Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409672/bmid_trhlina-nHl-409672.jpg 4 3814 1243

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Titul na Slovensku získal ocenění Kniha roku 2016 v kategorii čtenářů... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

KatarínaK.
předevčírem 5 z 5

Wow! Tak já se tedy bála a napnutá jsem byla jako kšandy. :-) Tyto věci mezi nebem a zemí, které nejde nijak racionálně vysvětlit ani zcela vyvrátit mi nahánějí strach. A strach dokáže vaše uvažování, vnímání reality i psychické rozpoložení obrátit naruby tak,jak nic jiného. Kniha skvělá, nenechala mě přestat číst. Ale nebylo ode mě rozumné po ní sáhnout, když se za týden sama chystám na přechod hor. :-) Ne do Tribeče. Tam já nikdy nepůjdu.

spencer
02.04.2024 4 z 5

Trhlina je titulem, kterému jsem se roky vyhýbala. Šetřila jsem si jej na moment, kdy odezní všechen ten „hype“ okolo něj a budu si jej moci přečíst aniž by na mě všude vyskakoval. Když jsem na něj nedávno narazila v knihovně, cítila jsem, že nadešel jeho čas.

Bylo to velmi zvláštní čtení. Nejedná se o typický styl vyprávění. Autorovi se před lety ozval člověk se záměrem mu povyprávět příběh Trhliny. Karika vyprávění zaznamenal, ověřil fakta, tvrzení a následně je zpracoval v knize. V ději je tedy pár jeho poznámek poukazující na „trhliny“ v příběhu. A musím říct, že i přesto, že nemáte nejmenší tušení, jak moc je vše pravdivé, nějak se to na vás podepíše.

Přestože mě první čtvrtina nijak zvlášť nechytla, jakmile jsem se dostala k části odehrávající se na Tribeči, nemohla jsem se odtrhnout.
Myslím, že největším přínosem této knihy je právě ona nevědomost. Ta se vám bude líbit a bude vás i zároveň děsit. Stalo se to doopravdy? Jak moc je vypravěč důvěryhodný? Styl se ony události, nebo si je někdo přikreslil?

Vskutku pozoruhodné a nevšední čtení.

3,75/5

Margarett_Lindd
01.04.2024 5 z 5

Trhlina byla první kniha, kterou jsem od Kariky četla, na doporučení. A byla jsem upřímně nadšená natolik, že jsem ji následně přečetla několikrát.
S porovnáním s ostatními Karikovými díly je jiná a o to zajímavější. Navíc se mi u jeho knih obecně líbí, místa, do kterých jsou příběhy, zasazené. Baví mě pak mít při ruce mapu a sledovat spolu s hrdiny, kde se zrovna pohybují.

jiri77
27.03.2024 5 z 5

Kniha Strach mě po dlouhé době přivodila mrazení v zádech, a nečekal jsem ,že mě ještě něco může tak vystrašit. Trhlinu považuji za Karikovou nejlepší knihu, kterou jsem četl. Kniha nenudí a drží čtenáře v neustálém napětí, když to přeženu, tak je to skvost literatury na téma horor, thriller.
Za mě jasné doporučení a hodnotím plným počtem hvězdiček.

ArwenAragorn
25.03.2024 5 z 5

85%

Žiju vůbec ve stejné realitě, ve stejném vesmíru, jako byl ten, ve kterém jsem s Miou vyrazil na průzkum Tribeče?
Nejdřív jsem si myslel, že to mé zmatení časem přejde, že se trhlina zacelí, ale kdepak. Naopak...je to čím dál horší, štěrbina se otevírá stále víc.
____________________________________________________________________________
Přečetla jsem si Trhlinu znovu a přestože to není takový horor jako třeba Hlad/Žízeň, pro mě je to nejlepší Karikova kniha z tohoto žánru. Při čtení, kde se mrazivá atmosféra stupňuje, ujetých věcí přibývá a rozumové chápaní rozpadá, jsem se necítila vůbec dobře. Ne, řeknu to přesněji - tentokrát jsem se opravdu bála.
Hodně jsem si toho o Tribeči přečetla a hledala jsem informace na internetu podle odkazů v knížce. I to je velice zajímavé a děsivé čtení.
Knížku bez váhání doporučím.

militu
18.03.2024 4 z 5

Posloucháno jako audio kniha. Z knihy mám rozporuplné pocity. Záhada kolem Tribeče, mě uchvátila, ale jak se příběh odvíjel ,tak mi čím dál tím víc lezl Igor na nervy. Ke konci jsem ho nemohla ani vystát. Ale zase vyprávěl vše bez obalu a jak to prožíval, to jsem oceňovala. Příběhu asi věřím, jsem přesvědčená že by se to mohlo stát. Každopádně vím určitě, že na Tribeč nepojedu ani kdyby mi za to platili. Kniha určitě stojí za přečtení. Ještě se chci za nějakou dobu podívat na film.

TetaEli
18.03.2024 4 z 5

Na začátku jsem si říkala, že to bude jasných 5 hvězd, příběh byl dobře vystavěný, uvěřitelný, se čtením se mi nechtělo přestávat. V poslední třetině se však rozdrobil, předpokládám, že to byl záměr autora, aby nebylo nic jisté ani pro čtenáře, ale zatajený dech se nekonal a už jsem odpočítávala stránky do konce. V hodnocení bych se po dočtení přiklonila ke 3/5, ale celkový dojem z knížky mám pozitivní, rozhodně je to skvělé téma (tyto polomystifikace) a po většinu doby bylo skvěle zpracované.

makyna03
17.03.2024 3 z 5

Nevim co na to rict... Divny pocit pti cteni, ale ocekavane zazrani do deje se nekonalo. Presto je kniha lepsi nez film 4/6*

Hammerina
16.03.2024 5 z 5

K této knize nelze dodat vice než : "kdo jde se mnou na Tribec "? autor nechává na čtenáři, ať si utvoří vlastní názor. Nutno přečíst.

Blazule
10.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Musím říct,že jsem se ke knize dlouho odhodlávala,přečetla jsem všechno okolo i recenze a měla jsem fakt obavu,že se budu hodně bát. Závěr je,že sice přečteno na jeden zátah,ale strach se moc nekonal,nějak nevím,co si o tom myslet,rezonuje to se mnou,ale s myšlenkou paralelních světů jsem se setkala už jinde a podstatně lépe. Asi by mě zajímalo,kdo byl chlapeček v modré větrovce,kde byli jeho rodiče a kde je Kerčel a kdo a kde je pátý člen výpravy? Nějak věřím tomu,že drogy byly spíš následek než důsledek. Vlastně nevím. Každopádně Tribeč určitě nenavštívím, už jen ty dřevěné kříže mě děsí. Ale fakt,že moje mamka se sourozenci trávila v dětství čas ve Zlatých Moravcích a taťka je Slovák a nikdy pořádně o Tribeči neslyšeli,mě vrací do reality.

Vilma232
06.03.2024 4 z 5

Musela jsem číst.... chtěla jsem se dozvědět.... a vlastně nevím! Ale stálo to za to a pořád si nejsem jistá, zda bych chtěla Tribeč osobně navštívit.

daniela1374
06.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Velmi zajímavá kniha. Nejprve má člověk pocit, že jde o děsivé události v pohoří Tribeč. Jenže postupně se soustředí na samotného vypravěče, jeho změny v chování, na jeho závislost na počtu sledujících, na počtu lajků a komentářů... pak přijde přiznání k závislosti na drogách. Kniha tak má dvě roviny - nejprve převládá jedna (tajemné pohoří Tribeč), pak se mísí obě (Tribeč a nitro vypravěče) a na závěr zůstává jen to závislostí zbědované nitro vypravěče... Anebo ne? Co když se to vážně stalo? Je na čtenáři, jak si to přebere :-)

Neo1tex
03.03.2024 5 z 5

První den jsem přečetl čtyřicet stran, už bylo pozdě večer. Druhý den jsem přečetl 290 stran. Co víc potřebujete vědět? Nejde to dost dobře odložit a nedočíst. Je to strhující, děsivé, zábavné... skvělá kniha.

Kristy78
28.02.2024 4 z 5

Začneš číst a nemůžeš přestat - jak to všechno skončí?? Parádní, čtivá kniha...těžko říct, kde leží pravda..

kalinkacz
25.02.2024 3 z 5

Trhlina - kniha, která mi byla mnoho let doporučována a taky jedna z nejvíce kontroverzních knih, jakou jsem kdy přečetla.
Už dlouho jsem totiž po dočtení nebyla tak rozpolcená.
Ale pěkně postupně...
Trhlinu mi doporučovalo hned několik mých přátel jako knihu, u které se strašně moc báli a nemohli v noci spát. Já se hororových příběhů bojím, ale řekla jsem si, že potřebuju zjistit, co na Trhlině všichni mají.
A jako takhle, nebála jsem se, k mému velkému překvapení ne. Byla jsem ale napnutá a potřebovala pořád číst dál? ANO!
Nikdy jsem v životě nečetla knihu, u které jsem si nebyla jistá, čemu věřit. Ono tajemné místo existuje, sama jsem si o záhadných zmizení při čtení googlila. Ale po dočtení jsem vážně zůstala rozpolcená, stalo se to? Nestalo? Něco z toho? A to mě pak lehce děsilo, takže možná jsem se přece jen bála.
Kniha se mi obtížně hodnotí, bylo to originální, pro někoho šílené, ale rozhodně čtivé a neodložitelné.
Od autora jsem četla knihu Na smrt, to je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Určitě od něj zkusím přečíst i něco dalšího, jsem prostě zvědavá!

svetlanaLjQX
22.02.2024 4 z 5

Krasne stupnujici se napeti. Sel mi mraz po zadech. Hvezicka dolu za to, ze nektere pasaze byly zdlouhave a musela jsem se nutit, abych je nepreskocila.
Jinak do Tribece bych se nevydala ani za milion

borntobike1963
18.02.2024 3 z 5

Parádní reklama na Tribeč. Už se tam těším :-)

marekB78
15.02.2024 5 z 5

Kniha mě překvapila. Neměl jsem ponětí, že nějaké pohoří Tribeč existuje a že se tam ztrácejí lidé a je to místo opředené tajemstvím. Ne,že bych se u knížky přímo bál, ale zajímalo mě, jak to dopadne a co se z toho vyvrbí.

Niki08
12.02.2024 3 z 5

(SPOILER) První polovina knihy na mě působila jako prášky na spaní.. Po dvou stránkách jsem okamžitě usínala.. Teprve až v druhé polovině se začalo konečně něco dít a nastaly i chvíle, kdy jsem se opravdu bála. Divné děti v knížkách mi nahánějí hrůzu... Takže když se v příběhu objevil malý kluk v modré větrovce úplně sám někde v lesích, šla jsem raději spát a pokračovala další den za světla.

Hani77
09.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Musím se přiznat, že v tom tmavém lese jsem se hodně bála. Ještě nikdy jsem se při čtení nebála tolik, že jsem (přes veškeré napětí) knihu zavřela a šla se dívat na oddychovou detektivku. Ale těch posledních 50 stran už mě tolik nepohltilo. Podivné, tajemné, ale vlastně mi to ve finále přišlo....

POZOR, SPOILER!!

.... jako obyčejný drogami způsobený rauš. Hlavním pozitivem knihy je, že jsem se dozvěděla o pohoří Tribeč, o kterém jsem neměla nejmenší tušení, a o podivných zmizeních, která jsou pravdivá. Vyhledala jsem si o tom další informace. Ale k této knize se už nehodlám vrátit, docela zklamání.