Travnická kronika

Kniha popisuje osudy bosenského lidu během napoleonské expanze kdy byla Bosna ještě divokou zaostalou zemí ovládanou zástupci tureckého sultána.

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98629/travnicka-kronika-98629.jpg 3.510
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Travnička kronika, 1951

Kniha Travnická kronika

DeepSea21

Až moc rozsáhle,ne moc čtivě napsané.

000nugatovej
07.08.2018

V poklidném toku vypravování se toho tolik děje! Nositel Nobelovy ceny zachycuje charakter svého "národa" žijícího sice v Evropě, ale zároveň v Orientu.

Koka
04.05.2016

Je třeba uznat, že na dnešní vkus je kniha psána dost rozvlekle, podrobně a málo "akčně". Ale také je zapotřebí ocenit, že autor si tu dobu, reálie, události, modely myšlení opravdu nastudoval a vykreslil velmi věrohodně. Pro nestranné zájemce může být kniha odpovědí, proč se nám Bosna a Bosňané zdají být tak "divocí", neevropští, jiní. Střet muslimských a ne-muslimských hodnot, střet tradicionalizmu zaostalé výspy Evropy a revolučních napoleonských myšlenek je zde zobrazený velmi plasticky a může být v mnohém poučný i pro dnešek.
Zdejší hodnocení knihu dle mého trochu podceňuje, a tak já ji zas "nadcením", protože jí považuji za velmi originální, ojedinělou co do tématu, o němž píše, regionu, v němž se odehrává, důkladnosti autora, s jakou k historickým událostem přistoupil.

Ivo Andrić
srbská, 1892 - 1975