Trhan Kuba

Trhan Kuba https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49628/bmid_trhan-kuba-biJ-49628.jpg 4 14 2

Příběh chudého chlapce, který se stane sirotkem, vyústí v revoltu drobných rolníků proti šlechtě. Vyprávění začíná rokem 1815. Chlapec Jakub Ferral, zvaný též Trhan Kuba, přijde o otce, který zemře na galejích (zabil jednoho z lidí hraběte z Nansaku, který mu zastřelil psa). Brzy nato mu zemře i matka. Chlapec je ve svých devíti letech sirotkem. Ujme se jej farář Bonal ve Fanlaku, který ho naučí číst a psát, ale ani u dobrotivého faráře se Kuba nezbaví myšlenky na pomstu svých rodičů. Vyprávění končí jakousi novodobou selskou vzpourou, při níž lehne popelem zámek Herm zlého hraběte z Nansaku. Trhan Kuba je v příznivé politické situaci (probíhá právě revoluce r. 1830) u soudu zproštěn viny a osvobozen.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Jacquou le Croquant , 1969

Aribana
16.02.2022 3 z 5

Původně jsem si myslela, že sahám do knihovny po dětské literatuře. Ale nakonec jsem brzy pochopila, že se jedná o románek z historie. Není vůbec špatný, je celkem čtivý a ničím neuráží. Charakterizuje dobu, která nebyla zrovna milostivá a každý se musel protlouci po svém.

Pajina68
27.09.2016 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha, kterou mám také dodnes ve své knihovně a moc se mi líbila.