečítal počas túlania sa po horách a poriadne vyúdený ohňom, zalezený v spacáku pri svetle čelovky, to bolo hneď o inom. Hlavne keď aj pršalo a nepohodlie bolo priam hmatateľné, to som sa vedel z hrdinami inak stotožniť. Takže Strieborný tŕň prečítaný v pohodlí domova je niekde tak uprostred.

Tomas20042004
29.08.2023 5 z 5

Skvele napísané fantasy.
Velmi dobre sa to číta. Akcie akurát tak dost. Žiadne hluché miesta. Napínavé od začiatku do konca. Som zvedavý ako sa to skončí.

cziss
18.01.2023 3 z 5

Třetí díl série spojují postavy, prostředí, ale ne děj. Ubylo politiky a celkově se knížka přiblížila spíš pohádce než fantasy, podobně jako první díl. Trochu mi vadí absence nějakého pořádného vnitřního rozporu daných postav. Nebo že postavy sice čelí různým obtížím, ale nejsou postaveny před problém, který by je opravdu potrápil. Na sebeobratnější problémy se vždy záhy objeví řešení. Ale aspoň má kniha fajn děj.

Frizer
23.12.2022 5 z 5

Klasický, skvěle napsaný "fantasy quest". Hlavní postava princ Arutha ConDoin a jedna z nejlepších postav fantasy knih vůbec....Jimmy the Hand. Skvělé pokračování Mága a krátký, dokonalý příběh za záchranou princezny.

meda2007
28.08.2022 5 z 5

Líbí se mi že, ač je kniha o jiném hlavním hrdinovi, tak se nezapomíná na staré dobré známé. Opět se koukneme do Kelewanu a zjistíme co se dělo " potom ". Líbí se mi styl psaní i vyprávění autora. Vše krásné plyne a skvěle do sebe zapadá. Ač je to až neuvěřitelné, tak jeho postavy ať hlavní či vedlejší, jsou všechny pohodové a každý si je musí zamilovat.

Mabie
30.03.2022 5 z 5

Stříbrný trn nabízí klasické fantasy s nijak komplikovanou zápletkou. Je tu jednoduchá dějová linka a přesto spousta dobrodružství a putování napříč Midkemií i Kelewanem. I tentokrát dostaneme čtivé, napínavé pokračování, třebaže jednodušší a přehlednější než předešlé díly.
Ústřední postavou se stává Arutha, ale i pro ostatní postavy zůstává dost místa. Pug roste, zraje a objevuje v sobě netušené schopnosti, Jimmy Ručka - nepřehlédnutelný rošťák i zodpovědnost v jednom - získává značný prostor a stane se vaším oblíbencem, Laurie váhá v osobním vztahu s princeznou. A v neposlední řadě Martin, silný, obětavý, rozumný, předobraz spolehlivosti. Zkrátka všichni naši dobří známí jsou tu v plném lesku a připraveni bojovat do poslední kapky krve pro čest a slávu, ale i pro přežití svého světa. A kromě nich i pár nových postav, které dokáží zaujmout a překvapit.
Hezký uzavřený příběh, který do budoucna naznačuje ještě mnohé.

Hadati
23.11.2021 4 z 5

Jedná se o nejslabší díl tetralogie Trhlinové války, který je spíše přípravou na následující a závěrečnou knihu série Zlo v Sethanonu.

Postupně se dozvídáme o nepříteli, kterému musí princ Arutha a jeho přátelé čelit. A kdy je Arutha okolnostmi donucen nejpre zjistit, kdo se ukrývá za tajemnými útoky na jeho osobu a následně se vydat na výpravu za Stříbrným trnem na území ovládaném nepřítelem.

První polovina knihy je tak spíše o reakci na události, na které nemá Arutha moc velký vliv. Druhá polovina je pak tradiční fantasy putování odněkud někam.

Celá kniha je pak pojatá minimalisticky, kdy se hrdinové účastní spíše různých potyček, než bitev, na jaké jsme byli zvyklí u předchozích dvou knih. Příběh se pak soustředí hlavně na prince Aruthu a jeho přátele, kdy nejvíce prostoru je pak dáno mladému krondorskému zlodějíčkovi Jimmy Ručkovi. Druhou důležitou dějovou linií je pak o mágovi Pugovi, který svou vlastní cestou zjišťuje, jakému nebezpečí má Midkemie v budoucnu čelit.

Agrim
09.09.2021 5 z 5

Dalo se to.

ludek.n
02.08.2021 5 z 5

V Mágovi nám Raymond E. Feist představil dva světy - Midkemii a Kelewan, které spolu vedly válku. Nyní příběh s ročním odstupem pokračuje. Trhlina mezi světy je uzavřena, válka skončila, Ostrovní království je však znovu ohroženo. Ze severu přichází Temnota, strašlivý a bájný Nepřítel v čele hord peklomorů. Feist je jednoznačně Pan vyprávěč, a tak ani třetí kniha Riftwar ságy neztratila nic z kouzla svých dvou předchůdců. Vše je na svém místě a nám nezbývá než se opět nechat pohltit úchvatným příběhem, který před námi otevírá své brány. Zápletka ani tentokráte není kdovíjak komplikovaná, ale netřeba se bát, že by to ubíralo příběhu na napínavosti, zábavnosti či čtivosti. Naopak, díky čirosti a průzračnosti dějové linky je prostor na spoustu dobrodružství, ať už se odehrávají při cestě prince Aruthy k Černému jezeru do Pekraelinu za květem iarbeny, nebo při opětovném průniku Puga Milambera na Kelewan za tajemstvím Nepřítele. Přidáme-li k tomu mnohdy velmi zajímavé osudy vedlejších postav, které se tu a tam objeví na scéně, aby zasáhli a zůstali nebo jen přispěli svým dílem do celkové mozaiky a odešli středem, máme před sebou rozhodně neuvěřitelně komplexní dílko, které baví od začátku do konce.

oximoxi
20.01.2021 5 z 5

Těžiště vyprávění se v tomto díle posouvá spíše k princi Aruthovi a tím se proměňuje i atmosféra příběhu. Nic to však neubírá na jeho atraktivitě, spíše naopak. Stříbrný trn je skvělé pokračování série, kde Feist rozebírá jak světy ovlivňilo uzavření trhliny a začínají se projevovat vyšší důsledky trhlinové války.

alekis
17.03.2020 5 z 5

Další čtivé, napínavé, barvité, zajímavé pokračování Trhlinové války. Je malinko jednodušší, přehlednější než ty předešlé. Někdy z těch jmen lidí, míst, politických zřízení atd. jde totiž čtenářce trochu hlava kolem.
Ale opět to byla spousta dobré zábavy, díky autore! Šípková Růženka se uzdraví a provdá se za prince, všichni naši sympaťáci bojují a dál budou bojovat proti Zlu, a jsem moc zvědavá, jak se to vyvine v posledním dílu této série.
Tentokrát nové "pracovní zařazení" dostal a četné body za svou šikovnost a statečnost získal mladý zlodějíček Jimmy Ručka, nyní už povýšený... a také se tu na chvíli zjevil jeden udatný horal, dobře svým mečem vládnoucí a do padoucha jej zapichující...
Náš starý známý Pug se vydal na nebezpečnou misi - je tu však velká naděje, že to vše bude k užitku nejen jemu, ale oběma našim oblíbeným světům - Midkemii i Kelewanu.
Vzhůru k dalším událostem! Je to čtení na jedničku s hvězdičkou a pět hvězd k tomu!

l.e.d
01.07.2019 5 z 5

Třetí díl je pro mě trochu horší než ostatní. Možná méně magie a více cestování? Ale stále je to parádní kniha, která se čte skvěle.
Pokud čtete chronologicky máte za sebou již 6 knih (http://www.crydee.com/raymond-feist/reading-order/chronological) a tato kniha je nepostradatelná.

protokol
08.02.2019 5 z 5

ďalšia skvelá kniha len o niečo slabšia ako predošlé 2 ale tiež super čítanie odporúčam

denniys
22.12.2018 5 z 5

I přes plný počet hvězdiček je dle mého názoru tento díl jednoznačně nejslabší z celé série a nezabránilo tomu ani poměrně nabušených cca 100 posledních stran..závěr slibuje,že další a poslední díl by mohl být akčnější od začátku,hned se jdu začíst a zjistit,jak to všechno dopadne s oblíbenými postavami,které jak se zdá,jsou v této sérii "nesmrtelné" :)

mazda333
03.11.2018 4 z 5

Jsem ráda, že úroveň stále stoupá. Ačkoli mi postava Aruthy nijak nevadí, jsem ráda, že tentokrát dostal i Pug více prostoru. Osvěžením také bylo hlubší začlenění Jimmyho do příběhu. Zdálo se mi, že v tomto díle bylo i více vtipných pasáží, ať už to bylo ze strany rozverného zlodějíčka nebo královských sourozenců. Pro mě zatím také nejlepší díl.

TcheerWarlock
02.09.2018 5 z 5

Rozhodně super, k celé sérii o Midkemii se pravidelně vracím už od roku 1996, kdy jsem zakoupil první díl (ten se mi bohužel při stěhování nedávno ztratil), ale vždy byť to znám skoro již nazpaměť, tak se rád ponořím do řádků knih s příběhem, který mi jaksi ožívá před očima :-) Ano našel bych chybičky, ale nechci je hledat, nebo spíše je nechci připouštět, protože nekazí celkový dojem.

špulo
20.07.2018 4 z 5

Rozvinutie príbehu predošlých kníh. Čaro klasiky sa úplne nevytratilo, a to je dobre. 85 %...

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Jak už jsem psal u dílu druhého, Silverthorn má pomalejší rozjezd, zvlášť v první polovině, kde se kniha převážně zabývá Aruthou. Ale jakmile se do děje přidá Hvězdno a celé se to trošku více zamotá, (včetně Pugova/Milamberova "dojemného" návratu na Kelewan, o jeho objevení nižší stezky a následujícího epického útěku ze zajetí Vojevůdcem nemluvě), může se tato kniha směle zařadit po bok svých předchůdců. Potěšilo mne plné začlenění Jimmyho Ručky do děje. Těším se, co přinese opětovné přečtení Zla v Sethanonu, které si pamatuji asi nejméně. Mám jediný dotaz: "Kde je Amos Trask?" :)

Archie
13.08.2017 4 z 5

Dle ohlasu jsem ocekaval spise nejaky mezi-clanek, dostal jsem ale plnohodnotny a pekne uzavreny pribeh. Mistr Feist celou vypravu za Stribrnym strnem pojima ve velke siri a pribeh neni o nic komornejsi, nezli predchozi epicky dvojdil a Midkemie tak nadherna nabyva na dalsim rozmeru. Stribrny trn ma mozna par ne az tak zajimavych pasazi, vypravec ale vse spolehlive vynahrazuje davkou opravdu esencialne kouzelnych fantasy scen. Ve Feistove podani fantasy se zkratka citim temer pohadkove - jakoby draci byli vice draky, princezny krasnejsi, nemrtvi odpornejsi a vichry mrazivejsi. Midkemii zacinam mit v lasce cim dal tim vic. Ctvrty dil na ceste.

snupko
21.05.2017 2 z 5

Pozor spoiler a rozčarovanie: Začiatok fajn, nájomní vrahovia, jízlivci, zombie. Povedal som si, nooo konečne dospievame. No, ale vysvetlite mi, prosím niekto toto. Ak sa v Midkemii chystáte hľadať magickú vec, protijed alebo neviem čo. V poriadku je to konkrétne Stříbrný trn(rastlina) liek pre vašu milú(milého) a predtým sa vás snažia zabiť nemrtvé potvory, ktoré sú evidentne spojené s magiou, koho si vezmete na pomoc? Správna odpoveď znie, mága Puga, ktorý je momentálne široko-ďaleko najsilneší v kraji, ako to v knihe každý omieľa. Tak prečo ho, idiot Arutha, nechá zahrabaného hľadať v spisoch a berie si babrákov a "super fintou" uniká na výpravu. Jon bon Jesus. Prenasledovateľov puštíkov spolu s copikatým temným bratrom by Pug nechal odfúknuť na druhú stranu Midkemie. Pug by tlieskol a chiméra je fuč a mnich by mohol ešte s väčším kľudom vysvetľovať počas neľútostného boja v kláštore tú obludu. To ako fakt? Hrozné, ďalej som sa ešte nedostal, ale bojujem pri Titovi.