Třetí poločas

Třetí poločas https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31657/treti-polocas-31657.jpg 4 215 63

Stijn a Carmen jsou moderní, zdraví a bohatí manželé, mají roční holčičku a oba vlastní prosperující firmu. Užívají si plnými doušky života v Amsterodamu, dokud u Carmen není diagnostikována rakovina. Ze dne na den se jejich život změní z jednoho nekončícího večírku v cestu po doktorech a nemocnicích. Zatímco Carmen prochází chemoterapiemi a ozařováním, hédonista Stijn se vrhá do amsterodamského nočního života a do náruče žen. Román popisuje bez patosu a falešného sentimentu smrtelnou a nevyléčitelnou nemoc, která zasáhla mladý manželský pár v rozkvětu života jako blesk z čistého nebe. Autor vypráví svůj příběh přímočaře, bez příkras, nic neskrývá. Přitom však tyto tragické okamžiky líčí se svérázným černým humorem. Deprimující situace v nemocnici střídají trýznivé momenty průběhu nemoci a těžce zkoušené síly vztahu obou mladých lidí. Je to tedy zároveň óda na lásku. ... celý text

Literatura světová Romány Rodina
Vydáno: , Jota

Komt een vrouw bij de dokter , 2004

baterka.gs
11.08.2014 5 z 5

Jedna z nejdojemnějších knih, kterou jsem přečetla/probrečela. Vyrovnání se s vážnou nemocí a se samotnou pomalu přicházející smrtí, zatímco po boku vyrůstá malá dcerka, byl to opravdu hodně silný šálek kávy.

Megs
05.08.2014 5 z 5

Strhující kniha, které se zatím nic nevyrovnalo. Ani Hvězdy nám nepřály ani Než jsem tě poznala. Husí kůže od začátku do konce a nechyběly ani slzy.

parley3
12.04.2014 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha o umírání, kterou jsem zatím četla. Tisíckrát lepší, než Hvězdy nám nepřály. Je zde ukázáno z pohledu muže, jak se připravuje a srovnává s budoucím úmrtím své ženy. (Hlavní hrdina mi svým bohémstvím trošku připomíná Viewegha). Černý humor, nadlehčování, ale i smutek a dojetí.

Jillina
03.03.2014 2 z 5

Nechci zlehčovat téma, ale kniha mě literárně moc nezaujala. Postavy mi nepřipadaly skutečné, už bych se ke knize nevracela. Moje recenze zde: http://psaniocteni.blogspot.cz/2014/03/kluun-hraje-treti-polocas.html

Ječmínek
27.02.2014 3 z 5

Zvláštní kniha. Hlavní hrdina je frajírek a holkař. Ale také milující manžel a skvělý opatrovník. Nic proti tomu. Ovšem ve skutečném životě umírání probíhá trochu jinak.

Katka.Z
17.10.2013 odpad!

kniha se mi nelíbila z důvodu toho,že manžel mi byl velice nesympatický a tím mi to zkazilo celý dojem na knihu

Eamerika
16.08.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, dá se říct, že závěr jsem probrečela. Ovšem co mi teda vadilo byl manžel a jeho frajírkovské vyjadřování, to bylo dost přehnané. Jinak pokud jde o vyjádření průběhu léčby rakoviny a rozhodnutí odejít, to bylo výborné.

imka
27.07.2013 5 z 5

Stojí za přečtení. Občas se stane, že se dostaneme do situace, kdy nám někdo v rodině onemocní. ....a tady je příběh, který se stal. Píše to muž, manžel, otec malé dcery... V poslední třetině jsem brečela a brečela, ale dočetla jsem a jsem ráda, že jsem četla. Pohled chlapa na vážnou nemoc své manželky...

playada
06.07.2013 2 z 5

no, je to takový trošku frajírkovský. Z extrému do extrému. Na jednu stranu sukničkář a nevěrník, pak zase samaritánský pečovatel, že by oko nezůstalo suché... Ale budiž. Každopádně je to rozčilující :-)

kneslova
25.06.2013 4 z 5

Váhám nad hodnocením a dávám 4 hvězdy, dobře napsaná kniha s opravdu přesným popisem průběhu léčby a umírání na rakovinu. Hlavní hrdina mi ovšem nebyl zcela sympatický.

Kituna
17.05.2013 5 z 5

no nemám slov ........

sonka
07.05.2013 5 z 5

Prosím zda někdo neprodá ,tuto nádhernou knihu

Peti
16.10.2012

Velmi silný příběh, jehož ději jsem propadla a knihu přečetla téměř jedním dechem. Rakovina je téma, o kterém je slyšet ve všech médiích, ale až po dočtení této knihy si dokážu představit jaká hrůza to je nejen pro samotného "pacienta" a jeho blízké okolí.

akina
21.04.2012 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý a pokud vám nevyhovuje žánr, tak to berte pouze jako obranu eutanázie. Po přečtení se stále musím zabývat myšlenkou, proč u nás není povolená. Myslím, že hrdince Carmi dost pomohlo právě to, že si mohla vybrat.
Pokud by ti, kteří knihu ještě nečetli, teď namítali, že jim prozrazuji závěr, tak podotýkám, že to není úplně pravda, je vám od začátku jasné jak to dopadne, ale právě díky zákonům, které u nás nemáme, je ten konec vlastně dobrý.
A Stijn? Na začátku jsem měla pocit, že je to strašný hajzlík, ale postupem času se mi strašně ulevilo, když komentoval to co cítí, protože upřímně kolikrát člověk v duchu vysloví něco co by neřekl ani nejlepšímu nepříteli? A Stijn to prostě v knize dělá neustále ;) a tak nám pomáhá se vyrovnat s tím, že naše myšlenky nejsou vždycky čisté jako padlý sníh.

hobelka
01.01.2012 5 z 5

Líbí se mi jeho styl psaní, s ničím se moc ne..páře, většinu knihy jsem probrečela a říkala si že ho najdu a zaškrtím jako hada, ale zároveň jsem si uvědomovala, že Carmen opravdu miluje a měl by se jít léčit . Jinak neskutečně obdivuji Carmeninu povahu.
PS. Trochu se děsím toho, co si bude myslet Kluunova dcera až se jí kniha dostane do rukou.

asam
11.10.2011 5 z 5

Opravdová, upřímná výpověď o smrti a umírání. Pro slzy jsem kolikrát musela knihu odložit.Na knihu dlouho nezapomenu. Ani nevím, zda ji mohu doporučovat. K tomu se musíte rozhodnout sami. Určitě to není oddychové čtení.
Perfektní práce překladatelky.

bookcase
27.08.2011 5 z 5

Silný příběh nabitý emocemi, proplakala jsem celou knihu, nemohla jsem se odtrhnout. Hlavní hrdina je teda pěkné kvítko, mezi námi, někdy jsem měla chuť zpráskat mu pr*del, ale to co napsal a prožil, se nezapomíná. Nechalo to ve mně hluboký dojem.

Peace
29.05.2011 5 z 5

Jen málokdo dokáže o nemoci a následných ztrátách psát takhle otevřeně..

Jahoda
27.05.2011 3 z 5

Nevím, jsem z této knihy taková zmatená... Na jednu stranu velice silný příběh, ale příliš mě neoslovila forma, jakou je to psané....

Hanin
29.04.2011 5 z 5

Ač smutný, drsný příběh, tak určitě skvěle napsaný.Doporučuji přečíst i pokračování, knihu Time out.

partnerské vztahy nemoci rakovina, nádory nizozemská literatura rodina manželství psychologické romány

Ray Kluun
nizozemská, 1964