Treperendy

Treperendy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292245/mid_treperendy-NFh-292245.png 4 9 2

Klasický odkaz plodného italského komediografa nám dovoluje stále znovu odkrývat poklady humoru a osvobodivého smíchu. Nyní přinášíme našim čtenářům první český překlad hry Treperendy. V ní autor pranýřuje nespoutaným veselím ženské klepaření, jež dovede nastavět sňatku milenců neuvěřitelné překážky. Svými zlomyslnými postavičkami ze současných Benátek umí Goldoni nastavit malosti a ubohosti zrcadlo - i dnes tak potřebné. Výborný překlad této nenáročné hry věnujeme především našim ochotníkům, kteří tu najdou oblíbené životní typy v příběhu, jenž skýtá stoupu vděčných situací pro živelný herecký temperament.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Orbis

Pettegolezzi delle donne , 1751

Fidibus
06.03.2023

(SPOILER) Rozhlasová hra z roku 1970 s Jiřinou Jiráskovou. Ukazuje, co může způsobit pomluva, že hlavní hrdinka - nevěsta není dcerou zámožného otce , byť ve skutečnosti pomluvou není, jak se postupně dozvídáme. A pevnost vztahu, protože snoubenec váhá, zda si ji vzít, aby se společensky neznemožnil... Nakonec se objevuje pravý otec a vše je vysvětleno.
Není to nic světoborného, spíš je hezké pátrání, od které ženy k jaké informace putovala.

Isew
07.02.2023 2 z 5

Jedna ze slabších věcí z pera velmi plodného italského dramatika. Goldoni je obdivuhodný v tom, jak jeden námět přetavit v mnoho divadelních her. Upovídané ženské rozšíří drby. Tentokrát si vezmou na paškál dívku a její nejasný původ. Jako vždy následují zmatky a stejně jako vždy i spokojené vyřešení problému a svatba. I když se to z těchto řádků nebude zdát, mám Goldoniho ráda. Za nejpovedenější jeho hry považuji Mirandolínu, Poprask na laguně a Sluhu dvou pánů. Ale i těchto povedenějších kouscích píše podle stejného mustru (snad jen Mirandolína se vymyká), jen k tomu přidává trochu víc děje. Ale pokud po tom byla poptávka, tak proč ne. Treperendy jsou slabým odvarem mnohokrát vyvařeného námětu. Jednoduchoučká jednoaktovka, která nenadchne.