Mág 2 – Mistr

Druhý díl slavné Feistovy ságy. Zajetí na Kelewanu znamená pro většinu obyvatel Midkemie jen otroctví a smrt. Díky skrytým magickým vlohám, které dokáže probudit teprve vyšší učení kelewanských mágů, je však pro Puga počátkem cesty za skutečným poznáním. A díky znalostem nižší midkemské magie, kterou Kelewané přehlížejí, se časem stane prvním mezi sobě rovnými. Zbývá již jen rozhodnout, do kterého z obou světů vlastně patří. Mocenské spory kelewanské šlechty invazi na Midkemii sice dočasně pozastavily, nyní ale útok opět nabývá na síle a do čela invazních armád se staví sám císař. Proti němu stojí král, který stále hlouběji propadá svému šílenství, rozhádaná šlechta, znesvářené provincie, dlouhými boji s vetřelci oslabené pohraničí a možná i ponurý mág Macros o němž nikdo neví, jaké cíle vlastně sleduje. (citace: www.fantasyobchod.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30349/trhlinove-valky-mag--30349.jpg 4.6374

Trhlinové války (2.)

Magician: Master (1986)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Wales

špulo

Nutné pokračovanie poctivej klasickej fantasy. Nie originálnej, ale na úrovni. Po prečítaní prvého povinnosť...

SilverEx

Kniha pokračuje osudem zajatého Puga a představením světa nepřátelské strany. Kniha působí lépe než předchozí díl, ale přeci jen zbytečně rozvláčná.

Gustik5
10.11.2017

Tento díl je dle mého z celé ságy trhlinových válek nejlepší a nejčtivější. Zvláště pro magii, jejíž ztvárnění v dalších dílech trošku pokulhává. Přesto jsou však i následující dva díly velmi dobře napsané. Jediné, co mi trošku vadilo, byl malinko hektický konec knihy. O to má však Stříbrný trn pomalejší rozjezd.

l.e.d
24.08.2017

Mág učedník bez Mág mistr je jako jídlo bez koření. Sníst se to dá, ale nepochutnáte si tolik jako když to je dohromady. Ani jednu knihu bych nehodnotil samotnou, ale dohromady to je skvělý úvod do tohoto světa složeného ze 30knih.

Cryptkeeper
03.08.2017

Za mě trochu slabší jak první díl,místy šíleně zdlouhavé pasáže. Příběh stále dobrý,jen spousta hluhých míst.

Gordonlord
27.03.2017

V případě knih "Mág - Učedník" a "Mág- Mistr" je se mnou asi něco opravdu špatně. Navnaděn legendárností této série a spoustou opravdu nadšených recenzí, vyvolávajících do do světa, jaké je to stěžejní dílo klasické fantasy ( a klasickou fantasy ve své nejpravověrnější formě naprosto zbožňuji !) jsem si pořídil úvodní trilogii ... a by z ní hořce zklamán. Hlavní důvod mého zklamání pramenní z faktu, že je zde plno postav, které jsou naprosto o ničem, nemají žádnou osobnost, jsou nemastné, neslané a nezajímavé. Přišlo mi, že hrdinové se zde omezují jen na hlášky typu "jdeme tam", "musíme zaůtočit", "je potřeba udělat tohle a tamto..." ..prostě jen oznamují bez chuti, bez osobnosti a bez něčeho svého události, které probíhají, nebo ke kterým se chystají. Tím pádem ty postavy nemají nic, díky čemuž bych k nim přilnul, takže mě ani nezajímá jejich osud a to je snad to nejhorší co se mi u knihy může stát. Nehledě na to, že snad polovinu knihy naprosto nudně probírají válečné tažení ...a prostě tohle mě do děje fakt nevtáhne. Abych svůj problém s těmito knihami zestručnil - číst je pro mě bylo stejné, jako sledovat suchopárné zpravodajství z válečné fronty, spojené s politickou debatou. Abych ale nebyl tak příkře kritický - je to hezky napsané a nějakou tu atmosféru to má. 3/5...a to musím zavřít obě oči.

jan14s
22.03.2017

Lepší než první díl. Úplně jsem hltal Pugovo dobrodružství v zajetí.

Hellrampage
23.01.2017

"Jsem Ashen-Shugar, Valheru. Zničím každého, kdo se pokusí vtrhnout do mého světa s nekalými úmysly."

Druhý diel Pugovho a Tomasovho dobrodružstva už nie je vôbec o nich. Pojednáva skôr o princovi Aruthovi a o celkovom probléme a tým je vojna, ktorá trvá už príliš dlho. Celá kniha je (ako som očakával už po dočítaní prvého dielu) temnejšia než prvý diel a to je veľmi dobré, no nedá mi povedať, že nie je dostatočne temná, aká by mohla určite byť. Každej jednej hlavnejšej postave autor dáva priestor, aký si právom zaslúži, no vyložene nevedie Pug alebo Tomas (ktorí by mali hviezdiť v hlavných úlohách), ktorých uvidíte v knihe len zriedkavo (okrem konca). Konečný vývoj na konci knihy Puga a Tomasa bol vyložene naivný, oplývajúcimi značným množstvom klišé a predvídavosti, no bola zábava ho sledovať, pretože bol ich prerod taký iný (nechcite, aby som vám ho vykecal), no v zásade je to kniha pre násťročných, takže, ako som napísal už pri prvej knihe, mladšie ročníky budú slintať, tí starší... veď viete.

Je veľmi dobré, že kniha nestojí na jednom bode ale z ničoho nič prejde rok alebo 4 roky a vy sa pomaly dozvedáte, čo sa vo svete udialo nového (to mi napríklad u Flewelling chýbalo, pretože ona opisovala každý Boží deň). Začiatok knihy ma bavil tak napoli, vojenské porady vôbec, keďže im chýbala nejaká väčšia taktika a len riešili či pošlú na nepriateľskú armádu vojská zo Západu alebo Východu, Pugov výcvik a jeho putovanie Kelewanom ma veľmi bavilo, Tomasova premena už menej a koniec (výstup v koloseu a celý popis od bojov až po výčet živlov nemal chybu, autor chcel asi prirovnať hry a ľud, ktorý sa baví násilím práve k Rímu, ktorý aj padol, no keby vtedy mali rimania takého múdreho mága z inej planéty ako Tsuranuanni, asi by Rím "žil" dodnes) bol konečne epickejší a konečne Macros odhalil svoju pravú tvár (aj keď vyvstalo x-krát toľko ďalších otázok). Škoda len, že ma to nejako nepostavilo zo stoličky, a tak som nefandil žiadnemu protagonistovi, keďže som vedel, že to je len rozprávka. Od prvého a druhého dielu som čakal viac, no keďže sa to tak dobre číta, musím dať nadpriemerné hodnotenie. Dúfam, že ešte v ďalších dvoch knihách Puga s Tomasom stretnem, pretože konečne sa z nich stal niekto, o kom by sa dali písať básne.

"Je jich jako vší v žebrákových vousech" - Jimmy Ručka

Archie
16.11.2016

Ne tak okouzlujici a pohadkove jako prvni dil, naproti tomu ale vyrovnanejsi co se tempa vypraveni tyce. Dospivani hlavniho hrdiny supluji opravdu epicke fantasy vyjevy, o neco vice politiky a nekolik nezapomenutelnych, s laskou k fantasy napsanych scen. Pro tohle jsem si zanr v detstvi zamiloval.

Rita55
02.08.2016

Po prvním dílu, který mne nenadchl, jsem tomu na pobídku kamaráda dala ještě šanci - druhý díl byl o něco lepší, už se tam tolik nekopírovaly jiné knihy a místy to bylo i trošičku napínavé, ale do dalšího už se nepustím, tahle série holt není pro mne :-) Popravdě pořád přemýšlím, co mi na tom vadí nebo co tam chybí a asi to bude to, jak to hlavní postavy mají od začátku nalajnované a vlastně jedou jak tramvaj po kolejích a nikde žádné překvapení nebo dějový zvrat... je to taková pohádka "špatňáci jsou potrestáni, klaďasové dostanou odměnou království a ruku princezny"... konec, zvonec

Ajrad1981
13.01.2016

Zajímavé bylo dělení děje na část na Midkemii a na část na Kelewanu; ta kelewanská se mi líbila trochu míň, ale jinak super, lepší než první díl

karelk
04.07.2015

Dokonalost střídá nádheru. Oproti relativně nudnému a plochemu prvnímu dílu je tahle knížka super.

Střídá více osob vyprávění, je napínavá, zábavná. Hodně se mi líbila část na Kelewanu, mohla byt delší a obsáhlejší, ale tomu se prý venuji další knihy... Super byl příběh Macrose Černého, zahalen tajemstvím a magií...

Jde se číst dál...

SakalCT
30.05.2015

Nejlepší díl série (a dost možná nejlepší Feistova kniha vůbec). Čte se jedním dechem. :-) Takhle nějak imho vypadá výborná fantasy.

Volavka
10.03.2015

Mnohem lepší a zajímavější než první díl. V některých chvílích jsem doslova četla jedním dechem.

Eldar80
17.05.2014

Naprosto úžasná kniha. Knize značně pomáhá chybějící úvod, protože je vlastně druhou polovinou původně jedné knihy a tak se hned od začátku ocitáme uprostřed trhlinové války. Není to sice nějaká vysoká literatura, ale kniha bohatě využívá možností, které fantasy svět rytířů a čarodějů nabízí. Povinná četba pro fanoušky fantasy žánru, ostatní mohou být zklamáni přílišnou pohádkovostí. 110%

Štístko Mína
20.11.2013

Tak tady jsem na tom byla snad ještě hůř než u prvního dílu. Na mě moc politiky. Není špatná, ale né můj šálek kávy. :-(

NatyDee
20.09.2013

Nemám co dodat, výborné čtení, tak jak má být :-)

Thanyss
18.06.2013

No sláva! Po rozpacích z Učedníka jsem velmi ráda, že děj dostal ten správný drive na jaký jsem u fantasy zvyklá. S napětím jsem očekávala, jestli v Tomasovi získá převahu pradávný Valheru nebo ne a když se z Puga stal Milamber a jako Ctihodný se vypořádal s krutostí v Tsuranské aréně, běhalo mi po zádech příjemné mrazení. Tomuhle říkám příjemné odpoutání od reality.

steppen-wolf
23.03.2013

Stejné jako komentář k prvnímu dílu * * * 1/2

Peter.Melon
30.10.2012

McGrinder má stejný názor jako já.

McGrinder
22.01.2012

Parádní jízda pokračuje i v druhém díle ságy Trhlinové války, opět hodnocení 100%

yerry
12.01.2012

Feist píše na svojom webe, že v mladosti obľuboval knihy od R. L. Stevensona. Stevenson síce nebol autorom fantasy príbehov ale jeho knihám nechýbalo napätie, prvok tajomnosti a rôzne záhady, jeho knihy sú skrátka pútavé a príbehy hrdinov sledujete takmer bez dychu. V prípade Feistovho Mága - mistra to však tak nie je. Krajina, či uniformy vojakov sú opisované docela farebne, popis fantasy bytostí tiež ujde. Chýbajú mi tu však práve tie prvky, ktoré napr. Stevensona robia Stevensonom. Feistov príbeh sledujete akoby na odkrytej mape stolovej hry, ktorá je pekná a farebná. Každý hrdina má obmedzený počet ťahov a občas nejaký ten bonus.
Fantasy postavy u Feista vôbec nie sú tajomné, ale všeobecne známe, napätie vôbec nestúpa, keďže hrdinovia nemajú vlastosti, s ktorými by sa čitateľ mohol identifikovať. Konanie postáv je niekedy samoúčelné - konanie psychicky chorého kráľa v závere knihy, okrem toho, Feist ich necháva zomierať práve tak, ako tie fugúrky v hre, ktoré boli predlohou k napísaniu tejto série.
Vďaka Feistovmu rozprávačskému talentu však kniha neupadá kdesi pod priemer, naopak on je prvkom, ktorý je u Feista rozhodujúci aj pri absencii napätia, tajomnosti a väčšej pútavosti. Sám Feist píše, že chápe tieto knihy skôr ako kroniky fantasy sveta než ako romány. Tento fakt zavážil, aby som hodnotenie príbehu zdvihol nad priemer.

Midkemie meč a magie

Raymond E. Feist