Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3818 1244

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Monačte
30.11.2022 5 z 5

O Trhlině se svého času mluvilo všude a tak, když jsem měla náladu na nějaký poctivý horor, sáhla jsem po ní najisto. Nezklamala, naopak i docela překvapila. Pátrání party mladých lidí v záhadné oblasti, kde už desítky let mizí lidi. Po čem vlastně pátrají? Co od toho čekají? Doufají, že se jim samotným “podaří” zmizet? Zajímavě vygradovaná atmosféra - od lehce znuděného až nudného začátku až po poslední třetinu plnou zvratů. Tak mě to chytlo, že bych klidně snesla i dalších 50 až 100 stránek navíc! Haló, pane Kariko, nechcete napsat Trhlinu 2?

Maraiser
19.11.2022 3 z 5

Otázka, jak to pojmeme. Pokud půjde čistě o přepis vyprávění hlavního hrdiny, tak se nedá nic vytknout. To se asi jinak zpracovat nedalo.
Pokud jde autorův příběh, tak to už bych hodnotil hůře. občas jsem otáčel stránky, jak to bude pokračovat. Popis děsu a strachu, jak mnozí jiní hodnotící, jsem neměl.
Závěr se mi ale líbil.

lucie5197
16.11.2022 3 z 5

Po přečtení Strachu a nedočtení Tmy jsem byla poměrně skeptická, Trhlinu mám totiž na seznamu už poměrně dlouho, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Začátek byl slabší, myslím že za to hlavně mohl dost nesympatický Igor, ale postupně se to zlepšovalo, dostávalo to atmosféru. Dokonce jsem to místy prožívala s nimi i s tím podivným mrazením. Mystifikací jsem si poměrně jistá, v jiném případě by to nebylo pro autora až tak těžké ověřit. Stejně tak Igor měl k dispozici historii ve skypu, ke kterému přece nepotřeboval telefon, tam by si mohl ověřit, zda s nějakým Davidem byl v kontaktu. Spíše jsem si pohrávala s myšlenkou, že měl Igor rozdvojenou osobnost, od začátku působil duševně nevyrovnaně, těžko říci zda jen vinou drog.
Nešlo sice o žádné velké knižní boom, ale nebylo to špatné. Téma má potenciál, jen škoda, že nebyl dostatečně využit.

karel bradac
07.11.2022 1 z 5

Ke knize jsme se dostal na doporučení od jiných čtenářů horrorů. Bylo to zklamání. Hrdinové jsou nudní, motiv vyšetřování stojí na vodě, v ději se toho moc neděje. Ale autor umí chytlavě psát. Takže bych to označil za řemeslně dobře odvedenou práci s mizerným námětem. Jsem v úžasu, že se dle recenzí tolik lidí při čtení bálo :-)
Další knihy tohoto autora již přeskočím ...

natalie0570
07.11.2022 5 z 5

První investigativní kniha, kterou jsem četla. Na první pohled jsem si říkala, že 350 stran je až až na takou knihu. Ale po dostání se přes pasáž o pozadí Igora a Mii a trezoru, jsem byla mile překvapená a druhá polovina se mi četla jako báseň. Chtěla jsem víc a víc, všechno do sebe zapadalo a i já jsem pochybovala o všem, čemu jsem věřila. Kniha je opravdu skvělá, velmi doporučuju.

Jana_Hlus
07.11.2022 5 z 5

Pozoruhodná kniha. O tom, jak vše bylo nebo nebylo, asi můžeme jen spekulovat, každopádně oceňuji, jak dokázal autor vystihnout atmosféru místa, kde se jakoby nic neděje/děje, nutilo mě to obracet stránku za stránkou a s napětím sledovat gradaci příběhu. A také jsem si díky této knize uvědomila křehkost lidské psychiky...

_Gretchen_
30.10.2022 4 z 5

Skvělá kniha! Přestože mi byl hlavní hrdina dost nesympatický, příběh mě naprosto vtáhl a už v průběhu čtení jsem googlila všechny informace o Tribeči. Atmosféra v knize houstne s každou další stránkou a nejděsivější je právě ta neuchopitelnost, kdy se ve vzduchu vznáší něco zlověstného, co si hraje s vaším vnímáním a psychikou a vy nevíte, co to je… ticho s očima. Přikláním se k názoru, že příběh Igora je autorova šikovná mystifikace, to nic nemění na tom, že na Tribeči a v okolí se pravděpodobně děje něco divného, co nejde lidským rozumem pochopit. Opravdu mě to zaujalo.

TheDoll
24.10.2022 5 z 5

Při bouřce jsem musela přestat číst. Jak si mě děj získal a zapomněla jsem na okolní svět, koukala jsem na blikající lustr dost vyděšeně. Konec ve mně rezonoval. Úžasná kniha. I v podobě audioknihy.

Defibrilator
23.10.2022 4 z 5

Tak toto byla zajímavá kniha, můžeme se dohadovat do jaké míry se nás autor snaží mystifikovat či se může jednat o děj založený na pravdě. Toto by se dalo ověřit několika denním vandrem po Tribeči, ale nerad bych skončil, v nějakém ústavu pro choromyslné, takže asi zdolávání tribečských pahorků nechám odvážnějším jedincům, kterým bych ale doporučil, si před cestou přečíst tento manuál pro začínající schizofreniky.

LenkaMacak
02.10.2022 5 z 5

Skvělá a naprosto neodložitelná kniha. Příběh je temný, děsivý a po přečtení ve mě zůstal takový těžko uchopitelný pocit.. strachu.. děsu? Každopádně do Tribeče se rozhodně chystat nebudu.

tittanie
02.10.2022

Horory nečtu, protože se moc bojím. Ale přečetla jsem si knihu Odbočka v lesích, se kterou tuto knihu srovnávali. A musím říct, že i když Odbočka v lesích byla horor, tak se mi moc líbila.
Tady jsem věděla, že je to veliký horor a už u čtení se to projevovalo. Nečetla jsem, když jsem byla sama doma nebo byla tma. Ano, jsem srab.
Přečetla jsem prvních dvě stě dvacet stran a pak jsem knihu prolistovala do konce. Myslela jsem, že se k přeskočeným stránkám nevrátím, ale další den jsem si přečetla i přeskočené stránky.
Ale jsem ráda, že jsem se odhodlala knihu přečíst.

antoninha
18.09.2022 5 z 5

Kniha opravdu úžasná, neskutečně zvládnuté propojení tajemna a reálného světa. Člověk, který se obyčejně nebojí opravdu pozná to, co tato kniha přináší. Všem doporučuji.

Vesmich
16.09.2022 5 z 5

Inu, autor prostě umí. Propadla jsem mu zcela a zatímco jiné thrillery poslouchám pouze jako audioknihy, tohoto si pouze čtu, aby mě cizí přednes nerušil a neovlivňoval. Igor mi lezl na nervy od samého začátku tak strašně, že jsem se soustředila také na to, jestli má předpojatost projde nějakým vývojem, jestli pro něj naleznu pochopení. Tak to se nestalo. Na samém konci, kdy se tak nějak víc dozvídáme, o co jde, to pro mě bylo, podobně jako ve Smršti, těžko uchopitelné. Ne nesrozumitelné ani nepochopitelné, prostě těžko uchopitelné.

slamenka
13.09.2022 5 z 5

Tak tohle byla teda jízda!! Klobouk dolů. Už jsem od Kariky četla dva romány a vždy je ta atmosféra úžasná, jen ten konec je vždy jakože wtf? Tak jsem se do Trhliny bála pustit. Každé léto jsem totiž trávila u babičky ve vesničce kousek od Tríbeča. Na ty hory jsou koukala celé dny. Ale toto bylo úžasně napsané a nedokázala jsem se odtrhnout. Nic z toho jsem netušila.

wenceslaus8121
12.09.2022 5 z 5

Super atmosféra!

peter1035
07.09.2022 5 z 5

Podľa môjho skromného názoru dali tejto knihe slabé hodnotenia len ľudia, ktorí tú knihu čítali tak, ako nemali /nižšie vysvetlím prečo/. Keď kniha vyšla, dostala kvalitné promo a kvalitný hype. Mysteriózna, hororová neviem čo kniha. Hovorím si, kúpim si ju, veď si ju ide každý. Avšak, dodám tej knihe to, čo jej právom zaslúži. Nebudem ju čítať cez deň, ale pekne v noci, najlepšie keď budem sám a pri polo-zažatej lampe. Kým sa všetko v knihe rozbehne, tak to trošku potrvá. Ale atmosféru tajomna to ma od začiatku nastavenú veľmi dobre. Pri jednom z tých večerov, ako som už spomínal pri tej tme, som sa dostal k pasáži, kde sa bez telefónu a internetu nezaobídete. Ta kniha vás núti otvoriť google a vyhľadať si potrebné informácie. A vtedy začne ta práva mrazivá atmosféra. Fú, som rád že žijem tak ďaleko od pohoria Tribeč. Priznám sa, boli večere keď som zaspával pri zažatej lampe a pozeral sa na balkónové dvere, či tam náhodou niečo nečaká kým zaspím. Máloktorá kniha mi tento pocit navodila. Čiže, to je aj môj pohľad na to, ako by sa správne mala čítať kniha takéhoto typu. Ak niekto počúva trhlinu ako audioknihu pri varení a za zadkom mu vrieskajú deti, alebo ju číta pri mori ako e-knihu a pod nohami ma azúrové more, tak to ten správny "feel" nebude nikdy mať.

Máša10
06.09.2022 4 z 5

Dala bych asi 3 a půl hvězdičky, kdyby to šlo. Ale pokud šlo autorovi o to, aby se knížka nedala odložit, tak to se mu teda povedlo! Ani jsem neměla pocit, jako většina ostatních, že by to ze začátku byla nějaká nuda. Sice jsem si myslela, ze se budu víc bát, ale své přání, udělat si výlet na Tribeč, jsem přece jenom trochu přehodnotila. A vulgarismy přece k životu patří, obzvlášť v takových situacích.

tervit_8
03.09.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Po dočtení si ale nejsem jistá, co si o tom celém myslet. Nebylo mi sympatické, jak se vypravěč neustále opakoval se slovy, že tomu vlastně ale věřit nemusíme. Trochu jsem na konci očekávala nějaké doplňující informace, fakta, další osud, to mne trochu zklamalo. Jinak ale stojí rozhodně za přečtení :-).

Mychaela
26.08.2022 4 z 5

Tak je to fejk, nebo to není fejk, nebo jak jako, sakra? (Mimochodem, jsem docela překvapená, jak pár sprostých slov v knize dokáže leckoho rozohnit...)
Každopádně první zhruba polovina knihy se celkem vlekla, nicméně druhá půlka byla docela jízda. Až teda na chvílemi zbytečné okecávačky a natahovačky.
Kniha mě na jednu stranu nijak zvlášť nevyděsila, to ne, ale docela mě rozebrala. Zanechala ve mně, nevím, divný pocit, jsem z ní taková nějaká zaražená nebo co, blbě se to popisuje. Tím spíš, že pro mě je ten příběh uvěřitelný...
No, chvíli mi teda ještě v hlavě a žaludku ležet bude.
Za mě rozhodně stojí za přečtení. Ať už si pak na ni uděláte jakýkoliv názor.

konformita
25.08.2022 5 z 5

Nejdříve film, pak audiokniha a do třetice kniha samá. Věděla jsem, co mě čeká a přesto... Skutečně děsivé. Popis rozložení rozumu na první pohled banální věcí. Nepochopíte, dokud nepřečtete. Stejně děsivé jako "V pasti" od Joshe Malermana.