Mág 1 – Učedník

Mág 1 – Učedník

Úvodní kniha Ságy Trhlinové války – jednoho z nejlepších současných fantasy cyklů. Dva chlapci najdou u pobřeží trosky neznámého plavidla a nikdo netuší, že jde o předzvěst vpádu ohromné cizí armády, jejíž mágové otevřeli trhlinu mezi dvěma světy...

(citace: www.fantasyshop.cz)

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30348/trhlinove-valky-mag--30348.jpg 4.4430

Trhlinové války (1.)

Magician: Apprentice (1986)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Wales

špulo

Áno, áno, áno. Takýchto príbehov tu máme kopec. Ale, Feist to napísal tak pekne a čtivo, že som si to niekoľko krát zopakoval. Proste sú diela, ktoré uznávate, ohodnotíte ich na plný počet, ale už si ich viac neprečítate. A potom sú knihy, ktoré sú síce o level nižšie, ale hrajú na tú našu človečenskú strunku a vraciame sa k nim. A preto si v hodnotení tiež ten plný počet zaslúžia...

SilverEx

Fantasy kniha určená spíše dětem. Působí trochu naivně, ale rozhodně nijak neurazí.

milan9325

Pro mě spolu s Hadí ságou asi jedna z nejlepších knižních sérií. Mohu jen vřele doporučit

malí

Začátek knihy slibuje docela zajímavou zápletku, ale zhruba od poloviny mi přišlo, že vše se nějak opakuje, zjednodušuje a ke konci už trochu nudila. Doporučila bych ji spíše náctiletým.

stumpy
22.11.2017

Tahle kniha bylo mé první seznámení s Feistem. Koupená nejdřív kvůli nádherné ilustraci na přebalu. No dopadlo to tak, že člověk hltá každé slovo. Je to bombastická sága a Pug se stal mým hrdinou. Doporučuji kompletně bez jakýkoli výhrad. Nemarněte čas a vrhněte se do víru Trhlinové války.

Gustik5
10.11.2017

Hned jakmile jsem po letech našel cestu zpět k této knize, jednomu z pomníků mého dětství, chytila se mne nostalgie, jaká mne asi jen tak nepustí, dokud si celou ságu nepřečtu znovu. Tak jen do toho. Nemohu se dočkat rozvinutí Pugovy a Tomasovy osobnosti. Už zase... :)

l.e.d
30.07.2017

Po pár letech jsem si knihu přečetl znovu.
Je to úvod do ságy, tak jsem akceptoval pár časových skoků. Přiznejme si koho by bavilo číst celou knihu o tom jak se Pug den za dnem učí z knih a nejde mu to.
Pro mě kniha měla spád, nebyla plná přehnaných popisů. Umožnila mi zapojit vlastní fantazii a to já rád. Uvidíme jaké budou další knihy. Poprvé budu číst chronologicky a ne po ságách.
Když vemu v úvahu, že vedle děje učedníka a mistra jedou časově další 4 knihy....tak se těším na dokreslení.
Zdroj : http://www.crydee.com/raymond-feist/reading-order/chronological
Dávám 4* a uvidíme zda to po přečtení mistra a dalších knich změnim na 5*.

Janičta
29.07.2017

Na zadek jsem si z toho zrovna nesedla, ale špatné to není.
Začátek je typicky seznamovací, ale pak jakoby se autorovi vytrhl z ruky provaz příběhu a všechno se někam rozuteče a roztřepí. Jedeme si hezky jednu dvě linky, bum bác a jsme někde jinde, s někým jiným a o pár let dál... Když k tomu přičtu určitou naivitu a předvídatelnost, vychází mi z toho, že autor se zakousl do velkého krajíce a teď ztěžka přežvykuje.
Možná je to tím, že Mág - Učedník a Mág - Mistr, prý v originále vyšli jako jedna kniha a příběh možná není tak podivně utnutý a návaznost třeba dává lepší smysl, ale to se dozvím, až přečtu Mistra.

snupko
30.04.2017

Po tunajšom vysokom hodnotení som ani nepomyslel na to, že môžem byť sklamaný. A pozrimeže, som a jak. Chlácholím sa tým, že je séria určená pre mladšie publikum, ale to sú aj iné a sú viac čitateľné. Predvidateľnosť a hlavne naivita srší z každej stránky, no hrôza, dialógy ako podľa šablóny už toľkokrát čítané, žiadne prekvapenia, či nečakané zvraty. Milujem príbehy o putovaní alebo o prerode chlapca v muža, ktorý hraje významnú úlohu v miestnej alternatívnej krajine, ale tento je veľmi kostrbatý, respektíve písaný zbrkle, veci sa dejú rýchlo, len aby sa to nejako previazalo a pasovalo, bez žiadnej atmosféry. Často som sa blahosklonne pousmieval, chýba mi tam vážnosť a uveriteľnosť, vtiahnutie čitateľa do príbehu, čo priznávam sa dialo prvú polovicu, ale potom už len dole vodou a viete ako to znie, keď hučí vodopád. Rezultát? Príbeh a nápad sľubný, prevedenie na prd, napr. Eragon, Eldest atď mi príde tisícX lepšie napísané a vykreslené, to ani nehovorím o kronike kráľovraha. No ešte nezahadzujem flintu, púšťam sa do pokračovania a skúsim ubrať z nárokov.

LuciusWlk
30.04.2017

Feistovy ságy jsem dost dlouho odkládal s vědomím, že jakmile se do nich opět pustím, budu muset číst a číst, dokud bude co číst! Což je časově trochu boj. Nicméně odolávat nešlo věčně a tak jsem se po dlouhých letech vrátil do Midkémie a Kelewanu. A je to stejně poutavé, jako před lety. Stejně napínavé a stejně nadšeně hltám stránky a knihy. První kniha trhlinových válek je uvedení do světa a příjemné seznámení s hrdiny, doposud chlapci s chlapeckými problémy, kteří ale dříve než se nadějí, ochutnají příkoří války dvou světů. Jak mi tohle chybělo. Klasické dílo, dnes již kultovní, které se stalo předlohou a inspirací mnohým autorům, některým více než je zdrávo!!!

jan14s
22.03.2017

Opravdu dobrá kniha, celou dobu jsem byl v napětí kdy se u Puga projeví jeho nadání.

hanak_v_exilu
13.02.2017

Výborný námět, nevyužitá zápletka. Nejvíc mě bavil začátek. Čím dál se jsem se v knize dostal, tím méně jsem byl spokojený. Raymond Feist si ukousl obrovské sousto a podle ohlasů zjevně uspěl, jenže já bych ocenil buď komornější příběh, nebo naopak čisté military fantasy. Série Mág není ani to, ani ono. Jedno se ale autorovi nedá upřít. Je se psaním při chuti a jestli Vás série pohltí, máte čtvrt roku co číst.

Hellrampage
23.01.2017

"Otec říkával, že mezi podivným lidským podnikáním je válka rozhodně tím nejpodivnejším." - Arutha

Prvý diel Trhlinových válek približuje detstvo a dospievanie Puga, Tomasa, Carline, Rolanda a ďalších postáv, pričom do sveta Midkemie vtrhne vojsko z iného časopriestoru (vo svete Trhlinových válek sa jedná o sériu Sága o Impériu - úplne mi pripomínali Číňanov). Zatiaľ sa všetky postavy len rozmiestňujú po svete a putujú, no prvý diel by taký mal byť, pretože sa dozvedáme o mestách a krajine sveta Midkemie naozaj dosť. V tomto svete nájdete všetky klasické rasy - trpaslíkov, elfov, temných elfov, trollov, drakov atp., takže niekomu môže kniha prísť podobná s Tolkienom alebo ďalšími podobnými knihami (ja som si okrem Tolkiena spomenul ešte aj na Tobina od Flewelling, čo bolo podobne napísané). Autor píše trochu naivne (samozrejme, veď vidíme svet očami detí), no myslím si, že od toho upustí pri ďalších dieloch a uvítam aj trochu atmosférickej temnoty, ktorá mi tu chýbala (holt, som už asi zvyknutý na Eriksona). Mladšie ročníky budú slintať, tí starší... veď viete.

Pravdupovediac, začiatok knihy na hrade ma veľmi bavil. Prišlo cestovanie a to ma nebavilo, no a koniec ma bavil tak napoli. Kniha zo začiatku ide len a len s Pugom, no neskôr sa rozdelí a my môžeme nazrieť do hlavy aj Tomasovi, Rolandovi alebo Aruthovi. Myslel som si, že mágia bude rozpísaná oveľa detailnejšie a Pug sa niečomu na svojej púti aj naučí, keďže kniha má názov MÁG, očakával som väčší ohňostroj (rovnaký by som si mohol urobiť na Silvestra, doma na záhrade).

"Některá láska přichází jako vítr od moře, zatímco jiná vyrůstá pomalu ze semínka přátelství a laskavosti." - Tully

Sidonie
09.01.2017

Příliš mě to neoslovilo, po dalším dílu jsem nesáhla. Přečtení nelituju, ale asi mi Feistův styl nějak nesedne.

Archie
16.11.2016

Esencialni, klasicke zapadni fantasy ala Tolkien, v te nejcistsi forme. Nechybi tu nic - krasne princezny, moudri draci, nesmrtelni elfove, divoka magie, ukecani trpaslici - vse v temer pohadkove cernobile forme. Soucasneho ctenare mozna Feist nedojme originalitou, kazdeho milovnika imaginarnich svetu ale doslova pohladi po dusi. Klasika zanru.

Vladislav
10.05.2016

Kniha mi cosi připomíná,ale četl jsem ji ze zájmem a další knihy asi budou následovat.

Rita55
05.05.2016

Četla jsem na doporučení kamarádky, ale zklamalo mne to - jako by tu téměř všechny scény už někdy předtím byly... společenstvo se vydává na dlouhou nebezpečnou cestu, ohrožování společenstva zmutovanými bývalými elfy, hodní elfové sídlí ve městě na stromech, průchod společenstva trpasličími doly, temné zlo řádící v dolech, ztracení jednoho člena společenstva v dolech, drak, co sedí na obrovském pokladu, prastarý meč tajemné síly, sice nebyl znovu zkut, ale jen objeven... Navíc je to psáno takovým jakoby jazykem pro děti - což je možná způsobeno překladem, nevím...

Ka.č.ka
24.03.2016

Velmi poutavá knížka.

Aliii
18.03.2016

Kniha se mi moc líbíla, jen mě trochu zklamalo posledních pár stránek, kde bylo uvedeno příliš mnoho nových jmen a souvislostí než aby se v nich dalo vyznat nebo si je zapamatovat.

Ajrad1981
13.01.2016

Úžasně vymyšlený fantasy svět kombinovaný se středověkými tématy. Přestože podle názvu knihy je hlavní postavou Pug, v pozdějším vývoji ustupuje do pozadí. Byl mi celkem sympatický, ale hrdinou číslo jedna nejen v téhle knize, ale v celé sáze, je Arutha. Přečteno na doporučení známého a čteno jedním dechem.

rezzzy
04.01.2016

Te začátku jsem se nemohla začíst, už jsem tu knihu chtěla odložit, ale pak mě děj strhnul :)

angloumene
24.11.2015

Pug je obyčejný chlapec, který žije v typickém středověkém fantasy světe. Jeho velkým snem je stát se mágem, ale tak nějak mu chybí dostatek talentu. Do jeho takřka idylického světa ale náhle zavane válka, která navždy změní jeho vnímání sebe sama. Mág - učedník je velice čtivá, skromná knížka, která mi velice dobře vryla do paměti.

Teron
23.11.2015

Hodnotím celou první ságu Midkemie, tedy Učedníka, Mistra, Trn a Zlo v Sethanonu...zaujat obálkou opatřil jsem si na střední škole tyto čtyři svazky a postaraly se o mnoho dlouhých, ale kouzelných večerů, kdy jsem střídal různé polohy na křesle, na posteli i na koberci pokoje, protože mě časem vždycky rozbolelo zápěstí od držení těchto svazků.
Nejsem přesně schopen říct, čím mě Feist tak učaroval, ale asi to bude ta obrovská souhra drobných detailů a tvůrčích fines, která z něj dělá tak skvělého vypravěče, u kterého cítíte jak jarní les, tak podzemní kobky, emoce postav a i důstojnost rytířů a mágů.

Colletka
19.10.2015

Dokonalé dílo. V době, kdy jsem Ságu Trhlinové války četla jsem samotným příběhem doslova žila.

Cryptkeeper
04.08.2015

Začátek knihy byl naprosto super..příběh o chlapci a dění kolem něj,první láska,rvačky atp..
Na jeho cestě jsem se začínal místy trochu nudit,někdy autor zasahoval až moc do historických faktů dané věci a to mě odvádělo od pozornosti.
Nicméně konec knihy zase super. Těším se tedy na další díl,kadopádně mohu s klidnou duší říct,že jde o parádní fantasy dílo:)

karelk
20.06.2015

Nebýt první a poslední pětiny knihy, asi by to bylo za míň hvězdiček.

Téma cele knihy je poutavé, zajímavé, ale prostá linie děje a často jen dlouhé popisné pasáže mě ubíjely...
Jdu číst dál, prý to má být lepší :)

karelk
20.06.2015

Nebýt první a poslední pětiny knihy, asi by to bylo za míň hvězdiček.

Jdu číst dál, prý to má být lepší :)

Ačánek
04.06.2015

Kniha se mi libyla, ale mela chyby. první třetina knihy byla velmi dobrá a čtivá, šlo v ní hlavne o mladého chlapce, ze kterého se stal mág učedník. myslel jsem si, že i dále to tak bude, že kniha se bude zaobirat hlavne mágem, který se stal učněm a půjde hlavně o něj. Bohužel v druhé třetině knihy se začalo politické tlachání v královstvích o tom kdo je král kdo koho zradil atd,.... tato část mě celkem nudila. No a třetí část je celkem dobrá ale dost mš mrzelo to, že se v ní už mág skoro neukázal.

Kniha má velice dobrý děj, líbí se mi to jak autor vymyslel mimozemce, kteří se snaží dostat na jiý svět kvůli jejich surovinám, je to taková vedlejší zápletka, kterou je doplněn příběh mladého učedníka, ale nelíbí se mi to, že se kniha jmenuje Mág učedník a v její cca polovině se mág už skoro neukáže, což me zamrzelo. Proto dávám jen 4 hvězdy.

SakalCT
30.05.2015

Tohle je poctivá fantasy pro všechny fanoušky žánru, která se velmi dobře čte. Má poutavý a přitom jednoduchý příběh (ačkoli přece jen rozvinutější než pozdější knihy z Odkazu Trhlinových válek). Postavy jsou sympatické a jejich vývoj v průběhu děje nanejvýš zajímavý. Ke knize se určitě ještě vrátím.

Ladys
24.03.2015

Mág a další série s příběhem související. Nejlepší sága, co jsem četl. Půjčil mi kamarád a pak jsem čekal na každý další díl.