Trapisté z Tibhirine

Trapisté z Tibhirine https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128491/trapiste-z-tibhirine-128491.jpg 4 6 1

Novodobí mučedníci z Alžírska. Osud mnichů z Tibhirine se dostal do pozornosti širší veřejnosti poté, co o nich francouzský režisér Xavier Beauvois natočil film O bozích a lidech (Velká cena poroty filmového festivalu v Cannes 2010). Příběh se odehrál v trapistickém klášteře v Alžírsku v polovině devadesátých let minulého století. Komunita zde pokojně žila uprostřed muslimské většiny. Kdo byli tito mužové? Jaké životní zkušenosti měli za sebou a co si plánovali do budoucna? Kdo a proč je v březnu 1996 unesl a brutálně zavraždil? Podle oficiální verze byli mniši uneseni a popraveni islamistickými teroristy. Závěry soudního vyšetřování ani další pátrání novinářů však tuto možnost jednoznačně nepotvrzují. Iso Baumer se zamýšlí i nad dějinami křesťansko-muslimského dialogu v této neklidné oblasti. Na základě textů samotných mučedníků ukazuje, že dialog s vyznavači islámu pro ně nebyl jen formalitou nebo úlitbou politické korektnosti. Křesťané ani muslimové nesmějí dopustit, aby se víra v Boha stala záminkou k nenávisti nebo dokonce k bratrovražedným útokům.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Mönche von Tibhirine

Vojslava
25.01.2015 5 z 5

Vysoce aktuální a podnětné, číst si právě v dnešních dnech o tom, jak žít či nežít s muslimskou společností, a to z pohledu těch, kdo o tom mají skutečně co říci. Bude mi potěšením se ke knize vrátit.

křesťanství islám religionistika mučednictví řeholní, klášterní život mezináboženský dialog

Autorovy knížky

Iso Baumer