Trajekt

Trajekt https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366541/bmid_trajekt-hHK-366541.jpg 3 115 47

Vítejte na palubě Baltic Charisma Dvanáct set natěšených pasažérů se vydává na plavbu mezi Švédskem a Finskem. Jenže na palubě lodi číhá zlo. Trajekt se uprostřed noci ocitne v naprosté izolaci od okolního světa. Není kam utéct. Není jak se spojit s pevninou. A nikdo neví, komu může důvěřovat. Mats Strandberg míchá prvky sociálního realismu a nadpřirozena. V Trajektu nás podrobně seznámí s personálem i cestujícími. Se starou paní toužící po dobrodružství. Se zapomenutým zpěvákem šlágrů, který pořádá karaoke. S bývalým zaměstnancem lodi, který se vrátil, aby zde podivným způsobem požádal svou vyvolenou o ruku. S ostrahou dohlížející na každodenní chaos na palubě nebo s dvanáctiletými bratranci, kteří bývali nejlepší kamarádi, než mezi ně vrazilo klín rodinné tajemství. Vztahy jsou podrobeny zkoušce. Z obyčejných lidí se stávají hrdinové z donucení. Události této noci mohou probudit i to nejhorší, co v nich dřímá.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Host

Färjan , 2015

Mirin1349
05.12.2019 5 z 5

Moje hodnocení nebude objektivní ani co by se za nehet vešlo. Miluju plavby trajekty a hlavně velkými zaoceánskými loděmi, takže když mi na tento titul padl zrak, tak jsem věděla, že si to rozhodně musím přečíst. Nevím co vyzdvihnout dřív. Skvělá obálka, perfektní nápad s mapkou lodi pro větší názornost, dokonalý popis fungování života na lodi… Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu různých účastníků plavby, myslím, že jich bylo tak přiměřeně, aby se v nich člověk dobře vyznal. Hlavně na začátku, když byl ještě klid před bouří, jsem se ve čtení úplně rochnila, jak jsem si připadala jako součást toho kolosu. Zápletka byla dobrá a kniha si udržela rozumnou míru nechutnosti, i když jíst bych při ní nedoporučovala. Stejně tak bych nedoporučovala přibalit si ji s sebou na nějaký takový výlet, protože se necítíte úplně komfortně při představě, že vás něco takového potká. Pro mě vynikající čtení, ale jak říkám, nejsem objektivní.

*** SPOILER ***

Přišlo mi, že si autor trochu plete upíra a zombie, ale to je jen malá vada na kráse.

Zrzavá_Tereza
06.11.2019 2 z 5

V téhle knížce není jediná sympatická, natož normální postava. Jen alkohol, sex, drogy, krev. Což je fajn kombinace, ale tady to bohužel moc nefungovalo, nebyla jsem ani napnutá a ani vtažená do děje.

Monni
27.09.2019 3 z 5

Já teda nevím. Jsem ráda, že jsem jako první knihu od autora četla Domov, protože kdyby byla toto moje první kniha, tak bych další už asi nečetla. Musm říct, že podle anotace jsem absolutně nevěděla co čekat. Jako kniha byla čtivá, to ano a četla se rychle, ale to téma, no nevím asi jsem čekala něco jiného. Rozhodně musím ocenit popis trajektu a zábavy, ten byl opravdu dobrý. Bála jsem se, že se budu ztrácet v postavách, kterých tam není zase tak úplně málo, ale bylo to v pohodě. Ale prostě mě to nějak extra nenadchlo. Za mě takový průměr.

happy-smile
23.08.2019 4 z 5

Kniha je dobře sepsaná, je zde hodně scén, kde je čtenář pěkně napnutý. Je dobře popsáno, jak to na takových trajektech vypadá. Autor rozjede popis docela dost účastníků plavby, abychom je mohli později sledovat. Někomu těch postav a jejich příběhů může připadat až moc a může se to plést. Následně je velmi dobře zvládnutý popis šířící se epidemie, nevěřícnosti, paniky a strachu. Možný spoiler: Za mě ale trochu mínus, že se z toho vyklubali upíři. Čekala jsem spíše nějakou vyvražďovačku nebo duchy, ale tohle opravdu není můj oblíbený žánr...

pet_pet
04.07.2019 3 z 5

Není to úplně můj žánr, body mají za titulní motiv

ZÓNA
29.06.2019 4 z 5

Příběh plný alkoholu, krve a nechutností. Přímo odstrašující reklama na trajekty jakéhokoliv druhu, odpuzující přemírou alkoholu a nevolnostmi. Že se do všeho toho zmatku vmísí agresoři, je jen třešničkou na dortu celého vyprávění.
Horor je napsaný dobře. Kapitoly jsou dobře ohraničené jmény postav a čtenář se tudíž neztrácí v ději. Naopak. Je velice dobře vtažen do vztahů, které panují na lodi mezi lidmi.
Šílenosti, které se dějí posléze jsou možná příliš natahované a monotónní, ale ve výsledku budují obraz celého příběhu velice věrohodně...
Spisovatel Mats Strandberg je homosexuál. Vyzradil na sebe tuto informaci v příjemném doslovu.
Snad zápletka v ději utkaná, nebude psát jeho budoucnost.
Zda se dočkáme pokračování Trajektu, ví jen sám pan Strandberg.
Já bych si pokračování rozhodně rád přečetl...

KURACHJO2018
22.06.2019 2 z 5

Trajekt- místo v době jakési prohibice určené jako levná nálevna, s možností pobavit se na lodi a užít si. Velmi těžko jsem se zpočátku orientoval v množství postav, které se střídali jak na běžícím pás. Pořád jsem čekal až se nějak vyklube zápletka, ale do první třetiny knihy se ne a ne začíst. A pozor částečný spojler..... snad příchod matky se synem mi už předem hlásil, že tihle dva asi něco znamenají. A tak jsem četl a čekal, jak moc ovlivní děj. A ovlivnili, v první půlce jsem myslel, že se karta obrátila a z trochu nudného hororu se stane trhák, ale byla to pouhopouhá krvavá řež... o ničem. Jako by autor měl naprosto famózní myšlenku, kterou však nedokázal až tak famózně dokončit. Škoda.

Ceeca
13.05.2019

Jsem z této knihy na rozpacích. Dočetla jsem ji, ale... příliš mnoho jmen, které se často mění. Do půlky knihy mi trvalo než jsem se jakž takž zorientovala. Vůbec jsem zpočátku nechapala o co jde, dokud “Adam”nekousnul náhodného vybraného člověka. Konec unáhlený, zbrkly... čtu a nejednou byl konec.

JitkaHambi
30.04.2019 2 z 5

Tak toto ne....myslela jsem si ze to bude thriller, ale je to spis špatné sci-fi či co vlastne.A obcas jsem se tam ztracela v postavach a i jsem musela preskakovat strany, jinak bych to fakt nedala.

katchamccall
12.04.2019 4 z 5

Za mě docela milé překvapení. Knihu jsem dostala jako dárek a podle anotace jsem očekávala něco ve stylu filmu "Loď duchů". A jelikož na upírech hodně ujíždím, po začtení jsem zajásala:). Bylo to napínavé, upíři přesně jako dravé bestie (a ne ufňukaný lesknoucí se depkaři :) a happy end se taky úplně nekonal. Já si knihu užila.

Termina
25.01.2019 1 z 5

Jsem milovníkem hororů .. tedy spíše psycho thrillerů .. nevím jak se mi povedlo dočíst knihu dokonce.. veškeré nadpřirozeno mi místo strachu čaruje na tváři úsměvný škleb.. když jsem zjistila že v knize vystupují upíři celá kniha u mě ztratila na vážnosti .. tohle není četba pro mě .. bohužel a už nikdy víc prosím !

Simstr
25.01.2019 4 z 5

Za mě velké překvapení. Myslela jsem, že jdu číst krimi a on horor :-) perfektně se čte. Těším se na další knihu od autora.

Gustik5
21.01.2019 3 z 5

Jednoznačně největším plusem knihy je, že autor dokázal opravdu skvěle napodobit styl, jakým píše Stephen King. A taky to má slušný, mnohé slibující rozjezd. Finále už je dle mého slabší a ač postavy rozhodně nejsou špatně vykreslené, čekal jsem něco víc. Jedná se ovšem stále o nadprůměrný krvavý horor s upíří tématikou (kdo by to čekal poté, co žánr důkladně "vysosalo" a na pár let dopředu zničilo Stmívání, že). A to není málo. Já se bavil, jako jednohubka je to slušné.

mikika
07.01.2019 4 z 5

horory moc nevyhledávám, a taky vím, proč. po tomhle už nikdy nepojedu trajektem. celou dobu držíte palce svým oblíbeným postavám, a autor vám dělá naschvály...

qydko
02.01.2019 3 z 5

Podle anotace jsem tak nějak čekala víc. Začátek byl slibný, ale když se objevil Adam, začala to být nuda.

kelve
07.12.2018 odpad!

Kniha na mě nezapůsobila.

Malarkey
17.11.2018 4 z 5

Je dobře, že v obsahu knihu nikdo moc nepopsal, co se na onom trajektu bude dít. Víte, že se něco dít bude a s tím jste v podstatě spokojení. Během čtení si totiž postupně užíváte stísněnou atmosféru, příběhy lidí, kteří Vám nikam neutečou (ledaže by nevyskočili z přídě lodi) a prostředí, které je dané a snadno představitelné. To, co se v půlce příběhu stane, je tak velice příjemně překvapující. Spoilerovat raději nebudu. Byla by to obrovská škoda. Byl jsem mile překvapen obsahem a hodně jednoduchou zápletkou, které ale vládne popis a jednoduše pojmenované kapitoly vždy po konkrétní postavě, které se kapitola zrovna týká.

sgjoli
26.10.2018 4 z 5

Také jsem původně očekávala něco trochu jiného, ale nakonec mi to vůbec nevadilo, že to bylo trochu jinak. Vysvětlení hlavní zápletky (proč se děje, co se děje) mne - pravda - trochu překvapilo a chvilku jsem to vstřebávala, ale musím říct, že se mi to nakonec fakt líbilo a beru to. Je to děsivé, se skvělou stísněnou atmosférou a s řadou rozmanitých charakterů, z nichž jsem si několik lidí skutečně oblíbila. Jako horor s prvky sociálního románu to fakt fungovalo. Nebo aspoň já jsem s knihou fakt spokojená.

Acquenta
22.08.2018 3 z 5

No... začátek docela napínavý, scéna s malým klukem hodně děsivá..ale to je tak vše... příběh se strašně vlekl, místy byl až přehnaný a konec mě úplně nudil.

Kačudovič
17.08.2018 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo místy zbytečně zdlouhavé, avšak v konečném kontextu jsem musel uznat, že zvolená forma byla tou správnou. Tempo příběhu se i díky tomu pozvolna rozjíždí, postupná gradace děje je parádní.
K páté hvězdě mi chybělo jediné - alespoň trochu cítit ne snad přímo strach, ale takové to příjemné mrazení v zádech. Jinak řečeno - něco z toho, co člověk zažívá zrovna u románů Stephena Kinga.
Neboť jak pravil jeden z mých oblíbených autorů: "Pokud chcete na stránkách knihy vyvolat v lidech strach, nezáleží O ČEM píšete. Důležité je, JAK to píšete."

upíři mořeplavba smrt horory znovuzrození

Mats Strandberg
švédská, 1976