Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3814 1243

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Macek58
10.03.2019

Zajímavé čtení oproti jiným knihám autora...takové zpestření.

Mirrites
10.03.2019 3 z 5

Čtivá, svižný styl, ale neuchvátila. Nejsem typ pro tento žánr zřejmě. Jsem dle hodnocení jedna z mála, která asi čekala víc...

Kakiko
09.03.2019 1 z 5

Obrovské nadšení z knihy nechápu. Tím jediným, co se mi líbilo, byly Fisherovy nahrávky a výtahy z internetových článků. Hlavnímu vypravěči Igorovi bych s chutí vrazila pár facek, na takhle nesympatickou postavu už jsem dlouho nenarazila. Celou knihu jsem čekala na "něco", z čeho budu mít husí kůži a nepříjemný pocit, ale nestalo se tak. Kdyby alespoň kniha vynikala po jazykového stránce... Za mě velké zklamání.

Lady.Lucrezia
08.03.2019 5 z 5

Trhlina je kniha z ktorej vás mrazí. Zdanie klame a čitateľ si nemôže byť ničím istý. To či ide o prepracovanú rozprávku alebo desivú realitu za vás nikto nerozhodne.

Súčasne musím povedať, že ide o jednu z najlepších audiokníh, ktorú som mala možnosť za posledné roky vypočuť.

Petruš999
03.03.2019 4 z 5

Velmi čtivé, čtenář se nemůže odtrhnout a když se odtrhne, musí na to, co právě četl neustále myslet. A trochu se i bojí.

evvva
03.03.2019 5 z 5

Dočteno...co na to říct...víc než děj samotný vás chytne atmosféra, skvěle vykreslené prostředí, cítíte vůni tlejícího listí, mrazivý chlad, strach ze tmy, nebezpečí, děs...to vše autor dokázal mistrovsky. Až tak že si nejste sami jisti...jsem já já nebo David nebo Mia...

lucie.8
03.03.2019 5 z 5

Trošku pomalejší rozjezd, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Dlouho po přečtení bych se sama do lesa rozhodně nevypravila. A to ani nevím, z čeho mám tak nahnáno - prostě, že tam bude něco, co tam být nemá.

Foxie89
03.03.2019 4 z 5

Jsou 2 hodiny ráno a já právě dočetla tudle knihu. Myslela jsem, že ji ani nedočtu - prvních 100 stran je děsně zdlouhavých. Ale čím víc se člověk začte, zkoumá články a videa, jestli tam opravdu jsou, tím víc ho mrazí v zádech. Nevím, jestli je to pravda, ale jedno vím jistě - na Tribeč mě nikdo nedostane.

gubis
02.03.2019 5 z 5

Mám rád tento žánr.

francouz
01.03.2019 5 z 5

No to tedy byla zajímavá jízda. Rozjiždělo se to pomalinku, na jedničku, ale postupně to vygradovalo v něco, co bylo opravdu děsivé.
Byla to moje prvotina od autora a určitě nezůstane jenom u ní, protože autor umí opravdu velmi precizně popisovat a gradovat děj. Není to jenom nějaké vyprávění.
Je to kladení časovaných náloží, které bouchnou ve správný okamžik a úplně Vás roztrhají.
Je to o to lepší, že to "zlo" není hmatatelné. Je to něco co, čekáte, že někde číhá, ale vy ho pouze tušíte. A to je v tomto případě daleko děsivější, než kdyby tam vyběhla parta zombíků a dalá Vám řádně do těla.
Protože náš myšlenkový spletenec, je někdy tak složitý, že když do něj přiložíte něco maličko jiného, né úplně pochopitelného, tak Vás to vykolejí. A na tom je založeno i toto dílo. Čekáte, čekáte, a najednou jste v tom, až po uši.

jana2144
28.02.2019 5 z 5

Na tohle můžu říct jediné - doufám, že mi nikdy taky tak nerupne v bedně...!!!
Přečetla jsem to ani ne za 24 h, jelikož jsem akorát cestovala a měla spousty volného času. Nedokázala jsem přestat číst, hrozně mě zajímalo, jak to celé dopadne. Tizivost a hrůza příběhu byla ještě umocněna tím, kde jsem četla - na opuštěném místě někde v horách Rakouska. Nikde ani živáčka, sama na pokoji, do toho příšerné kvílení větru, v největší hrůze mi na okno začal tukat lehce přiopilý přítel, který se vracel z ochutnávky rakouského pivka :D Měl dovádivou, takze mě pak při čtení různé lekal, protože věděl, co čtu a v jakém tranzu se nacházím. Takže pokud si chcete knihu umocnit ještě silnějšími dojmy, napište, přítele Vám půjčím! :D

Hotovson
28.02.2019 4 z 5

Dočítal jsem to na jeden zátah asi ve tři ráno...no...ne, že bych po to měl divoký sny, ale byly přinejmenšim hodně zvláštní. Ve zkratce: byly tam neviditelný stěny, kterýma jsem procházel skrz do zdánlivě normálních světů, kde ale nebylo normální vůbec nic :)

Co se týče toho příběhu, tak mi prostě příde neuvěřitelnej. Každopádně do těch hor by mě nikdo nedostal ani párem volů, obzvlášť ne v zimě a v noci.

mjech
28.02.2019 1 z 5

K této knize jsem se dostal jako slepý k houslím. Ani horory, ani mysteriózní témata nejsou můj šálek kávy. Nerad se bojím, nerad se lekám. Překvapivě je ale toto dílo ideální pro takové lidi, jako jsem já. Přes 300 stran jednoduchého nezajímavého příběhu, který by se ale dal udělat zajímavým, kdyby byl kratší.

Do „černé bestie“ jsem četl knihu jedním dechem a vážně se těšil, co se stane. Potom mi došla trpělivost a přešel jsem na audioknihu s hlasem Přemysla Boublíka. Pouze díky jeho přednesu a zvukovým efektům jsem cítil alespoň trochu napětí a tak trochu pomíjel to nekonečné „Teď to přijde!“

Jsem každopádně zvědavý na filmové zpracování a vůbec nechápu, proč je právě tato kniha tolik ceněna.

Hannik
27.02.2019 4 z 5

Knížka mě zaujala, ale dlouho jsem se odhodlávala k tomu začít ji číst. Nakonec jsem zvolila audioknihu a musím říct, že super. Příběh se mi líbil a musím říct, že kniha byla skvěle namluvená a ten podtón tomu dodal správnou atmosféru.

Toňula
27.02.2019 3 z 5

Musím přiznat, že na základě ohlasů jsem čekala knihu, která ve mně zanechá hlubší dojem a jejíž čtení vyvolá husí kůži. Nestalo se tak - čtivá-určitě, zajímavá-taky, napínavá- tak do dvou třetin, ale závěr už byl na mě moc paranormální a neuvěřitelný. Z čeho mrazilo, byla autenticita prostředí a líčení atmosféry, ale jinak docela zklamání..

Zlajda95
27.02.2019 4 z 5

Po doposlouchání Trhliny v českém znění jsem s hrůzou zjistila, že česká audiokniha je výrazně osekaná! Tak mi nezbývalo nic jiného, než se pustit hned do její původní slovenské (opět audio) verze.

No, tak česká verze více méně předkládá všechno v příběhu podstatné, přesto některé detaily mohli ponechat. (A vůbec nechápu, jak je napadlo to osekat! Stephen King taky píše strašně vláčným způsobem, ale patří to k němu, dotváří takto příběhy s neopakovatelnou atmosférou.) Mám taky pocit, že česká verze trochu cenzurovala vulgární jazyk hlavní postavy.

Každopádně, co se týče atmosféry nahrávek, česká verze se svou ponurou hudbou byla nepřekonatelně lepší.... nadruhou stranu, slovenský vypravěč (nezlobte se, jména nevedu) měl velice příjemný hlas a skvělý přednes.

Tak záleží na vás, jestli budete chtít u nahrávky strávit něco přes 4 hodiny, nebo přes 10.

bezprezdivky
26.02.2019 4 z 5

Bravurně sepsaná kniha, okořeněná tím, že není jisté, zda jde o fikci nebo skutečnost, či zda existuje nebo neexistuje hlavní vypravěč.

Koodoo
25.02.2019 1 z 5

Trhlinu jsem dostal darem s výrazným doporučením.

Bohužel se ukázalo, že člověk, jež mi ji věnoval, tak učinil na základě audioknihy. Proč bohužel?
Po zběžném srovnání dojmů jsme se shodli na tom, že audiokniha musela být výrazně zkrácena, něco takového by si zasloužila i papírová verze. Kdyby byla Trhlina o 100-150 stran kratší, nejen že by se nemusel nijak osekávat příběh, ale pravděpodobně by to bylo i čitelné.

Jedním z největších problémů Trhliny je totiž vycpanost a roztahanost. Hrdina, kterému bych věnoval kulku mezi oči po padesáti stranách, pořád upozorňuje na hrůzné věci, které se stanou, ale ony se jaksi stále nedějí. Začnou se dít až na posledních cca 100 stranách, kdy už je člověk tak ubitý pitomostma z předcházejícího návalu, že už si jen přeje, aby byl konec. Ještě má autor tu drzost ústy protagonisty po 100 stranách prohlásit, že "to zkrátí, protože to hlavní teprve přijde". Dobré vědět, že oněch 100 je tedy i z jeho hlediska naprosto bezpředmětných. Vata, vata, vata, odbíhání od tématu zabíjí atmosféru, postavy se chovají bizarně i na poměry mladých lidí v hororu a Andrej je pak jen karikatura.

Většinu knížky jsem se nudil, kde jsem se měl bát jsem se nebál a plot twist 40 stran před koncem mě vysloveně znechutil. Pointa na samém konci mi přišla zajímavá a kdyby se jí byl Karika zabýval více, je dost možné, že bych Trhlině dal víc.

Jaruš7
25.02.2019 5 z 5

Audiočetba a mistrovská, sérum strachu při lesním bloudění, natož v noci a v zimě, v neznámých končinách, jen tak nezapadne v zapomnění.
Tríbeč, prostor pro boj logiky a fantazijní možnosti nevysvětlitelného. Všechny možnosti jsou zde ve hře. A tak změna podmínek pustí fantazii do víru chaosu.
Horor, žádná krev, žádné monstrum, spíš jen pohádkové bludičky, lesní náruč, tiché louky, staré sídliště, a výzva k výletu pod širák, pár fotek, pár dokladů z trezoru a zvídavost spolu se snahou prezentovat zajímavost na netu , sestava pro úzkostný horor, která vyšla dokonale.
Není nad "hození zpráv do placu" - (netu), bez úprav ve vývoji v následném časovém sledu. To si pak informace žijí vlastní příběhy, a pak to stojí za to.
Pošlu tam odvážné příbuzenstvo, ale asi budou chtít, abych šla s nimi, tak nevím.....asi by mi měl stačit zážitek z poslechu,... i když ten noční s tím hlukem, v termálních možná geopatogenních zónách,... asi bych potom musela zvažovat intenzivní ošetření fytoterapií v lázeňském prostředí s romantickou, hudební kulisou a labužnickým choutky.
Citace:"Když se ztratíš, a nevíš, kde jsi, je to malá smrt - je to vybočení, vypadnutí ze známého vesmíru."
Asi na tom " otevírání se" na netu, něco je, (má brzdná dráha ve skluzu).

oregano
23.02.2019 2 z 5

Taha sa to jak sopel a...nic. Nuda. Strata casu. Nechapem to nadsenie ostatnych citatelov. Jedina hroza, ze skapala Klaudia????