Trainspotting

Druhé vydání knihy z prostředí skotských narkomanů hledajících smysl života, plná černého humoru, která posloužila jako předloha známému filmu D. Boylea.

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8328/trainspotting-8328.jpg 4.3450

Trainspotting 2.

Vydáno, Maťa

Trainspotting, 1993

Kniha Trainspotting

furt_kofein
25. listopadu

„Jedna ze skvělejch věcí vokolo fetování je ta, že se potkáš se spoustou lhářů. Sám si v týhle oblasti vypěstuješ určitý odborný dovednosti a dobrej nos na plky.“

Film jsem světedivse zatím stále neviděl! Jeden a dost podstatný důvod byl, že jsem si právě nejdřív chtěl přečíst knihu. Možná právě kvůli tomu bijáku jsem nevědomky sáhl po tomto, již druhém díle, aniž bych četl ten první.

Stejně jako ústřední hejsci nemají lehký život, tak i já neměl vždycky jednoduché čtení jejich příběhů. I tak jsem se tu a tam bavil.

IHT

Klasika. Knihu jsem si precetl z nostalgie - film jsem videl aspon petkrat. Prekvapilo me, jak precizne a verne byl film zpracovan, byt nektere podruznejsi sceny byly kompletne vypusteny. Kazdopadne je film vynikajicim obrazen jedne doby a jednu subkultury. Kniha je velmi dobre prelozena, prace prekladatele s ceskym jazykem je mimoradne dobra.
Hvezdicku strhavam prave za vernost a verohodnost - tolik sprostych slov bych uz znovu cist nechtel :D

Anette99

Tak tohle byla jízda. Téma narkomanů a s tím spojeného prostředí mě hodně zajímá a tohle nebyla má první kniha na toto téma. Dříve jsem viděla film, který byl také bezvadný. A kniha nezklamala. Žádné přikrášlování, pouze surová realita ukazující prostředí narkomanů. Věrohodnost ještě přidává narkomanský slang, nespisovná čeština a vulgární výrazy, pro tuto skupinu tak typické. Díky těmto jazykovÿm prostředkům se mi kniha četla velmi dobře. Asi si seženu pokračování. A knihu doporučuji všem, co se o tohle téma zajímají.

MíšaS.

I po těch letech jí mám pořád v hlavě, i film, který byl také skvělý.

Grepp

Užívateľka lushi píše "Ta kniha pro mě má nulovou hodnotu, jen prohloubila můj nesouhlas s drogami...", myslím si, že práve v tomto je obrovská hodnota jak knihy, tak filmu, prehlbujú nesúhlas s drogami, čo viac si želať. Trainspotting som čítal v lete 1999, nezabudnuteľný zážitok a to aj vďaka českému prekladu, ktorý je kapitola sama osebe.

KlisteT

Dnes už klasika

Eifka

Myslim, že to byla zatím nejnechutnější knížka, co jsem kdy četla...jako vážně...ale vzhledem k tématu ty nechutnosti do ní patřily. :-) Po první "fuj pasáži" jsem si dávala dobrý pozor, abych u čtení nejedla :-)))
Chvíli jsem si nemohla zvyknout na tu totální roztříštěnost textu a slang, nadávky, zkrátka celkový způsob, jakým je kniha psaná. Ale zas, stejně jako s těma nechutnostma, to tak nějak do sebe zapadlo a vytvořilo výborný celek.
Hodně se mi líbilo, jak kniha končí + nejsilnější je rozhodně pasáž, kterou bych nazvala "pomsta za nakažení HIV" (ta byla boží)
Drogová tematika mě vždycky trochu fascinovala, a toto je další zajímavý pohled nejen na téma závislosti, ale i 90. léta...
Dávám 4 hvězdy už proto, že si autor jede svoji linku a odlišuje se od klasické beletrie...a zároveň můžu s klidem prohlásit, že podruhý už to číst nebudu :-)

mat-j0785

Kniha ukazuje situaci skotské, deprimované mládeže z konce minulého století.

drogy zfilmováno

Irvine Welsh