Trh v čase a prostoru: Hayekovská témata v současné ekonomii

Trh v čase a prostoru: Hayekovská témata v současné ekonomii https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104300/trh-v-case-a-prostoru-hayekovska-temata-v-soucasne-ekonomii-104300.jpg 5 6 1

Autor k této knize uvádí: Základní myšlenka, kterou jsem se snažil v knize předložit, je, že dobrovolná směna (trh) musí fungovat nejen v prostoru, ale i v čase, aby byl co nejúčinněji řešen základní ekonomický problém - problém vzácnosti. K pochopení způsobů řešení tohoto základního problému je třeba mít k dispozici smysluplnou teorii (peněz, kapitálu,...), která dokáže vysvětlit základní zákonitosti fungování společnosti. Jen tehdy, jsme-li vybaveni takovou teorií, můžeme chápat nejen současnost, ale můžeme být s to i pochopit společenské dění v minulosti. Pevně metodologicky zakotvená teorie rakouské školy nám může na řadu otázek poskytnout uspokojivou odpověď. Rakouská teorie dokáže formulovat, díky své metodě založené na axiomatických základech, univerzálně platné ekonomické zákony, a proto může skvěle plnit úkol, který ji připsal F. A. Hayek: "Ukázat člověku, jak málo ve skutečnosti ví o tom, co si představuje, že by mohl řídit a plánovat."... celý text

zozo
06.12.2014 4 z 5

Jednoduchý popis hayekovy teorie hospodářského cyklu a rozvedení hayekova trojúhelníku (pro podrobnější info Time and Money od Rogera Garrisona). Kritika metodologie monetaristů. Ke konci exkurz k Velké hospodářské krizi (pro další info American Great Depression od Murrayho Rothbarda). Šíma píše poměrně jasně, ovšem pro neekonoma se některé pasáže mohou zdát trochu nesrozumitelné. Hodnotím kladně.

Rakouská ekonomická škola libertarianismus

Josef Šíma
česká, 1972
2000  90%Trh v čase a prostoru: Hayekovská témata v současné ekonomii
2004  80%Česká ekonomika a ekonomická teorie
2022  93%Cesta proti proudu : Rozmluvy o svobodě, respektu k člověku, ekonomii a penězích
2003  100%Adam Smith Semper Vivus

Kniha Trh v čase a prostoru: Hayekovská témata v současné ekonomii je v