Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3814 1242

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory , Thrillery , Literatura slovenská

Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Merlin_CZ
04.07.2023 5 z 5

výborná.

KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

Kniha byla skvěla bála jsem se příběh mě bavil občas místy trochu mimo mísu ale odpustila jsem to¨:)

Romcha
21.06.2023 1 z 5

Nic bohužel nebyla větší ztráta než číst tento výplod chorého mozku na drogách.

Chce se mi to dokonce snad označit už jako i spoiler, tomu chudákovi zfetovanému klukovi, který pobíhá po lese a neví nic o okolním světě (a takové stavy jsou z reálného života i podle lékařských záznamů či prognóz pod takovým typem omamných látek zcela běžné) - tak tomu bych to odpustil.

Co však neodpustím určitě autorovi je vzít příběh takového zfetovaného pomatence a vydávat to za co největší záhadu kvůli podpoře prodeje. Je to hnus.

Dvorik
12.06.2023 odpad!

Hrozny utrpeni. To, ze hlavni hrdina delal brigadu na baraku, nasel tam trezor a v nem dokumenty a nahravky roztaha autor na 70 stran. Tyto informace jdou sdelit na 5-10 stranach. Vse se snazi natahovat nudnym balastem, aby z toho vubec knihu udelal a vytriskal z ni penize. At si radsi precte 1 knihu od Jo Nesboho a nauci se, jak se udrzuje napeti celych 500 stran.

katerina3502
07.06.2023 5 z 5

Kniha přečtená tzv. jedním dechem. Vlastně nevím, jestli si myslet, zda se jedná o pravdu, nebo smyšlenku, ale každopádně, kdo má rád mystifikace a hororové přiběhy si přijde na své...

jan0223
02.06.2023 4 z 5

Knihu jsem v minulosti zaznamenal a překvapil mě velký zájem a ohlas okolo ní. A to mě odrazovalo po ní sáhnout a přečíst. Nedávno jsme na ní náhodou zabrousili při rozhovoru s kamarádem a tak jsem se k ní konečně dostal.

Pro mě je to ten pravý šálek čaje. Věrohodně podaný příběh, je to čtivé, napínavé, napětí a tajemno postupně graduje aby vyvrcholilo v ten pravý čas. Musím se přiznat, že při čtení mě místy naskočila husí kůže a běhal mráz po zádech a to se mi jen tak nestává. Ještě dlouho potom mě příběh ležel v hlavě a říkal jsem si proč by se to nemohlo vlastně stát. Musím si ji ještě jednou přečíst a všímat si víc detailů. U mě super.

Igor1311
02.06.2023 5 z 5

Trhlina bola svojho času megahit na Slovensku a práve preto som si ju neprečítal. Časom vyšiel film a kniha zažila ďalší boom. Kedže knihu a film čitali/videli všetci, práve preto sa mi do nich nechcelo. Film som nakoniec pozrel, aj viackrát, ale bola to bieda.

Po hooodne dlhom čase som sa rozhodol si Trhlinu aj prečítať, lebo som sa chcel isť na Tribeč pozrieť v noci, na všetky jeho paranormálne javy (samozrejme, že som sa k tomu zatiaľ nedostal :D). Aaale kniha mi prišla fakt dosť dobrá až napínavá. A to nie som fanušik knižných hororov. Les v noci može posobiť hrozivo, najma ak ste na mieste, kde ste nikdy neboli a máte problém s orientáciou. A tuto atmosferu Karika bravúrne vystihol. Do toho zakomponoval podľa Igorovho svedectva všetky tie nadprirodzené javy, ktoré sa im prihodili, od svetielok po halucinácie. Možno pre mna jedna z najlepších pasáží bola tá o Fisherovi a celej story okolo nájdenia platní s nahrávkami.

Určite nejde o nejaké svetové literárne veľdielo, no Trhlina má svoju mysterioznu atmosféru, ktorá z nej robí solídne dielo.

n.ezn.amy
26.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Po dokončení vysoké škole si Igor přivydělává jak může, neboť nemůže sehnat práci ve svém oboru. Při vyklízení bývalé psychiatrické kliniky narazí na starý sejf, ve kterém najde staré dokumenty a nahrávky ze zkoumání pacienta z konce třicátých let a příběh ho zaujme natolik, že se rozhodne prozkoumat záhadu jeho psychického onemocnění a to ztrátu v pohoří Tribeč a jeho podivuhodné výpovědi. Ovšem není občas radno si zahrávat s osudem a navíc do toho zatahovat své blízké. Za mě úžasný mysteriózní horor, který má fantastickou atmosféru a napětí. Nápad prolínání černých děr či trhlin v čase mi přišel naprosto skvělý. Absolutně jsem nečekal, že mě kniha takto pohltí a hlavně konec se přečte naprosto jedním dechem

Lidé věří, že zázrak je něco příjemného. Jistě, někdy ti zázrak může hrát do karet. Ale bez ohledu na to, jestli to pomůže, nebo uškodí, tě skutečný zázrak - myslím nezpochybnitelný zázrak, něco mimo sféry myslitelného, pokaždé roztrhá na kusy.

veverrka11
14.05.2023 2 z 5

Kniha je psaná zvláštním stylem, který mi ze začátku moc nesedl. Navíc se v příběhu polovinu knihy nic moc zásadního neděje, jen se popisuje proč. Málem jsem ji kvůli tomu nedočetla.

Příběh se točí okolo Tribečské záhady. Tribeč je slovenské pohoří, kde prý dochází k paranormálním jevům.

Kromě stylu vyprávění mi nesedl ani hlavní hrdina. Igor je zainteresovaný jen do svého blogu a nevšímá si ničeho jiného. Rychleji jedná než myslí, což ho kupodivu ani moc nevrhá do problémů.

Také mám docela problém se zařazením této knihy do žánru hororu.
Strašidelná je na asi dvou místech, jinak by šlo o celkem povedený thriller (nebýt věcí zmiňovaných výše).

Zirvith
01.05.2023 3 z 5

Od Kariky jsem před Trhlinou přečetla ještě Strach a Tmu a musím říct, že Trhlina se mi z nich líbila nejméně. Není úplně špatná... Celkově se jeho knihy čtou dobře, jenom... víc jak polovinu knihy se tam téměř nic zajímavého nedělo, až na samém konci se to četlo už fakt rychle. Co se týče Tribeče, ano je to lákavé se na něj v zimě vydat, ale bohužel já se bojím obvykle potmě i doma, takže bych takový výlet asi moc nezvládla. A ohledně uvěřitelnosti příběhu - proč ne. Je to sice děsivé, ale nic co bych si nedovedla představit jako reálné. Kniha ale nutí nad příběhem docela přemýšlet.

Majuš333
29.04.2023

'V poloviční ruině se spustilo odpočítávání. Potichu tikalo, dokud hra neskončila a společně s ní i já.'

'Dvanáctková soustava, ve které se dvanáct píše jako deset.'

Opäť som siahla po Trhline ako každý rok, ale tentoraz v českom vydaní a je mi naozaj jedno, ktorý jazyk si vyberiem, aj tak na ňu nedám dopustiť :)
Vážne by som prechádzku na Tribeč, či aspoň na Žibricu uvítala. Ale v noci? Po zhliadnutí videa od pátracieho tímu by ma tam v noci nedostalo nič :(
( https://youtu.be/GIdzy0WIMBQ )

'Dej si pozor na les, ať tě nespolkne, dej si pozor na les, ať tě nespolkne hýkal, hýkal a rudý vřes.'

'Nejdřív jsem si myslel, že to mé zmatení časem přejde, že se trhlina zacelí, ale kdepak. Naopak je to čím dál horší, štěrbina se otevírá stále víc.'

VlezlejSpratek
26.04.2023 5 z 5

Záhada Blair Witch po Slovensku. Je to dost neoriginální přirovnání, přiznávám, ale asi nejvýstižnější. Záhadný bludičky, o který se člověk může popálit, rozvaliny starobylejch osad na každým kroku a vědomí, že se v těchto místech docela často ztrácejí lidi. Takový základní ingredience pro čtenáře, kterej sleduje čtveřici lidí, co vyrážej pátrat po záhadách ve slovenským pohoří Tribeč.

Karika nemá úplně vybroušenej literární styl. Co se mu ale daří úžasně, je schopnost vtáhnout čtenáře do děje. Jako výkonnej vysavač. Skvělý je jeho navození atmosféry, ale taky děsivej popis okamžiku. Ať už je to třeba Igorovo vloupání do bejvalýho žilinskýho cvokhausu nebo popis podivně se pohybujících světel v Tribeči.

Skvěle si hraje taky s očekáváním. Většinou něčeho hodně špatnýho. Postavy v knize to ví, čtenář tuší a už už by chtěl vědět, jestli je jeho dedukce správná. A Karika šponuje. Napíná. A oddaluje. A pak prásk! A čtenáři tluče srdce, protože jo, protože měl pravdu! To ale znamenáa dopr!

Knížka skvělá, ale na vandr (zejména pokud jedete pod širák do bukovýho lesa) si ho fakt neberte.

Jessybelle
25.04.2023 5 z 5

Příběh lze zařadit do kategorie může se stát i vám, pokud mu uvěříte. Jak sám autor předestírá, nechává to na nás čtenářích.
Věřit či nevěřit.
Nelze příběhu upřít čtivost, napínavost i "nadpřirozeno". Takže ano kniha je skvělá. Film je slabší, ale připomněl mi Záhadu Blair Witch - pravda nebo lež? A začala jsem trochu pátrat.
Upřímně mám ráda knihy, které mě inspirují něco si o tématu najít. Tahle má i odkazy... A tak jsem prošmejdila nejen gugl ale i YouTube a další...
Ale ať už jsem zjistila cokoli, knize to neubírá na tajemnu, čtivosti, takže pokud váháte, tak jděte do toho.

katerina8537
23.04.2023 5 z 5

Trhlinu jsem četla už snad několikrát a nemůžu se jí nabažit. Je to přesně ten příěh, kdy tápete s ostatními hrdiny a napětí vzrůstá. Skvělé!

Filomena1961
23.04.2023 5 z 5

Zajímavý příběh s atmosférou tajemna a vygradovaným závěrem. Čte se jedním dechem. Jde o to, zda svět ve kterém žijeme je ta pravá realita, zda existuje trhlina v čase a prostoru, kterou jakmile člověk projde, není návratu. Otázkou je jaká je nová realita, jestli je ta pravá. Líbilo se mi přirovnání k výtahu - vystoupení v jednotlivých patrech bez možností návratu do předchozího patra. Člověka většinou nejvíc děsí to, co je pro něho neznámé a to neznámé se odehrává v blízkosti nás všech - v blízkosti pohoří Tribeč. Doporučuji k přečtení.

Tamirai
14.04.2023 2 z 5

Myšlienka super, to miesto je reálne plné divnej energie a a zlatomoravecká cesta, rovina, na ktorej už zomrelo toľko ľudí, každý tam letí a zrazu sa stane nehoda...vedel by z toho byť veľmi zaujímavý aj napínavý príbeh. Toto prevedenie mi však vôbec nesadlo.

Andělla
13.04.2023 5 z 5

Nemám slov a přesto mi myšlenky v hlavě skáčou jedna přes druhou. Kniha byla parádní, místy se to sice trochu vleklo, ale byla jsem nesmírně zvědavá, co se z toho vyvine.
Myslím, že kniha je skvělým prostředkem jak nahlédnout do lesů Tríbeče a celé záhady pohoří Tríbeč. Z knihy jde skvělá atmosféra, celý ten konec a náhled na tuto věc ve mě zanechal hluboký pocit s trhlinou v čase, či snad prolínáním různých vesmírů a vrstev. Myslím, že o tomhle budu přemýšlet ještě hodně dlouho. Co dál k tomu dodat, každý ať si udělá názor sám.
Chystám se taky na film a už jsem moc zvědavá, jak to celé bude zpracované a co to ve mě zanechá.

Bustedka
09.04.2023 3 z 5

Horor či mysteriozní thriller. Oboje mám celkem ráda, takže jsem předpokládala, že oceňovanou Trhlinou, která byla dokonce zfilmovaná, nešlápnu vedle.

Trochu jsem se obávala prostředí hor a lesa, protože ačkoliv obojí miluju, ale jen jako vnější pozorovatel. Představa, že budu stát upostřed lesa bez dohledu k civilizaci mi nahání hrůzu.

Nadšení (a tím spojené vystrašení) se ale nekonalo. Příběh je (nejspíš) z části postaven na vyprávění jednoho pána, co se autorovi ozval a popsal mu svou zkušenost z návštěvy slovenského pohoří Tribeč. Pravdou je, že když si pohoří vygooglíte, natrefíte na různé články a legendy o mizení lidí a nevysvětlitelných věcech (na ony články odkazuje i Karika v textu).

Příběh se ale dost táhne. Začátek je extrémně zdlouhavý. Když konečně dojde na věc, onen tajemný vypravěč Igor se vás snaží navnadit: "začalo to hned po příjezdu", "druhý den se všechno změnilo" a ono se pořád nic zvláštního neděje. Jako jo, samozřejmě se to pak zvrtne, ale 30 stran "akce" z těch 360 je fakt málo. Navíc proměnlivost chování vypravěče na autenticitě taky nepřidá.

Pokud byste si chtěli přečíst knížku s cílem se trochu bát a chtěli byste zůstat v regionálních lesích, mnohem lepší mi přišla Odbočka v lesích z Beskyd, kde je sice první polovina knihy příšerná, ale ta druhá má takové grády, že jsem si ten text musela dávkovat postupně.

Sharru-ken
06.04.2023 4 z 5

Jo, přesně takhle má vypadat hororový román lokálního formátu. Vezmete skutečnou oblast s několika záhadami. Pak do něj zasadíte jedno z následujících:
a) přeživší vyhynulé nebo mytologické zvíře
b) mimozemšťana
c) fyzickou anomálii s metafyzickým přesahem
Z vyprávění hlavního "hrdiny" se dozvíme stručnou historii pohoří Tribeč (kde sem ta někdo zmizí, umře nebo zešílí) doplněné o skutečná místa, která se dají všechna v rámci jednoho prodlouženého víkendu navštívit. No a ten člověk se při své nezaměstnanosti tak nudí, že jde na výlet s nerdem, učitelem fyziky a svou přítelkyní, která se asi nudí při své zaměstnanosti. A to všechno jen proto, aby měl dost podnětů pro svůj blog?
No je tam pár úsměvných momentů, ale jako celek to funguje. Bavilo mě to a dokonce to dostalo i důstojný film. Takže doporučuji přečíst. Já rozhodně plánuji výlet do Tribeče. Pro všechny případy raději v létě.

emilieselden
05.03.2023 4 z 5

Nemám slov. Bylo to děsivé. Atmosféra je vykreslená naprosto dokonale. Jen to bylo místy možná trochu natahované. 4,5*