Mág – Mistr

Mág – Mistr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14864/bmid_trhlinove-valky-mag-mistr-sDo-14864.jpg 5 537 42

Trhlinové války série

2. kniha série Sága Trhlinové války. Zajetí na Kelewanu znamená pro většinu obyvatel Midkemie jen otroctví a smrt. Díky skrytým magickým vlohám, které dokáže probudit teprve vyšší učení kelewanských mágů, je však pro Puga počátkem cesty za skutečným poznáním. A díky znalostem nižší midkemské magie, kterou Kelewané přehlížejí, se časem stane prvním mezi sobě rovnými. Zbývá již jen rozhodnout, do kterého z obou světů vlastně patří... Mocenské spory kelewanské šlechty invazi na Midkemii sice dočasně pozastavily, nyní ale útok opět nabývá na síle a do čela invazních armád se staví sám císař. Proti němu stojí král, který stále hlouběji propadá svému šílenství, rozhádaná šlechta, znesvářené provincie, dlouhými boji s vetřelci oslabené pohraničí a možná i ponurý mág Macros, o němž nikdo neví, jaké cíle vlastně sleduje. Překlad Agáta Kratochvílová.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , United Fans

Magician: Master , 1982

mazda333
03.11.2018 4 z 5

Rozhodně o level lepší než díl předchozí. Navzdory tomu, že se mi na Kelewanu zpočátku moc nelíbilo, a že Pugovu závěrečnou zkoušku jsem doslova přetrpěla. Pasáže výcviku hlavního hrdiny, vývoj jeho schopností a rozšiřování jeho znalostí u mě většinou patří k těm nejoblíbenějším, ovšem Pugův výcvik je v tomto případě výjimkou. Ještěže mě tato rozvláčná kapitola neodradila od pokračování. Také vývoj osobností ostatních postav, zejména Aruthy, se začal slibně rozpínat a závěrečná část knihy byla strhující. To, v co jsem doufala po přečtení prvního dílu, se mi vyplnilo - úroveň příběhu stoupá a má prvotní rozpačitost se postupně mění v zápal a zvědavost, co další díly přinesou.

špulo
20.07.2018 5 z 5

Nutné pokračovanie poctivej klasickej fantasy. Nie originálnej, ale na úrovni. Po prečítaní prvého povinnosť...

SilverEx
08.04.2018 3 z 5

Kniha pokračuje osudem zajatého Puga a představením světa nepřátelské strany. Kniha působí lépe než předchozí díl, ale přeci jen zbytečně rozvláčná.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Tento díl je dle mého z celé ságy trhlinových válek nejlepší a nejčtivější. Zvláště pro magii, jejíž ztvárnění v dalších dílech trošku pokulhává. Přesto jsou však i následující dva díly velmi dobře napsané. Jediné, co mi trošku vadilo, byl malinko hektický konec knihy. O to má však Stříbrný trn pomalejší rozjezd.

Cryptkeeper
03.08.2017 4 z 5

Za mě trochu slabší jak první díl,místy šíleně zdlouhavé pasáže. Příběh stále dobrý,jen spousta hluhých míst.

Gordonlord
27.03.2017 3 z 5

V případě knih "Mág - Učedník" a "Mág- Mistr" je se mnou asi něco opravdu špatně. Navnaděn legendárností této série a spoustou opravdu nadšených recenzí, vyvolávajících do do světa, jaké je to stěžejní dílo klasické fantasy ( a klasickou fantasy ve své nejpravověrnější formě naprosto zbožňuji !) jsem si pořídil úvodní trilogii ... a by z ní hořce zklamán. Hlavní důvod mého zklamání pramenní z faktu, že je zde plno postav, které jsou naprosto o ničem, nemají žádnou osobnost, jsou nemastné, neslané a nezajímavé. Přišlo mi, že hrdinové se zde omezují jen na hlášky typu "jdeme tam", "musíme zaůtočit", "je potřeba udělat tohle a tamto..." ..prostě jen oznamují bez chuti, bez osobnosti a bez něčeho svého události, které probíhají, nebo ke kterým se chystají. Tím pádem ty postavy nemají nic, díky čemuž bych k nim přilnul, takže mě ani nezajímá jejich osud a to je snad to nejhorší co se mi u knihy může stát. Nehledě na to, že snad polovinu knihy naprosto nudně probírají válečné tažení ...a prostě tohle mě do děje fakt nevtáhne. Abych svůj problém s těmito knihami zestručnil - číst je pro mě bylo stejné, jako sledovat suchopárné zpravodajství z válečné fronty, spojené s politickou debatou. Abych ale nebyl tak příkře kritický - je to hezky napsané a nějakou tu atmosféru to má. 3/5...a to musím zavřít obě oči.

jan14s
22.03.2017 5 z 5

Lepší než první díl. Úplně jsem hltal Pugovo dobrodružství v zajetí.

Hellrampage
23.01.2017 4 z 5

"Jsem Ashen-Shugar, Valheru. Zničím každého, kdo se pokusí vtrhnout do mého světa s nekalými úmysly."

Druhý diel Pugovho a Tomasovho dobrodružstva už nie je vôbec o nich. Pojednáva skôr o princovi Aruthovi a o celkovom probléme a tým je vojna, ktorá trvá už príliš dlho. Celá kniha je (ako som očakával už po dočítaní prvého dielu) temnejšia než prvý diel a to je veľmi dobré, no nedá mi povedať, že nie je dostatočne temná, aká by mohla určite byť. Každej jednej hlavnejšej postave autor dáva priestor, aký si právom zaslúži, no vyložene nevedie Pug alebo Tomas (ktorí by mali hviezdiť v hlavných úlohách), ktorých uvidíte v knihe len zriedkavo (okrem konca). Konečný vývoj na konci knihy Puga a Tomasa bol vyložene naivný, oplývajúcimi značným množstvom klišé a predvídavosti, no bola zábava ho sledovať, pretože bol ich prerod taký iný (nechcite, aby som vám ho vykecal), no v zásade je to kniha pre násťročných, takže, ako som napísal už pri prvej knihe, mladšie ročníky budú slintať, tí starší... veď viete.

Je veľmi dobré, že kniha nestojí na jednom bode ale z ničoho nič prejde rok alebo 4 roky a vy sa pomaly dozvedáte, čo sa vo svete udialo nového (to mi napríklad u Flewelling chýbalo, pretože ona opisovala každý Boží deň). Začiatok knihy ma bavil tak napoli, vojenské porady vôbec, keďže im chýbala nejaká väčšia taktika a len riešili či pošlú na nepriateľskú armádu vojská zo Západu alebo Východu, Pugov výcvik a jeho putovanie Kelewanom ma veľmi bavilo, Tomasova premena už menej a koniec (výstup v koloseu a celý popis od bojov až po výčet živlov nemal chybu, autor chcel asi prirovnať hry a ľud, ktorý sa baví násilím práve k Rímu, ktorý aj padol, no keby vtedy mali rimania takého múdreho mága z inej planéty ako Tsuranuanni, asi by Rím "žil" dodnes) bol konečne epickejší a konečne Macros odhalil svoju pravú tvár (aj keď vyvstalo x-krát toľko ďalších otázok). Škoda len, že ma to nejako nepostavilo zo stoličky, a tak som nefandil žiadnemu protagonistovi, keďže som vedel, že to je len rozprávka. Od prvého a druhého dielu som čakal viac, no keďže sa to tak dobre číta, musím dať nadpriemerné hodnotenie. Dúfam, že ešte v ďalších dvoch knihách Puga s Tomasom stretnem, pretože konečne sa z nich stal niekto, o kom by sa dali písať básne.

"Je jich jako vší v žebrákových vousech" - Jimmy Ručka

Archie
16.11.2016 5 z 5

Ne tak okouzlujici a pohadkove jako prvni dil, naproti tomu ale vyrovnanejsi co se tempa vypraveni tyce. Dospivani hlavniho hrdiny supluji opravdu epicke fantasy vyjevy, o neco vice politiky a nekolik nezapomenutelnych, s laskou k fantasy napsanych scen. Pro tohle jsem si zanr v detstvi zamiloval.

Rita55
02.08.2016 2 z 5

Po prvním dílu, který mne nenadchl, jsem tomu na pobídku kamaráda dala ještě šanci - druhý díl byl o něco lepší, už se tam tolik nekopírovaly jiné knihy a místy to bylo i trošičku napínavé, ale do dalšího už se nepustím, tahle série holt není pro mne :-) Popravdě pořád přemýšlím, co mi na tom vadí nebo co tam chybí a asi to bude to, jak to hlavní postavy mají od začátku nalajnované a vlastně jedou jak tramvaj po kolejích a nikde žádné překvapení nebo dějový zvrat... je to taková pohádka "špatňáci jsou potrestáni, klaďasové dostanou odměnou království a ruku princezny"... konec, zvonec

Ajrad1981
13.01.2016 5 z 5

Zajímavé bylo dělení děje na část na Midkemii a na část na Kelewanu; ta kelewanská se mi líbila trochu míň, ale jinak super, lepší než první díl

karelk
04.07.2015 5 z 5

Dokonalost střídá nádheru. Oproti relativně nudnému a plochemu prvnímu dílu je tahle knížka super.

Střídá více osob vyprávění, je napínavá, zábavná. Hodně se mi líbila část na Kelewanu, mohla byt delší a obsáhlejší, ale tomu se prý venuji další knihy... Super byl příběh Macrose Černého, zahalen tajemstvím a magií...

Jde se číst dál...

SakalCT
30.05.2015 5 z 5

Nejlepší díl série (a dost možná nejlepší Feistova kniha vůbec). Čte se jedním dechem. :-) Takhle nějak imho vypadá výborná fantasy.

Volavka
10.03.2015

Mnohem lepší a zajímavější než první díl. V některých chvílích jsem doslova četla jedním dechem.

Eldar80
17.05.2014 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Knize značně pomáhá chybějící úvod, protože je vlastně druhou polovinou původně jedné knihy a tak se hned od začátku ocitáme uprostřed trhlinové války. Není to sice nějaká vysoká literatura, ale kniha bohatě využívá možností, které fantasy svět rytířů a čarodějů nabízí. Povinná četba pro fanoušky fantasy žánru, ostatní mohou být zklamáni přílišnou pohádkovostí. 110%

Štístko Mína
20.11.2013 3 z 5

Tak tady jsem na tom byla snad ještě hůř než u prvního dílu. Na mě moc politiky. Není špatná, ale né můj šálek kávy. :-(

NatyDee
20.09.2013 5 z 5

Nemám co dodat, výborné čtení, tak jak má být :-)

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

No sláva! Po rozpacích z Učedníka jsem velmi ráda, že děj dostal ten správný drive na jaký jsem u fantasy zvyklá. S napětím jsem očekávala, jestli v Tomasovi získá převahu pradávný Valheru nebo ne a když se z Puga stal Milamber a jako Ctihodný se vypořádal s krutostí v Tsuranské aréně, běhalo mi po zádech příjemné mrazení. Tomuhle říkám příjemné odpoutání od reality.

steppen-wolf
23.03.2013 3 z 5

Stejné jako komentář k prvnímu dílu * * * 1/2

Peter.Melon
30.10.2012 5 z 5

McGrinder má stejný názor jako já.

meč a magie Midkemie

Raymond E. Feist