Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3818 1244

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

barusak1
23.08.2018 2 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale nedočetla. Nějak mě nezaujala.

smazenaryba
22.08.2018 4 z 5

Trhlina je dokonalý produkt pre slovenský a český knižný trh. Je založený na skutočných udalostiach, odohráva sa na skutočných miestach, a predmet tejto pseudo (?) výpovede je tak desivý, že fakt, že nejde o žiaden literárny skvost, príliš nevadí. Podobné záhady sú proste atraktívne a ak si naviac sami dokážete bez problémov dohľadať informácie o danom prípade, stávate sa jejho súčasťou. Hranica medzi skutočným a vymysleným sa stráca. Klobúk dole Karika, dostal si aj mňa.

asterixka
21.08.2018 5 z 5

Trhlina přečtena téměř za jeden den, rozečtena jeden večer a dočtena druhý den v noci.... uff, dobré psycho, hlavně druhá polovina knihy... Co se týká hlavní postavy, Igora, byl mi dost nesympatický a nesympatie rostly s každou stranou. Každopádně -výborné, skvělé, děsivé čtení a do Tribeče mě nikdo nikdy nedostane!

Kakajko
21.08.2018 5 z 5

Nejděsivější kniha, kterou jsem kdy přečetla! Přečetla jsem ji na jeden zátah, naštětsí ve dne, v noci bych asi umřela hrůzou. Co když je to všechno pravda???

Chajda69
20.08.2018 4 z 5

Po Trhlině jsem sáhl kvůli Čtenářské výzvě - nezastírám, že se rád u knížky jednou za čas trochu bojím, ale doby, kdy jsem hltal Stopy hrůzy už jsou pryč.

Trhlina má zajímavý koncept, který dodává na autentičnosti - výpověď člověka, který vše opravdu zažil, okořeněná o prvky beletrie. Ale kolik tam těch prvků opravdu je? Není autentického jen tolik, že by se to vešlo za nehet malíčku?

Hlavní postavy Trhliny chápu jako určité stereotypy osobností ve vztahu ke konspiracím, nevysvětlitelnému a k honbě za senzačními odhaleními. Igor jako senzacechtivý bloger, který je ochoten riskovat vše za přibývající čtenáře a lajky, obraz bulvárního novináře (mimochodem, jeho postavě bych dal pěstí hned několikrát, v některých momentech mě ukrutně vytáčel). Andrej jako záhadolog a konspirátor, kterému ale zbyla trocha kritického myšlení. David jako přísně racionální člověk vědy, který věří, že vše se dá vysvětlit na základě přírodních zákonů. A Mia... dívka, která snese hodně... ale (SPOILER) i cesta do pekla je dlážděna více či méně dobrými úmysly (KONEC SPOILERU). Osobně jsem se našel v Davidovi. Nic není tak podivné, aby se to nedalo racionálně vysvětlit.

Líbily se mi popkulturní odkazy - Zítra vstanu a opařím se čajem, Walking Dead, Třicet případů majora Zemana, Hra o trůny... opět prvky dodávající příběhu uvěřitelnost. Určitá sinusoida, na které se spád děje vezl, pro mě nebyla vůbec na škodu. Bavil jsem se velice dobře, od druhé poloviny jsem hltal stránky jednu za druhou a na konci už to jen šustilo. Jsem rád, že Karika napsal konec takový, jaký napsal. Ale už jen proto, že jsem přísně racionální člověk, musím dát jednu hvězdičku dolů. Trhlina za to ale určitě stojí.

Edit: (SPOILER)
Několik dní po přečtení mi přece jen Trhlina stále - obrazně řečeno - nedá spát. Igor přece vše nahrával na diktafon (i na podzimní výpravě), musel tedy mít důkaz o Kerčelově existenci.
(KONEC SPOILERU)

amorito
18.08.2018 3 z 5

Co ke knize napsat a vyhnout se přitom spoilerům...? Nápad ohledně způsobu zpracování příběhu je slibný a klidně by sám o sobě zasloužil i 5*. Podle mého ale autor nenaplnil jeho potenciál.

Ze všeho nejvíc mě oslovila první třetina vyprávění, tam jsem se asi příliš namlsala. Zbývající dvě třetiny už byly spíš čekání na "vrchol", a když konečně nastal, ukázal se být poněkud placatý a čtenářské uspokojení se u mě nedostavilo. Na druhou stranu se dostavilo roztrpčení nad tím, že pokud autor provedl rozsáhlé rešerše ohledně hlavního tématu, mohl strávit dalších 5 minut nad tím, aby si nechal vysvětlit, že při hypoglykémii (=málo cukru v krvi) se diabetikovi podávají sacharidy a inzulin se mu aplikuje naopak při hyperglykémii (resp. jako prevence jejího vzniku). Mimo to doteď pochybuji o tom, jestli to, že autor nepoukázal v závěru na některé další nelogičnosti "Igorova vyprávění", byl úmysl, nebo jen jeho nedůslednost.

Závěrem výrazně doporučuji slovenský originál oproti českému překladu a hodnotím 50 %.

efka.saf
17.08.2018 4 z 5

Tak tohle bylo krásně rozporuplné dílo! Přiznám se, že Strach mě nijak zvlášť neoslovil, ale k Trhlině jsem opět přistupovala s nemalým očekáváním.

Když jsem se do knihy začítala, musím říct, že nic světoborného jsem nezažívala. Mírně mě vyděsila absence kapitol, ani forma vyprávění vystreslým a vulgárním Igorem mi ze začátku k srdci nepřirostla. Postupem času jsem ale autorovi oboje odpustila. Co jsem mu ovšem odpustit nedokázala, byl nadbytečný počet stránek, především v první části, kdy jsme se dozvěděli kromě vylučovacích pochodů mladého páru prakticky vše. Celkově se ale celou knihou táhnou Igorovy opakované sebemrskačské pasáže, které se často rozpliznou klidně na stránku nebo stránku a půl, což značně tříští samotný stěžejní příběh. Jasně, dá se to svést na rozpolceného Igora, ale autorem je Karika, tudíž v těchto místech bylo možno knihu lehounce pokrátit.
Jakmile se ale výprava dostala poprvé do lesa, atmosféra začala houstnout a druhá výprava už stála opravdu za to. Nesmírně oceňuji, že v knize nebyly žádné extrémní nechutnosti jako ve Strachu (nepovažuji se za citlivku, ale v autorově první knize mi to přišlo přehnané), ale tíživou a paranoidní atmosféru budoval sérií různých absurdností, které člověku v určité posloupnosti mohly místy nahánět slušný strach. Já jsem strach nepociťovala, ale byla jsem nesmírně napnutá, jak bude příběh pokračovat, kdo z něj vyvázne a v jakém stavu. Samotnou mě překvapilo, jak mě nakonec uspokojil závěr v podobě Igorova shrnutí, ačkoliv ono "vesmírno a fyzikálno" není naprosto můj šálek čaje.

Nakonec ve mně kniha zanechala silný dojem a nutnost nad příběhem nadále dumat. Jestli je ale vše podle reálné události, pro mě není nakonec zas až tak podstatné. Pěkné 4*.

OnlyFour
17.08.2018 4 z 5

Ja som sa normálne bála a nečítala som v noci...príbeh s dobrou atmosférou. Sama zatiaľ neviem, ako sa k tomu postaviť, či veriť alebo nie....no overovať si to na vlastnej koži fakt nebudem

M03b1us
17.08.2018 5 z 5

Po dlouhé době jsem cítil...ne snad až strach, ale...znepokojení. Neříkám, že věřím Igorovu vyprávění, považuji se za člověka vědy a vše se snažím racionálně vysvětlit, ale tady jde třeba o něco, co nelze vědecky popsat, nebo co existuje jen v teoretické rovině a prakticky ještě nebylo pozorováno (možná až právě teď...).
Hodně se mi to dostalo do hlavy a pod kůži.

Dukatka
16.08.2018 4 z 5

Hodně zajímavá kniha. Nevím, co si mám myslet.
Ale četla se mi moc dobře.

dzejkbeltygros
16.08.2018 4 z 5

Myslela jsem si, že to bude horor. Asi 3/4 knihy jsem byla v očekávání a napětí, že se stane něco naprosto hrozného. Ale jako horor to nepovažuji, spíš totální psychologický thriller. Jestli se to opravdu stalo, netuším. Nechávám si otevřené obě možnosti. Můžu říct, že stojí za to přečíst. Jen pozor, abyste se do toho příliš ,,nezažrali" a taky vám nepřeskočilo...

Rawen616
15.08.2018 3 z 5

Přečteno jako audio:-) No, nic moc jsem od toho nečekal a nic moc nedostal. Silně mi to připomínalo povídky, které jsem si vymýšlel před lety s literárně schopnějším kamarádem. Prostě jsme vzali nějaké místo z našeho okolí a naflákali tam záhad a nadpřirozené atmosféry co se jen vešlo a celý to samozřejmě skončilo nějakou psycho-akcí kdy se všichni pomátli nebo tak něco. Tak přesně v tomhle duchu je i tohle.
Musím uznat, že to má chvílemi dobrou atmosféru a byl tam jeden příjemně mrazivý moment. Dobré je zapojení odkazů na net, které opravdu fungují a autor tu lidovou povídačku okolo Tribeče maximálně využil.
Co se mi líbilo méně byly hlavní postavy. Všechny naprosto nesympatické a občas se chovající dost divně. Obecně to působilo, jako když čtyři měšťáci co nikdy neopustili kancelář jedou poprvé na venkov a jsou vyklepaní z každých božích muk a zříceniny na kterou narazí a místní obyvatele považují za degenerované kanibaly. Ačkoliv bůhví jak je to na slovenském venkově:-)
Takže celkově průměr. Docela dobrý nápad, chvílemi atmosferické ale Lovecraft to zkrátka není.

N.I.C.K.
14.08.2018 5 z 5

Jednoznačně 5 hvězd. Přečteno na jeden zátah. Styl psaní mi sedl. Myslel jsem, že Kingovi se hned tak něco nevyrovná. Tenhle autor mě nadchnul. Trhlina prostě nemá chybu. Nesouhlasím s hodnocením na 1 hvězdu. Kniha měla nápad, ať už je to smyšlenka či realita. Žádní bubáci, strašidla ani hrdlořezové. Ani slovenská verze blairwitch. Atmosféra která vtáhne. A skutečný hororový fajnšmekr si knihu vychutná.

Terry11
14.08.2018 3 z 5

"...Nadšeně si maringotku fotil, a kdybychom ho tam nechali, asi by u ní onanoval dodnes. Bohužel jsme ho tam nenechali. I nadále jsem musel při chůzi čumět na jeho natřásající se vyhublý zadek - což byla zatím největší hrůza, jakou jsem na Tribeči viděl."

Už dlouho jsem si chtěla přečíst nějakou moderní knihu slovenských sousedů a tahle se mi při četbě recenze docela zamlouvala. No. Čekala jsem nějaké to napětí, strach, tajemno a pořád nic. Občas se objevilo trochu humoru (viz ukázka), takže to stačilo na to, abych se příběhem prokousala až k samému nepřekvapivému závěru. Zato jsem ale vyzkoušela všech svých sedm slovenských přátel z geografie. Jen jeden znal Tribeč.

hruskovalucie93
12.08.2018 3 z 5

Teda, to byla jízda .. Pořad jsem čekala, co z toho vzejde a uznávám, že ke konci už jsem četla sakra rychle, abych to už měla zasebou .. na mě už to bylo trošku moc .. Ale jinak se to četlo moc dobře, sama sobě se divím, že jsem podobný příběh vůbec dočetla. Něco Vás pořad nutí setrvat.

irskádívka
11.08.2018 1 z 5

Autor se pokusil napsat mysteriózní horor, který by strhnul čtenáře k přemýšlení a hledání důkazů k prokázání pravdivosti jeho příběhu.
Já nejsem fanoušek tohoto žánru, přesto uznávám, že bylo napsáno pár dobrých mrazivých hororů. Tato kniha k nim však nepatří.
Poprvé v tomto roce lituji času, který jsem strávila přečtením knihy. První část knihy byla ještě trochu zajímavá, ale třetí část mě opravdu nudila. Málo uvěřitelný děj, plácání fyzikálních teorií (tady se nechci autora dotknout, ale kdyby je trochu více studoval, rozpracoval, mohlo to jít. Ale ne každý autor se takto na knihy připravuje) dohromady s tvrzeními záhadologů vytváří nesoudržné klubko slov, vět a myšlenek, které na dobrou knihu se strhujícím dějem nestačí.
Knihu zařadím do čtenářské výzvy a příště se autorovi vyhnu. Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale když jsem porovnala, jak obvykle knihy hodnotím a které knihy u mě dostaly 3 hvězdy, nešlo to.

Ebeca
10.08.2018 4 z 5

Ze začátku zdlouhavé, pořád jsem čekala, kdy se něco začně dít, pak už se něco jakoby dít začalo, ale vlastně se nestalo nic... Ale stejně mě ta kniha vtáhla, a i když mi to nepřipadalo ani trochu strašidelné, něco na té knížce je, co se zakousne a vlastně ani nevím, co si o ní mám myslet, ve smyslu, zda si autor údajné rozhovory s Igorem vymylel nebo ho opravdu někdo kontaktoval... Což je asi nota, na kterou spisovatel vsadil (dle mého úspěšně). Nejvíc mi ale bylo líto té želvy :o)

-Pečivo-
10.08.2018 1 z 5

To nám ta dovolenka pěkně začíná. Nejen, že jsem si koupil hnusný brambůrky s příchutí palivých kuřecích křidélek, krom toho jsem vkročil do posvátného času placené dovolené levou nohou. V letadle jsem po dvou třetinách zavřel nudou Rozmarné léto a vrhl se na tento brutální slovenský thrillerko.

Karika prý sepsal pravdivý příběh jednoho týpka, kterej mu ho v několika sezenich odvypravel a pak přestal komunikovat. Příběh ve zkratce - týpek Igor vystudoval vejšku a nemůže na Slomensku najít práci, žije s přítelkyní a živí se melouchama. Tak se jednou dostane k vyklizení staryho baráku a najde tam starý spisy a nahrávky z dob, kdy to bejval blázinec. Tak se dostane na stopu zvláštnostem, který se dějou v slomenských horách. Lidi mizi, blázní, pak se zase objevují - no úplná záhadoška blárský vičovky!!

Igor bloguje (100.000 čtenářů na Slovensku prej - lol) a nabloguje o tomto blog jak kokso. Na to konto se mu ozvou dva typci - jeden racionálně uvažující, druhej konspirační a skončí to tak, ze se ve čtyřech, ještě s jeho přítelkyní, do těch hor vydaj. Pak následuje magořinec jak Bratislava, chození v kruhu, opuštěné domy v horách, fotky kde se objevují další lidé a tak dále pana krále. Kdyby mi bylo deset a byla tohle první kniha kterou jsem četl, asi bych se stejně nebál. Protože sem bejval hustej, to dá rozum.

Z hor slezou po čtyřech dnech jen ve třech s tím, ze dva skončí v blázinci, jen Igor to přežije. A to jen díky perniku. Neopomene totiž zminit, ze si občas zajde nosem na tůru do pervitinských hor a že spoustu věci o kterých vypráví během celý knihy se staly na peří. A že z toho co se tam stalo je tak v piči, že perník. No a jak říkala moje babička: Lidem na peří, těm se nevěří!

Shodou okolnosti neexistujou žádný důkazy toho co se stalo, blog je smazanej, jména lidi nejsou, fotky nejsou, nahrávky nejsou.. myslím, že kdyby se Karika odstěhoval na Václavák, tak by takovýhle pecky chrlil 3x do tejdne. Zbytečná kniha, 2/10.

anickalysano
07.08.2018 4 z 5

Spíš za tři a půl. Samotné čtení jsem si užila, ale kniha ve mě nijaký hlubší dojem nezanechala. Myslela jsem si bůhví jak na to potom budu myslet, že se mi to bude hodně honit hlavou, ale jakmile jsem ji zavřela, kniha mi sešla z mysli. Vlastně zas až tak strašidelné to nebylo, spíš zblázněný. Navíc spojler - drogy - ten příběh dost zničily, shodily.

gordon13
05.08.2018 5 z 5

Trhlina mě totálně dostala, špičkově napsaná kniha, už dlouho se mi nestalo, že bych knihu přečetla na jeden zátah... a ten konec....bravurní pane Kariko!