Trenér

Trenér https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1900/trener-1900.jpg 4 84 13

Nový román Johna Grishama přivádí čtenáře na zelená pole amerického fotbalu, do míst, kde se za vášnivého pokřiku z tribun odehrávají dramata sportovní i lidská. Neely Crenshaw je mladý muž, který zažil okamžiky slávy jako hráčská hvězda. Kvůli slávě však též přišel o životní lásku a vášeň pro sport mu paradoxně rozbila i sen o životní dráze, když byl při jednom ze zápasů vážně zraněn… Jeho protihráčem se stává Eddie Rake, milovaný i zatracovaný trenér, jenž díky své vizi o fotbalovém týmu dostal malé město na mapu Spojených států. Trenér, jemuž se zhroutil svět, když díky jeho drakonickým metodám zemřel jeden z hráčů… A nakonec dojde k osudovému utkání - k zápasu, jehož aktéři ztratí iluze o idolu, ale najdou víru v sebe.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Bleachers , 2003

patricia8137
patricia8137
03.03.2024 5 z 5

V tomto príbehu sa celkom netypicky nepozrieme do súdnych siení, ale na tribúny jedného štadióna amerického futbalu, konkrétne v meste Messina. Príbeh sa odohráva v časovom horizonte 4 dní.
Kapitoly sú len 4 (začína sa v utorok) a sú prerozprávané z pohľadu bývalého stredoškolského hráča Neela Crenshawa.
Príbeh začína príchodom spomínaného Neelyho do jeho rodného mesta Messina, kde nebol dlhých 15 rokov, aby si zaspomínal a rozlúčil s trénerom Eddiem Rakeom. Páčilo sa mi, že autor pri rozhovore Neelyho a ďalšieho hráča Paula predstavil všetkých hráčov legendárneho mužstva Messina Spartans. Celý dej sa niesol spomínaním na časy, keď sa z hráčov stali futbalové hviezdy a na historky z tréningov a zápasov. Nechýbali ani dialógy o tom, ako so svojimi životmi nakoniec naložili. Vo štvrtok nastal ten deň, keď Eddie zomrel. Táto kapitola je hlavne o Neelyho milostnom živote. Prišiel sa ospravedlniť jeho bývalej láske Cameron, že dal v minulosti prednosť sláve a iným dievčatám. Vyčítal si, že sa s ňou rozišiel a pri stretnutí jej vyznal lásku. V posledný deň celého príbehu (v piatok) sa konala rozlúčka s milovaným aj nenávideným Eddiem, ktorý si želal, aby jeho "chlapci" mali na sebe klubové tričká. Okrem jeho najstaršej dcéry Ellen predniesli smútočnú reč vybraný traja hráči. Musím sa priznať, že táto kapitola bola veľmi dojemná a plná emócií.
Knihu som zhltla na jedno posedenie nielen kvôli menšiemu počtu strán, ale vďaka jej čtivosti. Ja som milovníčka autorovej tvorby, takže priznávam, že mám pri čítaní ružové okuliare a nedostatky si nevšímam. Niektorým čitateľom sa zdali časti popisujúce priebeh hry nudné, ja si myslím, že tam mali svoje miesto, aby dotvorili celkovú športovú atmosféru.
Túto knihu odporúčam hlavne fanúšikom športu, možno si ho viac užijú muži, ale ja som s výberom spokojná a prečítala som si príbeh z iného súdka, na aký som běžne zvyknutá. @bibliophile_patricia

Luigi1
Luigi1
26.10.2023 5 z 5

Vím o čem je v této knize psáno i já jsem několik roků dělal trenéra fotbalu

kinsey
kinsey
20.05.2022 4 z 5

Já nějak netíhnu k modlám, takže mne kniha zase až tak moc nezaujala ale je to Grisham, takže musela být přečtena :-)

davas
davas
25.03.2021 4 z 5

Kniha má své kouzlo, v příběhu bez vražd a násilí si bývalí hráči zavzpomínají na trenéra, který ovlivnil spousta lidí, celé město, na slavné i neslavné okamžiky svého klubu. Smutné je, že se setkávají až, když jejich milovaný i nenáviděný trenér umírá..

Medicka19
Medicka19
13.11.2019 3 z 5

První dvě třetiny knihy jsou o vzpomínkach hráčů na trenéra, poslední třetina je právě trenérovi samotném.
Z mého pohledu jde o sentimentální závěr, který je sice velmi milý ale americkým způsobem přesycený.

Rainbow_Owl
Rainbow_Owl
27.06.2019 1 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora. Som veľmi rada, že bola menšieho rozsahu, do jej dočítania som sa musela nútiť. Možno to bolo spôsobené faktom, že celá dejová linka sa točila len okolo amerického futbalu, nemala som pocit, že čítam beletriu, ale len opis zápasov. Postavám bolo venované úplne minimum a fanatické mesto posadnuté futbalom, kde boli všetci od gaya baristu po smetiara bývalými hráčmi futbalu na naozaj neskutočne vytáčalo. Pre nadšencov tohto športu to môže byť literárny skvost, ale pre mňa, žiaľ sklamanie.

jack007
jack007
18.01.2019 5 z 5

Není to sice žádný triller, ale o to je hlubší. Nabízí pohled nejen na americký fotbal, ale vlastně obecně na vrcholový sport a stinné stránky s ním spojené. Pasáže popisující podrobně průběh hry sice trochu nudí, ale celkově hodnotím knihu velmi kladně.

David61
David61
25.04.2018 4 z 5

Pro mě jako bývalého hráče a trenéra amerického fotbalu poměrně autentický a silný příběh. Rozumím, že pro toho kdo nezná pravidla AF mohou být pasáže ze zápasů dost otravné, ale v důsledku zde hraje hlavní roli jakýsi proces vzpomínání.
Zklamáním je však pro mě vysloveně lajcký překlad fotbalových výrazů pramenící z neznalosti a přetrvávající neobvyklosti tohoto sportu u nás. Jinak bych dal maximální hodnocení už kvůli mě blízkému tématu.

čekanka13
čekanka13
11.09.2015 5 z 5

Fotbal mi nic neříká a fanoušky nechápu. Když jsem začala knihu číst, nevěřila jsem, že ji dočtu. No, dočetla jsem, kniha mne dostala. Asi proto, že o ten fotbal nešlo v první řadě.

lucifuk
lucifuk
31.01.2014 4 z 5

Pokojná kniha, so zaujímavým námetom. Veľmi netypický Grisham, ale čítanie je o to viac pútavé.

kacaaba
kacaaba
22.08.2013 4 z 5

Nejdřív se mi kniha nelíbila, myslela jsem, že jí odložím, ale pak jsem se začetla do jednoho smutného životního příběhu. Teď jí můžu jen doporučit.

MildeZ
MildeZ
24.07.2013 4 z 5

Dílo z prostředí amerického fotbalu, které pobaví :)

Axel
Axel
03.12.2010 5 z 5

Vynikající kniha, která se liší od jiných Grishamových knih především prostředím a příběhem. Mě osobně kniha uchvátila. Není sice nijak zvlášť dlouhá, ale to ji na kvalitě a poutavosti neubírá. Musím říci, že, ač se mi třeba taková Firma moc líbila, z Trenéra jsem si mimo pocit z přečtené knihy odnesl mnohem víc...ten pocit nejde dobře popsat slovy, proto vřele doporučuji knihu přečíst, litovat nebudete.