Trauma

Trauma https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8942/trauma-8942.jpg 4 61 9

Thriller z lékařského prostředí se odehrává převážně na jednotce intezivní péče, kam se sbíhají nitky podivných událostí.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Alpress

Trauma , 1995

bagel
24.05.2023 2 z 5

Potřebovala jsem knihu, která bude tak napínavá, že se od ní nebudu moci odtrhnout. V nějakých doporučeních na FB jsem viděla tuto, ale velké zklamání. Příběh mě vůbec nezaujal, velké tempo nabral až v poslední třetině, kdy byl naopak až moc akční. Některé zápletky byly přehnané. Od autora jsem už kdysi něco četla a určitě mu ještě dám šanci, snad to bude lepší.

Eidalon
24.11.2021 3 z 5

Po určité pauze jsem se opět dostal ke knihám Kena McClureho, skotského lékaře a vědce, který se úspěšně etabloval do role spisovatele příběhů z lékařského prostředí, dění kolem nemocnic a vědy spojené s výzkumy a věcmi kolem pokroku lékařského vědění.

Vedle poutavého příběhu se autor vždy snaží ve svých knihách předat čtenářům i jisté nadčasové sdělení, upozornit na věci, které se kolem nás dějí, aniž bychom si je příliš uvědomovali a nebo spíše připustili jejich možnost.

Ne jinak je to i v této knize. V hlavní roli je specialisované nemocniční pracoviště pro úrazy hlavy, ambiciózní bratrská dvojice lékař – vědec, výzkum virové nemoci a osudy několika osob, jejichž příběhy se navzájem prolínají a jsou svázány projektem, který pro dosažení svého cíle výrazně překračuje pravidla lékařské etiky a to vše za tiché podpory zodpovědných orgánů.

Autor zde rozehrává hru, jenž přivede hlavní představitele až do boje o vlastní život, otevřený konec a především traumatizující závěr, kdy objevená pravda musí ustoupit vyšším zájmům dle hesla, když se kácí les, létají třísky.

Nadčasovost je zde především v poznání, že neomezená pravomoc v rukou jedinců, kteří jdou za svým cílem stůj co stůj, je velmi nebezpečná a je zde jen tenká hranice mezi dobrem a zlem.

Hodnocení je lepší tři hvězdy. Kniha Trauma patří k dílům napsaným před dvaceti lety a je to na ní trochu znát, neboli od autora jsem četl již mnohem lepší příběhy. Určitá nesourodost zde prostě je, proč se čtveřice mladíků vydala na hřbitov a tím odstartovala celý příběh není v knize nikde objasněno.

ennlady
14.06.2021 5 z 5

Skvělá knížka, moc se mi líbila. Žádné velké zdržování, děj odsýpal a pořád se něco dělo. Navíc mám ráda styl autorova psaní. Konec nebyl až takové překvapení, tušila jsem souvislosti a pachatele, ale i tak spokojenost. Autor se do toho obul a některé aktéry moc nešetřil, ale i tak... Doporučuji.

petulik330
12.03.2021 5 z 5

Další naprosto skvělá kniha z lékařského prostředí. Tentokrát z odd úrazu hlavy. Na této knize se mi hodně líbilo to, že nebyl tentokrát hlavním hrdinou Steve Dunbar.
V knize se hodně řešilo ukradení těla malého chlapce, neočekávana smrt bezdomovce, který byl svědkem krádeže tělíčka a následné jeho zbití. Hlavní hrdina knihy byla mladá lékařka Sára, otec dítěte od kterého bylo ukradeno tělíčko a místní farář.
Co tito tři lidé vypátrájí a nebude je to nakonec stát život?
Na konci knihy jsem byla překvapená, jak někdy lidé dokáží zneužít své postavení a ještě si myslí, že to dělají z dobré vůle.

moudivlacek
19.01.2020 4 z 5

Skvělý thriller z lékařského prostředí, hlavními hrdiny je mladá doktorka sekundářka, kněz a otec mrtvého synka. Neobvyklá trojice, která ze začátku ale vzájemně téměř nespolupracuje, neustále někdo likviduje případné svědky, policie ani nemocnice v tom nevidí žádný případ.
Jen mě mrzí trošku konec, klidně by z toho mohl být další příběh.

čef
23.01.2019 5 z 5

Trauma je z autorova obvyklého prostředí - nemocnice, zde traumatologického oddělení. Osoba pachatelů také není nijak neočekávaná zejména pro ty, kdo znají základy běžné detektivky. Nicméně jiných interesantních momentů je zde k udržení zájmu do poslední strany uspokojivé množství, což lze říci i o počtu zavražděných. Kniha, která určitě zaujme i nanejvýš rozmazlené čtenáře lékařských thrillerů.

Synysterka
18.03.2018

Zatím to nejlepší, co jsem od McClura četla.

ovpana
30.12.2014 4 z 5

Moc hezká kniha,zajímavý příběh z jednotky intezivní péče.

Andulka VK
30.08.2014 4 z 5

Jako všechny knihy od tohoto autora jsou vždy plné překvapivých zvratů - nejinak to bylo i v tomto případě ... a na závěr pak člověk zapřemýšlí,či opravdu ty peníze tak vládnou světem,že i v reálu je možné experimentovat s posvěcením těch nahoře ...

Ken McClure (p)
skotská, 1942