Trainspotting

Druhé vydání knihy z prostředí skotských narkomanů hledajících smysl života, plná černého humoru, která posloužila jako předloha známému filmu D. Boylea.

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8328/trainspotting-8328.jpg 4.3533

Trainspotting 2.

Vydáno: , Maťa

Trainspotting, 1993

Kniha Trainspotting

Pítrs85

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family, Choose a fucking big television, Choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed-interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisure wear and matching luggage. Choose a three piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing sprit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing you last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked-up brats you have spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life.But who would I want to do a thing like that? I chose not to choose life: I chose something else. And the reasons? There are no reasons. Who need reasons when you've got heroin? Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl, co víc dodat.

Corso

Welsh asi nikdy nemal vysoke literarne ambicie. Alebo potom mozno take vysoke ako kedysi James Joyce. Neviem posudit. Skratka ist inakade, a pripadne, obzalobu systemu a vtedajsej doby poriadne citatelovi otrieskat o hlavu.
Jeho pribehy su situovane snad este do osemdesiatok, do doby panovania zeleznej lady. Ak pristupite na jeho zemity vulgarny sposob vyjadrovania, na hrdinov ktori nie su prave vzorom pocestnosti, dostane sa vam literarneho zazitku, na ktory budete tazko zabudat. Urcite to bude sokujuce, moze sa vam stat ze knihu s odporom odlozite ako nedocitatelnu a odpudivu. (To ostatne plati pre vsetky jeho knihy, to "ber alebo nechaj lezat"). Pa majimu mnenju... Welsha by citatel mal precitat do jeho mozno tridsiatky veku. (veku citatela, ni Welsha) Neskor uz fakt hrozi ze to nebudete ochotni tolerovat. Ak sa vam ale podari tie knihy rozcitat v mladosti, zarucujem vam ze to bude zazitok porovnatelny s Kto chyta v zite, Na ceste, Vlhke miesta, proste rebelia na papieri. Dakedy sa tomu nadava aj ze "formativny". Teda nie ze by ste si mali brat priklad z brania drog a dilovania alebo tak, skor zazijete, ze co vsetko vam literarne dielo dokaze evokovat a priniest do hlavy. Co sa tyka prikladu, skor na vas text zaposobi ako vystraha, cim paradoxne moze fungovat vychovne ako vystraha. :)
Inak, vdaka prekladatelom za fakt trefny preklad, ktory reflektoval a naozaj preniesol tu spinu a drsnost celkom verne, a naozaj ostane vo vas ten dojem, o aky Welshovi slo.

(v celku by tento koment mohol platit pre ktorukolvek knihu, pretoze som sa nezaoberal postavami a dejom, ale nebudeme to teraz kopirovat tuto po vsetkych jeho knihach, zvlast ked som precital len 4. A uz som taky stary ze dalsie uz nemam chut rozcitat. Vidite? O tomto som pisal.... Zmakol som Trainspotting, Porno, Acid House a este daco, rad sa k nim vraciam, nedam na ne dopustit! Ale.... ale. Gate su ti male. Zvlastny rozpor ze?)

samkko

Ale jo, na těch 5* to s přimhouřeným okem bude. A s okem na sto procent otevřeným by to byly kdyby bylo vždy na začátku kapitoly napsáno, kdo právě vypráví, protože jsem pak měl už docela zmatek. Jinak je kniha velmi zábavná, utíká rychle a postavy (i když to jsou heráci) vám přirostou k srdci. Jen možná nedoporučuji mladším čtenářům tak pod 15 let. :)

Taťka Hraboš
06.12.2021

Ani nadšení, ale ani zklamání z této kultovní knihy, prostě takové hodně smíšené pocity. Nedokážu číst naprosto objektivně, hledět jen na literární kvality (které tahle kniha bezesporu má), a přitom se nenechat ovlivnit tím, jak na mě působí prostředí, v němž se příběh odehrává, a hlavně jeho hrdinové a jejich hodnotový žebříček. Nicméně přesto se mi kniha četla docela dobře – někdy lépe, někdy hůře, podle toho, jak autor obdivuhodně dokázal měnit styly (nedokázal jsem jen překousnout některé přepisy dialogů s výrazy typu „gdyš“, připadalo mi to zbytečné).

Aneliss
12.11.2021

(+ SPOILER) jedna z mych nejoblibenejsich knih (nebo spis kniznich serii). co se tyka zpracovani tak knizka (knizky) vyrazne lepsi nez filmove zpracovani (ktere ale neni vubec spatne a ma skvelou scenu se skladbou perfect day a take hruzne ztvarneni sceny s umrtim novorozence a skvele herecke obsazeni) a to vubec nemluvim o filmu trainspotting 2 ktery je zklamanim na plne care a s jeho predlohou (kniha porno) ma uplne minimum spolecneho co se tyka deje, nicmene

trainspotting je napoprve hodne chaoticky protoze je vypraven z mnoha pohledu a odkazuje na hodne udalosti/postav z predesle knihy heraci (kterou ovsem welsh vydal az po tehle tudiz musel mit trainspotting universe poradne dopredu naplanovany). zadna z postav neni kladna, jsou to fetaci, zlodeji, pasaci, ojebavaci systemu, ale stejne si k nim ctenar vybuduje vztah i na tech par strankach (v tomhle mam radsi heraky protoze to je obri bichle a umoznuje lepsi prokresleni postav). vetsina z postav je i navzdory tomu velmi poutava a i dost sympaticka, jedinou vyjimku vidim v begbiem coz je proste idiot ve vsech smerech ale bohuzel i v realnem svete mezi nami takovi magori ziji. kazdy z nich je jiny a resi problemy ve kterych se najde i ctenar (penize, rodice, sourozenci, umrti blizkeho, deprese, zavislost v ruznych podobach). welsh popisuje vse velmi realisticky a nestiti se nechutnosti a spolecenskych tabu, jmenovite ve vsech jeho knizkach se mi libi jak popisuje sexualni sceny. trainspotting je vyletem do skotska v sedmdesatych letech, takovym, jaky vam zadna cestovka nenabidne. a prekladatelska prace na jednicku, protoze prelozit skotaky tak aby se to dalo cist a zaroven si clovek uvedomil ze "jo oni mluvi s prizvukem" musel byt orisek.

Munchkin451
27.07.2021

Choose life

hell8939
27.07.2021

občas jsem se v tom ději ztrácelx jak často třeba tři stránky nebylo jistý kdo tu kapitolu vypráví ale nějak to tomu ději přidalo na kvalitě, četlx jsem to asi po pěti letech kravidelnýho sledování filmu takže mam ten zážitek hodně ovlivněnej tim a kniha se mi někdy líbila víc a někdy míň než ten film. musim uznat že odvykačka je popsaná hodně dobře, i s tou tendencí si pak dát jen jednu ránu na nervy a takhle (mam zkušenosti z jinejch drog a i tak mi to přišlo občas bolestně povědomý), a třeba hrozně mě bavily ty Feťácký dilemata

tenhle názor je hodně zmatenej, ale to celá ta kniha, tak nevadí

Shindo
07.07.2021

Knihu som čítal v origináli a bol to teda zážitok. Nečítala sa ľahko, jednak kvôli jazyku (striedala sa tam britská angličtina, škótska angličtina a Scots), taktiež kvôli téme. Niektoré poviedky mi však prišli o niečo ľahšie stráviteľné. Celkovo sa jedná o celkom zaujímavú mozaiku zo života závislých. Neberte drogy, nikdy nikomu neberte drogy.