Tradiční horský transport: Krkonoše, Šumava, Západní Beskydy a Javorníky

Tradiční horský transport: Krkonoše, Šumava, Západní Beskydy a Javorníky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492743/bmid_tradicni-horsky-transport-krkonose--8IU-492743.jpg 5 1 1

Kniha etnologa Aleše Smrčky přibližuje fenomén horského transportu v Krkonoších, na Šumavě a v pohořích severovýchodní Moravy jako nedílnou součást tradiční lidové kultury. Práce vychází z terénní dokumentace, dostupných pramenných zdrojů a historického obrazového materiálu, stranou nezůstalo ani zhodnocení dosavadního vývoje bádání. Výběr tří horských oblastí v různých částech České republiky byl záměrný. Zvolená pohoří spojuje jejich horský charakter, navzájem se ovšem z hlediska historického a sídelního, etnické skladby či příslušnosti ke kulturním areálům liší. Autor se ve své práci zaměřil na historické, sociální, etnické i přírodní faktory, které přispívaly k formování a diferenciaci svébytných podob a forem tradičního transportu pro jednotlivá pohoří.... celý text

roman9739
26.05.2022 5 z 5

Milý Aleši,
tohle je nesmírně smysluplná kniha, a dokazuje jednu podstatnou věc: Pokud se něco dělá srdcem, vždycky se to na výsledku odrazí; jak jsem pochopil, je téma této knihy Vaším osudem a díky tomu jste napsal nesmírně zajímavou, čtivou i zábavou publikaci, kterou jsem přečetl takřka jedním dechem!
Dokonce jste mne nadchl pro české etnologické vědecké bádání, jemuž jsem, do této chvíle, věnoval pouze okrajovou pozornost.
Prostě povedené dílo.

2016  100%Ozvěny krkonošské minulosti
2021  100%Tradiční horský transport: Krkonoše, Šumava, Západní Beskydy a Javorníky

Kniha Tradiční horský transport: Krkonoše, Šumava, Západní Beskydy a Javorníky je v